Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Plantatiile intensive - Cantitate mare de fruct pe suprafata mica

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
M-am gandit ca putem avea un topic dedicat unde sa discutam despre plantatiile intensive de pomi fructiferi, mi se par fascinante si nu inteleg de ce in Romania care este o tara plina de terenuri virane si de oameni care n-au nicio idee de business si plang toata ziua ca "vai ca vai ce greu e in Romania" nu se cunoaste despre plantatiile pomicole intensive. Eu traiesc in mediul rural unde toti au un pamant pe aproape, inclusiv la ei in gradina si aici cand vorbesc despre asemenea lucruri oamenii se uita la mine ca si la OZN-uri. Tododata nu am vazut un topic dedicat , cred ca multi ca si mine vrem sa aflam de la expertii in domeniul plantatiilor intensive despre experienta lor ca sa ne economisim banii si timpul.
Despre cine cunoaste sistemul ma puteti ajuta cu cateva informatii deoarece sunt la inceput cu plantatia mea urbana de pomi fructiferi , mai exact am pus in toamna aceasta 54 de peri la distanta de 1 m , sunt 18 pe rand , 1.5 m intre randuri, distantele nu sunt exacte , am pichetat dar se apropia iarna, toata etapa plantarii a durat 6 ore in 2 zile. La primavara urmeaza sa ii scurtez si nu cred ca o sa ii cresc pe toti la fel, adica l-am vazut pe un australian care efectiv a taiat parul de la 30 cm. Mi se pare prea putin,
Mie unul imi trebuie un minim de 5 fructe sanatoase per pom, dar sunt convins ca pot face si mai multe,
Ce sistem de palisaj mi-ati recomanda ?
Eu ma gandeam sa investesc pentru confortul meu si sa iau unul care merge pentru vita de vie, are si cleste, este de la firma Gripple. Nu am gasit in romania o ancora care s-ar fi putut bate cu ciocanul de la aceasta firma si stau si ma gandesc ca este un sistem totusi comercial, i-am vazut pe unii au un aparat care bate ancora in pamant. La o livada mare de 1HA, 2 HA poate s-ar merita achizitionarea sculei respective.
As mai putea sa folosesc clasicul sistem si care nu stiu 100% ca functioneaza dar nu as da asa de multi bani pe materiale : Sa iau 3 cauciucuri le bag la capat de rand in pamant la 1 m, distanta de 1.5 fata de ultimul pom, leg o sufa de metal pe cauciuc si astup cu pamant, n-am vazut decat o poza undeva acum ceva timp si nu am mai reusit sa aflu detalii despre aceasta tehnica dar logic ar putea sa functioneze pe langa niste stalpi de beton. Pentru ca la stalpi sunt decis din beton, nu pun lemn, la fiecare 7-8 ani ar trebui schimbati parii, exact cand vrei sa stai sa te bucuri de recolta cea mai buna.
Pareri, idei despre plantatiile intensive, ceva ce poate face oricine si pe 200 mp2 de teren, fruct cules comod, intretinere usoara, etc

#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieºteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
E multă muncă în pomicultură, chiar dacă la INDAGRA pare altfel !!!! :)

#3
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
am vazut un sistem in care se facea ceva similar cu vita de vie.cam asa ceva

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPloiesteanul2015, on 29 decembrie 2016 - 20:45, said:

E multă muncă în pomicultură, chiar dacă la INDAGRA pare altfel !!!! Posted Image
E munca frumoasa, dormi bine seara, imi place acest gen de munca, eu o numesc distractie.

View Postbilti, on 29 decembrie 2016 - 20:50, said:

am vazut un sistem in care se facea ceva similar cu vita de vie.cam asa ceva

Da, am sa fac si asa ceva. Era un domn pe youtube din america care vindea copaci crescuti asa, pot sa iau in calcul si sistemul acela de palisaj, cu plasa insa nu stiu cum s-ar comporta la vant de 30 km ora, rafale.

#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 14.11.2006
aici mai sunt cate poze inclusiv cu modul de taiere si dirijare.

#6
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Eu am folosit Gripple pt o plantatie de zmeura. Ce sa mai... Dai ceva pe scula dar nu mai platesti manopera, pt ca poti lucra singur. Daca nu luam aia cred ca plecam la balamuc la cata sarma am avut de intins. Stalpi am vrut si eu de beton, dar am gasit stalpi de vie sh zincati mai ieftini ca cei de beton si am facut o alta afacere. Ancore pe capete am fololsit cornier de 4/4 de 1.5m, cam lungi daca nu am apucat sa ii mai tai. Stalpii si ancorele le-am bagat cu un buldo. - 170 stalpi in 2 ore. Am incercat sa ii bat, dar dupa 3 am zis ca asta e facem mai incolo sistemul de sustinere.

#7
Berryplant

Berryplant

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.01.2016
Densitatea la care ai plantat e pt. livezi superintensive, chiar si acolo e mai mult intre randuri :3-3,5m pt a putea intra utilajele si pt. a avea plantele un minim spatiu vital.
Intrebarea este... stii ce pomi ai plantat? ce tip de portaltoi au?

Edited by Berryplant, 29 December 2016 - 22:03.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBerryplant, on 29 decembrie 2016 - 21:57, said:

Densitatea la care ai plantat e pt. livezi superintensive, chiar si acolo e mai mult intre randuri :3-3,5m pt a putea intra utilajele si pt. a avea plantele un minim spatiu vital.
Intrebarea este... stii ce pomi ai plantat? ce tip de portaltoi au?

Peri Williams pe portaltoi de gutui am, am facut si o analiza de sol acum cativa ani si doar asta am retinut, dar merg si ciresii si prunii si merii, eu am mai pus niste caise, majoritatea sunt peri, pentru am vrut sa dau valoarea cea mai mare a spatiului /mp2. O sa si comercializez produsul finit palinca. Estimez ca inca din prima productie pot recupera din investitia care va fi de-alungul celor cativa ani. Pomii i-am cumparat de la o pepiniera din Aiud prin curierat. Intre randuri am sa fac doar o singura lucrare acum primavara dupa care doar voi cosi, am semanat putin trifoi anul acesta, dealtfel vreau ca plantatia aceasta intensiva sa nu necesite decat lucrarile de taiere, stropire si cosire de cateva ori pana se indeseste trifoiul, sa nu mai necesite sapatul solului, acolo se pierde mult timp. Nici de irigat nu este nevoie, solul este perfect pentru acesti pomi daca ei vor dori apa vara, solul le-o va da.

Am gasit si video-ul cu australianul acela

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pYuC1xb4IoQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Parerea mea e ca ai plantat mult prea des(1,5 x1 sint distante pentru livezi -pajiste,cu pomi pitici).
Lucerna nu are ce cauta acolo.
Rindul din mijloc ar trebui scos si daca pastrezi densitatea pe rindurile ramase,poti sa-i conduci in fus sau cordon vertical.

#10
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
"Am gasit si video-ul cu australianul acela"
O chestie interesanta pe care am observat.o in filmulet ,ar fi acele carlige de sustinere la palisarea de sarmele longitudinale


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdoarUNom, on 30 decembrie 2016 - 14:08, said:

"Am gasit si video-ul cu australianul acela"
O chestie interesanta pe care am observat.o in filmulet ,ar fi acele carlige de sustinere la palisarea de sarmele longitudinale

Australienii sunt mult peste noi la inovatie, scrie late september, la ce clima au, nu e de mirare ca fac atat de multa cercetare.

View Postgheo_55, on 30 decembrie 2016 - 13:57, said:

Parerea mea e ca ai plantat mult prea des(1,5 x1 sint distante pentru livezi -pajiste,cu pomi pitici).
Lucerna nu are ce cauta acolo.
Rindul din mijloc ar trebui scos si daca pastrezi densitatea pe rindurile ramase,poti sa-i conduci in fus sau cordon vertical.

Intradevar s-ar putea considera prea des dar nu am reusit sa explic pentru ce sunt acesti pomi, ei vor avea maxim 5 fructe care vor creste exclusiv in sticle, in felul acesta pot obtine valoarea cea mai mare pentru un fruct crescut. Trifoi am pus nu lucerna

#12
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View PostGradinarulUrban, on 29 decembrie 2016 - 20:19, said:

oameni care n-au nicio idee de business si plang toata ziua ca "vai ca vai ce greu e in Romania" nu se cunoaste despre plantatiile pomicole intensive.

Nu vreau sa intru in polemica, dar cred ca habar nu ai ce inseamna o plantatie superintensiva: cheltuieli de infiintare, de intretinere, cunostinte foarte bune de pomicultura, nutritie vegetala, etc...
Pomicultura superintensiva a fost infiintata in tari cu teren arabil foarte putin, unde au incercat sa maximiseze productie pe unitatea de suprafata. Te-ai intrebat cumva de ce iti place gustul fructelor cultivate de habarnistii aia, de ii blamezi?
Trage frana de mana, nu tot ce zboara pe net, se si mananca...

#13
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
GradinarulUrban,la dist de 1,5x1 ,pt a avea citeva fructe mari,colorate,trebuie lumina ,aerisire;te angajezi la un mare volum de munca,taieri,eliminari si pliviri in verde. In felul asta ,pomii imbatrinesc inainte de vreme.Nu stiu cum o sa mergi printre pomi pt diversele munci,chiar daca vei face totul manual!

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgheo_55, on 30 decembrie 2016 - 17:02, said:

GradinarulUrban,la dist de 1,5x1 ,pt a avea citeva fructe mari,colorate,trebuie lumina ,aerisire;te angajezi la un mare volum de munca,taieri,eliminari si pliviri in verde. In felul asta ,pomii imbatrinesc inainte de vreme.Nu stiu cum o sa mergi printre pomi pt diversele munci,chiar daca vei face totul manual!

O sa va fac o filmare de la muncile agricole din primavara sa va arat cum merg printre ei. Lumina au, aerisire au, chiar ieri am fost acolo batea un vant, adia mai bine spus, sus pe ultima terasa batea vantul calumea, era un cais salbatic acolo neingrijit de peste 27 de ani cu niste caise carnoase, cred ca o sa pun caisi acolo la primavara. Volum de munca, imi place aceasta munca dar nu o consider asa, eu lucrez in IT, credeti-ma ca atunci cand stau cateva ore in fata unui PC ca prin acea "munca" imi face deosebita placere sa ma pun in pat seara. Daca imbatranesc pomii ii schimb, a fost 9 RON /bucata, puteam sa ii scot la 8 RON. Chiar nu mi se pare o investitie la cati bani se recupereaza incepand cu primul an de productie ca va dau un exemplu : o palinca de calitate cu acte, se poate cumpara cu 35 RON litru, o palinca de calitate de pruna, daca ea este pusa intr-o sticla de 9 RON in care mai este si para crescuta ajungem la 44 RON, nu pui 1 L de palinca la o sticla, doar sticla este de 750 ml-1 L. Si cu restul de acte si bani la CEZAR, ca el ne da inapoi tot ce meritam, va spun eu ca iesim pe castig domnule, "munca " aceasta e si sanatoasa este si profitabila daca o facem occidental insa pastram calitatea materialelor folosite de stramosii nostri de mii de ani soiuri romanesti, balegar de vaca, apa de izvor (palinca) , etc ajungem si noi sa avem produse finite cu care chiar putem sa iesim mandrii atat pe pietele locale cat si pe cele internationale.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postterravitis, on 30 decembrie 2016 - 15:31, said:

Nu vreau sa intru in polemica, dar cred ca habar nu ai ce inseamna o plantatie superintensiva: cheltuieli de infiintare, de intretinere, cunostinte foarte bune de pomicultura, nutritie vegetala, etc...
Pomicultura superintensiva a fost infiintata in tari cu teren arabil foarte putin, unde au incercat sa maximiseze productie pe unitatea de suprafata. Te-ai intrebat cumva de ce iti place gustul fructelor cultivate de habarnistii aia, de ii blamezi?
Trage frana de mana, nu tot ce zboara pe net, se si mananca...

Recunosc, sunt un amator pasionat de acest domeniu, imi place sa construiesc modele reale de pomicultura care exista in alte tari, multi dintre romani sunt reticenti in a le incepe tocmai pentru ca nu vad un model viabil. Totul se construieste si atunci cand un habarnist ca mine poate demonstra ca oricine poate face aceasta meserie atunci poate voi fi un model pentru tineri sau pentru oameni mai in varsta care vad in modelul meu functional o posibilitate de a-si spori veniturile. Recunosc totodata ca folosesc manusi atunci cand lucrez si mi-e frica sa folosesc o drujba dar cu toate acestea am folosit un burghiu de pamant de 3 CP, am folosit o motocoasa, urmeaza sa folosesc o motosapa, toate aceste lucruri eu le-am invatat in 2 ani de cand am inceput acest proiect, intai cu documentatia apoi cu executia, seara dupa un dus de de la o zi de munca ma dau cu Gardener's Cream si ma pun linistit la un somn dulce.

PS:
Acesta este livada mea, o sa mai fac filmulete pe parcursul lucrarilor care se vor efectura, sursele de informare sunt atat din partea vecinilor cu care ma consult in legatura cu tot in inseamna boli, stropiri, ei au o vasta experienta in pomicultura.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5CpMacxN4nc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GradinarulUrban, 30 December 2016 - 23:08.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcatalin2804, on 29 decembrie 2016 - 21:42, said:

Eu am folosit Gripple pt o plantatie de zmeura. Ce sa mai... Dai ceva pe scula dar nu mai platesti manopera, pt ca poti lucra singur. Daca nu luam aia cred ca plecam la balamuc la cata sarma am avut de intins. Stalpi am vrut si eu de beton, dar am gasit stalpi de vie sh zincati mai ieftini ca cei de beton si am facut o alta afacere. Ancore pe capete am fololsit cornier de 4/4 de 1.5m, cam lungi daca nu am apucat sa ii mai tai. Stalpii si ancorele le-am bagat cu un buldo. - 170 stalpi in 2 ore. Am incercat sa ii bat, dar dupa 3 am zis ca asta e facem mai incolo sistemul de sustinere.

Si daca ar fi fost sa iti calculezi manopera ?, scula este tot functionala , adica mai poti lucra, oricum firele trebuie retensionate, sunt lucrari de mentenanta pe care trebuie sa le faci regulat sau o poti inchiria, mai poti pune inca 1 HA daca ai vrea, singur, ai putea nu ? Acesta e avantajul sculelor, isi recupereaza banii, unele, depinde de intrebuintare, altele stau pe raft in magazia de scule mult si bine si nu te atingi de ele dar e bine sa il ai viata e lunga si multe poti planta intr-o viata intreaga, pamantul sa fie bun daca nu il faci sa fie bun si spor mult la munca.

#17
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Man,am avut răbdarea sa vad video pana la capăt, ma dor ochii ca doar în jos ai filmat.
Mlădița care vrei sa o pui pentru animale.....sa nu mai intre ele,e fals....animalele iubesc boscheții.
Deci o sa ai mai multe animale.
Zici ca ți se furaseră lemnul parca....perele crezi ca sunt de evitat?
La cate pere pe pom făcuseși socoteala?3sau4?Și dacă nu ajung la maturitate?
Eu știam altceva de perele alea din sticla.
Sticla este una speciala,fără fund,se introduce fructul și apoi se sudează fundul dupa care se umple cu zaibăr.
Tu continua sa investești cu cap dar nu te baza pe nimic,ai sa vezi mai târziu.
Faptul ca nu stai acolo e cea mai mare problema.
Autorizație de construcție, pai cum sa primești dacă terenul e cu surpari.
Eu îți urez succes,încă o dată,nu te haladi cu investiția.

#18
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
http://www.infolegal...lor/2016/03/16/
Poate primi autorizatie pentru anexa gospodareasca pentru exploatatii agricole pe terenuri extravilane.
Practic isi va amenaja pe un platou o constructie usoara (lemn-metal) ,cu fundatii izolate , incat aceasta constructie sa fie cu caracter provizoriu-sezonier. Nu ca o locuinta rezidentiala definitiva.
Utilitatile si le va asigura singur : apa - cu un put forat , energie electrica -panouri solare , iar pentru incalzire - o soba pe lemne ce poate primi adaptari la sistem in functie de necesitati. Simplu. Bani sa ai :)


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate