Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce se sterg topicurile?

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Baterie neoriginala

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Salut!
Am un laptop Dell latitude e6330 si vreau sa cumpar o baterie dupa aliexpress, nu e originala si sunt curios daca poate defecta cumva laptop-ul?

#2
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Nu lua ca nu-s bune. Nu ti se defecteaza laptopul dar dupa putin timp capacitatea pica la 2-3%

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,941
  • Înscris: 26.05.2007
Nu ! Dar aduce paguba la portofel.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cat dai, atata face. Sau chiar mai putin.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,932
  • Înscris: 25.01.2007
mAI bine o reconditionezi pe a ta.

#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 02.05.2008
Eu am luat una pentru un dell n5010. Bateria tine vreo 30-40 min, se incarca daaar marea problema e ca nu raporteaza corect cat mai are (poate merge resetata, calibrata, habar n-am) si daca nu esti atent se inchide brusc.
Am vrut mai mult sa pot muta laptopul prin casa fara a fi nevoie sa il inchid/deschid mereu si la cat am dat pe ea (18$) sunt multumit. O am din iunie 2016

Edited by Maryus89, 21 January 2017 - 12:48.


#7
stone_crash_wolf

stone_crash_wolf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.04.2007
Nu-ti recomand, cel putin nu in cazul in care am avut incredere in baterii de genul pentru niste telefoane mai vechi, si am ramas dezamagit sa vad ca bateriile nu tin nici macar la jumatate din cat tineau cele originale, atunci cand erau noi.
Nu cred sa fie diferenta intre bateriile de telefon si cele de laptop, toate vin cam din aceleasi locuri suspecte.

#8
arbuneaionut

arbuneaionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 17.11.2016
Eu am patit paguba si cu o baterie originala...n-a tinut cat prima...dapai cu una "compatibila"

#9
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,313
  • Înscris: 08.11.2016
Nu-ti va defecta laptopul dar dupa cum s-a scris mai sus s-ar putea sa ai surpriza neplacuta sa fie foarte proasta dpdv calitativ.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006
Loterie.
Laptopul nu-l strica dar poti sa ai ghinion sa nu mearga sau sa mearga doar putin timp.

Eu am luat vreo 3 baterii diferite pentru Lenovo printre care si una originala si culmea chiar cea originala a lesinat prima :(

Edited by alexa32, 21 January 2017 - 14:02.


#11
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

 slai, on 21 ianuarie 2017 - 12:15, said:

mAI bine o reconditionezi pe a ta.
Si cum se face asta? Am auzit ca se desface si ce inlocuiesc elementele?

#12
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Gaby_M, on 21 ianuarie 2017 - 14:36, said:

Si cum se face asta? Am auzit ca se desface si ce inlocuiesc elementele?

Se inlocuiesc celulele; eu asa am facut Asusul meu, i-am pus chiar mai multe celule si tine mai mult decat la inceput
http://www.recell.ro/

#13
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 ccdsah, on 21 ianuarie 2017 - 16:12, said:

Se inlocuiesc celulele; eu asa am facut Asusul meu, i-am pus chiar mai multe celule si tine mai mult decat la inceput
http://www.recell.ro/
Nu inlocuiti bateriile originale cu altele chiar de la alte modele.S-ar putea ca bateria sa ia foc si daca nu sunteti langa el, va dati foc la casa.
Inlocuiti bateria numai cu o baterie noua specifica acelui model.

Edited by lightpoint, 19 February 2017 - 10:59.


#14
MasterT

MasterT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 13.11.2005

 lightpoint, on 19 februarie 2017 - 10:32, said:

Nu inlocuiti bateriile originale cu altele chiar de la alte modele.S-ar putea ca bateria sa ia foc si daca nu sunteti langa el, va dati foc la casa.
Inlocuiti bateria numai cu o baterie noua specifica acelui model.
Era vorba de o reconditionare profesionala a bateriei de laptop nu de schimbarea celulelor acasa sau alte amatorisme de genu.
Nu mai induceti lumea in eroare.

#15
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 MasterT, on 08 mai 2017 - 17:10, said:

Era vorba de o reconditionare profesionala a bateriei de laptop nu de schimbarea celulelor acasa sau alte amatorisme de genu.
Nu mai induceti lumea in eroare.
Ce inseamna "reconditionare profesionala" ? Ca eu ca producator de laptop nu sunt obligat de nimeni sa zic nimanui toate secretele de design si fabricatie ale bateriilor mele. Iar daca cel care "reconditioneaza" bateriile nu stie toate problemele intime ale designului , automat bateria aia nu va fi conforma  specificatiilor(parametriilor) nepublicati de mine producator in fisa tehnica pentru consumator

Sa te joci cu securitate unor dispozitive care pot sa-ti dea foc la casa, este o neglijenta deosebita. De aceea producatorii insista in mod obsesiv sa inlocuiesti bateria numai cu baterii originale oferite de producator.Nu neaparat ca sa-i faci lui vanzare ci ca sa nu mori tu !

Edited by lightpoint, 09 May 2017 - 13:08.


#16
MasterT

MasterT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 13.11.2005

 lightpoint, on 09 mai 2017 - 13:01, said:

Ce inseamna "reconditionare profesionala" ? Ca eu ca producator de laptop nu sunt obligat de nimeni sa zic nimanui toate secretele de design si fabricatie ale bateriilor mele. Iar daca cel care "reconditioneaza" bateriile nu stie toate problemele intime ale designului , automat bateria aia nu va fi conforma  specificatiilor(parametriilor) nepublicati de mine producator in fisa tehnica pentru consumator

Sa te joci cu securitate unor dispozitive care pot sa-ti dea foc la casa, este o neglijenta deosebita. De aceea producatorii insista in mod obsesiv sa inlocuiesti bateria numai cu baterii originale oferite de producator.Nu neaparat ca sa-i faci lui vanzare ci ca sa nu mori tu !

Din pacate tu esti nici un producator ci unul care stai si iti dai cu parerea pe forum pe cand noi reconditionam cu success baterii de 10 ani si avem mai multe informatii, cunostinte si experienta decat crezi sau vei avea tu vreodata.

Edited by MasterT, 10 May 2017 - 12:30.


#17
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 MasterT, on 10 mai 2017 - 12:30, said:

Din pacate tu esti nici un producator ci unul care stai si iti dai cu parerea pe forum pe cand noi reconditionam cu success baterii de 10 ani si avem mai multe informatii, cunostinte si experienta decat crezi sau vei avea tu vreodata.
Te rog frumos , ataseaza postului tau scanuri dupa certificarile date de catre autoritati ca metodele folosite de voi sunt conform unor standarde  create special pentru actiunea de a reconditiona baterii de laptop.
Iar daca ma iei cu "experienta noastra tine loc de certificate" atunci deja este abureala.
Deci te rog, certificarile dupa standardul (daca exista) care specifica pas cu pas cum se reconditioneaza o baterie de laptop epuizata, please ! :D :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate