Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Vorbea prin el

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#55
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 08 ianuarie 2017 - 03:23, said:

Asta ca să fim mai exacți. Posted Image
Ignoranța nu poate produce exactitate. Gâdea nu a fost niciodată pastor. Faptul că ai absolvit un institut teologic nu te face automat pastor, ori preot - ești de acord?

#56
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 08 ianuarie 2017 - 06:54, said:

Ignoranța nu poate produce exactitate. Gâdea nu a fost niciodată pastor. Faptul că ai absolvit un institut teologic nu te face automat pastor, ori preot - ești de acord?
"Sunt adventist de ziua a saptea. M-am nascut asa si, chiar daca oficial nu sunt botezat in nicio religie, ma consider tot adventist de ziua a saptea. Acum vreo 13-14 ani mergeam in fiecare seara de sambata la o biserica din Piata Amzei. Acolo predica Mihai Gadea. Eu eram pe atunci un adolescent naiv, somnambulic si prabusit cu totul in fantasmele din mintea mea. Nu mergeam acolo pentru ca eram credincios, ci pentru a omori monotonia unor sfarsituri de saptamana mohorate. Si, e drept, mergeam si pentru Mihai Gadea. El era inca foarte tanar, cred ca nu implinise 25 de ani. In contrast cu predicile sforaitoare ale batranilor pastori adventisti, Mihai Gadea predica despre un Dumnezeu aproape. Dumnezeu-prietenul cu care vorbesti in gand, mana invizibila pe care o simti pe umar cand intri intr-un spital", scrie Cristian Delcea in Adevarul.

#57
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 08 ianuarie 2017 - 16:23, said:

"Sunt adventist de ziua a saptea. M-am nascut asa si, chiar daca oficial nu sunt botezat in nicio religie, ma consider tot adventist de ziua a saptea. Acum vreo 13-14 ani mergeam in fiecare seara de sambata la o biserica din Piata Amzei. Acolo predica Mihai Gadea. Eu eram pe atunci un adolescent naiv, somnambulic si prabusit cu totul in fantasmele din mintea mea. Nu mergeam acolo pentru ca eram credincios, ci pentru a omori monotonia unor sfarsituri de saptamana mohorate. Si, e drept, mergeam si pentru Mihai Gadea. El era inca foarte tanar, cred ca nu implinise 25 de ani. In contrast cu predicile sforaitoare ale batranilor pastori adventisti, Mihai Gadea predica despre un Dumnezeu aproape. Dumnezeu-prietenul cu care vorbesti in gand, mana invizibila pe care o simti pe umar cand intri intr-un spital", scrie Cristian Delcea in Adevarul.
Pentru corecta ta informare, în Biserica Adventistă nu predică doar pastorul.Posted Image

#58
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdark, on 06 ianuarie 2017 - 18:51, said:

Inițiator, de fapt, ce dorești cu acest topic? Ce nelămurire ai?
sa mai insulte niste oameni care tin de cultul penticostal
asta-i clar
pentru ca el nu intelege ratiunea pentru care trebuie sa existe acest cult
care cult nu este alceva decat o forma de exprimare a religiei crestine
este chiar un cult foarte simpatic, cu oameni cat se poate de pasnici si veseli spre deosebire de crestinii hard core
care pun accent pe Dumnezeu ca fiind un Dumnezeu al iubirii, care pun accent pe empatie, pe intrajutorare si pe dezvoltarea unui real simt al comuniunii intre membrii cultului

#59
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,722
  • Înscris: 16.03.2004

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 18:04, said:

sa mai insulte niste oameni care tin de cultul penticostal

Andiiy e un copil, scrie și el pe aici niște chestiuni la nivelul minții lui imberbe, nici nu a auzit el despre penticostali. La acea stăruință a fost dus de o rudă.

#60
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 08 ianuarie 2017 - 17:52, said:

Pentru corecta ta informare, în Biserica Adventistă nu predică doar pastorul.Posted Image
Bineînțeles că nu. Predică și Gâdea, desigur. :yes:

#61
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 18:04, said:

crestinii hard core care pun accent pe Dumnezeu ca fiind un Dumnezeu al iubirii, care pun accent pe empatie, pe intrajutorare si pe dezvoltarea unui real simt al comuniunii intre membrii cultului
Asa scrie in Sfinta Evanghelie!
Sfinta Evanghelie nu te opreste de la veselie.

View Postmario_bril, on 08 ianuarie 2017 - 18:12, said:

Bineînțeles că nu. Predică și Gâdea, desigur. Posted Image
Despre dom' prefesor?

#62
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postbarbu78, on 08 ianuarie 2017 - 18:29, said:

Asa scrie in Sfinta Evanghelie!
Sfinta Evanghelie nu te opreste de la veselie.
ma refeream la crestinii hard core care cred ca Dumnezeu este unul al Maciucilor

#63
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 18:55, said:

ma refeream la crestinii hard core care cred ca Dumnezeu este unul al dreptatii

sau tu ai senzatia ca Iadul a fost pregatit pentru elefantii roz..............

#64
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Posttanoit, on 08 ianuarie 2017 - 19:00, said:

sau tu ai senzatia ca Iadul a fost pregatit pentru elefantii roz..............
ideea de iad este foarte pronuntata in crestinism, in conditiile in care exista alte miliarde de credinciosi necrestini pe lumea asta
nu stiu daca` iadul este pregatit pentru elefantii roz, insa ideea de Dumnezeu al dreptatii este infinit mai buna decat ideea de Dumnezeu al Maciucilor, ala care extermina natiuni intregi desi pesemne pruncii noi nascuti de acolo nu aveau prea multe pacate.

Edited by ThinkAbout, 08 January 2017 - 19:15.


#65
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 19:15, said:

ideea de Dumnezeu al dreptatii este infinit mai buna decat ideea de Dumnezeu al Maciucilor, ala care extermina natiuni intregi desi pesemne pruncii noi nascuti de acolo nu aveau prea multe pacate.
Ce zici de potop?
La fel procedeaza si gradinarul cu ce nu-i face trebuinta sa este daunator pentru ce-l intereseaza.

#66
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
zic ca dupa potop Dumnezeu a facut un legamant al curcubeului
De ce oare?

#67
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,722
  • Înscris: 16.03.2004
Lăsați, măi, topicul copilului în pace. Țâcă nu poate să scrie pe el că nu a făcut încă 50 mesaje și voi îi dați înainte cu off topicul ! Shame on u !

#68
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 20:07, said:

zic ca dupa potop Dumnezeu a facut un legamant al curcubeului
De ce oare?
Si atunci cum ramine cu Apocalipsa?

Noe a fost evreu?

View Postdark, on 08 ianuarie 2017 - 20:23, said:

Lăsați, măi, topicul copilului în pace. Țâcă nu poate să scrie pe el că nu a făcut încă 50 mesaje și voi îi dați înainte cu off topicul!
Nici copilul nu crede in nebuni!

View PostAndiiy, on 05 ianuarie 2017 - 21:35, said:

Eu nu cred in asa ceva, ca a vorbit prin el. Se practica asa ceva sau se poate sa vorbeasca Dumnezeu prin oameni?


#69
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 19:15, said:

ideea de iad este foarte pronuntata in crestinism, in conditiile in care exista alte miliarde de credinciosi necrestini pe lumea asta
nu stiu daca` iadul este pregatit pentru elefantii roz, insa ideea de Dumnezeu al dreptatii este infinit mai buna decat ideea de Dumnezeu al Maciucilor, ala care extermina natiuni intregi desi pesemne pruncii noi nascuti de acolo nu aveau prea multe pacate.

sigur esti o persoana sufletista si asta te impiedica sa observi si cealalta fata a monedei.

Dumnezeu judeca persoane nu natiuni.
Ca tot ai invocat prunci, sute de mii au fost ucisi in chinuri groaznice, femei violate, daca ne raportam doar de secolul trecut. (Holocaust, Ruanda, Armenia, etc)
Crezi ca bestiile care au comis atrocitatile merita viata vesnica?

Am prieteni care mai in gluma mai in serios conditioneaza (pff) intrarea in rai.
...ar veni si ei, doar in cazul in care ar fi bautura din belsug, hasis si femei la discretie.Posted Image

Dumnezeu e suveran si are tot dreptul sa faca curatenie in Universul Lui.(parerea mea)

View PostThinkAbout, on 08 ianuarie 2017 - 20:07, said:

zic ca dupa potop Dumnezeu a facut un legamant al curcubeului
De ce oare?

Nu va mai ucide omenirea prin potop.

Are alternative...........

View Postdark, on 08 ianuarie 2017 - 20:23, said:

Lăsați, măi, topicul copilului în pace. Țâcă nu poate să scrie pe el că nu a făcut încă 50 mesaje și voi îi dați înainte cu off topicul ! Shame on u !

sorry.Posted Image

Edited by tanoit, 08 January 2017 - 20:39.


#70
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Posttanoit, on 08 ianuarie 2017 - 20:38, said:

Am prieteni care mai in gluma mai in serios conditioneaza (pff) intrarea in rai.
...ar veni si ei, doar in cazul in care ar fi bautura din belsug, hasis si femei la discretie.Posted Image
Nu exista asa ceva nici in iad!

#71
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Posttanoit, on 08 ianuarie 2017 - 20:38, said:

sigur esti o persoana sufletista si asta te impiedica sa observi si cealalta fata a monedei.

Dumnezeu judeca persoane nu natiuni.
Ca tot ai invocat prunci, sute de mii au fost ucisi in chinuri groaznice, femei violate, daca ne raportam doar de secolul trecut. (Holocaust, Ruanda, Armenia, etc)
Crezi ca bestiile care au comis atrocitatile merita viata vesnica?
sunt in biblie cativa sufletisti care au pledat in conversatia cu Dumnezeu pentru salvarea pacatosilor
Ma gandesc la Abraham care s-a targuit cu Dumnezeu ca sa scape Sodoma si ma gandesc ca trebuie sa ai curaj incredibil sa faci un asemenea gest, pe de alta parte  holocaustul, genocidul petrecut in armenia, rwanda este o opera colectiva a umanitatii, caci cand omul bun inceteaza  sa mai ia pozitie atunci raul biruieste, macar temporar, deci in aceiasi masura suntem toti damnabili.

Edited by ThinkAbout, 08 January 2017 - 20:51.


#72
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 08 ianuarie 2017 - 20:36, said:

Noe a fost evreu?
Ne tragem din evrei?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate