Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 Megalopolis (2024)

Integra A8690

Solutie asamblare perete - cada.

Balans la ridicare picior dupa ac...
 Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 

TVA 0% pentru locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#55
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008

View Postadrianparis, on 21 februarie 2017 - 23:36, said:


Stirea deja nu mai e de actualitate. Studentii au gratuitate pe toate traseele CFR, s-au razgandit. No, acum o pot da la intors si cu TVA-ul ca nu-i lasa UE, Soros, etc. :))
Pana nu vedem ceva concret ne putem da doar cu parerea.

#56
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012
http://m.romanialibe...-441684?c=q2561

#57
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Pai daca nu este posibil TVA 0% ca nu ne lasa UE sa-l faca 0,1%. ;)

#58
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Prima Casa 2017: garantii diferite pentru locuinte si TVA zero pentru achizitii pana in 100.000 euro
http://www.wall-stre...e-tva-zero.html

#59
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View PostShpitz, on 22 februarie 2017 - 20:26, said:

Prima Casa 2017: garantii diferite pentru locuinte si TVA zero pentru achizitii pana in 100.000 euro
http://www.wall-stre...e-tva-zero.html

Toate articolele presa sunt cu s-ar putea. Aplica sau nu? Dar ca sa fie treaba romeasca o sa aflam pe 28 seara ce este cu ea, sa nu ai timp sa planuiesti ceva:))

#60
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012
http://m.capital.ro/...te-sociale.html

#61
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Posted Image)))) Tipic PSD. Locuinte cu TVA=0 ..aa ..da ..adica locuinte sociale, camine de batrani , etc Posted Image)) . Restul, probabil Dragnea gandeste: "fraierilor  ati pus botul"

Edited by draemi, 23 February 2017 - 09:54.


#62
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Nu mi-e clar la ce se aplica TVA-ul acela 0, articolele sunt confuze (inclusiv acela din capital.ro).

Aici parca e altfel formulat: http://www.profit.ro...ragnea-16663364

Poate ca si acel TVA de 5% pe care-l platesc cei care cumpara astazi locuinte noi sub 100.000 de euro, cu suprafata utila sub 120 mp si care sunt la prima achizitie este considerat tot "social".

Pana la 1 martie ne lamurim oricum!

Edited by soft0811, 23 February 2017 - 10:01.


#63
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Cred ca ar trebui definit clar ce inseamana "clădiri utilizate în scopuri sociale" .  Un apartament la 100k euro poate fi considerat locuinta in scop social?

#64
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Din proiect:

Quote

Masura are in vedere sprijinirea sectorului serviciilor sociale, prin reducerea cotei de TVA de la 5% la 0% pentru cladirile utilizate in scopuri sociale, precum si facilitarea accesului populatiei la o locuinta fara suportarea TVA.

Pare destul de clar. La cum e de partinitoare presa din ziua de azi, prefer sa ma lamuresc singur din proiectul de lege... Uitati-va pe primul punct:

Quote

Cota redusa de 0% se aplica asupra bazei de impozitare pentru urmatoarele livrari de bunuri si prestari de servicii:
a) livrarea locuintelor, inclusiv a terenului pe care sunt construite, catre persoane fizice. Terenul pe care este construita locuinta include si amprenta la sol a locuintei.
De la punctul b ) in jos apar mentionate locuintele sociale...

Edited by soft0811, 23 February 2017 - 10:11.


#65
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Si totusi, apare undeva in acest proiect de lege  limita de  100k euro  pana la care se aplica TVA 0?

#66
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Articolele publicate azi sunt scrise aiurit. In proiect se prevede TVA 0 pentru livrarea de locuinte catre persoanele fizice, fara nicio limitare. Cel cu sociale e punctul urmator.

Cititi singuri in original: http://senat.ro/legi...17/17b041FG.pdf
(pagina a doua, ca e scanat cu fundul)

#67
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
Mda, intr-adevar, nu apare nicio limita. Ciudat ..

#68
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View Postdraemi, on 23 februarie 2017 - 11:49, said:

Mda, intr-adevar, nu apare nicio limita. Ciudat ..


Cred ca se aplica pentru toate locuintele la care se aplica TVA de 5%, indiferent de valoare, dar cum spunea cineva mai sus vom afla pana pe 1 martie, ce si cum. Ideea este ca cei ca mine cu antecontract semnat deja nu prea stiu ce sa fac, cum atac chestia asta, legea este ambigua.

#69
KOsmix

KOsmix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.01.2007
Nici mie nu mi se pare ca ar fi vreo limita mentionata, ba chiar mai mult in proiectul de lege se mentioneaza faptul ca art.291, alin (3), litera c) se abroga - am redat textul integral din legea actuala mai jos, litera c) va fi eliminata.

Deci eu inteleg de fapt ca se elimina total acest prag de 450.000 lei si se introduce cota redusa de 0% asa cum se mentioneaza in proiectul de lege la noul articol 3(1) alin. a) pentru livrarea locuintelor, inclusiv a terenului pe care sunt construite, catre persoanele fizice.

(3) Cota redusă de 5% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele livrări de bunuri și prestări de servicii:
a) manuale școlare, cărți, ziare și reviste, cu excepția celor destinate exclusiv sau în principal publicității;
Posted Image serviciile constând în permiterea accesului la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitectură și arheologice, grădini zoologice și botanice, târguri, expoziții și evenimente culturale, evenimente sportive, cinematografe, altele decât cele scutite conform art. 292 alin. (1) lit. m);
c) livrarea locuințelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite. Terenul pe care este construită locuința include și amprenta la sol a locuinței. În sensul prezentului titlu, prin locuință livrată ca parte a politicii sociale se înțelege:
1. livrarea de clădiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept cămine de bătrâni și de pensionari;
2. livrarea de clădiri, inclusiv a terenului pe care sunt construite, destinate a fi utilizate drept case de copii și centre de recuperare și reabilitare pentru minori cu handicap;
3. livrarea de locuințe care au o suprafață utilă de maximum 120 m2 , exclusiv anexele gospodărești, a căror valoare, inclusiv a terenului pe care sunt construite, nu depășește suma de 450.000 lei, exclusiv taxa pe valoarea adăugată, achiziționate de orice persoană necăsătorită sau familie. Suprafața utilă a locuinței este cea definită prin Legea locuinței nr. 114/1996, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Anexele gospodărești sunt cele definite prin Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcții, republicată, cu modificările și completările ulterioare. Cota redusă se aplică numai în cazul locuințelor care în momentul vânzării pot fi locuite ca atare și dacă terenul pe care este construită locuința nu depășește suprafața de 250 m2 , inclusiv amprenta la sol a locuinței, în cazul caselor de locuit individuale. În cazul imobilelor care au mai mult de două locuințe, cota indiviză a terenului aferent fiecărei locuințe nu poate depăși suprafața de 250 m2 , inclusiv amprenta la sol aferentă fiecărei locuințe. Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziționa o singură locuință cu cota redusă de 5%, respectiv:
(i) în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deținut și să nu dețină nicio locuință în proprietate pe care au achiziționat-o cu cota de 5%;
(ii) în cazul familiilor, soțul sau soția să nu fi deținut și să nu dețină, fiecare sau împreună, nicio locuință în proprietate pe care a/au achiziționat-o cu cota de 5%;

Edited by KOsmix, 25 February 2017 - 22:28.


#70
Laura04

Laura04

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.02.2017
Buna! Aveti vesti cu privire la adopterea cotei 0 pentru TVA? Eu tot caut pe net stiri si nu gasesc nimic nou. Zilele urmatoarea ar trebui sa semnez contractul de vanzare cumparare ....

#71
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

View PostLaura04, on 27 februarie 2017 - 17:06, said:

Buna! Aveti vesti cu privire la adopterea cotei 0 pentru TVA? Eu tot caut pe net stiri si nu gasesc nimic nou. Zilele urmatoarea ar trebui sa semnez contractul de vanzare cumparare ....
Buna Laura,

Si eu am semnarea CVC-ului pe data de 7, am amanat pentru atunci in speranta ca se va lua o hotarare si vom avea o pozitie clara pana pe data de 1, mai mult, eu ma asteptam si la o publicare in monitorul oficial dar se pare ca m-am inselat iar acum avem decat frimituri de inforamtii nimic concret. Asteptam o eventuala decizie si odata cu asta si reglementarile legii pentru a sti medota de aplicare asupra contractelor in curs. Eu sunt cu prima casa iar in momentul asta nimeni nu stie ce se va intampla cu promisiunile de garantare sau nu contractele de credit. Asta este, mi-am asumat aceasta amanare si o sa suport consecintele. sper ca tot raut sa fie spre bine.

:D

#72
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012
http://www.capital.r...mai-aplica.html

cum era de asteptat

Edited by adrianparis, 28 February 2017 - 14:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate