Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Honda Civic Sedan versus Mazda 3 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Cum o iei pe credit, probabil vrei sa o tii cativa ani.
La cativa ani si diferenta mica la rata, eu as lua oricand varianta mai scumpa.
Nu de alta, dar apoi s-ar putea sa-ti para rau.

Eu am intrebat de Mazda 3 si mi-au spus ca-mi dau si cauciucuri de iarna daca o cumpar.
Deci mai negociaza :)

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
@claudiu_73
Asteapta si noua Honda civic sedan, care apare anul acesta si hotarasti dupa aceea. Din filmele de pe youtube rezulta ca este o diferenta enorma fata de actuala Honda civic sedan.

#21
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Diferenta de pret va fi si mai enorma.

#22
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Noul civic nu cred ca îl vezi sub 18k.

#23
adidu

adidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 12.01.2007

View Postclaudiu_73, on 08 ianuarie 2017 - 08:27, said:


- Honda Civic Sedan 1,8 LS MT - preț 14200 EUR (inclusiv cauciucuri de iarna);
- Mazda 3 Sedan G120 MT Challenge - preț 16600 EUR;


Preturile actuale se pare ca sunt mai mari, adica:
15290 EUR pentru Honda Civic Sedan 1,8 LS (+ cauciucuri iarna, inclusiv vopsea metalizata)
16790 EUR pentru Mazda 3 Sedan G120 MT Challenge (+390 EUR vopsea metalizata)

La Honda au fost oferte foarte bune la sfarsitul anului trecut, iar dupa epuizarea actualului stoc de Civic se va aduce direct modelul nou, probabil prin iunie.
Pentru Mazda 3 se asteapta cateva luni!

#24
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
Sunt preturi negociate direct la reprezentanta. Mazda va fi disponibila la sfârșitul lunii dacă iau ceea ce este în curs de a ajunge în reprezentanta. Rămâne doar sa decid.

#25
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Trimite mail la reprezentantele Mazda și Honda de prin orașele apropiate. Poate mai scoți 500-600e reduceri vopsea metalizata gratis și alte nimicuri. Nu ai ce pierde.

#26
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
Așa voiam sa fac și eu,dar vreau mai întâi sa fac test drive cu ambele (sa treacă zăpezile din București). În funcție de care o sa-mi placa mai mult, o sa trimit email-uri la reprezentanțele din zonă.

#27
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
La Honda nu cred ca mai poti scoate 500-600 euro.
Parerea mea, dar un negociator bun...

#28
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
Eu cred ca la Honda nu mai scot nimic, eventual doar mici servicii gen o revizie. La Mazda mă interesează sa scot ceva, pentru ca totuși mi se pare mare diferența.

#29
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Intrun topic de pe Softpedia am citit ca se pot obtine discounturi mai bune/mari de catre unii consultanti cum ar fi  
http://www.autolatest.ro/stiri-masini/consultanta-auto-cum-sa-ti-cumperi-o-masina-noua-si-care-sunt-reducerile-de-pret-expert-autolatest
Poti incerca, cine stie, poate ca intr-adevar ei pot obtine discounturi mai mari de la dealeri.

#30
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Mazda e clar masina mai buna. Daca merita sau nu diferenta tu decizi.

#31
alucky67

alucky67

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 16.05.2016
Da' de ce e "clar mai buna" ?! Esti posesor de Mazda sau/si Honda ,le-ai pus in oglinda si ai tras concluzii pertinente ? Lasa-te de lansarea unor asemenea axiome daca nu ai argumente !

#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@initiator:
Daca nu tii la a avea sedan, si la culoare, mai aveau cei de la SEAT cateva Leon FR pre-facelift cu 1.4TSI de 125CP negre la un pret f f bun si dotate f bine (full LED, senzori parcare fata/spate, scaune incalzite samd). Interiorul este mai bun ca la Honda si comparabil cu Mazda dpdv al calitatii, e mai silentioasa si mai ergonomica decat Mazda 3, iar motorul e mai prietenos in oras decat aspiratele alese.

Edited by StefanSC, 13 January 2017 - 14:15.


#33
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu as alege Civic. Pentru ca ai o masina (foarte) buna la pret foarte bun. Nu zic ca Mazda 3 ar fi mai slaba. Dar este... zic eu mai scumpa intr-o comparatie directa. Un compromis mai bun in privinta fiabilitatii generale, pretului, dotarilor & stuff cred ca gasesti la Civic.
Dar din curiozitate, cum se tine Peugeot-ul ala? Ai bagat bani in el? Ca cica 307 e un tocator de bani si slab ca si fiabilitate.

Edited by LauCalin, 13 January 2017 - 14:23.


#34
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postalucky67, on 13 ianuarie 2017 - 10:45, said:

Da' de ce e "clar mai buna" ?! Esti posesor de Mazda sau/si Honda ,le-ai pus in oglinda si ai tras concluzii pertinente ? Lasa-te de lansarea unor asemenea axiome daca nu ai argumente !
Pentru ca e o mașină mai noua din toate punctele de vedere și fiindcă modelul de civic în discuție nu a fost vreun etalon de calitate, ținută de drum, economie de carburant etc. Plus ca e făcut în Turcia iar eu nu as lua mașină făcută în Turcia.

#35
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
La Mazda poti scoate un 6-8-10% discount, daca mai astepti si rabla atunci iese un pret bun. Cum zicea cineva mai sus, civicul este la end of life, pe cand Mazda este la facelift, din noiembrie....plus ca are culoarea aia simpatica!

Edited by farausername, 13 January 2017 - 18:06.


#36
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Inseamna ca nu ti-ai lua nici Ford, Opel, Fiat, Toyota, Renault sau Hyundai. Toti produc in Turcia modelele destinate pietei Europene.
Civicul de care vorbim a fost proiectat pentru piata americana, care are alte particularitati fata de cea europeana. Noul Civic, la fel. De asemenea, noul Civic pentru Europa se va fabrica tot in Turcia.

Nici eu nu mi-as lua Mac produs in China, dar, ce sa vezi, doar acolo se fabrica ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate