Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Novum Invest - Lacul Morii

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
AlexIonica

AlexIonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.06.2011
Stau eu in blocul 1 și dacă vreți vă răspund la întrebări atât cât pot. In blocul 2 încă nu s-a mutat nimeni, nu este finalizat.

#74
billy_loc_dog

billy_loc_dog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.07.2008
Salut Alex,

Poți sa ma ajuți cu mai multe informații despre Novum Lacul Morii :

1. Mirosul este înfiorător? În ce perioada a anului?
2. Sunt probleme cu salubrizarea zone?
3. Sunt probleme cu canalizarea?
4. Cu infiltratiile in subsol, nu prea s au construit în București imobile fără acesta problema.
5. Langa ansamblu exista un centru de recuperare neuropsihice, sunt problema cu "locatarii"?
6. Alte probleme la care nu m as fi gandit

Multumesc



#75
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 billy_loc_dog, on 01 martie 2020 - 00:13, said:

5. Langa ansamblu exista un centru de recuperare neuropsihice, sunt problema cu "locatarii"?
Asta e maxima zilei.

#76
AlexIonica

AlexIonica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 02.06.2011

 billy_loc_dog, on 01 martie 2020 - 00:13, said:

Salut Alex,

Poți sa ma ajuți cu mai multe informații despre Novum Lacul Morii :

1. Mirosul este înfiorător? În ce perioada a anului?
2. Sunt probleme cu salubrizarea zone?
3. Sunt probleme cu canalizarea?
4. Cu infiltratiile in subsol, nu prea s au construit în București imobile fără acesta problema.
5. Langa ansamblu exista un centru de recuperare neuropsihice, sunt problema cu "locatarii"?
6. Alte probleme la care nu m as fi gandit

Multumesc

1. Mirosul atunci cand e e aiurea rau, inchizi geamurile ptr ca altfel nu poti respira. Acelasi miros acopera mai multe cartiere, nu e doar aici si nu e constant.
2. De ceva timp din pacate campul liber de langa lac s-a transformat in groapa de gunoi pentru astia cu resturi de constructii. Lucram la asta si facem sesizari constant la primarie si pe unde mai apucam.
3. Pana acum nu am avut probleme cu canalizarea. Nu avem scurgere directa in canalizarea orasului ci avem ceva pompe ce ne ajuta, mananca si astea bani cu mentenanta.
4. In parcarea subterana mai apar prin anumite locuri mici balti de apa atunci cand ploua mai puternic.
5. Absolut nici o problema cu ei, iti mai cer o tigara cand treci pe strada dar asta e tot.
6. Multi au avut probleme cu infiltratiile in balcon dar cica la asta nou s-ar fi rezolvat problema. Au mai aparut ceva crapaturi prin casa si mici probleme pe care le rezolvi cu dezvoltatorul daca te tii de el si faci putin scandal, altfel te duce cu zaharelul si nu iti face nimic.

O mare problema in zona e cu parcarea, nu sunt suficiente locuri si nici nu isi permit toti sa cumpere loc de parcare iar pe strada si camp e haos.

#77
bmortu

bmortu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 18.11.2017
Practic si elegant sau
Când luxul devine o plăcere - Novum rezidenț :))

#78
Szk

Szk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.05.2009
Celor din blocul 1.
Ce costuri sunt pentru pompele de apa / canalizare? Cum se imparte, per apartament sau persoane?

Si una generala. Ce se intampla in cazul in care dezvoltatorul intra in faliment, dar am platit avansul de rezervare platiti din banii mei? Am in contract clauza de returnare, daca banca nu aproba creditul, dar fiind in faliment trebuie o executare judecatoreasca ceva, nu?

#79
ecologistul

ecologistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 15.02.2009
Dacă dezvoltatorul întra în faliment, intri cu avansul plătit ca datorie, la impartirea bunurilor deținute de dezvoltator, dacă are. În alte cazuri de faliment un administrator judiciar a preluat firma iar apoi banca a preluat complexul cind firma a dat faliment. Banca apoi vinde apartamentele. Spun asta dintr-un caz real de acum ceva vreme.
Se pare ca istoria se repetă, dar noi uitam repede.

#80
Szk

Szk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.05.2009
Blocul a fost vandut aproape in totalitate.

Din cate înteleg ar fi niste probleme cu apa. Pompele aditionale se opresc subit, iar regulatoarele de la etaje nu sunt bine ajustate. Sunt unii locatari care spun ca și-au bușit masinile de spalat din cauza asta.

La scara A usa liftului a fost indoita de catre dezvoltator, inainte de a preda. In timpul lucrarilor un paznic s-a blocat in lift si trebuit s-o forțeze. N-au mai schimbat-o si arata ca draq.

Câtiva  au probleme cu vasul de toaleta (incorporat). Cand te asezi pe el, flambeaza.

Adapostul ALA de la subsol este ne-echipat corespunzator.

Si cea mai tare. Locurile de parcare de suprafata sunt vandute ca, atentie:"KLAUS ready". Ca sa dea numarul conform legii (nr. apartamente vs locuri pacare) au dublat din pix numarul de locuri. Practic nu exista instalat nici un sistem KLAUS, iar in actul de vanzare-cumparare sunt trecute 2 locuri (numere) desi fizic cumperi doar un loc pe care daca ai vrea, ai putea sa iti instalezi asa ceva.

Dezvoltatorul tace. Si-a strans catrafusele si a plecat.

Edited by Szk, 20 November 2020 - 04:57.


#81
csm75

csm75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.01.2007

View PostSzk, on 20 noiembrie 2020 - 04:55, said:

Si cea mai tare. Locurile de parcare de suprafata sunt vandute ca, atentie:"KLAUS ready". Ca sa dea numarul conform legii (nr. apartamente vs locuri pacare) au dublat din pix numarul de locuri. Practic nu exista instalat nici un sistem KLAUS, iar in actul de vanzare-cumparare sunt trecute 2 locuri (numere) desi fizic cumperi doar un loc pe care daca ai vrea, ai putea sa iti instalezi asa ceva.
Asta e chiar tare. Se putea sa nu faca ei manevre? Cine stie ce materiale au bagat prin structura de rezistenta... Peste 1 an te pomenesti ca se inclina blocul si prinde hotul, scoate-i ochii. Nimeni nu ia masuri cu dezvoltatorii astia, poate dupa un Colectiv in constructii, cu multi morti, se vor misca autoritatile, desi nici atunci nu cred. Nu poti avea asteptari de la autoritati, e chiar utopic. In fine, e mai sigur in blocurile comuniste, chiar daca nu ai caldura sau apa calda... Posted Image In ce tara am ajuns sa traim, ce am ajuns sa alegem....

#82
CatalinKRK

CatalinKRK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.05.2007

View Postcsm75, on 14 decembrie 2020 - 15:58, said:


Asta e chiar tare. Se putea sa nu faca ei manevre? Cine stie ce materiale au bagat prin structura de rezistenta... Peste 1 an te pomenesti ca se inclina blocul si prinde hotul, scoate-i ochii. Nimeni nu ia masuri cu dezvoltatorii astia, poate dupa un Colectiv in constructii, cu multi morti, se vor misca autoritatile, desi nici atunci nu cred. Nu poti avea asteptari de la autoritati, e chiar utopic. In fine, e mai sigur in blocurile comuniste, chiar daca nu ai caldura sau apa calda... Posted Image In ce tara am ajuns sa traim, ce am ajuns sa alegem....

Ti se pare ca dupa Colectiv s-a schimbat ceva? A, da, Piedone a iesit din nou primar. Avem sute de ani in urma tarilor civilizate, pe care oricum le numeri pe degetele dr la o mana si daca-i intrebi pe oamenii simpli de pe-acolo o sa-ti spuna aceleasi chestii pe care le auzi si pe aici ref. coruptie si calitate proasta...

#83
anf_k

anf_k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2006
WOW! Eram chiar entuziasmat de aceste apartamente, dar din ce am citit pe acest forum m-am ingrozit.

Chestia este ca preturile au explodat atat de tare la orice imobiliare incat iti vine sa o iei razana, iar aceste apartamente inca mai aveau un pret decent, comparativ chiar si cu comunistele de 60m2 la 3 camere. Dar din cate observ, mai bine un apartament comunist decat ceea ce am citit aici.

Chiar este adevarat totul? Atat de grav este? Mirosul, gunoiul, problemele de structura si de finisare, de canalizare si de parcare?? Hai sa zicem ca partea cu aglomeratia ti-o asumi, ca stii despre ce e vorba, dar restul...

Parerea unui locatar al blocului 2, care locuieste de ceva timp acolo ar fi foarte bine venita.

Astazi intentionam sa fac o vizita, dar din cate am citit aici nici nu mai stiu... Posted Image(

Edited by anf_k, 17 January 2021 - 12:54.


#84
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Pentru cei din primul bloc care acum cativa ani erau foarte entuziasmati. Cum mai e acum privelistea? Voi chiar inghititi orice galusca? Nici prin tartacuta nu va trecea ca o sa aveti un bloc in fata? Sincer imi pare rau cand cineva e pacalit de jegurile astea de dezvoltatori.

Legat de miros.....stati linistiti mirosul de simte pana in Piata Victoriei. E adevarat ca aici se mai dilueaza de la masini dar un "cunoscator" il simte.

Edited by Clovis, 18 January 2021 - 09:19.


#85
Szk

Szk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 25.05.2009
Cam așa se întâmplă la nici un an de la darea in folosință. Undeva în interiorul măștii, la etajele superioare a crăpat o țeava. Probabil ca pe tot tronsonul rigipsul e compromis.

Attached Files


Edited by Szk, 08 February 2021 - 00:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate