Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Atestat consilier de siguranta

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 

Acer aspire nu recunoaste stick la bootare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, am un laptop cumparat de nou (free so) Acer Aspire ES1-533, am windows 10 pe stick facut bootabil cu rufus, selectez totul bine in bios pentru bootare, biosul nu stie decat modul uefi (nu are optiunea legacy), iar la secure boot e pe enable insa e dezactivata optiunea, cu toate astea nu vrea sa booteze de pe stick, dau si f12 sa selectez optiunea de boot si acolo imi apare doar hdd, nu si stick-ul, de aici -> dedus ca nu recunoaste stickul, am pus stickul si in celalalt port usb (2.0) si apoi si in 3.0 si tot nu il recunoaste! Acum cateva zile am folosit acel windows si a mers bine! Vreo solutie? Multumesc!

#2
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
Verifica daca stick-ul este formatat FAT32. UEFI "nu stie" sa booteze de pe NTFS.

#3
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
multumesc, fat32 l-am facut si nu merge! Oare sa-l fac GPT pentru uefi?

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,649
  • Înscris: 15.06.2004
Daca instalezi in mod UEFI vezi sa activezi si Secure Boot.
Windows-ul banuiesc ca e cel pe 64 de biti - cel pe 32 nu stie UEFI.

GPT in mod normal faci hardul.

Vezi si ce stick folosesti si in ce porturi - preferabil sa fie de marca si sa fie 2.0 in port 2.0.

#5
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Secure boot este pe enabled si nu poti schimba optiunea ca este dezactivat! Pe 64 biti este! Stickul e bun, mereu folosesc porturile 2.0 . Alta varianta?

le: Se pare ca a recunoscut usb-ul, am rescris windowsul pe stick cu rufus, cu optiunea GPT / uefi si formatat in fat32! A inceput instalarea, sa vedem daca o duce la bun sfarsit!

Edited by debusy, 26 January 2017 - 14:48.


#6
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Vedeti ca laptopul nu are nimic?
Daca stick-ul este facut cum trebuie,totul este OK.
Sa-l stapanesti sanatos!Posted Image

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Mai ales ca era abia cumparat :)) (nu pot zice ca era nou, ca odata iesit pe usile magazinului, nu mai e nou :D ).

#8
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Pe un stick care merge pe un Asus am facut tot ce scrie pe acest topic si tot nu vrea sa booteze pe un alt laptop Acer.
Nu stiu ce sa mai fac... de doua zile ma chinuie.

Am incercat pe un alt stick si la bootare nu se intampla nimic, ca si cum nu as avea in portul USB nimic. E setat USB inainte de HDD.
O fi bulit BIOSul? Orice modificare as face totul e in zadar, dupa resetare nu se mentin modificarile. Am apasat F9 pentru a incarca setarile default dar tot cere parola si tot aceeasi ordine de bootare apare desi apas F10. Imposibil acest laptop...

Edited by danghetau, 14 January 2018 - 00:41.


#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Modelul asta o fi avand baterie pentru BIOS? Exista vreo placa de baza fara baterie? Am demontat capacul si nu am vazut nimic, nici pe verso. Poate avea circuit din bateria mare?
Indiferent ce modificari fac in BIOS sunt fara rezultat, as fi vrut sa aduc la original setarile dar din BIOS nu merge.

PS: pe capacul spate are un orificiu de restare dar nu stiu ce face ca la mine este fara vreun rezultat. Are un semn de baterie CR... Am tinut apasat mult timp dar setarile de BIOS parca sunt incremenite, nimic nu se modifica, mereu cere parola de BIOS.

Attached File  WP_20180116_11_21_41_Rich (2).jpg   1.3MB   5 downloads

Edited by danghetau, 16 January 2018 - 11:29.


#10
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,757
  • Înscris: 21.08.2008
Se pare ca ar fi probleme cu NVRAM.
Se poate reseta/rescrie sau e complet pierdere de vreme iar laptopul este pierdut? In rest functioneaza ok doar ca nu booteaza dupa un stick.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate