Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Casa mica P+M. Fuga de la bloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#91
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 puma_rider, on 08 martie 2017 - 17:58, said:


Multumesc,
Inca am oarece temeri referitor la faptul ca dupa ce am cumparat terenul, primaria a schimbat regulile jocului: de la 15m la 18m  front stradal minim si de la  500mp la 1000mp suprafata minima pt a fi construibil.  La asta se mai adauga si 20m distanta minima constructie fata de axul drumului, anterior fiind precizat 18m. Teoretic trebuie sa isi asume si deciziile din trecut dar la noi se intampla multe. Sper sa nu ma vad nevoit sa fac PUD.(am inteles ca mananca timp si bani)

@picmouse  Am transmis catre arhitect ca dorim sa inaltam terenul la nivelul strazii. Sa vezi ce o sa ma milogesc pe santiere dupa pamant. Posted Image
Acum intrebare naiva pt unii . Eu as vrea ca odata ce obtin AC sa fac o latura de gard pentru a evita eventuale probleme cu vecinii din Sud. Sa nu se planga de trafic de utilaje si oameni + gunoaie pe terenul lor, care momentan e agricol. Indiferent de tipul gardului (plasa bordurata sau placi subtiri de beton)  va trebui sa fac un soclu.  Fac soclu si pe urma vin cu pamantul de uplutura sau innalt terenul si pe urma fac acel soclu din beton?
Daca fac acel gard, voi "dirija" accesul la terenul meu,  sa fie facut direct sau pe drumul de servitute din Nord (care apartine celui de la care am cumparat si cu care pot trata altfel eventuale evenimente nedorite ce cu siguranta vor fi dar vor avea caracter temporar ...gropi, moloz etc)

Faci soclu sa zicem cota drum  +  x.  Unde x este valoarea cu care va iesi soclul din pamint cind umpli curtea.


#92
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Oameni buni. Tot bantuind pe aici, pe forum, mi-a ramas in cap ideea asta cu soba. Intreband arhitecta daca nu ar fi bine sa fim un pic prevazatori in ceea ce priveste cosul a venit cu o schita in care cosul e la exteriorul casei. Nu arata rau, insa eu ma gandeam, cosul sa fie la interior si sa treaca prin dormitorul de la mansarda, incalzind si acolo. Insa nu stiu ce presupune trecerea prin placa de beton armat de peste parter. Banuiesc ca nu e chiar ok sa dai o gaura de 30cm in placa taind fierul din armatura. Ma rog, nici macar nu am o idee cam care ar fi diametrul unui cos la interior pt o soba din zidarie, cat se pune izolatie si apoi cat ajunge diametrul exterior. Apoi nici nu as vrea sa fiu nevoit sa fac nu stiu ce ciudateni care sa ajute structura sa recupezere ceea ce pierde prin gaura de la cos in placa.

Multumiri

#93
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Pai de ce sa tai placa si armatura?? Esti inca in faza de proiectare, acel gol prin care va trece stalpul poate fi prevazut din start de structurist.

#94
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 puma_rider, on 27 martie 2017 - 20:15, said:

Oameni buni. Tot bantuind pe aici, pe forum, mi-a ramas in cap ideea asta cu soba. Intreband arhitecta daca nu ar fi bine sa fim un pic prevazatori in ceea ce priveste cosul a venit cu o schita in care cosul e la exteriorul casei. Nu arata rau, insa eu ma gandeam, cosul sa fie la interior si sa treaca prin dormitorul de la mansarda, incalzind si acolo. Insa nu stiu ce presupune trecerea prin placa de beton armat de peste parter. Banuiesc ca nu e chiar ok sa dai o gaura de 30cm in placa taind fierul din armatura. Ma rog, nici macar nu am o idee cam care ar fi diametrul unui cos la interior pt o soba din zidarie, cat se pune izolatie si apoi cat ajunge diametrul exterior. Apoi nici nu as vrea sa fiu nevoit sa fac nu stiu ce ciudateni care sa ajute structura sa recupezere ceea ce pierde prin gaura de la cos in placa.

Multumiri

Se poate si cu coșul exterior dar nu e cea mai buna soluție. Un cos "rece" nu va avea tiraj. Oricum nu te bazezi sa te încălzești de la cos . Coșul il vrei izolat. In caz de incendiu ai 1000 de grade in el. Cind se face coșul pe interior se face o bordare a plăcii in zona golului , nu se taie aiurea armatura din placa.
Coșul se dimensionează funcție de agregatul de încălzire. Din ce am văzut eu diametrul pe interior uzual (sa zicem la seminee de pina in 15 kw) este de 200 mm. Am văzut si mai mari 250 si mai mici 150. Dar coșul ceramic vine intr-o cămașă izolata care este la interiorul unei piese de beton ce are cam 40 cm latura.

#95
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Cristos a inviat!

Iepurasul a venit cu ceva noutati. Am DTAC + PT Rezistenta.
Din pacate la rezistenta, lipseste bordarea pt cosul sobei din placa de peste parter. Am sa solicit sa se ia in calcul pt placa de jos si fundatie, extra sarcina generata de o soba din zidarie + cosul aferent.
Am sa pun ceva pe aici cu rugamintea, sa imi spuneti daca e ceva teribil de rau.

Pt ca nu vreau totusi sa se umple netul cu plansele din proiect, am parolat arhiva.
Parola este primul cuvant din avatarul meu scris cu majuscule.

Dupa eventuale modificari, se trimite proiectul catre primarie pt autorizatie. Am emotii in legatura cu asta.
Apoi am alte emotii legate raspunsul Enel privind racordarea la retea. (sa nu spuna cu nu mai au putere disponibila sau alte asemenea)

Cred ca e timpul sa ma apuc si de cautat un constructor + diriginte de santier.
Daca aveti recomandari va sunt recunoscator.

Multumiri.

Attached Files


Edited by puma_rider, 17 April 2017 - 19:12.


#96
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 puma_rider, on 17 aprilie 2017 - 19:10, said:

Din pacate la rezistenta, lipseste bordarea pt cosul sobei din placa de peste parter. Am sa solicit sa se ia in calcul pt placa de jos si fundatie, extra sarcina generata de o soba din zidarie + cosul aferent.
A fost prevazuta si aductiunea de aer din exterior pe sub elevatie si placa de pe sol? Cosul este pozitionat corespunzator? Ce fel de cos a fost prevazut?

 puma_rider, on 17 aprilie 2017 - 19:10, said:

Pt ca nu vreau totusi sa se umple netul cu plansele din proiect, am parolat arhiva.
Parola este primul cuvant din avatarul meu scris cu majuscule.
Apai cu atatea '"protectii'" unul de-alde mine s-ar descurca la toamna sa-ti vada plansele..Posted Image

 puma_rider, on 17 aprilie 2017 - 19:10, said:

Apoi am alte emotii legate raspunsul Enel privind racordarea la retea. (sa nu spuna cu nu mai au putere disponibila sau alte asemenea).
De ce sa ai emotii, sunt o gramada care au case in zone unde nu exista retea si nu se plang.. Pur si simplu va trebui sa fie proiectata cladirea de asa maniera incat, spre exemplu, incalzirea sa fie asigurata natural, fara dependenta de energia electrica.
Posted Image

#97
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008

 andreilesan, on 18 aprilie 2017 - 05:57, said:

A fost prevazuta si aductiunea de aer din exterior pe sub elevatie si placa de pe sol? Cosul este pozitionat corespunzator? Ce fel de cos a fost prevazut?

Apai cu atatea '"protectii'" unul de-alde mine s-ar descurca la toamna sa-ti vada plansele..Posted Image

De ce sa ai emotii, sunt o gramada care au case in zone unde nu exista retea si nu se plang.. Pur si simplu va trebui sa fie proiectata cladirea de asa maniera incat, spre exemplu, incalzirea sa fie asigurata natural, fara dependenta de energia electrica.
Posted Image


Soba va fi plasata aproape de un perete exterior iar aductiunea de aer o voi face peste placa de la sol.
hf4pcu soba.png
Nu stiu la ce se refera pozitonarea corespunzatoare a cosului. Cat mai aproape de coama? Atat din cauza pozitiei sobei, cat si din dorinta de a fi cat mai putin intruziv in camera de la mansarda,  ma gandeam sa fac cosul cat mai aproape de peretele exterior. Asta daca nu cumva, imi arata cineva ca asta ar duce la probleme mari de exploatare.  Si m-am gandit la cos din elemente ceramice.
Normal ca imi fac griji. Doresc sa locuiesc acolo permanent, cu familia. Unde curent nu e, nimic nu e. Posted Image
Soba este in plan pt viitor mai indepartat. Bugetul actual nu imi permite sa o fac acum, insa unele lucruri trebuie sa fie pregatite.

Edited by puma_rider, 18 April 2017 - 18:00.


#98
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 puma_rider, on 18 aprilie 2017 - 17:57, said:

Soba va fi plasata aproape de un perete exterior iar aductiunea de aer o voi face peste placa de la sol.
Se poate si asa, dar atunci sa ai grija ca peretii canalului aductiunii aerului sa nu se acopere cu condens si mucegai, caci in casa va fi cald, iar prin acea aductiune va intra aer cu temperaturi negative.. Din acest considerent eu recomand (de regula) sa se aduca aerul pe sub termoizolatia placii de pe sol si sa intre direct sub focar.

 puma_rider, on 18 aprilie 2017 - 17:57, said:

Nu stiu la ce se refera pozitonarea corespunzatoare a cosului. Cat mai aproape de coama?
Da, la asta ma refeream, caci nu stiu cum e invelitoarea si as prefera sa iasa cosul langa coama, decat langa streasina.

 puma_rider, on 18 aprilie 2017 - 17:57, said:

Atat din cauza pozitiei sobei, cat si din dorinta de a fi cat mai putin intruziv in camera de la mansarda,  ma gandeam sa fac cosul cat mai aproape de peretele exterior. Asta daca nu cumva, imi arata cineva ca asta ar duce la probleme mari de exploatare.  
Posteaza te rog frumos si planul mansardei, si a invelitorii. Din ce am vazut intre soba si peretele exterior ai cca 47cm, iar asta e un spatiu suficient sa incapa un cos.

 puma_rider, on 18 aprilie 2017 - 17:57, said:

Si m-am gandit la cos din elemente ceramice.
Adica te-ai gandit la unul conform, asa e? (Schiedel, Leier, Tona, etc - ordinea e aliatorie).

 puma_rider, on 18 aprilie 2017 - 17:57, said:

Normal ca imi fac griji. Doresc sa locuiesc acolo permanent, cu familia. Unde curent nu e, nimic nu e. Posted Image
Eu stiu ca: ''Omul sfinteste locul, nu '"curentul'" '".

 puma_rider, on 18 aprilie 2017 - 17:57, said:

Soba este in plan pt viitor mai indepartat. Bugetul actual nu imi permite sa o fac acum, insa unele lucruri trebuie sa fie pregatite.
Deacord, soba poti sa o faci mai tarziu, insa aductiunea de aer si cosul - trebuie executate din prima.
Posted Image

#99
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
În rest nici un comentariu la partea se structură? Sau parolarea fișierului e asa descurajantă?
Am observat ca lipseste izolatia fundației.


#100
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Problema. In plansele arhitectului soba a iesit lipita de perete, ceea ce nu cred ca este ok. Nu am de gand sa incalzesc peretele exterior.  Faza e ca proiectul are toate avizele si trebuie doar depus pt AC. Daca ii cer sa modifice e posibil sa dureze + iar costuri pt unele avize si verificari. (si am cam inceput sa imi pierd rabdarea)
As lasa asa proiectul si as incerca la executie sa modific putin cu structuristul pt a face bordarea pt cos in placa de peste parter mai distantata de perete + modificarea fundatiei pt a prelua sarcina sobei.
Si nu nu doresc sa fac nici cosul acum. Stiu ca ma va costa mai mult pe urma insa sunt strins rau cu bugetul acum si din cate am vazut un cos nu e chiar ieftin.
Sincer ma intreb ce e asa rau la cosurile pe care inca oamenii le zidesc la tara, chiar din caramida plina si sunt folosite zeci de ani. Chiar trebuiesa dam o mie si ceva euro pe un cos?

Attached Files



#101
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 puma_rider, on 20 aprilie 2017 - 08:38, said:

Problema. In plansele arhitectului soba a iesit lipita de perete, ceea ce nu cred ca este ok. Nu am de gand sa incalzesc peretele exterior.
Foarte corect.Posted Image  De aici deduc ca d-ta ai o intelegere a lucrurilor mai profunda decat o are arhitectul d-tale.

 puma_rider, on 20 aprilie 2017 - 08:38, said:

Faza e ca proiectul are toate avizele si trebuie doar depus pt AC. Daca ii cer sa modifice e posibil sa dureze + iar costuri pt unele avize si verificari. (si am cam inceput sa imi pierd rabdarea)
Lasa asa acum, caci pozitia cosului in plan este potrivita si pentru cazul in care intre soba si peretele exterior va fi amplasat cosul conform.

 puma_rider, on 20 aprilie 2017 - 08:38, said:

As lasa asa proiectul si as incerca la executie sa modific putin cu structuristul pt a face bordarea pt cos in placa de peste parter mai distantata de perete + modificarea fundatiei pt a prelua sarcina sobei.
E o mutare mai rationala.  Posted Image Posted Image

 puma_rider, on 20 aprilie 2017 - 08:38, said:

Si nu nu doresc sa fac nici cosul acum. Stiu ca ma va costa mai mult pe urma insa sunt strins rau cu bugetul acum si din cate am vazut un cos nu e chiar ieftin.
Mai corect ar fi fost sa te exprimi ca '"nu am posibilitatea financiara in momentul de fata'", decat sa spui ca nu doresti. Daca ar veni cineva sa ti-l monteze cu termen de plata la 5 ani - nu cred ca te vei da la o parte sa-l montezi acum.
Deci, daca iti asumi decizia de a monta cosul mai tarziu - nu este grav, atat timp cat totul a fost prevazut din timp: fundatia, golurile prin plansee, racordul la scurgere pentru evacuarea condensului, etc.

 puma_rider, on 20 aprilie 2017 - 08:38, said:

Sincer ma intreb ce e asa rau la cosurile pe care inca oamenii le zidesc la tara, chiar din caramida plina si sunt folosite zeci de ani. Chiar trebuiesa dam o mie si ceva euro pe un cos?
Posted Image Vezi d-ta, si carutele au fost folosite sute de ani, dar acum in oras daca te prinde cu caruta esti bun de amenda.. S-au schimbat vremurile.. Si cosurile din caramida plina nu mai au voie sa existe decat tubate cu sisteme de cosuri din Inox, incepand cu 2008. Problema e ca cetatenilor nu le spune nimeni (printre cetateni se numara si arhitectii, si proiectantii de instalatii termice, si inspectorii de la ISC, si de la ISU, si vanzatorii de sisteme de cosuri, etc..) despre modificarile din legislatie, caci la noi nu se practica preventia, ci "'crearea surselor sigure pentru amenzi'".  Unii abea asteapta sa '"prinda'" un proiect in care sa fie trecut '"cos zidit din caramida plina'" si sa nu fie specificat ca trebuie sa contina si ""cu sistemul de cos din Inox din interior'"..
Posted Image '"Nu va lasati mulsi, tunsi si/sau sacrificati'"..:  https://forum.softpe.../#entry20694229

#102
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007
Nu poti pune cosul in coltul stanga-sus al debaralei? Si sa treaca prin coltul din stanga sus al camerei de 15mp de sus? Eu am doua cosuri interioare in colturi de camere si iti recomand sa le faci cand esti la rosu, daca se poate in timp ce se lucreaza la acoperis. De asemenea, daca cosul este in colt, e mai usor de mobilat camera respectiva. Sa stabilesti cu mesterul sobei ce diametru vei avea nevoie pt. cos. Cele din gama profi sunt: Tona, Leier, Scheidel, Plewa. Eu am ales Leier. Mare atentie si la pretul manoperei de executie.

#103
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
@bobitzaaa
Pai acolo si este. In coltul "debaralei".

Pt ca raspunsul arhitectei intarzie si probabil pt modificari voi pierde ar timp, intreb si eu:
In proiect nu apare izolatia termica a fundatiei si a elevatiei. Daca o fac si nu in acte pot avea probleme la receptie?
Deasemenea as dori sa modific pozitia fosei si a putului fata de ce e trecut in planul de situatie ce va ajunge pt AC la primarie. Pot fi probleme la receptie? la ce riscuri ma expun? amenda?.....Voi respecta regula, minim 10m fata de orice constructie in cazul fosei.  Voi avea grija ca si putul sa fie amplasat ok fata de potentiale surse de poluare.

#104
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Desi eu am avut ajutor de specialitate pentru stabilirea izolatiei, proiectantului i-a fost greu sa faca un copy paste si tot nu mi-a trecut izolatia placii si elevatiei, asa ca ai grija sa te ocupi de asta la fata locului. Nu iti face nimeni nimic daca o pui si nu e in proiect, de altfel ce e sub placa nu prea au cum sa stie cei ce fac receptia. Legat de pozitia fosei nu stiu,  dar cel mai probabil ca nu vei pati nimic.

#105
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Am o nedumerire referitor la grinzile de la mansarda, Eu pana acum nu am vazut asa ceva dar e irelevant avand in vedere experienta mea in constructii.
E ok? Ma asteptam sa vina direct structura de acoperis.


Gata incep sa caut constructor si diriginte de santier.
Daca aveti reomandari var rog frumos, nu va sfiiti.

Multumesc

Attached Files


Edited by puma_rider, 26 April 2017 - 18:25.


#106
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
A iesit si AC.  Trebui sa merg la Enel si Gaz Sud.
Sincer, sunt cam speriat. Nu stiu de unde sa o apuc.
Am cerut oferte la 2 constructori, Unul, firma mare, pare neinteresat pt ca de 1 luna nu imi da un pret estimativ.
Celalt, firma mica a venit cu preturi la rosu, 190E/mp(fara invelitoare) la care se adauga TVA, cu materialele lui, sau 70E/mp, manopera doar. Nu stiu daca in cazul manoperei include toate sculele si chestiile necesare gen; cofraje, popi, schele etc.
Pretul cu materialele lui mi se pare mare, cel doar pentru manopera nu stiu cum sa-l estimez.

Mai am de facut ~88m gard (fara frontul de la strada) Eu as merge pe gard din placi de beton dar deja ma cam sperie preturile si din cate am inteles acesta fiind greu ar trebui ca macar stalpii sa aiba o fundatie sub cota de inghet pt a nu se lasa in timp, cee ce duce la un pret si mai mare.
Ceva alternative? Un gard cu pret ok si care sa asigure si un grad bunicel de securitate si intimitate.

#107
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 puma_rider, on 15 iunie 2017 - 20:17, said:

A iesit si AC.  Trebui sa merg la Enel si Gaz Sud.
Sincer, sunt cam speriat. Nu stiu de unde sa o apuc.
Am cerut oferte la 2 constructori, Unul, firma mare, pare neinteresat pt ca de 1 luna nu imi da un pret estimativ.
Celalt, firma mica a venit cu preturi la rosu, 190E/mp(fara invelitoare) la care se adauga TVA, cu materialele lui, sau 70E/mp, manopera doar. Nu stiu daca in cazul manoperei include toate sculele si chestiile necesare gen; cofraje, popi, schele etc.
Pretul cu materialele lui mi se pare mare, cel doar pentru manopera nu stiu cum sa-l estimez.

Mai am de facut ~88m gard (fara frontul de la strada) Eu as merge pe gard din placi de beton dar deja ma cam sperie preturile si din cate am inteles acesta fiind greu ar trebui ca macar stalpii sa aiba o fundatie sub cota de inghet pt a nu se lasa in timp, cee ce duce la un pret si mai mare.
Ceva alternative? Un gard cu pret ok si care sa asigure si un grad bunicel de securitate si intimitate.

Din experiența mea pot sa îți spun ca materialele pina la rosu nu sunt mare chestie. Ai un proiect relativ simplu, suprafața este mică nu văd mari complicații in execuție. La o socoteala simpla 125 mp x 70 euro =8750 euro  nu e de speriat dar nu poți  spune dacă e mult sau puțin fără un deviz detaliat si fără sa știi ce intra si ce nu intra in manopera. De exemplu săpătură cu excavatorul cine o plătește ?
O alta problema la calculul pe mp este imprecizia. Poți sa ai o terasa sau poți avea o casa a scării cu 3 podeste. Tot in mp le socotești dar dacă te uiți pe operații la o placa de terasa de 20 mp muncesc o zi si la o scara 2 săptămîni. După părerea mea un preț pe mp este doar orientativ si nu poți spune dacă e ok sau nu.
In locul tău as cauta doar manopera si toate clare ( ce faci pentru banii pe care ii ceri). Poți sa faci un tabel in care sa ai cantitățile de lucrări si il dai constructorilor sa il completeze. O sa ai surprize. Si multora o sa le fie imposibil sa iasă cu banii la valoarea aruncată pe mp.
La rosu poți sa nu plătești 1 leu pe transport materiale si sa le primesti in santier.
Eu am suprafața desfășurată mare cu subsol parțial, terasa mare si pod care se adauga la un p+1 . Dacă socoteam la mp ieșeam la pepeni. Așa pe deviz media a ieșit cam 55 euro/ mp desfășurat manopera  iar la rosu cu materiale cu tot undeva la 175 euro/mp (doar cu astereală).
Dar retine valorile sunt din postcalcul iar prețurile sunt 2015-2016. Si mai e o chestie, acum in iunie cererea e mare si orice echipa arunca scoruri mari pentru ca au de lucru. Dacă începi in Septembrie o sa ai alte prețuri si toți își vor face griji pentru lucru pe vreme de iarna. Si nu te jena cere la mai mulți si vezi santiere.

#108
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 puma_rider, on 15 iunie 2017 - 20:17, said:

A iesit si AC.  Trebui sa merg la Enel si Gaz Sud.
Sincer, sunt cam speriat. Nu stiu de unde sa o apuc.
Am cerut oferte la 2 constructori, Unul, firma mare, pare neinteresat pt ca de 1 luna nu imi da un pret estimativ.
Celalt, firma mica a venit cu preturi la rosu, 190E/mp(fara invelitoare) la care se adauga TVA, cu materialele lui, sau 70E/mp, manopera doar. Nu stiu daca in cazul manoperei include toate sculele si chestiile necesare gen; cofraje, popi, schele etc.
Pretul cu materialele lui mi se pare mare, cel doar pentru manopera nu stiu cum sa-l estimez.

La Enel poti depune Actele on line daca ai cont MyEnel.
Sunt de acord cu ce ti-a scris @picomouse si in plus pot sa iti spun ca gasesti Oferte si la 50 euro mpc la Manopera... (cu Sculele de baza),din diferenta de 2500 euro poti sa iti inchiriezi Buldoexcavator,Popi si Vibrator si iti mai raman bani...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate