Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

In 2016 VW a ajuns in premiera cel mai mare constructor auto mondial, depasind Toyota

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2077 replies to this topic

#1171
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostHitmaker, on 13 iunie 2017 - 17:50, said:

Wow, ce glume. Golful mai ok decat Qashqaiul.

Si noi ar trebui sa te credem, nu?

Cred peste 10 milioane pe an, care fac un țîș, pe dieselgate. Anul asta aprox.la fel, la anul tot asa .... 🤣🤣🤣

#1172
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Cu siguranta ca aia 10 milioane au avut de ales intre Golf si Qashqai si toti au ales golful.


Loooooool.

#1173
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View PostTorquemada-666, on 13 iunie 2017 - 15:17, said:

Am un prieten cu Nissan Qashqai luat de noi full option, cu panorama si alea alea. Ciudat este ca in interior arata si se vede asa ieftin. Nu se compara nici cu calitatea de la golf, de Passat nici nu mai vorbim.

Unii se fac doar ca nu vad.
Ia intra tu pe forumul Nissan si vezi cate plangeri sunt acolo. Iti spun eu.... niciuna!
Cei care mai dau cu subsemnatul pe acel forum sunt cei care isi mai achizitioneaza cate un portbagaj de la Thule, cate un carlig de remorcare (ca sa traga wv pana la service), sau cei care isi pun folii pe geamuri, sau cat l-a costat revizia, etc.... Nimeni, dar absolut nimeni nu se plange de masina....ca a facut o alegere gresita! Poate apare din cand in cand cate o problema... dar asta foarte rar. Am spus foarte rar...nu rar.
In rest este pustiu pe acel forum....nu se scrie cu lunile...iar pe drumuri sunt destule Nissan-uri. Astea sunt masini...nu drezinele voastre de mana numite wv. Te sui in ea si te duce oriunde vrei, fara sa stai cu morcovul in fund daca motorul mai are tot uleiul sau ca se strica.

Edited by RasAlGhul, 13 June 2017 - 22:29.


#1174
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Ai dreptate. De fapt cresterea mare in vanzari a aliantei provine mai mult de la Nissan care are in Asia o piata imensa. Am vazut destule in Romania si cu cei cu care am vorbit par foarte multumiti de ele. Dar lumea se fereste de ceea ce nu cunoaste si de asta in Romania nu are cifre asa de mari de vanzari.

#1175
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu am ramas surprins de numarul mare de Toyote noi pe care le-am vazut acasa.
A inceput lumea sa deschida si mintea, nu doar buzunarul.

#1176
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostRasAlGhul, on 13 iunie 2017 - 22:21, said:

Ia intra tu pe forumul Nissan si vezi cate plangeri sunt acolo. Iti spun eu.... niciuna!
Cei care mai dau cu subsemnatul pe acel forum sunt cei care isi mai achizitioneaza cate un portbagaj de la Thule, cate un carlig de remorcare (ca sa traga wv pana la service), sau cei care isi pun folii pe geamuri, sau cat l-a costat revizia, etc.... Nimeni, dar absolut nimeni nu se plange de masina....ca a facut o alegere gresita! Poate apare din cand in cand cate o problema... dar asta foarte rar. Am spus foarte rar...nu rar.
In rest este pustiu pe acel forum....nu se scrie cu lunile...iar pe drumuri sunt destule Nissan-uri. Astea sunt masini...nu drezinele voastre de mana numite wv. Te sui in ea si te duce oriunde vrei, fara sa stai cu morcovul in fund daca motorul mai are tot uleiul sau ca se strica.
Uite mai jos o statistică o unor europeni specializați în statistici legate de fiabilitate, statistică despre mașini prezente în Europa.
Parcă și posesorii VW (apropo, așa se scrie) au dreptul sa fie mulțumiți, nu numai cei Nissan, ba chiar mai mulțumiți.
Dar ai și tu un punct de vedere cu forumul Nissan... Lol

Attached File  slide1_40.jpg   82.46K   23 downloads

#1177
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Eu nu inteleg de unde si pana unde i-a venit comparatia asta dintre clasa medie si SUV ?
Macar nu a vazut ca in Europa unde e fieful VW, Nissan Qashqai e mai vandut decat Passat-ul (233496 Qashqai fata de 206813 Passat-uri in 2016) ?

Nu stiu de ce mie Torque imi da impresia ca e de fapt si el hater VW, dar are alta strategie aici pe forum Posted Image !

#1178
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
@ valitudor;
Eu am spus-o...fiecare isi cumpara ce vrea si dupa cum il taie capul! Sau fiecare se distreaza pe banii lui cum vrea! Asta face diferenta.
Iti dai seama cat de mult ma intereseaza aceste "masini"...de nici nu stiu cum se scrie corect... ca de pronuntat , nici atat!

Edited by RasAlGhul, 13 June 2017 - 22:50.


#1179
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postvalitudor, on 13 iunie 2017 - 22:38, said:

Uite mai jos o statistică o unor europeni specializați în statistici legate de fiabilitate, statistică despre mașini prezente în Europa.
Parcă și posesorii VW (apropo, așa se scrie) au dreptul sa fie mulțumiți, nu numai cei Nissan, ba chiar mai mulțumiți.
Dar ai și tu un punct de vedere cu forumul Nissan... Lol

Attachment slide1_40.jpg

Pai mie mi se pare mai de luat in seama forumul Nisan atata timp cat in fituica ta scrie 'Rankings are based on numerical scores and not necessarily on statistical significance'
Dar tot e buna si fituica asta la ceva : te face pe tine si pe Torque sa credeti ca Passat-urile voastre sunt mai fiabile decat Qashqai. Lol !

#1180
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Ce întregi tu din fraza aia din engleza? Evident ca e făcut pe baza punctajului și nu a procentelor statistice. Punctajul este obținut pe baza statisticii.

PS tu iei în calcul doar ce îți convine, nu trebuie să-mi explici

#1181
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017

View Postfortzoso, on 13 iunie 2017 - 22:46, said:

Eu nu inteleg de unde si pana unde i-a venit comparatia asta dintre clasa medie si SUV ?
Macar nu a vazut ca in Europa unde e fieful VW, Nissan Qashqai e mai vandut decat Passat-ul (233496 Qashqai fata de 206813 Passat-uri in 2016) ?

Nu stiu de ce mie Torque imi da impresia ca e de fapt si el hater VW, dar are alta strategie aici pe forum Posted Image !

Am incercat sa fac o comparatie mai corecta la vanzari intre doua SUV-uri aici la noi in Europa:

Tiguan - 178333 unitati vandute in 2016.
Qashqai - 233496 unitati.

WTF ! Nu mai exista pic de respect pe lumea asta ? Chiar nu mai baga nimeni in seama VW nici in Europa ?

#1182
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Ce rusineee, ce rușineee!

Dar lasa ca stie Torquemada mai bine :)))

#1183
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View Postfortzoso, on 13 iunie 2017 - 23:02, said:

Am incercat sa fac o comparatie mai corecta la vanzari intre doua SUV-uri aici la noi in Europa:

Tiguan - 178333 unitati vandute in 2016.
Qashqai - 233496 unitati.

WTF ! Nu mai exista pic de respect pe lumea asta ? Chiar nu mai baga nimeni in seama VW nici in Europa ?

Nu are nici o legatura cu ceea ce se intampla pe piata, iata si de ce:
- Qashqai mai ieftin ca Tiguan (daca luam ofertele remat din aceasta perioada, diferenta este de vreo 5000 de Euro, daca te uiti pe configuratoare si alegi toate dotarile la abele diferenta este mult mai mare), 19.719€ Tiguan vs 14.470€ Qashqai deci ceva mai mult de 35% in plus din pretul unui Nissan !
- http://carsalesbase....gments/Ă‚ Ă‚ un alt aspect interesant este si cresterea din primul trimestru 2017 !
Compact SUV segment  2017-Q1  2016-Q1  Change
1  Nissan Qashqai    74.725 66.352    13%
2  Volkswagen Tiguan 65.660 36.811    78%

View Postfortzoso, on 13 iunie 2017 - 23:02, said:

Tiguan - 178333 unitati vandute in 2016.
Qashqai - 233496 unitati.

Da ai dreptate ca numar de masini, dar ca bani si profit, castigator este VW si nu Nissan !
Daca faci un calcul simplu vei vedea ca Tiguan a adus mai mult mai multi bani cu un numar de masini mai mic  (un calcul simplu la cele doua preturi de remat), daca calculezi dupa configurator si alegi varianta cea mai cumparata, vei avea o diferenta si mai mare.
Nu numarul conteaza ci banii pe care-i aduce o masina producatorului !

Din aceasta cauza urasc comparatiile  !!
Ce-ar fi sa zicem ca Dacia noua e mai bun in Romania ca Nissan, VW, Mazda, Toyota noi doar pentru faptul ca in Romania se vinde mai bine ca restul !!! E corect asa ???

Edited by fotbal5, 14 June 2017 - 09:14.


#1184
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Nu poti sa stii ce profit aduce fiecare masina pana nu ii stii preturile de productie !
Dar daca ti se pare deplasata comparatia asta a mea ce mai zici de aia intre Passat si Qashqai ?
Iar daca citesti titlul topicului ai sa vezi ca tocmai asta se discuta aici : numarul de unitati vandute si nu profitul firmelor.
In plus daca au aceleasi costuri de productie, stii cum se spune : nu e prost cel care cere, ci ala care da.

#1185
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Tocmai de asta urasc comparatiile de genul, ascund multe necunoscute si nu sunt relevante fara a cunoaste toate variabilele !!

Iar legat de forumul Nissan, unde moderatorul poate sa accepte sau nu un post, va rog sa va abtineti. La fel si cu forumurile VW, Renaul, Mazda si tot asa ....

Doar daca ma uit aici pe forum si vad doar pe jurnal de bord o masina in garantie cu probleme !
https://forum.softpe...t/page__st__108
Dar repet se poate intampla la orice producator, nu exista masini perfecte !

Parerea mea este urmatoarea:
Toate masinile care sunt in top (primele  5) sunt masini bune, altfel nu s-ar vinde !!

Edited by fotbal5, 14 June 2017 - 09:30.


#1186
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 10.04.2006
Am un prieten care si-a luat Passat CC nou cu automata.
Dupa o saptamana i-a picat cutia.
Dupa ceva certuri i-au schimbat-o pe garantie, nu din prima :D.

#1187
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015

View PostNenea Zap, on 14 iunie 2017 - 13:42, said:

Am un prieten care si-a luat Passat CC nou cu automata.
Dupa o saptamana i-a picat cutia.
Dupa ceva certuri i-au schimbat-o pe garantie, nu din prima Posted Image.
Sincer cred ca ia picat cutia in garantie, dar nu cred ca au facut gargara cei de la VW ca nu o schimba, astea sunt povesti vantoresti....
Daca zicei manuala, poate (sa zicem ca o baga din a-5-a in a 1-a), dar la cea automatica nu avea ce sa ii faca (exceptand mersul peste bolovani) ca sa zic vre-un mecanic ca e vina lui.
incercati sa povestiti ceea ce e corect nu sa adaugati (sau daca unu se lauda cu ceva, luati doar partea reala...)

#1188
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

View Postfotbal5, on 14 iunie 2017 - 09:29, said:

Doar daca ma uit aici pe forum si vad doar pe jurnal de bord o masina in garantie cu probleme !
https://forum.softpe...t/page__st__108
Dar repet se poate intampla la orice producator, nu exista masini perfecte !

Ti se pare ca o baterie inseamna probleme? Nissan nu produce baterii... ei construiesc masini cu motoare bune in alianta cu Renault. Iar tipul din topicul respectiv pare foarte multumit de masina...chiar el a spus-o!
Bateria este de la un producator care a dat cu mucii in fasole....iar Nissan suporta consecintele si le schimba fara nicio problema in timpul garantiei.
Asa ca.... este mare diferenta intre o proasta proiectare a unui motor (caz vw) si o amarata de baterie.
S-ar fi pupat la basca cei de la VW daca ar fi avut probleme numai cu acumulatorul! Dar ei au probleme grave cu motoarele si trebuie sa-i prinda altii ca sunt escroci la drumul mare!

Edited by RasAlGhul, 14 June 2017 - 17:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate