Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 

Plantatiile intensive - Cantitate mare de fruct pe suprafata mica

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadriano1978, on 08 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Esti sigur ca e suficient 30-40 cm ?. Daca o sa ai un strat mai gros de zapada, ce faci ?... iepurele merge pe zapada...Mult succes.

E clima diferita aici, nu o sa fie 30-40 cm de zapada, cel mai mult este de 10 cm si asta odata la nu stiu cati ani, acum ca mi-ai spus si de zapada mi-am dat seama ca nu am luat-o in calcul, multumesc pentru sfat.

#38
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
1. Pentru animale eu am folosit manunchiuri de coceni legate la baza pomilor, pe care i.am stropit cu o zeama fiarta de usturoi . Inainte aveam probleme cu animalele ,dar dupa "aplicarea" acestei metode am.observat ca pomii sunt neatinsi.
2. Pentru ancorarea capetelor iti sugerez varianta cu tarusi-ancore duble-triple batuti in pamant ..de care se leaga stalpul marginal cu sarma groasa in 2-3 puncte (pe inaltime ..de la 1/3 in sus) .







Stalpii de salcam ii poti da cu smoala topita (la baza ..ce intra in pamant) prin simpla imersarea intr.o galeata de tabla in care va fi smoala topita ..iar pe restul inaltimii sa.i dai cu doua maini de ulei ars.


Inca ceva ..pe zona legaturilor cu sarma de stalpii de salcam ..sa dispui straifuri de cauciuc (din camera) ..ca sa nu se stranguleze-taie stalpii pe zona de prindere.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdoarUNom, on 09 ianuarie 2017 - 09:46, said:

1. Pentru animale eu am folosit manunchiuri de coceni legate la baza pomilor, pe care i.am stropit cu o zeama fiarta de usturoi . Inainte aveam probleme cu animalele ,dar dupa "aplicarea" acestei metode am.observat ca pomii sunt neatinsi.
2. Pentru ancorarea capetelor iti sugerez varianta cu tarusi-ancore duble-triple batuti in pamant ..de care se leaga stalpul marginal cu sarma groasa in 2-3 puncte (pe inaltime ..de la 1/3 in sus) .







Stalpii de salcam ii poti da cu smoala topita (la baza ..ce intra in pamant) prin simpla imersarea intr.o galeata de tabla in care va fi smoala topita ..iar pe restul inaltimii sa.i dai cu doua maini de ulei ars.


Inca ceva ..pe zona legaturilor cu sarma de stalpii de salcam ..sa dispui straifuri de cauciuc (din camera) ..ca sa nu se stranguleze-taie stalpii pe zona de prindere.
Numai sfaturi utile, chiar nu ma gandisem la caucuciul acela, am intrebari in legatura cu smoala, cum o topesc ? O pun in galeata si fac un foc dedesubt pe niste pietre ? Eu am sa lucrez singur la aceasta etapa si ma gandeam parii la 3 M au ceva greutate, mi-e sa nu rastorn smoala aceea, ce alt recipient as putea sa folosesc care sa reziste la foc si sa nu ceara multi bani, galeata o am, o folosesc in prezent la cenusa la cuptor. Si inca o intrebare tot referitoare la ancorare, cum arata acei tarusi-ancore, o poza ceva, se pot bate cu barosul ?

#40
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
Iei o galeata sau un recipient pe care nu-l mai utilizezi, spargi smoala, o pui inaintru, apoi o pui pe foc pana se face ca mamaliga, apoi iei un bat, legi o carpa la un capat, inmoi in smoala topita si badijonezi parul.
Atentie, nu pomul... Posted Image

Attached Files

  • Attached File  pomi.jpg   43.66K   38 downloads

Edited by draculescu, 09 January 2017 - 13:43.


#41
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
http://www.dedeman.r...6-5kg/p/6029854
Sau se poate merge cu o solutie hidroizolanta "la rece" ce se poate aplica cu pensula.

"in legatura cu smoala"
Se topeste in galeata ..se lasa o perioada la racit (dar nu prea mult ca sa nu se solidifice) ..dupa care se imbiba capatul inferior al stalpului ..sau se alege o alta varianta de ungere (cu o ustensila).

View Postdraculescu, on 09 ianuarie 2017 - 13:23, said:

o pui pe foc pana se face ca mamaliga,
Ca "cirul" de mamaliga :)


draculescu, on 09 ianuarie 2017 - 13:23, said:

...
Buna imaginea. Doar ca se poate suplimenta cu inca una-doua sarme de ancorare (implicit tarusi)..cu prindere aproximativa pe locul unde se leaga sarma longitudinala de stalpul marginal.

"cum arata acei tarusi-ancore"
Ii pot confectiona dintr.un lemn de esenta tare (si dati cu bitum) ..sau dintr.o teava ce ii bati un pic capatul ..sau din fier beton etc
La teava si fier beton ai avantajul ca poti suda "urechi" de prindere a sarmei ..din piulite de m12/14

Edited by doarUNom, 09 January 2017 - 14:01.


#42
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
O alta meoda pentru "tratarea" stalpilor din lemn de salcam ,pe care eu o folosesc la tratarea elementelor de sarpanta pentru casa :
- doua scanduri late de 20 cm si lungi de 350(cazul tau )
- doua capace ds scandura de 30 cm
-cateva rigle de scandura pentru rigidizare
- folie pvc mai grosuta
- ulei ars ..functie de cat e nevoie
Se incheie un cofraj din scandura - sub forma unui dreptunghi ( 300 x 20 cm) , ce se aseaza pe o platforma betonata (cum ar fi aleea de langa casa) . Apoi se aseaza la interiorul cofrajului folia ..ce se lasa mai lunga pe lateral ..si pe care se pun cateva caramizi ,pietre etc pentru a nu se deplasa.
Apoi se rigizeaza cofrajul cu cateva riglute ..cu prindere la fata scandurilor lungi.
Urmeaza introducerea materialului pentru tratament ..cazul nostru uleiul ars.
Se ia apoi cate un element - cate un stalp-par de salcam ..se introduce in material ..se lasa cateva secunde/minute ..se scoate si se pune la uscat in picioare rezemat si cu o folie de protectie sub ei. Dupa dpua-trei zile se pot pune pe pozitie in gradina ..batuti in pamant ,ancorati pe capete (eventual si cateva ancorari intermediare pe rand ..functie de distante ,inaltimi , pasuri etc..



#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdoarUNom, on 09 ianuarie 2017 - 16:57, said:

O alta meoda pentru "tratarea" stalpilor din lemn de salcam ,pe care eu o folosesc la tratarea elementelor de sarpanta pentru casa :
- doua scanduri late de 20 cm si lungi de 350(cazul tau )
- doua capace ds scandura de 30 cm
-cateva rigle de scandura pentru rigidizare
- folie pvc mai grosuta
- ulei ars ..functie de cat e nevoie
Se incheie un cofraj din scandura - sub forma unui dreptunghi ( 300 x 20 cm) , ce se aseaza pe o platforma betonata (cum ar fi aleea de langa casa) . Apoi se aseaza la interiorul cofrajului folia ..ce se lasa mai lunga pe lateral ..si pe care se pun cateva caramizi ,pietre etc pentru a nu se deplasa.
Apoi se rigizeaza cofrajul cu cateva riglute ..cu prindere la fata scandurilor lungi.
Urmeaza introducerea materialului pentru tratament ..cazul nostru uleiul ars.
Se ia apoi cate un element - cate un stalp-par de salcam ..se introduce in material ..se lasa cateva secunde/minute ..se scoate si se pune la uscat in picioare rezemat si cu o folie de protectie sub ei. Dupa dpua-trei zile se pot pune pe pozitie in gradina ..batuti in pamant ,ancorati pe capete (eventual si cateva ancorari intermediare pe rand ..functie de distante ,inaltimi , pasuri etc..

omule, daca ar fi cineva sa zica ca ce zici e aur, eu sunt ala, multumesc pentru ideea aceasta, e geniala, as adauga ca daca cofrajul e facut ok se poate economisi si la uleiul care va curge printre crapaturi, dar baia aceasta de ulei cred ca face parul acela sa tina 100 de ani. Acel cofrag se mai poate folosi si la alti stalpi, de altfel el imbibat cu ulei il faci tot o singura data

#44
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Nu are pe unde curge uleiul pentru ca folia "imbraca etans" tot interiorul cofrajului.
La scos ai mai avea nevoie de o persoana care sa te ajute sa tii stalpul cateva secunde deasupra ..pentru a se scurge surplusul de ulei ..implicit sa eviti pierderile. De unul singur e mai greu ..ar insemna sa depui un efort asemeni unui halterofil.


LE. Metoda cu acest cofraj se poate folosi si pentru turnari de stalpi/spalieri din beton.
Eu prin aceasta metoda mi.am.facut stalpii pentru vie ..doar ca am compus cofrajul pentru a realiza cate 5 + 5 (cap in cap si decalat pentru sectiune de 10 la baza si 8 cm la partea superioara) stalpi deodata.
Diferenta ar fi ca folia ramane doar pe fund , iar cofrajul se unge inainte de turnarea betonului cu decofrol sau o solutie din motorina+sapun lichid(proportie aprox. 7-1).


#45
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Cateva poze cu Gripple.
  Nus ce sa spun de stalpii de lemn. Pe capete trebuie ceva serios daca vrei sa intinzi sarma. Prin tensionare cu gripple am flambat vreo 2 stalpi. :).

Attached Files



#46
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La lungimea aia de sarma clar ca iti flambeaza stalpii de pe capat :) pana finalizezi ancorarea.
"Dezavantajul" acestor stalpii zincati (in afara de pret) ..ar fi ca "pot face cu ochiul" ..si ca te poti trezi cu plantatia golasa de stalpi.
In cazul @Gradinarului ..la modul cum e amplasat terenul si la natura plantatiei ..eu as alege varianta stalpilor din lemn de salcam ..ce pot fi folositi si la imprejmuire(alaturi de gladita).

#47
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Ce distanta este intre stalpi?
Cum ai bagat stalpii in pamant? au fundatie de beton? ce adancime?

mersi

#48
razvan_mereu

razvan_mereu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 21.10.2015
gradinaru,
Pentru 3700 mp te-as sfatui sa pui plasa de sarma ca nu e mare suprafata de ingradid , si asa nici iepurii nici alte animale nu vor intra. Cumperi spalieri de beton sh cca 15 lei/buc adus acasa si ii pui la 4 m. Din tot ce spui ca ai facut cea mai mare problema este distanta dintre randuri , acum ti se pare ca e ok din cauza ca sunt pomii mici dar peste 3 ani nici nu o sa poti intra tu printre randuri fara sa te zgarii . eu zic sa ii muti la primavara ca nu au nimica daca ii muti cu ceva pamant . Altfel lumina nu o sa patrunda intre ei si perii sunt foarte sensibili la boli fungice cauzate de lipsa luminii si aerisirii.

Apropo stie cineva unde gasesc ciresi pe portaltoi gesela 5 sau 6 (de preferat 6) tot pt o livada intensiva . Mai intai cativa pt un test pe 2-3 ani si pe urma plantatia , altfel e mare riscul

#49
bazil1988

bazil1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.08.2010

View Postrazvan_mereu, on 11 ianuarie 2017 - 19:02, said:

Apropo stie cineva unde gasesc ciresi pe portaltoi gesela 5 sau 6 (de preferat 6) tot pt o livada intensiva . Mai intai cativa pt un test pe 2-3 ani si pe urma plantatia , altfel e mare riscul
Incearca la pepiniere,sunt care comercializeaza ciresi altoti pe portaltoi vegetativi Gisela, pretul este mai mare pe portaltoi Gisela 5, Gisela 6, acesti portaltoi se produc sub licenta.Acesti portaltoi sunt de vigoare mai mica si se preteaza pentru plantatii intensive, mai este si portaltoi P-HL-C tot vigoare mica.
Aici sau aici
Pepiniera Roman

Edited by bazil1988, 11 January 2017 - 20:00.


#50
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
@tricky_radu  cam 7m intre stalpi si lungimea randului 65m. Sunt bagati direct in pamant, presati cu, cupa unui buldo.

@doarUNom Poate m-am exprimat eu gresit. Nu flambat, ci i-am curbat, indoit.

Edited by catalin2804, 11 January 2017 - 21:59.


#51
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La 7 m o sa fii nevoit, cand plantele ajung la maturitate , sa mai pui cate un stalp-par pe la jumate..pentru ca legaturile -sustinerele plantelor vor flamba sarmele longitudinale. Insa flambarea va depinde si de gradul de autoportanta("erectibilitatea") soiurilor de plante cultivate.  





#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Update la cei 54 de peri ai mei pusi in sistem intensiv.
Mi-a venit "casa mobila" si a trebuit sa fie sacrificati cativa ca sa faca loc rulotei, Totodata m-am decis, la recomandarea mai multor utilizator de pe forum carora le multumesc pentru acest sfat, ca randul din mijloc sa il scot si sa completez la celelalte in primavara lui 2017. Sunt in negocieri cu o alta suprafata de teren aflata in vecinatatea mea, daca reusesc sa termin ce mi-am propus per 2017 in aceasta gradina (spalierii pe cele 2 randuri, gladita, continuarea plantarii in primavara, indesit si completat trifoiul ) in toamna lui 2017 pun si cealalta bucata cu pomi care vor fi absolut toti in sistem intensiv, (~ 3700 mp2 sau poate reusesc sa mai iau si una de 7000 mp2 in functie de cum ma inteleg la pret).
O intrebare pentru cei care ma pot ajuta cu un sfat :
Eu voi scoate manual cu un harlet randul respectiv. As vrea sa fac aceasta operatiune in luna Februarie, m-am uitat la temperaturi (http://www.accuweath...-weather/287292) si solul e posibil sa inghete, zic posibil pentru ca prognozele acestea nu pot fi 100% exacte dar cunosc clima si stiu ca in Februarie maxim 1 saptamana a fost inghetat solul si asta la sfarsitul lunii dar nu e o regula, de la an la an e diferita situatia.
Intrebarea : Cate zile ar trebui sa treaca de la transplantare si pana in momentul in care va ingheta solul pentru ca sa nu ii faca rau pomului fructifer ?

Attached Files



#53
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
La casa mobila ai face bine daca i.ai pune niste obloane care sa le incui cu lacat.

#54
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
GradinarulUrban,daca poti lucra pamintul si-i muti,le faci cite un musuroi de 20-25 cm si nu mai conteaza daca apoi ingheata solul .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate