Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

TVA 0% pentru locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
In principiu nu ar avea de ce sa se solicite semnarea unor acte aditionale la antecontract. Acel TVA oricum il platea dezvoltatorul catre stat, nu ii ramanea lui in buzunar.
Intr-adevar exista o oportunitate de a majora preturile, desi cred ca pe la sfarsit de an se va pune in practica. De obicei incepand cu septembrie cresc preturile in domeniul imobiliar.

#38
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012
Sa spunem ca se aplica de la 1 martie. Eu am antecontract semnat pana pe 15 martie. Dosarul deja eate la fond pentru prima casa aprobat, trebuie doar sa ajunga la banca. Ce se intampla cu acel tva de 5%? Banca vireaza banii si dezvoltatotul imi da mie diferenta aceea sau o da bancii inapoi? Nu inteleg ce se intampla cu acei 5%. Mersi

#39
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Pe contractul de vanzare-cumparare va fi trecuta suma finala fara TVA. Banca va vira suma trecuta acolo fara diferenta data ca avans.

#40
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006

View PostShpitz, on 20 februarie 2017 - 22:01, said:

In principiu nu ar avea de ce sa se solicite semnarea unor acte aditionale la antecontract. Acel TVA oricum il platea dezvoltatorul catre stat, nu ii ramanea lui in buzunar.
nu-i chiar asa, el isi deduce TVA pentru ca are si el cheltuieli cu matarialele pentru care plateste TVA, deci in mod normal nu are nimic de dat pentru ca el cumpara materiale la TVA 19% si isi recupereaza numai 5% in majoritatea cazurilor.
si am vazut deja dezvoltatori care nu vor modifica preturile desi au TVA inclusa in pret

#41
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Sa fim seriosi, TVA-ul de 19% pe materiale se acopera din pretul net dat pe apartament. Costa 1 mp construit (cu toata logistica aferenta) mai mult de 1000€ asa cum se vinde? Asta e praf in ochi. Esti cumva dezvoltator?

#42
leool74

leool74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.06.2014
In presa au aparut informatii conform carora dispare TVA 5%  incepand cu 1 Martie. Ceva cazuri concrete referitoare la plata TVA ? Ce zic dezvoltatorii ?

#43
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View PostShpitz, on 20 februarie 2017 - 22:09, said:

Pe contractul de vanzare-cumparare va fi trecuta suma finala fara TVA. Banca va vira suma trecuta acolo fara diferenta data ca avans.


Pai deja promisiunea de la fond este aprobabta pe aceasta suma, creditul la banca este semnat pe aceasta suma. ideea este ca nu vreau ca dezvoltatorul sa profite de acest lucru si sa ii fie virati banii si sa nu ii mai vad niciodata inapoi. Din ce am inteles de la tine, se reface pretul fara TVA, se scade avansul de 5% , care l-am dat deja. Ce ramane dupa scadere se vireaza de catre banca dezvoltatorului chiar daca suma transferata este mai mica decat creditul aprobat. se reface dosarul ?asta nu inteleg. Eu ma gandeam ca diferenta de credit ramane in cont la mine (TVA ala de 5%) . Sper ca ai inteles ce am intrebat. Posted Image
Mersi

#44
Shpitz

Shpitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.07.2008
Se recalculeaza si banca va vira diferenta. Este aproximativ aceeasi situatie ca atunci cand in urma evaluarii iti reiese un pret mai mare al apartamentului decat cel de cumparare, banca iti poate da maxim 95% din suma evaluata, dar tu ai nevoie de o suma mai mica. Nu e cazul sa iti faci probleme din punctul de vedere al bancii privitor la suma. E posibil insa sa iti ceara un nou antecontract cu suma recalculata sau un act aditional ceva cu noua suma, trebuie de confirmat cu un consultant, ma voi interesa si eu.

#45
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View PostShpitz, on 21 februarie 2017 - 11:53, said:

Se recalculeaza si banca va vira diferenta. Este aproximativ aceeasi situatie ca atunci cand in urma evaluarii iti reiese un pret mai mare al apartamentului decat cel de cumparare, banca iti poate da maxim 95% din suma evaluata, dar tu ai nevoie de o suma mai mica. Nu e cazul sa iti faci probleme din punctul de vedere al bancii privitor la suma. E posibil insa sa iti ceara un nou antecontract cu suma recalculata sau un act aditional ceva cu noua suma, trebuie de confirmat cu un consultant, ma voi interesa si eu.


Ok mersi mult. Astept un raspuns de la tine pe aceasta tema. Am de semnat contractul final pana pe 15 martie. La fond apare deja aprobat.  nu este tocmai in topicul acesta dar la cat timp dupa ce ajunge contractul de la fondul de garantare ( prima casa) la banca dupa ce a fost aprobat trebuiesc semnate si restul actelor: CVC, intabulare etc.

Mersi,

#46
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Banca ti-a dat o promisiune de garantare pe o suma ce reprezinta cat e dispusa sa iti imprumute banca avand in vedere garantiile cu care acoperi suma. E de discutat daca prin disparitia tva scade valoarea de garantie a imobilului sau nu, si daca in cazul scaderii mai esti acoperit cu garantii pentru suma imprumutata. Daca nu scade valoarea imobilului, teoretic poti lua chiar si suma garantata initial, daca se incadreaza in conditiile de acordare/utilizare a creditului.

In ce priveste tva, e intre tine si constructor daca pretul fluctueaza in vreun fel si daca il accepti pe cel nou rezultat. E posibil ca profitul initial calculat sa rezulte din recuperarea a ceva tva la vanzare, si in conditiile disparitiei tva de colectat, constructorul sa trebuiasca sa creasca pretul ca sa ajunga la acelasi calcul de rentabilitate.
Sa spui ca daca tva a disparut reducerea ti se cuvine exclusiv tie ar fi corect daca proiectul ar fi fost inceput de la zero in perspectiva nerecuperarii tva. Ori asta ar fi probabil abia de acum inainte, sa zicem.

#47
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016
Salut, si eu sunt in situatia in care am un antecontract semnat cu suma+5%tva . urma sa semnez cvc dar am prelungit pana pe 7 martie in speranta ca prind reducerea de tva. am discutat cu notarul si situatia sta in felul urmator: ei se obliga prin lege sa restituie diferenta de tva cumparatorului daca le legifereaza in acest sens .... acum modul cum se restituie nimeni nu stie nimic... asteptam legea posibil sa refacem tot creditul la banca si la fond dar tot merita.. atentei . cine are cvc semnat nu mai poate beneficia. nu este retroactiva.

#48
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View Postsebulbus, on 21 februarie 2017 - 12:14, said:

Banca ti-a dat o promisiune de garantare pe o suma ce reprezinta cat e dispusa sa iti imprumute banca avand in vedere garantiile cu care acoperi suma. E de discutat daca prin disparitia tva scade valoarea de garantie a imobilului sau nu, si daca in cazul scaderii mai esti acoperit cu garantii pentru suma imprumutata. Daca nu scade valoarea imobilului, teoretic poti lua chiar si suma garantata initial, daca se incadreaza in conditiile de acordare/utilizare a creditului.

In ce priveste tva, e intre tine si constructor daca pretul fluctueaza in vreun fel si daca il accepti pe cel nou rezultat. E posibil ca profitul initial calculat sa rezulte din recuperarea a ceva tva la vanzare, si in conditiile disparitiei tva de colectat, constructorul sa trebuiasca sa creasca pretul ca sa ajunga la acelasi calcul de rentabilitate.
Sa spui ca daca tva a disparut reducerea ti se cuvine exclusiv tie ar fi corect daca proiectul ar fi fost inceput de la zero in perspectiva nerecuperarii tva. Ori asta ar fi probabil abia de acum inainte, sa zicem.

OK , ai dreptate. Deci reducerea asta de TVA este doar putin cunoscuta in adevarata ei aplicare. Chiar si de acum inainte daca se aplica tot nu va avea un impact extraordinar in preturi. Am inteles foarte bine din explicatia ta cam ce presupune acest lucru.

Mersi,

View Postm1calin, on 21 februarie 2017 - 12:50, said:

Salut, si eu sunt in situatia in care am un antecontract semnat cu suma+5%tva . urma sa semnez cvc dar am prelungit pana pe 7 martie in speranta ca prind reducerea de tva. am discutat cu notarul si situatia sta in felul urmator: ei se obliga prin lege sa restituie diferenta de tva cumparatorului daca le legifereaza in acest sens .... acum modul cum se restituie nimeni nu stie nimic... asteptam legea posibil sa refacem tot creditul la banca si la fond dar tot merita.. atentei . cine are cvc semnat nu mai poate beneficia. nu este retroactiva.


suntem in data de 21.02.2017, e greu sa dea legea asa repede. Eu parca imi pierd speranta ca aceasta lege va aparea in timp util. Eu as avea nevoie de ea pana pe 15 martie.

#49
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

View Postadrianparis, on 21 februarie 2017 - 12:55, said:


OK , ai dreptate. Deci reducerea asta de TVA este doar putin cunoscuta in adevarata ei aplicare. Chiar si de acum inainte daca se aplica tot nu va avea un impact extraordinar in preturi. Am inteles foarte bine din explicatia ta cam ce presupune acest lucru.

Mersi,




suntem in data de 21.02.2017, e greu sa dea legea asa repede. Eu parca imi pierd speranta ca aceasta lege va aparea in timp util. Eu as avea nevoie de ea pana pe 15 martie.
Si am pierdut ceva ca am amanat pana pe 7 martie?? NU:) abia se monteaza gazele la mine.... asa ca .. nu va pripiti cu concluzii la banca nu au habar cum vor gestiona situatia nici al fond . se asteapta o procedura. cel mai simplu si normal se merge pe semnarea contractului si apoi se face cerere de restituire tva. si punct. nu se mai complica nimeni

#50
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012

View Postm1calin, on 21 februarie 2017 - 12:56, said:

Si am pierdut ceva ca am amanat pana pe 7 martie?? NU:) abia se monteaza gazele la mine.... asa ca .. nu va pripiti cu concluzii la banca nu au habar cum vor gestiona situatia nici al fond . se asteapta o procedura. cel mai simplu si normal se merge pe semnarea contractului si apoi se face cerere de restituire tva. si punct. nu se mai complica nimeni


pai si cum faci tu cerere de restituire TVA daca nu ai legea pana pe 7 martie? asta nu inteleg eu?

#51
m1calin

m1calin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 27.02.2016

View Postadrianparis, on 21 februarie 2017 - 13:00, said:



pai si cum faci tu cerere de restituire TVA daca nu ai legea pana pe 7 martie? asta nu inteleg eu?
Ala era un exemplu de cum ar fi normal, nu ce as face eu ....

#52
sorin_g

sorin_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 18.04.2005
Poate ma insel, dar cred ca dezvoltatorul trebuie sa ceara restituire de TVA pentru TVA-ul platit pe materialele de constructie.
Asta trebuie sa faca oricum indiferent care este TVA-ul produsului final.

#53
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 29.04.2006
poate, dar statul nu da inapoi precum ia :D

#54
adrianparis

adrianparis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 08.08.2012
http://www.ziuadeves...ibil-de-aplicat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate