Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

#19
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
In primul post scrii ca ai obtinut CU...nu scrie acolo ce fel de Acte/Avize trebuiesc pentru AC...???
Tot ce ti-am scris a fost din experienta proprie.(...la zi)
Eu am "alergat" singur dupa acela Avize (vezi cei 1000 RON cheltuiti de tine) si ti-am scris cu ce m-am confruntat eu.
Vezi pe Jurnalul meu aveam Planurile acele fix ca tine cu Birou si a trebuit sa le schimb.Poti sa iti faci "Depozitare","Dressing" dar nu Camera,Birou,Dormitor <12 mp.
Arhitectul mi-a aratat o Lege dupa care a facut Planurile dar se pare ca Birocratia este mai complicata in Romania.

Attached Files


Edited by Adrianradu, 17 January 2017 - 14:33.


#20
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postbrawnie, on 17 ianuarie 2017 - 14:16, said:

Nu este prea tarziu... niciodata nu este prea tarziu...si ca sa iti spun caz concret cunostinta cu autorizatia de constructie scoasa refacut proiectul si scos alta autorizatie dupa ce i s-a deschis ochii... prea tarziu este dupa ce e casa gata...

Ai dreptate nu e prea tarziu, dar deocamdata merg asa inainte, daca vor fi probleme mai grave pe parcurs de exemplu la partea de structura, sa speram ca nu, atunci o sa iau in considerare si aceasta varianta, sa il schimb.
Am observat ca arhitectul e unul de duzina de aceea am si deschis topic cu jurnal, sa primesc ideei si indicati, sa le judec si sa ii cer modificari arhitectului in functie de situatie.

Scara este ingusta si marginita de 2 pereti...va da tot timpul impresia de claustrofobie... eu unul nu m-as simti deloc bine pe o asemenea scara...

Scara va fi marginita de perete doar la etaj ultimile 6-8 trepte. Nu sunt claustrofob dar s-ar putea sa fie o oarecare senzatie de ingust intre 2 pereti, chit ca peretele e pe o distanta mica de  aprox 225cm. Oare daca as face-o putin mai lata, sa zicem 110 cm sau 120 ar fi mai OK?

Nu ti-a facut arhitectecul si o volumetrie ca sa ne dam cu parerea? cu toate ca multe variante nu are de unde sa scoata avand in vedere "dreptunghiul"... Eu mi-am dat cu parerea mai las si pe altii

Da, lasa si pe alti, dar nu te opri nici tu, ba chiar te rog sa continui, orice sfat e bine primit.

PS: Referitor la EPS grafitat vs EPS normal...iar nu merita ..nu iti mai fac calculele dar crede-ma cu banii care ii dai pe grafitat obtii o termoizolatie mai buna din EPS normal ...ceva mai gros normal(cam 2-3 cm e diferenta)...EPS grafitat de 10 cm este aprox echivalentul la 12 cm EPS normal...
PS2: Avand in vedere ca este o structura pe cadre eu as merge pe cea mai usoara caramida de pe piata (sau chiar BCA) pentru a nu incarca aiurea structura...


Ce alta varianta de scara in living s-ar putea implementa in cazul meu?



View PostAdrianradu, on 17 ianuarie 2017 - 14:31, said:

In primul post scrii ca ai obtinut CU...nu scrie acolo ce fel de Acte/Avize trebuiesc pentru AC...???
Tot ce ti-am scris a fost din experienta proprie.(...la zi)
Eu am "alergat" singur dupa acela Avize (vezi cei 1000 RON cheltuiti de tine) si ti-am scris cu ce m-am confruntat eu.
Vezi pe Jurnalul meu aveam Planurile acele fix ca tine cu Birou si a trebuit sa le schimb.Poti sa iti faci "Depozitare","Dressing" dar nu Camera,Birou,Dormitor <12 mp.
Arhitectul mi-a aratat o Lege dupa care a facut Planurile dar se pare ca Birocratia este mai complicata in Romania.

La  mine in CU nu se cere acel aviz. Am sa il intreb pe arhitect din nou de acest aspect si la nevoie, preventiv va fi trecut ca si Depozitare pentru siguranta.

Attached Files

  • Attached File  CU.jpg   232.92K   111 downloads

Edited by Mirel_85, 17 January 2017 - 14:55.


#21
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Atunci nu mai trebuie sa modifici nimic!...
Energie electrica ai la mai putin de 100 ml???

Edited by Adrianradu, 17 January 2017 - 15:02.


#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Mirel....daca atasezi o poza cu locatia terenului pentru a vedea punctele cardinale si mai ai si rabdare un pic te ajut cu un functional care s-ar putea preta in cazul tau.

#23
ioanok

ioanok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.10.2007
@brawnie: ai un plan de amplasament in primul post, ultima poza.

#24
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014
Acum valabilitatea CU e de 6 luni?
Sau aici e un caz aparte?

#25
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Planul de amplasament facut rapid in Paint Posted Image

Attached Files



#26
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postkondas, on 17 ianuarie 2017 - 15:39, said:

Acum valabilitatea CU e de 6 luni?
Sau aici e un caz aparte?

In 2014 inainte sa cumpar terenul am scos CU de informare, m-am uitat acum pe el si tot 6 luni avea valabilitate. Probabil difera de la localitate la localitate, nu stiu ce sa zic...

#27
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
Sigur diferă...Vezi cum arată al meu și ce Avize diferite avem

#28
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostMirel_85, on 17 ianuarie 2017 - 15:42, said:

Planul de amplasament facut rapid in Paint Posted Image

calea de acces e cea dintre parcele?

#29
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Da, Lot 17 e drum privat de servitute, avem toti proprietari cota parte din el.

#30
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
In anteproiect inaltimea etajului , din partea superioara a placii de beton de la parter pana in partea superioara a placii de la etaj, la fel de la etaj la pod, este de 280 cm.

Este suficienta aceasta inaltime? Placa sa zicem ca e de 15 cm, mai raman 265, un IPAT minim 10, mai raman 255 cm. E ok 255? Ba chiar mai putin la tencuirea tavanului..

Cat este grosimea dictata de profile si rigips, grosimea minima a tavanului fals, 5,7,10 cm? Daca optez pt tavan fals scade si mai mult din cei 255 ... Pareri, solutii, sfaturi?


#31
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Mie imi place functionalul tau (primul dintre ele). Ai putea sa faci si o terasa pe peretele bucatarie+living, cu iesire din amandoua. O usa intre bucatrie si living iar ar fi buna. Poate ar fi bine sa mai faci un dormitor, dar asta stii tu mai bine ce si cum vrei. Inca 30 mp la casa (15 parter si 15 etaj) nu stiu daca te vor costa chiar cu 12000 euro (30*400 ) mai mult. In fine, vezi tu. Un sfat,  care vad e cat de cat respectat: dormitoarele si chiar living-ul, pe cat se poate, orientate pe sud. Cu etaj, nu cu mansarda, dar mai e chestie si de gusturi. Placa de beton peste etaj. Tencuiala exterioara pe caramida, apoi izolatie. Fara compromisuri, costa dublu.
Scara in living e frumoasa, dar am auzit ca iti cam "raceste livingul". Eu am facut-o cumva pe un hol deschis, iar daca va fi greu de incalzit, inchid holul ala. E bina ca faci pe cadre, mai poti modifica ce nu-ti convine si la ce nu te-ai gandit la proiectare.

La IPAT, din ce am vazut, trebuie izolatie de 20 cm +sapa 10 cm+ polistirenul ala cu galme pt pozare tevi+finisaj...deci mai adauga la inaltime. Pentru etaj cred ca ar merge un minim de 2.50 m final. Parterul poate putin mai inalt.
Succes!

Edited by stefan011, 20 January 2017 - 23:17.


#32
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,587
  • Înscris: 11.03.2006
Nu mi-as pune dormitoarele catre sud pentru nimic in lume.

#33
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Poststefan011, on 20 ianuarie 2017 - 23:02, said:

Mie imi place functionalul tau (primul dintre ele). Ai putea sa faci si o terasa pe peretele bucatarie+living, cu iesire din amandoua. O usa intre bucatrie si living iar ar fi buna. Poate ar fi bine sa mai faci un dormitor, dar asta stii tu mai bine ce si cum vrei. Inca 30 mp la casa (15 parter si 15 etaj) nu stiu daca te vor costa chiar cu 12000 euro (30*400 ) mai mult. In fine, vezi tu. Un sfat,  care vad e cat de cat respectat: dormitoarele si chiar living-ul, pe cat se poate, orientate pe sud. Cu etaj, nu cu mansarda, dar mai e chestie si de gusturi. Placa de beton peste etaj. Tencuiala exterioara pe caramida, apoi izolatie. Fara compromisuri, costa dublu.
Scara in living e frumoasa, dar am auzit ca iti cam "raceste livingul". Eu am facut-o cumva pe un hol deschis, iar daca va fi greu de incalzit, inchid holul ala. E bina ca faci pe cadre, mai poti modifica ce nu-ti convine si la ce nu te-ai gandit la proiectare.

La IPAT, din ce am vazut, trebuie izolatie de 20 cm +sapa 10 cm+ polistirenul ala cu galme pt pozare tevi+finisaj...deci mai adauga la inaltime. Pentru etaj cred ca ar merge un minim de 2.50 m final. Parterul poate putin mai inalt.
Succes!


Merci, da, este deja in proiect o terasa acolo langa bucatarie si living dar usa spre ea va fi doar una si m-am gandit ca la un bucatarie este mai OK deoarece daca vrei sa iei vara o bere rece, o iei din frigiderul din bucatarie, la fel si carnea pregatita pentru gratar,tot de acolo.

Cred ca imi ajung doua dormitoare iar la nevoie biroul poate fi transformat intr-un mic dormitor, in zilele noastrea, in general ca si medie, lumea face un copil sau doi , nu ca pe vremurile parintilor nostri care erau 4,5 frati. Un gol de usa cu arcada as vrea intre bucatarie si living dar nu vrea +1, fiancee, spune ca nu vrea sa miroase a mancare in living si sa urce  si sus pe scari la etaj si ca vrea neaparat usa la bucatarie-hol si fara comunicare cu livingul.

Am in plan placa peste etaj, nu mansarda,tencuiala peste caramida nu intaleg ce rost ar avea, nu vine direct EPS-ul. Am intales ca tencuiala peste caramida pun "mesterii" ca sa indrepte peretii inante de polistiren, sper ca la mine vor iesi pereti drepti si nu va fi nevoie


View Postcumparator, on 20 ianuarie 2017 - 23:15, said:

Nu mi-as pune dormitoarele catre sud pentru nimic in lume.

Poti vedea in planul de amplasament ca din cauza asezari terenului fata de punctele cardinale si fata de drumul de acces, casa va fi amplasata  mai aproape de limita de proprietate dinspre uitilitatii(gaz si curent) astfel.
Anexa de la parter de asemenea amplasata in schita casei cat mai aproape de utilitati, pentru racordare la gaz sau daca nu pentru centrala peleti sa fie cat mai aproape de carat una alta din strada.
Astfel anexa fiind amplasata precum am spus, incaperile celelalte nu puteau fi puse decat in partea opusa ca sa bata soarele pe ele dupa ora 12, mai exact pe directia SV
De se spui tu ca nu este bine spre Sud?

Edited by Mirel_85, 23 January 2017 - 10:24.


#34
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Buna Mirel,
ma tot uit la schita, nu prea imi place scara deloc, oricum vei aranja livingul acea scara incepe prost. Ar trebui sa inceapa in mijlocul casei; de exemplu, te incalti si ai uitat ceva in dormitor - trebuie sa treci prin tot livingul sa urci sus. Plus ca asa cum arata acum, nu stiu cum vei mobila acel perete pe care incepe scara - fie ca va fi peretele cu TV-ul, fie ca va fi cel cu canapeaua, e rau oricum. Iese cred numai peretele cu "fotoliul".

Daca totusi trebuie musai sa pastrezi scara, eu una as face urmatoarele  schimbari la parter :
  • in loc de CT as face biroul, cu intrare pe sub scara, renuntand la peretele dintre hol si living;
  • as prelungi holul din stanga si l-as face CT
  • as face baie cu intrarea din vestibul
Pe de alta parte, diferenta este mica daca maresti suprafata (daca adaugi 10m la amprenta nu te va costa proportional mai mult, ci mult mai putin, plus ca poti sa lasi nefinisate camerele pe care nu vrei sa le utilizezi imediat).

Ca o mica paranteza, mi se pare amator arhitectul, cred ca iesi mai bine daca cauti un plan sa iti convina si i-l dai sa il deseneze.

Edited by denache, 23 January 2017 - 17:06.


#35
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004

View PostMirel_85, on 23 ianuarie 2017 - 10:21, said:

De se spui tu ca nu este bine spre Sud?
pentru ca vara se incing foarte tare si nu o sa poti dormi fara AC in dormitoare (din aceasta cauza ideal e sa fie pe E sau N/E si sa fie umbrite in a 2-a jumatate a zilei)

#36
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
pentru asta exista sticla 4S sau rulouri la geamuri sau se fac calcule de umbrire....solutii sunt :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate