Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Honda Civic Sedan versus Mazda 3 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
După cum spune și titlul topicului, sunt în dilema privind o noua achiziție auto. După un studiu primar al pieței auto (mașini noi), câteva vizite în ,,show-room,, uri, am rămas la cele două modele, urmând ca în câteva zile sa fac și test-drive cu fiecare model:

- Honda Civic Sedan 1,8 LS MT - preț 14200 EUR (inclusiv cauciucuri de iarna);
- Mazda 3 Sedan G120 MT Challenge - preț 16600 EUR;


Momentan conduc un Peugeot 307 1,6 HDI din 2004. Consider ca nu mai fac multi kilometrii și o mașina pe motorina nu mai justifica.
As ruga posesorii sau cei care au condus cele două mașini sa ma ajute, pentru a putea sa iau o decizie, cu sfaturi și informații tehnice referitoare la întreținere, exploatare, consum, etc. Din punct de vedere al design-ului ambele mașini îmi plac mult, asa ce decizia va fi luata pe argumente tehnice.

#2
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003
Probabil va fi greu de 'gasit'un coleg care sa fi condus ambele masini.
Pentru a putea puncta in acest versus, pune mai multe informatii
-cilindree, cai putere
-greuate
-spatiu interior
-dotari
-garantie
-politica de revizii (pret, ciclicitate etc)
-cat de accesibila e o reprezentanta (ma refer la distanta)

Avem de la inceput o diferenta consistenta de pret intre cele 2 masini. Cum s-ar justifica cei peste 2000 de euro ceruti in plus de Mazda?

#3
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai Honda scapa de stocuri. D-aia e mai ieftina.
Eu as lua Mazda. Pare mai din zilele noastre.

#4
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Mazda arata mai bine, in opinia mea de posesor de Honda :)
Civicul, in 18 luni de cand il am, a fost ireprosabil.
De Mazda am auzit numai lucruri bune.
Uita-te pe dotarile fiecareia si decide in consecinta. Cred ca amandoua ofera exact ceea ce prezinta. De fapt, la Honda stiu sigur treaba asta ;)


#5
codesmm

codesmm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,022
  • Înscris: 17.11.2015
Te-ai orientat bine spre cele doua masini avand in vedre rulajul anual. Mazda 3 ar fi alegerea mea daca as fi in situatia de a alege intre cele doua. Motive: design mai frumos, dinamica mai buna, motor mai economic, tinuta de drum foarte buna, calitate a materialelor la interior mai buna (materialul textil de pe scaune la Civic sedan este mai sensibil), placuta si confortabila la condus. Recomand sa faci testdrive cu amandoua si vezi in care te simti mai bine, care te impresioneaza mai mult, care dintre ele iti vine mai bine la stilul propriu de condus, vezi tinuta de drum a fiecareia, confortul interior (insonorizarea, zgomotul la rulare provenit de la roti, confortul scaunelor, cum trage fiecare motor, bordul, schimbarea vitezelor, etc.). Niciuna dintre cele doua nu are geamuri atermice nici macar la optionale si vara este prea cald iar unii au pus folie pe geamuri iar vopseaua este ecologica si sensibila. Gasesti multe informatii despre cele doua masini pe Forumul Softpedia la aria Jurnal de bord si Sfaturi cumparare auto, dar consider ca cel mai relevant este sa faci testdrive, sa fii convins tu ca faci alegerea cea mai buna dintre cele doua. Pe forum exprimam pareri personale care s-ar putea sa nu coincida cu parerile tale personale despre cele doua masini. Succes.

#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Ai răbdare și fă drive testele, apoi fă-ti socotelile și alege. Nu dai greș cu nici una.

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Ia o Mazda cu motor Peugeot Posted Image

L.E: Acum am vazut ca nu mai vrei diesel.

Edited by alexa32, 08 January 2017 - 10:40.


#8
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Fa un test drive de cel putin o ora, in oras si la drum lung cu amandoua masinile si apoi alege-o pe cea care are motor mai OK si un interior in care te simti confortabil.
A, da, si cea care are cele mai bune scaune!

#9
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015
Ambele sunt masini bune si economice. Honda este un model vechi cu cateva facelifturi. Este ieftina deoarece si Honda va trece pe motoare turbo la benzină si vrea sa scape de stocuri. Fiind un model mai vechi e posibil sa nu aiba toate dotarile pe care ti le doresti, dar are destule : AC automat, scaune incalzite etc. Trebuie sa vezi daca te multumesc fiindca si diferenta de pret este consistenta.
Ca motorizari mi se par cam egale, cu un mic plus de dinamism pentru Honda. Cu masina incarcata s-ar putea sa aiba insa avantaj Mazda care are niste caracteristici de diesel (cuplu si raport de compresie mai mare). Numai un drive test te va lamuri care e mai potrivită pentru tine. Cu niciuna nu vei da gres.
Referitor la geamuri, eu oricum nu stiu compacta care sa aiba macar la optionale parbriz atermic. Toate mai nou sunt tratate doar anti-UV.

Si inca ceva, ceea ce ai pus tu mi se par preturi de lista. Incearca sa mai negociezi, cerand oferta de preturi si la alti dealeri, eventual si din alte orase si apoi aratand-o dealerului de la tine.

#10
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postobreja_g, on 08 ianuarie 2017 - 10:59, said:

Si inca ceva, ceea ce ai pus tu mi se par preturi de lista. Incearca sa mai negociezi, cerand oferta de preturi si la alti dealeri, eventual si din alte orase si apoi aratand-o dealerului de la tine.
La Honda slabe sanse (spre deloc) sa primesti un pret mai mic. Iti spun din experienta.

#11
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Pe Mazda 3 as merge, chit ca ar trebui sa ma imprumut pentru cei extra 2400eur.

#12
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,630
  • Înscris: 21.06.2016
De ce ai da peste 2000 in plus pe o masina care in cel mai bun caz nu e cu nimic mai breaza, iar in realitate probabil ca e mai slaba? Mi se pare o aberate.

#13
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

View Postsorin02a, on 08 ianuarie 2017 - 11:34, said:

Pe Mazda 3 as merge, chit ca ar trebui sa ma imprumut pentru cei extra 2400eur.

Afirmatii ca asta poate face oricine.
Nu zic ca nu o fi asa dar omul asteapta sa argumentezi. Totusi 2400 Euro inseamna un pret cu 17% mai mare.

#14
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Am urcat in ambele modele, interiorul imi place mai mult la Mazda 3 (ca si exteriorul, de altfel). E chestie de perceptie subiectiva. interoriorul la Honda sedan mi s-a parut mai ieftin. Nu am facut test drive cu niciuna.

#15
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
Mulțumesc pentru informații... îmi sunt foarte utile.
Urmează săptămâna asta test de condus cu ambele. La dotări pare mai ok Honda, ca și materiale finisare, pare mai ok Mazda. Si eu îmi pun întrebarea dacă merita cei aprox. 2k Euro in plus. Am uitat sa precizez, sunt din București, o sa încerc sa mai negociez la Mazda, la Honda știu ca scapă de stocuri și sunt deja reduse consistent. Nu știu nimic despre diferențele de consum intre ele, suspensii, dinamism, ținuta reala de drum, si ergonomia la volan. As sacrifica cele 2k de euro dacă este vorba de diferența în confortul și ținuta la drum, fiabilitate, ușurința in exploatare (service) și consum.

#16
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

View Postclaudiu_73, on 08 ianuarie 2017 - 19:35, said:

Mulțumesc pentru informații... îmi sunt foarte utile.
Urmează săptămâna asta test de condus cu ambele. La dotări pare mai ok Honda, ca și materiale finisare, pare mai ok Mazda. Si eu îmi pun întrebarea dacă merita cei aprox. 2k Euro in plus. Am uitat sa precizez, sunt din București, o sa încerc sa mai negociez la Mazda, la Honda știu ca scapă de stocuri și sunt deja reduse consistent. Nu știu nimic despre diferențele de consum intre ele, suspensii, dinamism, ținuta reala de drum, si ergonomia la volan. As sacrifica cele 2k de euro dacă este vorba de diferența în confortul și ținuta la drum, fiabilitate, ușurința in exploatare (service) și consum.

Incearca sa iei si niste prieteni mai greuti cu tine la drive test, pentru a simula mersul cu masina incarcata. Teoretic ar trebui sa fie mai fasneata Honda ca are 142 CP fata de numai 125 CP la Mazda. Numai ca motorul de la Mazda nu e un motor aspirat obisnuit avand un raport de compresie de 14:1. Deci in practica nu se stie.
Suspensia la Honda Sedan (atentie nu la hatchback) este independenta pe spate deci ar trebui sa fie foarte buna atat la integrarea gropilor cat si la asigurarea unei tinute bune de drum. La Mazda nu stiu ce suspensie are.
Tinuta de drum si mai ales ergonomia la volan nu o poti vedea decat tu la drive test.
Succes si sa ne anunti ce ai decis dupa drive test.
Sunt curios deoarece despre Honda am aflat mai multe dar despre Mazda nu stiu mare lucru.

#17
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,032
  • Înscris: 10.04.2006
Eu am facut test drive cu ambele si Mazda mi s-a parut superioara la mai multe capitole.
La Honda trebuie sa schimbi vitezele in continuu ca e mai scurt etajata cutia. Cu Mazda 3 prinzi suta in viteza a 2a.
Ca design e subiectiv, dar mi se pare (si chiar este) la cel putin o generatie distanta. Honda are design invechit, vezi consola centrala vs consola de pe M3.
Sistemul audio mi s-a parut mai bun la Mazda.
Si consumul a fost mai mic la Mazda vs Honda: 8 vs 10-11 pe acelasi traseu.
Honda mi s-a parut in general o masina veche, batraneasca, iar Mazda mai agresiva, mai tinereasca.

#18
claudiu_73

claudiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2014
Mulțumesc pentru răspunsuri. Sunt de acord ca poate fi superioara, dar îmi pun întrebarea dacă merita aceasta diferența (aprox 2800 EUR, dacă iau în calcul și cauciucurile de iarna în plus de la Honda). Mașina va fi luata pe credit sau leasing deci diferența de rata/luna nu va fi ceva de speriat. Din punct de vedere al gusturilor îmi plac amândouă, ambele beneficiază de comentarii pozitive pe forumuri și au performanțe/caracteristici asemănătoare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate