Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...
 Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?

Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...
 Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die

Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii
 Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...

clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

Mirel+1, a se citi "fiancee, bride to be" P+1 Cornetu

* * * - - 10 votes
  • Please log in to reply
2524 replies to this topic

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

• Grup: Members
Revin cu cea mai recenta versiune de anteproiect. S-au facut unele modificari la etaj, la scara care a devenit balansata si la pozitionarea usilor si geamurilor. Ar mai fi de modificat, ce i-a scapat "priceputului meu arhitect", balconul mai mic de 250 cm x 100 cm si mai la stanga sa acopere intrarea in casa, treptele de la vestibul si bucatarie sa fie centrate pe usi + ca nu stiu de ce a lasat la etaj inaltimea 280 cm si nu este 290 ca la parter....

As vrea sa va intreb daca balansarea treptelor este OK, nu stiu de ce dar am impresia ca sunt putin inegale ca adancime una in comparatie cu alta si ca ar mai trebui in plus o treapta balansata ca sa fie bine, asa am impresia vizual, dar nu ma pricep! Ideii, solutii ?

De asemenea vor fi 16 trepte cu grinda de sus a 17-a treapta,  deci 17 trepte a cate 17 cm inaltime deci 289 cm (probabil se va face o treapta cu 1 cm mai inalta sau prima si ultima cu 0.5 cm). Avem 17x2+ adancimea treptei de 27 cm, = 61, cea ce nu este in intervalul 62~64, este OK sau sa ii zica sa faca treapta de 28 cm. Voi ce parere aveti ?

Attached Files

Edited by Mirel_85, 26 January 2017 - 15:18.

xjl

xjl

Member

Scara balansata este o.k acolo unde spatiul rezervat acesteia este relativ mic. Ca in cazul tau. Uzual, latimea treptelor este de 28 cm. (marimea 42 la picior, nu stiu daca de aici vine). Daca poti mai pune cate 1cm. la trepte. Asta inseamna sa lungesti rampa scarii cu 10-15 cm.

lestad_25

lestad_25

Active Member

@ Mirel_85 - treptele oricum nu sunt ok nici acuma (nu ajunge pe grinda din ce se vede) la calculul ala teoretic treapta mai iese 1-2 cm in consola. Personal nu as lasa scara in living, as face una balasanta pe hol sa ajunga la etaj undeva in debara, si as face un dressing  la camera sau as marii acel "birou" incat sa devina "camera", iar depozitarea as muta-o sub scari.

Bylly00

Bylly00

Senior Member

• Grup: Senior Members
"nu stiu de ce a lasat la etaj inaltimea 280 cm si nu este 290 ca la parter...."

La etaj ai incaperi mai mici, e ok sa lasi inaltimea mai mica. Sunt inaltimi finale (dupa finisaje) ? Daca da, va arata frumos, dar va fi mai costisitor de construit/finisat si mai costisitor/greu de intretinut/curatat.

brawnie

brawnie

Ing.

Mie nu mi se pare ok scara aia... Lăsând la o parte dinensiunile treptelor....punctul de plecare este total aiurea... Mirel dacă zici că ai vrut o casă mică aruncă un ochi pe planurile casei mele.... Are 65 mp amprenta la sol si 55 mp etajul...

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

Facand abstractie de gusturi, ca unora le place pe hol, altora in living, alti in bucatarie, ca va place sau ca nu va place scara, deci repet, fara pareri subiective, doar obiective, de ce aceasta scara tehnic, constructiv, practic nu este ok?

Latimea minima este de 80 cm la o scara, asta e de 100 cm, nu e toata balansata, sunt doar cateva trepte, ca manaca din sufragerie, sunt constient, daca o pun pe hol mananca tot holul sau trebuie marita suprafata casei echivalent cu suprafata casei scarii, deci obiectiv, lasand gusturile deoparte, de ce nu este ok scara?

Mai jos exemple din Romania si din strainatate de scari asemanatoare integrate in living, mie imi plac vizual cat si tehnic si practic. Daca la ei(la cei din poze) la beneficiari le-a placut solutia si de asemenea a fost recomandata si de arhitecti respectivi, de ce practic, tehnic, constructiv spuneti ca nu este ok? Fiti obiectivi, gusturile nu se discuta!

View Postlestad_25, on 26 ianuarie 2017 - 15:46, said:

@ Mirel_85 - treptele oricum nu sunt ok nici acuma (nu ajunge pe grinda din ce se vede) la calculul ala teoretic treapta mai iese 1-2 cm in consola. Personal nu as lasa scara in living, as face una balasanta pe hol sa ajunga la etaj undeva in debara, si as face un dressing  la camera sau as marii acel "birou" incat sa devina "camera", iar depozitarea as muta-o sub scari.

La parter se vede ca ultima treapa se opreste colt in colt cu stalpul de la parter pe care va fi sprijinita grinda, iar grinda va fi ultima treapta. La etaj, ai dreptate, pare ca se termina in aer, nu stiu de ce nu a completat si la etaj schema scarii pana in grinda...o fi ramas fara baterie la mouse.... Posted Image    dar ea, din ce am vorbit cu el in grinda de beton armat se termina.

Attached Files

• Attached File  1.jpg   20.79K   120 downloads
  • Attached File  2.jpg   144.02K   119 downloads
  • Attached File  3.jpg   20.13K   119 downloads
  • Attached File  4.jpg   35.86K   112 downloads
  • Attached File  5.jpg   39.75K   108 downloads
  • Attached File  6.jpg   61.42K   109 downloads
  • Attached File  7.jpg   80.11K   105 downloads

the_lion

the_lion

Senior Member

Si eu am scara din living...solutia mi se pare foarte ok. Este unul din compromisuri cand vrei o amprenta de sub 75mp la o casa.
In alta ordine de idei...eu zic ca arhitectul tau este slabut. Uite de ex un plan care in aprox aceiasi amprenta are si un dormitor. Daca nu faci acel colt decupat (deci amprenta sa fie dreptunghi si integrezi acel spatiu in casa, poti face acolo spatiul tehnic.
Atat bucataria cat si livingul sunt mai mari (si nici nu mai ai scara acolo cate practic iti "mananca" cca 3-4 mp din livingul tau actual).

Attached Files

Edited by the_lion, 26 January 2017 - 17:35.

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

View Postthe_lion, on 26 ianuarie 2017 - 17:30, said:

Si eu am scara din living...solutia mi se pare foarte ok. Este unul din compromisuri cand vrei o amprenta de sub 75mp la o casa.
In alta ordine de idei...eu zic ca arhitectul tau este slabut. Uite de ex un plan care in aprox aceiasi amprenta are si un dormitor. Daca nu faci acel colt decupat (deci amprenta sa fie dreptunghi si integrezi acel spatiu in casa, poti face acolo spatiul tehnic.
Atat bucataria cat si livingul sunt mai mari (si nici nu mai ai scara acolo cate practic iti "mananca" cca 3-4 mp din livingul tau actual).

Da, mi-am dat seama ca este arhitect de "duzina"..... Schita ta are aprox aceeasi suprafata, si da, nu are scara in living si are dormitor, dar nu are anexa integrata de minim 10m2 si nici baie de 5m2. Daca ii pui anexa si baie de demensiunea specificata, dormitorul dispare si probabil se mareste putin si suprafata si deci ajunge la fel ca anteproiectul prezentat de mine mai sus + plus suprafata scarii din hol si ajungi la 85 m2 pe nivel sau 170 total...

View PostBylly00, on 26 ianuarie 2017 - 16:24, said:

"nu stiu de ce a lasat la etaj inaltimea 280 cm si nu este 290 ca la parter...."

La etaj ai incaperi mai mici, e ok sa lasi inaltimea mai mica. Sunt inaltimi finale (dupa finisaje) ? Daca da, va arata frumos, dar va fi mai costisitor de construit/finisat si mai costisitor/greu de intretinut/curatat.

Nu, fara finisaje. Este inaltimea din limita superioara de la placa etaj in limita superioara placa pod.

URZI

URZI

Member

Mirel, planurile noastre se aseamana, ti-am trimis in privat ceea ce am facut eu, poate te ajuta.

Bafta!

the_lion

the_lion

Senior Member

View PostMirel_85, on 26 ianuarie 2017 - 18:24, said:

Da, mi-am dat seama ca este arhitect de "duzina"..... Schita ta are aprox aceeasi suprafata, si da, nu are scara in living si are dormitor, dar nu are anexa integrata de minim 10m2 si nici baie de 5m2. Daca ii pui anexa si baie de demensiunea specificata, dormitorul dispare si probabil se mareste putin si suprafata si deci ajunge la fel ca anteproiectul prezentat de mine mai sus + plus suprafata scarii din hol si ajungi la 85 m2 pe nivel sau 170 total...

Nu chiar...gandeste-te ca inlocuiesti dormitorul de la parter cu camera tehnica si faci grupul sanitar de jos mai mare pron inglobarea acelei debarale. Dar tot este mai ok...ai si livingul si bucataria mai mari, 3 dormitoare decente sus dintre care unul cu baie proprie si dressing.
In mod clar planul este superior fata de ce ai in prezent

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

View Postthe_lion, on 26 ianuarie 2017 - 19:09, said:

Nu chiar...gandeste-te ca inlocuiesti dormitorul de la parter cu camera tehnica si faci grupul sanitar de jos mai mare pron inglobarea acelei debarale. Dar tot este mai ok...ai si livingul si bucataria mai mari, 3 dormitoare decente sus dintre care unul cu baie proprie si dressing.
In mod clar planul este superior fata de ce ai in prezent

Am simulat in floor planer ceea ce ai zis si iese suprafata totala cu 15 m2 mai mare, cu anexa in loc de dormitor si cu baia unita cu debaraua. Nu ar fi asta o problema, problema este ca sufrageria aia de 3,35 latime mi se pare gen vagon, momentan unde stau e 3,5 si e cam la limita latimea. Marind sufrageria la 4 metri latime, automat si baia la o latime acceptabila deja suprafata totala ajunge la 22 m2 in plus fata de schita mea + ca acel open space la intrepatrunderea sufrageriei cu holul este spatiu pierdut si nu poate fii util, exact cum este si la mine in schita in zona scari in living. Deci crede-ma ca mare diferenta intre schite nu este in avantajul celei prezentate de tine, dar modelata dupa marimea suprafetelor dorite de mine si utilitatea lor.

Edited by Mirel_85, 26 January 2017 - 22:11.

the_lion

the_lion

Senior Member

Nu vad de unde iti apar 15mp in plus...eu ziceam doar ca dispare zidul dintre debara si grupul sanitar si ai avea acolo o baie de 5.6mp (1.4m x 4m). Ai loc sa faci chiar si un dus (pe toata latimea) cu scurgerea la nivelul gresiei, foarte util la curte cand vrei sa cureti sau speli repede ceva...vreo cizma, vreun animal...
In rest nu faci absolut nicio modificare la nimic...amprenta ramane la 76mp cat are acum.
Tu mai ai un spatiu mort/ irosit, cel intre baie si CT.

PS. Latimea livingului este de 3.65mp, si este mai usor sa delimitezi niste zone intr-un living dreptunghiular (iar 3.65 este o latime decenta) decat intr-unul patrat.
Eu nu-ti bag nimic pe gat...spun doar ca se poate mai bine. Deciziile sunt la tine...tu bagi banii si tu o sa stai in casa aia.

Edited by the_lion, 26 January 2017 - 22:27.

brawnie

brawnie

Ing.

leule....nu iti mai bate capul....suntem deja vreo 3 care i-au spus ca arhitectul este slab si ca ar trebui sa refaca planul....eu, tu si denache...Nu vrea domn'le ...e incapatanat...daca lui ii place "minunea" aia de plan sa fie sanatos... Nu intelege si gata...cateodata ne meritam soarta..fara suparare Mirele dar asta e realitatea...cand unu iti spune ca esti beat zici ca ala habar n-are, cand iti zice al doilea zici ca are ceva cu tine....ei cand iti zice si al treilea atunci ai face bine sa mergi sa te culci...
PS: nici una din pozele prezentate de tine nu reflecta situatia ta..."problema", am incercat sa iti spun, nu este faptul ca e scara in living ci faptul ca ea pleaca de pe peretele opus intrarii in living...

the_lion

the_lion

Senior Member

View Postbrawnie, on 26 ianuarie 2017 - 22:32, said:

PS: nici una din pozele prezentate de tine nu reflecta situatia ta..."problema", am incercat sa iti spun, nu este faptul ca e scara in living ci faptul ca ea pleaca de pe peretele opus intrarii in living...

In cazul unei amprente/ dimensiuni in plan mici si scari de genul acesta (nu cu 2 rampe) e logic ca trebuie sa aduci cumva finalul scarii in partea centrala a casei, intr-un hol care sa deserveasca tot etajul.
Nu spun ca nu se poate si altfel...insa la dimensiuni de 8.5x 8.5 m daca duci finalul scarii spre un zid exterior o sa pierzi mult spatiu cu holul la etaj.
Pe mine unul nu ma deranjeaza pozitia scarii...am exact aceiasi configuratie si o spun din experienta practica.

Edited by the_lion, 26 January 2017 - 22:46.

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

View Postbrawnie, on 26 ianuarie 2017 - 22:32, said:

leule....nu iti mai bate capul....suntem deja vreo 3 care i-au spus ca arhitectul este slab si ca ar trebui sa refaca planul....eu, tu si denache...Nu vrea domn'le ...e incapatanat...daca lui ii place "minunea" aia de plan sa fie sanatos... Nu intelege si gata...cateodata ne meritam soarta..fara suparare Mirele dar asta e realitatea...cand unu iti spune ca esti beat zici ca ala habar n-are, cand iti zice al doilea zici ca are ceva cu tine....ei cand iti zice si al treilea atunci ai face bine sa mergi sa te culci...

Fara absolut nici o suparare, chiar ma stresez si pierd timp mult in google sketup si floorplaner si de nu am intors la scara aia pe toate partile dar eu nu vad cum as putea sa o pun in living altfel decat e acum :-(
Nu sunt incapatanat doar ca eu nu vad momentan si nu imi pot imagina pe viitor cu ce m-ar incurca ca nu pleaca de pe unul din pereti de langa usa ci de pe peretele opus.
Un exemplu identic e in poza 1, cu exceptia faptului ca e cu podet si nu balansata.

View Postthe_lion, on 26 ianuarie 2017 - 22:45, said:

In cazul unei amprente/ dimensiuni in plan mici si scari de genul acesta (nu cu 2 rampe) e logic ca trebuie sa aduci cumva finalul scarii in partea centrala a casei, intr-un hol care sa deserveasca tot etajul.
Nu spun ca nu se poate si altfel...insa la dimensiuni de 8.5x 8.5 m daca duci finalul scarii spre un zid exterior o sa pierzi mult spatiu cu holul la etaj.
Pe mine unul nu ma deranjeaza pozitia scarii...am exact aceiasi configuratie si o spun din experienta practica.

Da, asta e problema ca ea trebuie sa se termine la etaj in centrul casei, si daca o mut se termina in dormitorul de deasupra ...

Edited by Mirel_85, 26 January 2017 - 23:26.

the_lion

the_lion

Senior Member

Eu sincer nu inteleg de ce esti asa incantat de schita asta. Gandeste-te si la mobilare...atat livingul cat si bucataria vor fi destul de chinuit amenajate.
Eu zic ca ai nevoie si de un plan total nou...tu deja ai ramas "calat" pe solutia asta care mi se pare sub-mediocra.

brawnie

brawnie

Ing.

in exemplul 1 ala e un hol....nu poate fi living atat de ingust...iar cand spun ca esti incapatanat ma refer la intreg planul nu doar la scara aia...ti s-au prezentat cateva alternative mai bune din toate punctele de vedere dar tu ii dai inainte cu planul tau...intelege ca nu e bun...lasa-l in plata lui de arhitect si mergi la altul...nu te mai stresa atat si cu certificatul de urbanism ca nu are nici o treaba cu amprenta la sol care va fi pe planul final....

Mirel_85

Mirel_85

Active Member

View Postthe_lion, on 26 ianuarie 2017 - 23:42, said:

Eu sincer nu inteleg de ce esti asa incantat de schita asta. Gandeste-te si la mobilare...atat livingul cat si bucataria vor fi destul de chinuit amenajate.
Eu zic ca ai nevoie si de un plan total nou...tu deja ai ramas "calat" pe solutia asta care mi se pare sub-mediocra.

De ce ar fi greu de mobilat livingul si bucataria? Au suprafata prea mica, au forme patratice si nu dreptunghiular alungite, de ce, ca nu imi dau seama? Mai totul azi se face la comanda, orice blat, mobila, masa, canapea sau orice altceva, deci de ce vor fi chinuit amenajate?

View Postbrawnie, on 26 ianuarie 2017 - 23:50, said:

in exemplul 1 ala e un hol....nu poate fi living atat de ingust...iar cand spun ca esti incapatanat ma refer la intreg planul nu doar la scara aia...ti s-au prezentat cateva alternative mai bune din toate punctele de vedere dar tu ii dai inainte cu planul tau...intelege ca nu e bun...lasa-l in plata lui de arhitect si mergi la altul...nu te mai stresa atat si cu certificatul de urbanism ca nu are nici o treaba cu amprenta la sol care va fi pe planul final....

In afara de scara, sa o scoatem din calcul de ce ar fi anteproiectul nasol. Suprafeta casei prea mica, suprafata incaperilor, forma lor, hol prea mare, living mic, anexa mica, bucatarie patrata, usii duble la anexa si bucatarie, baia prea mare la etaj, forma camerei cu balcon. Lasand scara deoparte, dar planul ce are, intaleg si respect parerile tuturor, dar va rog  sa imi dati si argumente cand spuneti ca e gresit, nu doar ca e gresit si punct, fara motivatie!

Edited by Mirel_85, 27 January 2017 - 00:10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate