Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

TVA 0% pentru locuinte

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#19
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostShush, on 30 ianuarie 2017 - 17:06, said:

Caz teoretic : antecontract semnat in 2016 pe suma 210000 cu TVA 5% inclus. S-a platit avans 5%  10500 si pentru restul de 199500 s-a luat promisiune de garantare prima casa. La sfarsitul lunii februarie se trimit actele pentru credit vine aprobarea si pe 2-3 martie se semneaza contractul de v-c. Intre timp dispare TVA-ul si locuinta costa doar 200000. Dezvoltatorul a primit 10500 de la client si 199500 de la banca.
Acum sunt doua cazuri : dezvoltatorul nu zice nimic si ramane cu 10500 in plus, dezvoltatorul da cei 10500 clientului caz in care clientul a obtinut teoretic un credit cu avans 0. Nici una dintre variante nu pare 100% ok Posted Image)
Ma gandesc ca o sa apara complicatii mari din cauza asta.

Nu e nici o complicatie. Cand ai facut plata de avans, era TVA 5%, pe care deja dezvoltatorul l-a incasat si l-a virat mai departe. Pe diferenta TVA va fi 0%. Daca a fost incasat avansul ca si avans (cu factura), atunci pe factura finala ar trebui sa fie storno pentru avansul incasat si TVA-ul de atunci si cu plus sa ai valoarea totala plus TVA-ul din ziua facturarii. Deci daca TVA va fi 0%, o sa ai TVA cu -.

#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Dacă se trece la tva zero răspunsul colegului de mai sus e cel valabil.

#21
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008

View Postradu3333, on 31 ianuarie 2017 - 08:17, said:


1. Esti sigur ca o sa se elimine tva la 1 martie ?  Deocamdata e o promisiune, dar din experienta guvernarilor anterioare nu toate promisiunile au fost respectate.
2. Discuta cu vanzatorul si vezi daca este dispus sa astepte si daca o sa-ti scada tva-ul, asta inseamna semnarea unui act aditional, altfel, risti sa pierzi avansul.

Nu stiu sigur daca se scoate. De asteptat sigur asteapta ca nu are ce face :))
Eu am intrebat sa stiu daca merita sa astept sa vad daca chiar se scoate si ma ajuta cu ceva sau sa semnez inaite ca oricum nu beneficiez de nimic chiar daca se scoate.

Din ce spun colegii de mai sus ar merita sa astept sa vad. De pierdut oricum nu pierd nimic.

#22
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 05.04.2009

View PostShush, on 31 ianuarie 2017 - 11:45, said:

Nu stiu sigur daca se scoate. De asteptat sigur asteapta ca nu are ce face Posted Image)
Eu am intrebat sa stiu daca merita sa astept sa vad daca chiar se scoate si ma ajuta cu ceva sau sa semnez inaite ca oricum nu beneficiez de nimic chiar daca se scoate.

Din ce spun colegii de mai sus ar merita sa astept sa vad. De pierdut oricum nu pierd nimic.

Daca termenul de semnare este pana la 1 martie nu poti sa astepti fara acordul vanzatorului, semnarea unui act aditional pentru prelungire.
Oricum, trebuie sa discuti si cu vanzatorul si sa vezi parerea lui.

Altfel, sigur ca merita sa astepti daca platesti mai putin.

#23
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Nu am termen de semnare. Am 60 de zile de la primirea tuturor actelor sa le virez (de fapt banca) diferenta de bani. Deci e timp destul. Sunt limitat doar de termenul promisiunii de garantare.

#24
10nutz10nutz

10nutz10nutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2017
Intervin si eu in discutie, deoarece ieri 01.02.2017 am semnat un antecontract pt o locuinta noua. In antecontract se specifica clar cat este pretul aparatamentului cu tva si cat este valoarea tva-ului. De asemenea s-a introdus o subclauza in contract in care se specifica fatul ca daca se modifica valoarea tva-ului, acea suma nu va mai fi platita de catre cumparatorul apartamentului. Ce pot sa va spun este ca de exemplu la Dristor Park cand am intrebat ce se intampla cu pretul daca se scoate TVA-ul, mi s-a raspuns ca o sa mareasca pretul apartamentelor, deci cred ca depinde de la dezvoltator la dezvltator...

Edited by 10nutz10nutz, 02 February 2017 - 10:22.


#25
ushba

ushba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2016

View Post10nutz10nutz, on 02 februarie 2017 - 10:22, said:

Intervin si eu in discutie, deoarece ieri 01.02.2017 am semnat un antecontract pt o locuinta noua. In antecontract se specifica clar cat este pretul aparatamentului cu tva si cat este valoarea tva-ului. De asemenea s-a introdus o subclauza in contract in care se specifica fatul ca daca se modifica valoarea tva-ului, acea suma nu va mai fi platita de catre cumparatorul apartamentului. Ce pot sa va spun este ca de exemplu la Dristor Park cand am intrebat ce se intampla cu pretul daca se scoate TVA-ul, mi s-a raspuns ca o sa mareasca pretul apartamentelor, deci cred ca depinde de la dezvoltator la dezvltator...

Nu depinde de dezvoltator. Toti dezvoltatorii vor marii preturile bagand in buzunar diferenta de 5%. In cazul tau aveai deja in antecontract stipulat TVA 5% si in acest caz nu mai era legal ca dezvoltatorul sa il bage in buzunar. Dar din secunda 1 din momentul cand s-ar scoate TVA 5% (daca s-ar scoate) dezvoltatorii (toti) vor mari preturile cu 5% (preturile fara TVA vor fi marite) astfel incat sa aiba un castig fara sa-i afecteze vanzarile caci aceasta modificare nu va fi simtita in piata de cumparatori.

#26
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Post10nutz10nutz, on 02 februarie 2017 - 10:22, said:

Ce pot sa va spun este ca de exemplu la Dristor Park cand am intrebat ce se intampla cu pretul daca se scoate TVA-ul, mi s-a raspuns ca o sa mareasca pretul apartamentelor, deci cred ca depinde de la dezvoltator la dezvltator...

Depinde de ce scrie in contract/antecontract. Nu prea exista contract care sa nu specifice faptul ca pretul include sau nu TVA. In momentul in care ai o schimbare de TVA atunci automat si dezvoltatorul va incasa TVA-ul la cota in vigoare in momentul facturarii, care se aplica la valoarea fara TVA a apartamentului. In caz ca nu, il paste puscaria.

Edit: Poate in momentul in care se va scoate TVA-ul, pretul fara TVA va creste, insa acest lucru nu influenteaza pretul fara TVA de pe contractele/antecontractele deja semnate.

Edited by StickyFingaz, 02 February 2017 - 11:21.


#27
10nutz10nutz

10nutz10nutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2017
Eu doar v-am spus ce mi s-a spus cand am intrebat de ce se intampla cu preturile in cazul scaderii TVA-ului. Ba mai mult chiar agentul lor de vanzari mi-a arata un mail intern in care patronul le spunea ca in cazul in care cumparatorii intreaba de TVA sa li se spuna ca pretul nu se modifica, iar cand am fost sa intreb de patron direct raspunsul lui a fost clar ca nu modifica pretul. Faptul ca eu m-am aratat nemultumit zicandu-i ca obtine un profit ilegal l-a enervat si mai tare si mi-a zis "da tu stii cat TVA am eu de recuperat de la Stat?"

#28
andreitdi

andreitdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 27.01.2007
Mda. Cam asta se va întâmpla. Am pus întrebări la diversi dezvoltatori cu privire la prețul de vânzare al unor imobile (atât cu tva 5%  cât și 20%) și mi-au comunicat prețul de vânzare final. Nu au specificat câte e net plus tva.
Când am întrebat de tva încercau sa ocolească răspunsul. Numai jigodii...

Edited by andreitdi, 02 February 2017 - 17:37.


#29
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Va asteptati la altceva din partea dezvoltatorilor? Unii au inceput deja sa cheme lumea si sa faca act aditional la antecontract in care sa specifice ca pretul va fi acelasi chiar daca o sa se modifice tva-ul....

#30
10nutz10nutz

10nutz10nutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2017
Eu am gasit care mi-au zis ca daca scade TVA scade si pretul. Mai multi chiar ....

#31
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

View PostStickyFingaz, on 30 ianuarie 2017 - 14:22, said:

aprox. 16000 de lei economie. Sau intrebarea ta era daca va fi sau nu TVA 0%?

La cum arata romania in acest moment, cred ca asta este intrebarea corecta. In alte conditii, intrebarea initiatorului nu mai are rost, o economie de 5% in imobiliare reprezinta bani seriosi.

#32
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
http://economie.hotn...te-1-martie.htm

#33
10nutz10nutz

10nutz10nutz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2017

View Postdraemi, on 15 februarie 2017 - 14:18, said:


ofofofofofofof nenorocitii, era singura masura a nenorocitilor astia pe care o asteptam....pierd 4500 euro din cauza ca nu se modifica TVA-ul

#34
euro_gandacel

euro_gandacel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 24.10.2007

View Post10nutz10nutz, on 16 februarie 2017 - 22:12, said:



ofofofofofofof nenorocitii, era singura masura a nenorocitilor astia pe care o asteptam....pierd 4500 euro din cauza ca nu se modifica TVA-ul
Si eu 2500,dar ink nu mi pierd speranța :).Va recomand sa faceti la fel:)!


#35
draemi

draemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 26.07.2005
http://www.zf.ro/con...4-8-16-16164791

Se pare ca se aplica doar la valori < 100k euro. Au uitat sa puna o steluta cand au prezentat programul de guvernare..tipic PSD

#36
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
eu parca sa zic ca mai auzisem de limita asta de 100k, oricum sa speram ca se implementeaza si ca dezvoltatorii nu vor inghitii imediat taxa, desi eu cred ca in cateva luni preturile vor reveni la aceleasi valori...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate