Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

TVA 0% pentru locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Situatia e cam asa : am un antecontract pentru un apartament pe care este trecut pretul ~340.000 cu TVA 5% inclus.
In perioada imediat urmatoare va trebui sa semnez v-c.
Merita sa lungesc pana dupa 1 martie sa prind TVA 0% sau sa imi vad de viata ca oricum nu o sa imi scada nimic ?

#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Daca ai putea beneficia de reducerea de tva de la 5 la 0, de ce nu?

#3
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016
aprox. 16000 de lei economie. Sau intrebarea ta era daca va fi sau nu TVA 0%?

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Pãrerea mea este sã aștepți. În mod normal ar trebui sã-ți dea înapoi TVA-ul.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
TVA-ul se restituie doar in situatia cand tranzactia s-a finalizat in momentul cand legea este in vigoare,nu?
Este valabila retroactivitatea?Daca da,de ce?
Sigur ca logic este sa astepte ca legea valida.

#6
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Pai intrebarea mea de fapt e : daca s-ar scoate tva-ul eu as beneficia de treaba asta ? Sau ori cum ar fi eu platesc cat scrie acolo ?

#7
Doar199

Doar199

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 26.01.2017
Redactati alt antecontract, te intelegi cu dezvoltatorul, cat te costa? 100 de lei...

#8
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006
TVA 0% pentru locuinte a fost o primisiune electorala. Sunt sanse foarte mici sa se intample asa ceva iar ca prim rezultat, in cazul in care se va aplica, o sa avem o actualizare a actualelor preturi cu TVA 5% inclus la aceeasi valoare finala dar cu TVA 0%, ca asa ii sade bine "dezvoltatorului".

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 17.02.2016

 Shush, on 30 ianuarie 2017 - 14:48, said:

Pai intrebarea mea de fapt e : daca s-ar scoate tva-ul eu as beneficia de treaba asta ? Sau ori cum ar fi eu platesc cat scrie acolo ?

Daca scrie ca suma include TVA 5%, atunci nu o sa-l platesti. Daca scrie ca suma include TVA, teoretic tot nu ar trebui sa-l platesti, practic te certi cu dezvoltatorul pana se rezolva problema.

#10
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 Shush, on 30 ianuarie 2017 - 14:06, said:

Merita sa lungesc pana dupa 1 martie sa prind TVA 0% sau sa imi vad de viata ca oricum nu o sa imi scada nimic ?
Ce risti daca o mai taraganezi inca vreo luna? In cateva saptamani ar trebui sa aflam mai multe: daca masura va mai fi aplicata, in ce conditii etc.

#11
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Caz teoretic : antecontract semnat in 2016 pe suma 210000 cu TVA 5% inclus. S-a platit avans 5%  10500 si pentru restul de 199500 s-a luat promisiune de garantare prima casa. La sfarsitul lunii februarie se trimit actele pentru credit vine aprobarea si pe 2-3 martie se semneaza contractul de v-c. Intre timp dispare TVA-ul si locuinta costa doar 200000. Dezvoltatorul a primit 10500 de la client si 199500 de la banca.
Acum sunt doua cazuri : dezvoltatorul nu zice nimic si ramane cu 10500 in plus, dezvoltatorul da cei 10500 clientului caz in care clientul a obtinut teoretic un credit cu avans 0. Nici una dintre variante nu pare 100% ok :))
Ma gandesc ca o sa apara complicatii mari din cauza asta.

#12
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Salutare, daca constructia respectiva este considerata noua, nu va scadea cota de tva la 0%, ever; asa e de cel putin 5-10ani de zile in codul fiscal fiind considerat taxabile imobilele noi.; cel mult exista cota de tva prin masurile de simplificare intre platitorii de tva si atunci in limbaj romanesc ar fi 0% (de fapt va fi cota in vigoare pt tranzactia respectiva) si nu va fi platita efectiv.

#13
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Nu am inteles nimic :(

#14
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Probabil costinuti nu a citit programul de guvernare PSD si nu stie despre ce e vorba: http://www.indraznes..._de_afaceri.pdf (pagina 52)

Edited by soft0811, 30 January 2017 - 23:48.


#15
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 soft0811, on 30 ianuarie 2017 - 23:48, said:

Probabil costinuti nu a citit programul de guvernare PSD si nu stie despre ce e vorba: http://www.indraznes..._de_afaceri.pdf (pagina 52)
Intradevar nu am citit si nici nu citesc asa ceva sau proiecte de legi ce se schimba total dupa publicare; eu citesc legile doar dupa ce se publica.
De ce zic din pacate pt voi? Pt ca voi asteptati o micsorare a cotei pt imobilele noi care nu va veni deloc, si nici de la 01 martie. Ref la promisiunile electorale deja a fost publicata o ordonanta cu eliminarea unor taxe fiscale judiciare/fiscale cu incepere de la 01 feb (iar cele mai importante modificari sunt impozit micro 1% pt firme cu C.A. < 500.000, eliminarea taxei radio tv si eliminarea taxei de poluare)
Acum ca tot ai pus acel link m-am uitat fugitiv insa in incheiere iti zic ca nu se va schimba cota de tva in 0%; impactul fiscal si bugetar va fi prea mare pt buget. Asta e opinia mea

@shush pe scurt: daca esti persoana fizica vei plati tva, daca esti firma si esti platitor de tva nu vei plati tva efectiv (ci se va folosi procedeul numit taxare inversa prin masuri de simplificare)

Edited by costinuti, 31 January 2017 - 03:21.


#16
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 costinuti, on 31 ianuarie 2017 - 03:12, said:

Acum ca tot ai pus acel link m-am uitat fugitiv insa in incheiere iti zic ca nu se va schimba cota de tva in 0%; impactul fiscal si bugetar va fi prea mare pt buget. Asta e opinia mea
Da, acel impact (negativ) este mare si a fost si calculat (apare in josul paginii 52). Totusi, nu putem ignora faptul ca o asemenea masura va incuraja construirea de mai multe locuinte noi si ar putea aduce bani la buget pe alta parte.

Ca sa fie clar: eu nu prea am incredere in politicienii nostri si in promisiunile lor electorale, insa mai marii PSD s-au tot batut cu pumnul in piept pe toate canalele media ca programul lor de guvernare va fi implementat la virgula (si deja au aplicat o parte dintre masurile promise). Mai e putin si vedem cum stam cu promisiunea asta cu TVA 0% la locuinte.

Edited by soft0811, 31 January 2017 - 08:20.


#17
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

 Shush, on 30 ianuarie 2017 - 14:06, said:

Merita sa lungesc pana dupa 1 martie sa prind TVA 0% sau sa imi vad de viata ca oricum nu o sa imi scada nimic ?
1. Esti sigur ca o sa se elimine tva la 1 martie ?  Deocamdata e o promisiune, dar din experienta guvernarilor anterioare nu toate promisiunile au fost respectate.
2. Discuta cu vanzatorul si vezi daca este dispus sa astepte si daca o sa-ti scada tva-ul, asta inseamna semnarea unui act aditional, altfel, risti sa pierzi avansul.

Edited by radu3333, 31 January 2017 - 08:18.


#18
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Se pare ca acest site urmareste gradul de implementare a promisiunilor electorale, inclusiv a celei discutate in prezentul topic: http://partidulpromi...in-agricultura/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate