Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Novum Invest - Lacul Morii

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Fratilor.....ati fost orbiti de graba si preturi mici comparativ cu piata actuala....dar nici nu va ganditi ce va asteapta.....
Pe langa binecunoscuta aglomeratie.....va trebui sa infruntati in toate noptile de primavara-vara-toamna, mirificul miros al gropii de gunoi chiajna......cand mirosul se va linistii va trebui sa va obisnuiti cu cel de la iridex(crematoriu deseuri) si ulterior in verile secetoase , tinand cont ca va aflati spre coada lacului.....va trebui sa respirati aerul placut de balta imputita(asta doar in verile secetoase).
Referitor la transport in comun....sa nu va bazati pe el.....referitor la "magazine" ....nu este niciunul in toata zona....
Este foarte departe de metrou......
Vai de voi!

#38
iond86

iond86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.09.2008
Propun sa ne facem un grup pe Facebook, noi cei care ne vom muta acolo, asa putem discuta mai bine pe subiect. Știu ca multe ansambluri rezidențiale au făcut asta și postează acolo tot, costuri întreținere, femei serviciu etc.

Și tu ești unul care sta pe net toată ziua, îți dă păreri și nu ii convine nimic :)))
Poate unii n au nevoie de metrou, merg destul de des pe acolo și nu miroase a nicio balta împuțita. Aglomerat este tot Bucureștiul la ore de vârf.
În acest topic ar fi ok sa își dea cu părerea cei care au fost acolo, cunosc zona, blocul etc. De altii nu avem nevoie ;)

View Postmettre, on 05 august 2017 - 15:58, said:

Fratilor.....ati fost orbiti de graba si preturi mici comparativ cu piata actuala....dar nici nu va ganditi ce va asteapta.....
Pe langa binecunoscuta aglomeratie.....va trebui sa infruntati in toate noptile de primavara-vara-toamna, mirificul miros al gropii de gunoi chiajna......cand mirosul se va linistii va trebui sa va obisnuiti cu cel de la iridex(crematoriu deseuri) si ulterior in verile secetoase , tinand cont ca va aflati spre coada lacului.....va trebui sa respirati aerul placut de balta imputita(asta doar in verile secetoase).
Referitor la transport in comun....sa nu va bazati pe el.....referitor la "magazine" ....nu este niciunul in toata zona....
Este foarte departe de metrou......
Vai de voi!


#39
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Merg prin acea zona de foarte multi ani de zile.....
Imi pare sincer rau pt voi....

#40
Mrngaza

Mrngaza

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2017

View Postmettre, on 06 august 2017 - 15:15, said:

Merg prin acea zona de foarte multi ani de zile.....
Imi pare sincer rau pt voi....

Salut, ne poti lamuri cu ce reprezinta pt tine "merg mult prin aceasta zona" pe jos sau cum ?
Legat de un grup lacum mori uverturi
Iar legat de mirosul specific lacului vb cei din grozavesti sau cei de pe lac ? As dori ca la fiecare afirmatie negativa/pozitiva sa spunem lucruri clare si concrete, nu aberatii sau sa stiti ca...

#41
iond86

iond86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.09.2008
Salut, am creat grupul pe fb - Ansamblul rezidențial lacul morii - Novum

Sper sa reușim sa aducem toți noii proprietari pe grup unde sa ne schimba păreri și idei ;)

#42
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Pai si pe jos si cu masina.......inainte se putea ajunge pe aleea lacul morii sau pe niste drumuri care faceau legatura cu str boja si de acolo mai departe catre orsova....de aprox 1 an de zile au fost blocate de cei care au vile-case pe boja...si singurul acces catre aleea lacul morii care te poate duce pe str dambovitei si ulterior pe virtutii sau direct pe virtutii pe langa apele romane, este prin curtea institutului de mediu.
Referitor la apa imputita ma refeream la canalul arges care este canal de colectare ape reziduale si care trece pe langa locatia voastra...si la coada lacului morii, punctul de intrare al dambovitei in lacul de acumulare....acolo este un fel de delta care vara cand e seceta si dambovita nu are debit...se impute....

Zona de langa institutul de mediu este folosita de cei din zona de case, ca groapa de gunoi....acolo este in general dezastru.....
Pe strada voastra este si curtea fostei firme de ridicat masini din sectorul 6....poate daca aveti curiozitatea sa va uitati pe rise project veti trage niste concluzii singuri.....

#43
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postiond86, on 06 august 2017 - 15:08, said:

Poate unii n au nevoie de metrou, merg destul de des pe acolo și nu miroase a nicio balta împuțita. Aglomerat este tot Bucureștiul la ore de vârf.

Da, dar nu tot Bucurestiul este uniform aglomerat. Cartierul Militari in general si zona Uverturii in special este printre cele mai crunte din cauza separatiei liniei tramvaiului 41. Semaforul de la Sir Lujerului si blocajele de acolo si de pe Iuliu Maniu nu se compara cu nimic.
In zile de toamna, ploioasa, cand merg copiii la scoala, poti petrece chiar si 2 ore stând pe bd. Uverturii
Alte zone la fel de criminale ar mai fi prelungirea Ghencea, precum si Stefan cel Mare. eu nu stiu alte zone atat de omorâte de trafic.

#44
creativity

creativity

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 25.04.2017
Propun sa va alaturati grupului de Facebook: Ansamblul Rezidențial Lacul Morii - Novum.
Doar pentru cei care au rezervat un apartament in complex.

#45
nicros_1960

nicros_1960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.02.2007
Buna seara,

@mettre: tin sa mentionez ca nimic din ce ai mentionat nu este prea ok .... stau de aproximativ 30 de ani exact fata in fata cu blocul care se construieste si nu am nici mirosuri, nici tantari si nici miros de balta imputita .... iar de aglomeratie .... stii un loc in Bucuresti unde nu este aglomerat ?

PS: am achizitionat un apartament in acest imobil pentru ca imi place foarte mult zona lacului. Este o prijeliste de vis seara de seara :).

O seara frumoasa !

#46
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca nu stiti cum e sa locuiesti pe malul lacului, mai ales a lacului morii. Am lucrat cativa ani la Agentia aia de mediu de pe mal. Este cladirea albastra care se vede de departe, imposibil de ratat.

\nu pot sa va descriu in cuvinte ce ierni am indurat acolo. Ajungeam cu masina la serviciu iar o data batea vantul atat de tare ca mi-a dat usa peste cap. Iar inauntru toate fluierau din cauza vantului.

Oricum eu va doresc succes si multi bani. O sa aveti nevoie pentru incalzire in anotimpul rece.

View Postnicros_1960, on 22 august 2017 - 21:24, said:

PS: am achizitionat un apartament in acest imobil pentru ca imi place foarte mult zona lacului. Este o prijeliste de vis seara de seara Posted Image.


Intradevar de vis, nu mai ai nevoie de televizor si nici de tableta :) Te uiti pe fereastra.

#47
csm75

csm75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.01.2007
Se mai ridica un bloc intre blocul actual si lac?

#48
senekaj

senekaj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2017

View Postcsm75, on 27 iunie 2018 - 14:50, said:

Se mai ridica un bloc intre blocul actual si lac?

Da se ridica in acest moment.

eu am achizitionat un apartament cu vedere spre lac si nu au specificat absolut nimic.

#49
senekaj

senekaj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2017
Ca actual propietar si locuitor va pot da urmatoarele informatii:
Despre imobil
1. Blocul aparent este construit bine dar constructorul a facut compromisuri in privinta materialelor.
2. In momentul cand am achizitionat apartamentul, pe plansele vizate spre neschimbare apareau spatii verzi si anumite facilitate care nu au fost realizate.
3. Constructorul a fructificat fiecare coltisor si l-a transformat in locuri de parcare sau boxe, astfel incat ghena o s-o avem pe terenul viitorului drum de acces si numai betoane.
4. Ti se spune ca finisajele sunt la alegere si dupa ce e alegi te trezesti cu altceva. In plus finiajele sunt facute de mantuiala iar materialele sunt calitativ slabe.
5. Instalatiile sunt facute la repezeala si in unele cazuri sunt  trase oblic prin pereti. De exemplu dupa  sapte luni mi-am dat seama ca peretele de la living este curbat spre interior.
6. Blocul are un consum foarte mare de energie electrica datorita statiei de hidrofor, statiei de pompare ape uzate si statiei de pompare ape pluviale. Da are camin de rupere si datorita pozitionarii fata de reteaua oraseneasca trebuie sa ne impingem rahatii la deal. Aspect pe care dezvoltatorul nu mi l-a precizat. A bagat o vrajala ca este racordat la canalizarea oraseneasca, dar nu si in ce fel.

Despre zona

1. Daca ati citit comentarii anterioare despre groapa de gunoi si duhoarea sulfuroasa sa le luati ca fiind bune. Am avut nopti in care am simtit ca-mi vars matele, mai ales in noptile de vara cand trebuie sa tii geamurile inchise.
2. Blocul este cam departe de mijloacele de transport in comun, iar zona este extrem de aglomerata. Strazile nu sunt sistematizate si nu au trotuare. Cand ploua strazile devin problematice in sensul ca te murdaresti mai ceva ca la tara. Iarna dezapezire isi face aparitia mai greu.
3. Lacul Morii nu pute si este un loc unde te poti plimba linistit in timpul zilei si seara, mai ales cu bicicleta!
4. Zona este cam neglijata si plina de praf si gunoaie. (cred ca este valabila pentru tot Bucurestiul)


Recomandari!!

1. Daca va hotarati sa cumparati in imobilul nou cu pif 2019 sa verificati autorizatia de construire si avizele. Intrebati despre utilitati (canalizare, apa, energie electrica, etc)
2. Cereti poze cu fundatia si documentatii cu vizele celor de la inspertoratul de stat in constructii. Nu sunt expert, dar fundatia aia mi s-a parut cam subtirica. Cumperi o casa nu un cotet sau magazie.
3. In proiect sunt prevazute spatii verzi. Sa va treaca in contract facilitatile pe care vi le promit, altfel vor face numai betoane.
4. La receptia apartamentului sa treceti in pv  indexurile contoarelor si toate neconformitatile. Daca nu va pricepeti sa luati cu voi un prieten mai priceput. Vor fi multe neconformitati si  va veti milogi de ei ca sa le rectifice. Insistati sa plateasca consumurile utilitatilor si sa va dea apartamentele degrevate de datorii. Eu am avut neplacerea sa ma trezesc cu citatii ca nu si-au platit consumurile.
5. Sa faceti cat mai multe vizite in santier sa vedeti pe unde trag instalatiile si mai ales cum fac finisajele.

Eu va spun din proprie experienta ca nu sunt multumit. Mai bine dadeam 5 sau 10 mii euro in plus si luam in alta zona. Dezvoltatorul este pus pe jupuit si atata tot.

#50
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006

View Postsenekaj, on 12 noiembrie 2018 - 22:34, said:

6. Blocul are un consum foarte mare de energie electrica datorita statiei de hidrofor, statiei de pompare ape uzate si statiei de pompare ape pluviale. Da are camin de rupere si datorita pozitionarii fata de reteaua oraseneasca trebuie sa ne impingem rahatii la deal. Aspect pe care dezvoltatorul nu mi l-a precizat. A bagat o vrajala ca este racordat la canalizarea oraseneasca, dar nu si in ce fel..
Cam cat vine pe apartament costul cu energia electrica a blocului? Am luat si eu intr un bloc cu configuratie asemanatoare si sunt interesat.
Mersi

#51
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009
La cata prostie bantuie pe aici... unii va meritati soarta cu varf si indesat.

#52
alin_afronie

alin_afronie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.11.2007

View PostEagle Raider, on 11 iulie 2017 - 16:11, said:


ce priveliste ai ca n-am prea inteles, am fost si eu prin zona acum ceva timp si nu mi s-a parut nici o priveliste placuta, un lac neingrijit, mai mult racoare si insecte venite dinspre lac...
si pentru ansamblul asta impun acea taxa minima de mentenanta?

Referitor la mentenanță si la întreținere.Vreau sa cumpăr ultimul apartament in ca nevandut din acest bloc,cel de la etaj 10.
Imi place foarte mult cum arată blocul,interiorul,scara,lucrurile,apartamentul cum e facut cu gust doar ca bucătăria e open space si e pe peretele fără geam.
Am.zis ca la prețul care e si la panorama care o are sa fac un compromis totuși si am ramas SOCAT de un lucru:
la avizierul cu plata la întreținere am vazut ca se plătește la curentul dr pe scara,atentie,d e pe scara nu din casa ta ...17lei de persosna adică ,cam 105 lei la o familie de 5 oameni.
Mi se pare exagerat si nemaintalnita chestia asta sa plătești doar la curentul se pe scară aceasta suma.Factura Enel afișată e de 5000 lei lunar  dar totuși in bloc sunt 200 de apartamente ...
Rog ,cine locuieste in acest bloc sa ma.lumineze puțin,totuși nu as vrea sa ma.mut într-un bloc frumos dar la care sa plătesc întreținerea cat o rată la banca mai ales ca nu  are paza,supraveghere video sau alte facilități.
Nu as vrea sa arunc pe geam 70000 euro cash si sa imi para rău

Edited by alin_afronie, 18 November 2018 - 08:32.


#53
Danon

Danon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 02.11.2009

View Postalin_afronie, on 18 noiembrie 2018 - 08:30, said:

...17lei de persosna adică ,cam 105 lei la o familie de 5 oameni.
85 lei

#54
senekaj

senekaj

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.11.2017

View PostDanon, on 18 noiembrie 2018 - 11:39, said:


85 lei
Eu nu ți-aș recomanda etajul 10. Gândește-te că apartamentele de la etajul 11 sunt retrase și au terase mari. In timp vei avea mari probleme cu infiltrațiile. Cât despre plata energiei electrice pot să-ți spun că o factură lunară pe partile comune se va învârti in jurul valorii de 4000 lei, iar asta va fi împărțită la nr de locatari.  Cât  despre acele valori la la avizier iti pot spune că reprezintă facturile la energie electrică pe 5 luni și toată apa consumată până în luna citirii contoarelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate