Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Efectele nocive ale propagarii stirilor false (Fake news)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
79 replies to this topic

#19
mysterion

mysterion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2017

 dexterash, on 17 februarie 2017 - 11:53, said:



Maine fac tolontan.org, site privat, detinut de LaoZang din China si scriu toate rahaturile acolo. Pe cine sanctionezi?
In China, din cate stiu, e cenzura la maxim.  Si daca te apuci sa scrii cretinisme si sa critici regimul, esti pasibil de arestare.

Macar daca alegeai si tu o tara mai gen Thailanda, Brazilia......

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004
[ https://i.imgur.com/Gkqc7NM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La asa conceptie despr adevar normal ca avem fake news toata ziua. Epoca post-adevarului: adevarul e ce crede fiecare, deci nu exista.

Edited by Cris007, 17 February 2017 - 11:57.


#21
mysterion

mysterion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2017

 gumball3000, on 17 februarie 2017 - 11:54, said:

Problema e cand informatia ta se bazeaza pe surse obscure, neverificabile.
Uite una tare aici, pana si producatorul de jocuri Activision a avut o campanie de promovare a unui joc bazat pe o campanie de promovare virala bazata pe stiri false despre terorism:
https://gamerant.com...cial-media-812/
Se pare ca situatia e mai nasoala decat credeam.

#22
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 eiffel, on 17 februarie 2017 - 11:47, said:

Candva era de bun simt - parca a fost si ceva reglementare - sa nu publici o stire pana nu o verifici din 2 surse.
In prezent este permisa exagerarea si chiar falsificarea cu buna stiinta a stirilor pe motiv de libertate de exprimare.

Poate autoritatile de reglementare ar trebui sa ia si masuri impotriva celor care dau regulat astfel de stiri - mai exact sa-i interzica.
Am citit pe undeva ca ar fi permis sa publici orice cat timp mentionezi ca primesti informatia din surse neverificabile.

Un articol bun pe tema:

Quote

Cazul nefericit este atunci cand jurnalistul sau trustul de presa din care face parte doreste sa inoculeze intentionat in opinia publica o idee, careia sa ii dea caracter de credibilitate, dar fara sa fie acuzat ca a inventat-o pentru acest scop. Atunci se identifica ce fel de informatie ar dauna adversarilor politici ai trustului de presa respectiv si se lanseaza o stire pe surse, de natura a pune pe ceilalti in dificultate. O astfel de stire reclama de regula un raspuns politic din partea celor vizati de stirea respectiva si, indiferent de raspunsul lor, de cele mai multe ori prima stire lansata ramane in memoria colectiva; dezmintirea, chiar daca ar fi data de cel atacat, nu are acelasi efect si nu mai este credibila. Avantajul in mass-media il are cel care ataca primul, ca sa fim corecti pe deplin.
Si problema de care aminteam pe la inceputul topicului.

Metode de manipulare mass-media: stirile „pe surse”

Edited by gumball3000, 17 February 2017 - 11:58.


#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mysterion, on 17 februarie 2017 - 11:55, said:

In China, din cate stiu, e cenzura la maxim.  Si daca te apuci sa scrii cretinisme si sa critici regimul, esti pasibil de arestare.

Macar daca alegeai si tu o tara mai gen Thailanda, Brazilia......
Cine spune ca datele pe care le-am dat la inregistrarea domeniului sunt reale? Posted Image Cine sau ce ma opreste sa inregistrez un domeniu sub nume chinezesc?

Pentru vreo 10 USD (sau mai putin) pot cumpara datele reale ale unui chinez. Nu-mi ramane decat sa "construiesc o identitate online" si am rezolvat problema. Din nou,cine si ce ma opreste?

Edited by dexterash, 17 February 2017 - 11:59.


#24
mysterion

mysterion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 11.02.2017
Good luck with that!

Desi in locul tau m-as simti cam prost dupa cativa ani   ca am putut induce in eroare milioane de oameni, oricat de multi bani as castiga.

Edited by mysterion, 17 February 2017 - 11:59.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si in final:
http://adevarul.ro/e...e4a6/index.html

#26
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 mysterion, on 17 februarie 2017 - 11:58, said:

Good luck with that!

Desi in locul tau m-as simti cam prost dupa cativa ani   ca am putut induce in eroare milioane de oameni, oricat de multi bani as castiga.
Nu e vorba de mine, e vorba de cei care fac treaba asta cu intentie si se distreaza/manipuleaza pe seama tampeniei cu "libertatea de expresie"; cei care fac asta n'au mustrari de constiinta.

#27
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008
No comment :

https://www.facebook...73806670&type=3

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 eiffel, on 17 februarie 2017 - 11:47, said:

Candva era de bun simt - parca a fost si ceva reglementare - sa nu publici o stire pana nu o verifici din 2 surse.
ARTICOLUL 1
Ziaristul are datoria primordiala de a relata adevarul, indiferent de consecintele ce le-ar putea avea asupra sa, obligatie ce decurge din dreptul constitutional al publicului de a fi corect informat.
ARTICOLUL 2
Ziaristul poate da publicitatii numai informatiile de a caror veridicitate este sigur, dupa ce in prealabil le-a verificat, de regula, din cel putin 2 surse credibile.
ARTICOLUL 3
Ziaristul nu are dreptul sa prezinte opiniile sale drept fapte. Stirea de presa trebuie sa fie exacta, obiectiva si sa nu contina pareri personale.
[...]
ARTICOLUL 9
Ziaristul care distorsioneaza intentionat informatia, face acuzatii nefondate, plagiaza, foloseste neautorizat fotografii sau imagini tv si surse ori calomniaza savarseste abateri profesionale de maxima gravitate.

Extras din CODUL DEONTOLOGIC AL ZIARISTULUI ADOPTAT DE CLUBUL ROMAN DE PRESA
Totusi nu am inteles ce sanctiuni se impun in cazul abaterilor de la acel cod.

La punctul 3 am dat un exemplu aici de stire care il respecta in totalitate

Edited by gumball3000, 17 February 2017 - 12:14.


#29
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016

 gumball3000, on 17 februarie 2017 - 10:50, said:

De la articolele false aparute in presa romana precum Simona Halep jignita de Caroline Garcia
stire care a adus un adevarat val de ura pe pagina jucatoarei frantuzoaice de tenis din partea romanilor si pana la paginile listate aici Lista celor 70 de site-uri trecute la "Verifică informația și din alte surse"€, insa fara a ne limita nici la mass-media audio vizuala cu posturile TV cliente fidele la masa CNA.

Stirile false odata ce ajung sa produca efecte, foarte greu mai pot fi indreptate, pot ajunge sa distruga atat viata unui om, cat si reputatia unui intreg grup de persoane.
De multe ori cei care le propaga, nu vin cu dezmintiri, nu sterg articolele cu pricina, la polul opus, chiar daca se intampla asta, de multe ori informatia nu mai ajunge la urechile intregului public pentru a mai putea corecta efectele dezastruoase pe care le produc.

De la afirmatiile precum Trump ar fi castigat locul de la Casa Alba tocmai cu ajutorul acestor tip de stiri, pana la o adevarata ipocrizie in care tocmai el ajunge sa crtitice asa-zisele fake-news.
Zilele acestea cotidianul german de mare tiraj Bild si-a cerut scuze din partea cititorilor sai, pentru un articol in care a scris ca o un grup de arabi a agresat sexual femei in noaptea de Revelion, dupa ce politia a atras atentia ca ancheta in acest dosar nu a oferit nicio dovada.

Oare este suficient sa urasti un grup de persoane doar pentru ca mass-media iti sugereaza lucrul acesta?
Bild Apologizes for False Article on Sexual Assaults in Frankfurt by Migrants

Nu considerati ca in momentul de fata sursele acestora ar trebui sa fie sanctionate mai aspru?
Oare este suficienta stergere articolului cu stirea falsa si publicarea unui singur anunt in care sa precizeze lucrul acesta?

As dori ca aici sa nu ne concentram atentia neaparat spre unele posturi TV de la noi din tara cunoscute pentru propagarea acestui tip de stiri, intrucat pentru ele exista deja topicuri dedicate.



Superba lista celor de la digi! M-am saturat sa vad pe fracebook articole postate de site-urile acelea imbecile  , numai tampitii fara creier pot da share like si sa creada ce se discuta acolo!

Alea sunt site-uri facute pentru idiotii fara minte, oamenii usor influnetabili, se stie clar ca peste 60% din cei de pe fb sunt persoane cu o educatie proasta care dau share la cafele si poze despre " dumnezeu imi da putere sa iert dusmanii care imi vrea rau'",aceste site-uri profita de aceasta categorie de cretini si le dau ce vor sa auda, ii incita prin tot felul de minciuni, practic fiecare site isi inchiriaza un nebun de pe fiecare sector de la SOCOLA sau PALAZU MARE, pe care ii platesc sa le fie redactori.

Lasand gluma la o parte, aceste site-uri traiesc din google ad revenew scriind articole mincinoase,care de obicei INCITA si ENERVEAZA publicul,tocmai pentru a crea reactii ,comentarii si discutii frustrante pentru cititori.

#30
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lista nu este facuta de cei de la DIGI, cel putin ei nu sustin in articol ca ar fi a lor.

#31
alexandruww2

alexandruww2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 25.09.2016
Conteaza ca au avut outele sa o posteze, si sa se i-a in piept cu audienta lor autista.

#32
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 gumball3000, on 17 februarie 2017 - 12:17, said:

Lista nu este facuta de cei de la DIGI, cel putin ei nu sustin in articol ca ar fi a lor.
Autorii aplicatiei (extensiei) au ... disparut ca magarii'n ceata.
http://www.faction.ro/ / https://www.faction.ro/

Cine garanteaza ca lista respectiva e ok si ca nu e si ea "manipulata" sau "rau-intentionata"?

Edited by dexterash, 17 February 2017 - 12:23.


#33
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Lupta împotriva știrilor false care se răspândesc pe „Internetul românesc” are, de zilele acestea, un instrument în plus la îndemână creat de Ovidiu Mihalcea, un web developer cu experiență.

Nu garanteaza nimeni, insa din moment ce extensia doar iti face o recomandare sa verifici si din alta sursa, nu cred ca poate fi considerata rau-intentionata, plus ca pana acum din acea lista nu am gasit vreun site pe care sa nu fi citit articole discutabile din punct de vedere al credibilitatii.

Edit: modificat link spre sursa primara a articolului.

Edited by gumball3000, 17 February 2017 - 12:34.


#34
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 dexterash, on 17 februarie 2017 - 12:02, said:

Nu e vorba de mine, e vorba de cei care fac treaba asta cu intentie si se distreaza/manipuleaza pe seama tampeniei cu "libertatea de expresie"; cei care fac asta n'au mustrari de constiinta.

legea nu e pe constiinta. moralitatea nu are nimic de-a face cu dreptul si cu constitutia. deontologia, etica, toate astea sunt reglementari de ordin interior, subiectiv, nu pot fi impuse de o autoritate din simplul motiv ca numai tu iti poti stabili barierele

 gumball3000, on 17 februarie 2017 - 12:12, said:

Extras din CODUL DEONTOLOGIC AL ZIARISTULUI ADOPTAT DE CLUBUL ROMAN DE PRESA
Totusi nu am inteles ce sanctiuni se impun in cazul abaterilor de la acel cod.

[ https://memecrunch.com/meme/A3TPK/thats-not-nice/image.gif?w=500&c=1 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cam atât ca sanctiune
in rest codul deontologic e excelent in cazul in care ai nevoie urgenta la toaleta si cineva a consumat multe suluri

#35
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Da, am verificat si eu ulterior, site-ul acela este mort, la fel ca si intregul club roman de presa, ce are doar vreo cativa membri.

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Stati sa vedeti amu legiuni de idioti:
http://www.siliconbe...priate-content/

Cat despre continut: atata timp cat algoritmii afiseaza doar ceea ce le convine utilizatorilor, nu mai conteaza realitatea. Ba mai mult, crede careva ca-si va instala [voluntar] X sau Y vreo extensie care sa ii spuna lui ce sa faca si ce sa citeasca? Posted Image

Edited by dexterash, 17 February 2017 - 12:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate