Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Casa mica P+M. Fuga de la bloc.

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#163
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Din ce am inteles eu .. tot intreband prin magazine si depozite .. solutie bituminoasa aplicata cu bidineaua presupune aplicare la rece si daca se vrea carton bituminos peste .. atunci se lipeste tot la rece, cu adeziv/amorsa, nu cu flacara, la cald. Pe de o parte pare logic .. asa o fi?

Edited by duzu, 26 July 2017 - 18:40.


#164
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postduzu, on 26 iulie 2017 - 18:39, said:

Din ce am inteles eu .. tot intreband prin magazine si depozite .. solutie bituminoasa aplicata cu bidineaua presupune aplicare la rece si daca se vrea carton bituminos peste .. atunci se lipeste tot la rece, cu adeziv/amorsa, nu cu flacara, la cald. Pe de o parte pare logic .. asa o fi?

Nu e. Amorsa bituminoasă o dai la rece. O mina diluată si a doua nediluata. Lași sa se usuce si membrana o pui la cald si face priza perfect smoala pe smoala. Asta a fost tehnologia la mine.

#165
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Casa a inceput sa creasca. Ungurii mei au facut locul pt zidarie unor baieti din sat.
Au inceput sa apara peturi de bere pe santier iar lucrurile nu mai arata chiar asa frumos. Caramizi sparte, iar randurile nu se imbina peste tot armonios, mortar ramas pe armatura stalpilor si altele. Poate sunt eu deplasat.
Am constatat ca bucataria noastra ne cam strange si am hotarat sa nu mai facem zidul intre bucatrie si living, ramanand open space.
Daca nu facem fata mirosurilor tragem un rigips. Dar asta e cea mai mica problema. Am realizat ce inseamna real ceea ce in plan e trecut cu h parapet 70, pt 2 ferestre.
Exista riscul ca din neatentie sa te basculezi pe fereastra deschisa. Asa e de joasa. Si asta o spun eu care am 1.63m. Am hotarat sa ajungem cu ele la 90cm, la acelasi invel cu celelalte.
Si uitandu-ma pe planuri mi sa taiat respiratia o clipa. Mi se pare mie sau am un stalp lipsa? Culmea, apare pe plansele de arhitectura insa nu e nici urma de el pe plansele de structura. Ce rost are grinda si stalpul marcat cu albastru daca lipseste stalpul din zona marcata cu rosu?

Attached Files


Edited by puma_rider, 02 August 2017 - 22:15.


#166
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Lucrurile au inceput sa incetineasca. Constructorul e suprasolicitata si am ramas cu echipa de localnici ce se apuca de munca la ora 10, la 11 si 12 pauza de bere, ora 13 pauza de masa, ora 3 incep din nou si la 18 deja vor sa plece.
La intrebarile mele referitoare la timpul efectiv de lucru si viteza mica imi raspund cu mandrie ca ei nu lucreaza cu ziua, ci sunt platiti la lucrare. Posted Image
Desi am insistat foarte mult sa curete armatura de resturile de mortar am tot fost "amanat" pe motiv or sa curete ei, mai tarziu prin "metodele lor".  Cu o seara inainte de turnare am venit eu si am stat pana la 10 noaptea si am curatat cu peria de sarma armaturile si baza stalpilor de mortar. Am curatat si la baza stalpului  si apoi s-a spalat cu jet de apa.
Am inteles ca metodele lor sunt 2, in functie de situatie
Metoda 1.  Toarna fara sa curete
Metoda 2 asteapta pana curatat altcineva
Foarte eficienti....Posted Image

Stalpi au fost turnati la betoniera desi inital pretul a fost umflat pe motiv ca si pentru 4mc cifa si pompa costa. Nu am fost suficient de prevazator sa specific ca orice turnare se va face cu beton de la statie. Pana la urma nu au iesit chiar rau.
Caramida a fost ciuruita pt ca de... doka nu o gauresti asa cum vrei tu, constructorul tine mai mult la cofragul lui decat la caramida ta
Nu am gasit decat 3 gauri aparent mici. Doua erau deja "reparate".
La un stalp se observa ca au luat o pauza mai lunga si apar si ceva segregari. Desi pare reparat nu e asa. Se observa ca au ramas impregnate "zgarieturile" de pe panoul doka.


Am marea rugaminte sa imi dati recomadari de montatori/distribuitori autoriza pentru invelitoare din tabla. Ma gandeam la ceva mediu de gen Bilka sau similar. Am vazut ca Bilka a inceput o campanie publicitara si sper ca asta sa nu afecteze negativ raportul pret calitate. Acoperis in 2 ape.
Deasemeni as cauta si oferte pentru ferestre. Tripan la ferestrele mari, fara gaze,filtre,profile si feronerie de fite dar nu chiar gama de jos.

Multumesc

Attached Files



#167
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Iti spun eu ca bilka nu e medie, poate doar reclama sa te faca sa crezi asta. Daca iei un subler si masori tabla in 10 puncte putin probabil sa corespunda in mai mult de 3. Clasamentul dupa capul meu arata asa:

Premium (calitate + aspect): Gerard, Decra, Ruuki poate si Lindab.
Mediu: ar fi Novatikul (calitate ok, dar ca aspect nu iese in evidenta, arata ca orice alta tigla metalica, desi au acum ceva ce imita lemnul, mai nou)
Low: Viking, Bilka, Wetterbest, Coilprofil, etc etc
No-name: mai sunt unii dar aici chiar nu stiu cine ar fi, mai monteaza rromii old-school, aia cu palarii si mustati.

Ar mai fi tigla beton/ceramica dar nu mai pomenesc, vad ca esti setat pe tigla metalica.

Eu as zice sa nu discuti prea multe cu doreii, ci cu seful lor, asa e mai productiv. Ca nu sunt platiti la zi e adevarat, dar daca se intarzie cu termenul de finalizare -> discutat cu seful.

In this day and age mi se pare cam ciudat sa torni stalpi la betoniera. Pot sa iasa ok si iata - chiar au iesit, dar nu imi ceri bani de Mercedes si ma plimbi cu Logan, nu? Nu stiu cum ai vorbit tu initial si ce termini ai discutat - dar daca s-a vorbit de beton de statie -> pai beton de statie sa fie.
Nu te agita prea tare cu curatatul mortarului de pe armaturi, nu cred ca influenteaza calitatea finala nici cu 0.01%. Sa ma corecteze cei de specialitate daca gresesc.

Pentru tamplarie baga o intrebare la conu71. Te lamureste de n-ai treaba si fiind "in range" cred ca iti si poate face tamplaria, tot el are un cunoscut care monteaza ruuki si e serios, nu strica o intrebare si acolo.

Edited by Bylly00, 16 August 2017 - 17:51.


#168
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
In stalpul din mijloc se vede o crapatura/fisura? Nu de alta dar pare reparat si aia e peste reparatie.

#169
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008

View Postlapcat, on 17 august 2017 - 09:49, said:

In stalpul din mijloc se vede o crapatura/fisura? Nu de alta dar pare reparat si aia e peste reparatie.

Asa pare, insa e din cauza pozitiei soarelui care face ubrele lungi si accentueaza orice neregularitate. Am facut o poza mai de aproepe, unde se vede ca nu a fost reparat (se vede exfolierea de la indepartarea cofrajului) si nci nu evorba de o fisura. Explicatia mea supra "fisurii" este pauza de "asezare" de la turnarea stalpuilui. NU il toarna continuu pt ca sa nu cedeze cofrajul jos datorita presiunii. Facand pauza o mica pauza betonul din segmentul anterior capata oarece consistenta(si nu se mai copora ca un fluid) iar presiunea maxima asupra cofrajului este execitata doar la baza segmentului curent de turnare care e de aprox 1m.
Nu stiu daca e corecta turnarea in reprize, dar in general pauzele au fost de max 20 minute.

Ideea ca Bilka ar oferi raport calitate pret bun a venit de la constructor. Mai studiez.

Attached Files



#170
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postpuma_rider, on 20 august 2017 - 17:57, said:



Asa pare, insa e din cauza pozitiei soarelui care face ubrele lungi si accentueaza orice neregularitate. Am facut o poza mai de aproepe, unde se vede ca nu a fost reparat (se vede exfolierea de la indepartarea cofrajului) si nci nu evorba de o fisura. Explicatia mea supra "fisurii" este pauza de "asezare" de la turnarea stalpuilui. NU il toarna continuu pt ca sa nu cedeze cofrajul jos datorita presiunii. Facand pauza o mica pauza betonul din segmentul anterior capata oarece consistenta(si nu se mai copora ca un fluid) iar presiunea maxima asupra cofrajului este execitata doar la baza segmentului curent de turnare care e de aprox 1m.
Nu stiu daca e corecta turnarea in reprize, dar in general pauzele au fost de max 20 minute.

Ideea ca Bilka ar oferi raport calitate pret bun a venit de la constructor. Mai studiez.

Eu am pus Gerard ca vroiam musai cu praf de piatra pe ea dar am văzut si Novatik si am fost plăcut impresionat. Si accesoriile (burlane, jgheaburi , etc) sunt ok si se folosesc si la Gerard. Una peste alta mi se pare un produs cinstit .

#171
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Casa mea sta. Posted Image Intr-o saptamana au zitit 4 sau 5 randuri de caramizi la mansarda avand alte lucrari cu termene limita (renovarea unei gradinite)
Incep sa ma agit pe teme cum ar fi :
-invelitoare: astept o oferta pt ruuki 30 sa vad daca ma tine buzunarul sau ma intorc la cele ieftine gen Coilprofil sau Bilka
-usa intrare: cele despre care se spune ca sunt bune, sunt al naibii de scumpe
-ferestre: trebuie sa cer o oferta de profile  de 80 + panouri aferente si pe urma sa vad in cat timp se amortizeaza investitia suplimentara avand in vedere ca izoleaza termic mai bine.
Am avut o discutie cu cineva din care a reiesit ca la panou sticla de 40mm nu prea merita 3 foi mai ales cu una de 6 dar omul parea de stul de alunecos si nu a venit cu argumente.
Faza e ca poate nimeni nu vrea sa isi piarda multa vreme facand calcule pt un client ce poate psune multumesc si apoi sa lucreze cu altcineva.

Trebuie sa ma informez mult si am timp foarte putin si nu am gasit nici un distribuitor care sa imi prezinte incredere ca imi ofera bang for the buck
Nici mental nu sunt pregatit sa asimilez info pt domenii ce nu ma intereseaza. Chiar ma enerveaza situatia asta, ca nu pot avea incredere in prestatori/distribuitori. Dar asta e situatia cu cei ce nu dispun de bani, trebuie sa se priceapa la toate.

Ultimele poze facute sunt cu placa de peste parter care are ceva fisuri (o sa vedem cand dam popii jos ca curce apa prin ele sau nu). Sincer nici acoperire nu cred ca are suficienta dupa cum se vede urma de la armatura.

Attached Files



#172
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Inainte de turnarea placii au pus apa in beton, in cifa?

#173
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Luat de val, nu am fost atent la acest aspect desi imi propusesem. Probabil ca da. Nu am remarcat decât pompagiul care era f obraznic. La intrebarea unui muncitor daca nu poate sa micsoreze debitul a comentat destul de mult. Pt ca atitudinea asta ma enervează  nu i-am dat nimic. La plecare i-am urat sanatate.  Dar cred ca a micsorat un pic debitul si au tot bagat vibratorul printre armături si s-a așezat totul. S-au decofrat marginile si pare ok.l

#174
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpuma_rider, on 07 septembrie 2017 - 18:13, said:

Am avut o discutie cu cineva din care a reiesit ca la panou sticla de 40mm nu prea merita 3 foi mai ales cu una de 6 dar omul parea de stul de alunecos si nu a venit cu argumente.
Asa e, am facut si eu niste simulari mai demult in Calumen si nu prea iesea mare castig la 3 foi, la 36 - 40 mm, probabil din cauza distantei mici dintre foi.
Eu am facut pana la urma de 48 mm, desi tamplaria suporta pana la 52 mm, tot asa, pentru ca n-am vazut mare castig de la 48 mm la 52 mm.

#175
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Salut.

Legat de tamplarie iti recomand sa nu renunti la gaz. La un moment dat am avut o discutie cu un coleg care a fost olimpic national la fizica si am ajuns la concluzia ca e mai important sa ai gaz rar in termopan decat 3 foi. Tripanul are rolul principal de a estompa sunetele, dar daca e umplut cu aer nu va izola atat de bine. Normal, daca poti sa iei tripan cu gaz rar e cel mai bine.

Spor la treaba!

#176
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
Pana primim ceva oferte si ne lamurim cum sta treaba cu tamplaria si acoperisul am zis sa ma gandesc si la termosistem. Neavand proiect dedicat facem cum si cat ne duce capul.
Fiind cu buget mic punem polistiren pe pereti. Am vazut ceva calcule facute pe jurnalul deschis de dana84. O sa incerc le aplic si la mine.
Sa vedem cum stam cu cele din proiect. Adica caramida + 10cm EPS. Si baga u-wert. Dar na, ca nu am gasit acolo caramida Soceram. Si nici producatorul nu imi da toate valorile cerute acolo ca sa definesc material customizat. Atunci am ales un Porotherm cu densitatea kg/m3(650) cea mai apropiata de ce e pe site la Soceram (668kg/m3) si modificam la conductivitatea termica. Producatorul da rezistivitatea si am calculat λ ceruta de u-wert  λ=L/R (L=grosimea in m, R=Rezistenta termica)  ai iesit λ=0.29/1.356=0.213.  Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca e corect ceea ce am facut? Caramida e Durotherm 290X240X238 E LD (m-am pacalit la negocieri si constructorul a bagat ce a vrut el)
As vrea sa adaug la simulare si rigips pus pe interior in 2 variante: mamaligi sau profile(nu stiu inca care e economia de bani dar e posibil sa ma incurce spatiul cerut in plus). Dar nu stiu cum sa bag cei 3 sau 5 cm de aer(intre placa de gipscarton si perete) in u-wert.

Multumiri.

Attached Files



#177
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostRenex, on 08 septembrie 2017 - 11:07, said:

...... am avut o discutie cu un coleg care a fost olimpic national la fizica si am ajuns la concluzia ca e mai important sa ai gaz rar in termopan decat 3 foi........
Olimpiada lui poate a fost la fizica , dar nu la constructii , sa inteleaga ca geamul ala face parte dintr-un sistem care se numeste CASA ...ca poate avea o viziune mai ampla ....

#178
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,533
  • Înscris: 16.03.2007
Pai da, argumentul forte probabil a fost ala a fost "olimpic national" :lol:

#179
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
86-APP, laffin, puteti sa imi explicati va rog de ce un tripan cu aer (fara gaz rar) izoleaza mai bine decat termopanul cu gaz rar?

#180
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,533
  • Înscris: 16.03.2007
Dude, you miss the point again.
E un subiect atat de obosit, pana si bunica-mea stie cum sta treaba cu argonul. Noi faceam bascalie de argumentul tau cu "olimpicul national la fizica" si teoria chibritului. :lol:

https://forum.softpe...0#entry20849239

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate