Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Plantatiile intensive - Cantitate mare de fruct pe suprafata mica

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postddaannii, on 31 decembrie 2016 - 00:34, said:

Man,am avut răbdarea sa vad video pana la capăt, ma dor ochii ca doar în jos ai filmat.
Mlădița care vrei sa o pui pentru animale.....sa nu mai intre ele,e fals....animalele iubesc boscheții.
Deci o sa ai mai multe animale.
Zici ca ți se furaseră lemnul parca....perele crezi ca sunt de evitat?
La cate pere pe pom făcuseși socoteala?3sau4?Și dacă nu ajung la maturitate?
Eu știam altceva de perele alea din sticla.
Sticla este una speciala,fără fund,se introduce fructul și apoi se sudează fundul dupa care se umple cu zaibăr.
Tu continua sa investești cu cap dar nu te baza pe nimic,ai sa vezi mai târziu.
Faptul ca nu stai acolo e cea mai mare problema.
Autorizație de construcție, pai cum sa primești dacă terenul e cu surpari.
Eu îți urez succes,încă o dată,nu te haladi cu investiția.

Ca si sticla poate fi folosita orice sticla care este in special curata, am gasit chiar si o modalitate foarte usor de acoperit intrarea astfel incat sa nu intre insecte si praf dar sa circule aerul, se pune o carpa de rachita la capat ([ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xpniwEjVqTY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]), in Romania pe unde am vazut, lega doar sticla si la sfarsit spala cu o tura de palinca interiorul. Ca si pierderi estimate doar de la la profesionistii de la Satu Mare am auzit, pentru ca este acolo o firma care numai cu asa ceva se ocupa, nici nu stiu cat costa o sticla de la ei ca doar la export trimit, pierderile sunt la 20% , para stricata, sticla sparta, acum pierderile o sa fie, tot timpul exista pierderi, important e sa le descoperim la timp si apoi sa remediem cat de mult putem.
Gladita se numeste specia respectiva de gard viu, are niste spini mari, avem aici un topic dedicat https://forum.softpe...998135-gladita/ , o sa contribui la el si cu experienta mea de cand voi incepe plantarea din primavara si urmand cu lucrarile de taiere, daca este chiar asa un gard viu minune cum tot am auzit. Am fost alaltaieri, caprioarele si mistretii nu au mai intrat, doar iepurasii care au facut ceva pagube la 5 pomi, am inceput deja sa pun plasa individuala la rola , continuii dupa revelion cu ea.
Ai dreptate cu perele daca nu ajung la maturitate, se poate intampla, o sa intre in categoria pierderi, de altfel cred ca o sa suplimentez numarul acestora de la 5 cate am spus initial la mai multe si sa ajung intr-un final sa am numarul corect de pere/copac/mp2 dar trebuie refacuta structura de rezistenta corespunzator cu sarcina care va fi preluata de sarmele puse sub tensiune. Nici in momentul de fata nu sunt 100% sigur ce sistem de palisaj voi instala, o sa ma gandesc cu ajutorul oamenilor de pe forum toata iarna pentru ca la primavara vreau deja sa il pun. Trebuie bine gandita greutatea si facute calcule cat mai apropiate pentru ca altfel poate sa pice la un vant de maxim 30 km/h cat am estimat eu ca ar fi cel mai puternic vant acolo unde va fi palisajul sau se pot slabi firele si atunci trebuie sa intervin mai des la tensionare.
Iar referitor la autorizatia de construire, deja nici nu mai vreau sa ma mai gandesc la asa ceva, cel putin doar la cea pentru magazie de unelte o mai iau in calcul si asta nu pentru ca acolo nu se poate construi, ca se poate construi si nu ca sunt surpari de teren, acele surpari pe care le-ati vazut au fost datorita faptul ca am scos livada veche si ca am intervenit uman asupra solului,si excavatoristul care mi-a facut lucrarea stia ca se misca solul, totodata el mi-a recomandat terasarea dupa vechile terase si mi-a pus pamantul in asa fel incat atunci cand se va duce la vale sa nu vina dintr-o data, asa se intampla pe toate dealurile Oradei, nu de ieri de azi, din totdeauna, ca asa patesti oriunde scoti niste copaci, e normal sa vina dealul inspre tine. Primaria noastra draga care mi-a pus piedici chiar a facut investitii si a defrisat un deal care nu avea alunecari si care era acolo de mii de ani, apoi a amestecat pamantul si nu l-a lasat sa se odihneasca nemaiplantand pomi si s-a intamplat ceva de genul

http://www.ebihorean...diu-130670.html

Eu urmaresc pamantul meu din 2011 de cand l-am cumparat, chiar atunci am scos si vechea livada de meri, (si nu am avut alunecari pentru ca s-a efectuat pe o suprafata ingusta. Gandul meu la achizitie chirias fiind, am zis "fac casa", sotia a spus "ok" , tatal meu a spus "o sa ai copii de dus la scoala".  Eu am spus "esti tatal meu si stii mai bine ca mine si a avut dreptate", sotia era insarcinata , am facut casa intr-o locatie cu toate utilitatile si la asfalt ca si copii vor trebui la un moment dat sa mearga singuri la scoala.
Referitor la birocratie, nu e niciun secret, este in Romania, autoritatile o fac pentru ca asa ne-a ramas sistemul din comunism si cu greu o sa scapam de el. Am fost la primarie, m-au plimbat de la un birou la altul, au spus ca nu se dau autorizatii de constructii unde am eu, eu am pe CF arabil intravilan, ei imi zic ca la primarie il au trecut extravilan, cine e mai tare Registrul de Cadastru al Romaniei? sau primaria Oradea ? La alt birou unde au o harta cu toate CF-urile inscrise la ei, mi-a aratat o doamna cum ca acolo sunt alunecari de teren (adica ei stiau ca se misca pamantul si fac o investitie de cateva milioane de euro , lor le este eliberata o autorizatie de constructie, mie nu, asa vad si eu cum functioneaza sistemul acesta), Inainte sa ma duc la primarie sa le cer certificatul de urbanism pe care l-am cerut de vreo 4 ori si nu am primit niciun raspuns, am facut un studio GEO, am dat 7 mil , la fata locului ca asa orice expert zice ca sunt alunecari, dar s-a dus el acolo unde urmeaza fix sa fie constructia sau a luat o harta generala si a pus stampila fara macar sa fi vazut situatia din teren. Arhitectul, notarul, inginerul de la studiul GEO, CF-ul, toate imi spuneau in 2011 ca pot sa construiesc, ba chiar cu cel de la studiul GEO discutasem o crama de 10 x 20 x 3 m adancime si deasupra constructie, nu o casa familiala de 150 mp2. Am abandonat lupta cu morile de vant, mi-am schimbat planurile in 2017 , am casa, am unde sa locuiesc cu familia, poate mai astept un bebe in 2017 si vreau sa iau asa ceva  :http://www.rotresort.ro/produse/117/Casa-mobila-Tudor-Ambasador-34.html
De alfel am si vorbit cu omul la telefon, il astept in 2017 sa vina sa vada cum putem pune ceva de genul de mai sus acolo, ca nu e neaparat acel model, a spus ca are multe la 5600 EU si sincer nu mi se pare mult, eu am construit o casa si stiu ce inseamna ca si costuri sa nu mai zic daca ar fi fost sa construiesc acolo ar fi insemnat fundatie la 2.5 m cu decopertare 1 m inainte de constructie si stiu asta pentru ca am facut deja studiul GEO. Am o platforma facuta din 2011 special pentru constructie acolo unde am facut dealtfel si studiul GEO, chestia aia are cica 2.4 tone, pusa pe dale de beton cu lemn, trasa de un 4x4 si am rezolvat problema birocratiei, nu se poate sta iarna, dar daca vrei, este propan la butelie, iti iei una si stai cateva ore si in casa aceea iarna, daca chiar vrei sa stai, apoi o magazie super securizata cu metal si cu o alarma improvizata pe baterie + un afis de genul http://acru.ro/wp-co...gheat-video.png va tine departe orice om rau, ca numai un om rau ti-ar sparge o rulota, sau o magazie pentru 1 lopata sau orice altceva, nu las eu scula de 3500 RON acolo.

View PostdoarUNom, on 31 decembrie 2016 - 08:54, said:

http://www.infolegal...lor/2016/03/16/
Poate primi autorizatie pentru anexa gospodareasca pentru exploatatii agricole pe terenuri extravilane.
Practic isi va amenaja pe un platou o constructie usoara (lemn-metal) ,cu fundatii izolate , incat aceasta constructie sa fie cu caracter provizoriu-sezonier. Nu ca o locuinta rezidentiala definitiva.
Utilitatile si le va asigura singur : apa - cu un put forat , energie electrica -panouri solare , iar pentru incalzire - o soba pe lemne ce poate primi adaptari la sistem in functie de necesitati. Simplu. Bani sa ai Posted Image
Am put forat la 70 m, nici nu stiu daca mai este functional, l-am facut in 2012, dar la vecinii mei de mai jos s-a surpat ca asa e pamantul, mi-am si luat gandul de la acel put, bani pierduti, oricum imi trebuie curent electric sa pot scoate apa. O sa folosesc clasica metoda cu bidoanele de apa,pentru cea potabila, pot cara cu masinuta mea micuta peste 100 L la fiecare transport. Si daca o sa am nevoie de apa menajera o sa o colectez cu o folie si am sa o depozitez in bazine dupa metoda aceasta
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WFey0NUXAVc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by GradinarulUrban, 31 December 2016 - 10:59.


#20
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Intradevar ..rezolvarea ta e casa mobila la care obtii autorizatie ca pentru o constructie provizorie cu caracter de anexa pentru exploatatie agricola. Mai departe te descurci sa o "remodelezi" ca si o casa de vacanta. Ideea e sa nu se vada ca faci o fundatie definitiva -gen fundatie continua , subsol etc ..ci cum ai spus si tu cu o dala prefabricata(ce ar avea rolul de radier general) sau cu fundatii izolate de tip pahar sau piloti prefabricati. Solutii care nu conduc la ideea de permanenta , putand fi scosi-mutati in orice moment. La fel si casa mobila.
Referitor la put ..se poate curati si repune in viata.

"Si daca o sa am nevoie de apa menajera o sa o colectez cu o folie si am sa o depozitez in bazine dupa metoda aceasta"
:) nu te complica cu asa ceva

#21
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
ce suprafata de teren ai?

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Gradinarule, esti foarte departe de realitate cu "proiectul" asta...incepand cu para care creste in sticla doar in bancuri si experimental in gradina cate unui excentric(fructele se baga in sticla si apoi se lipeste fundul, gasesti pana si in lidl minunea la 30 de lei sticla de cocarț) si pana la modelul de livada....
Ca idee, livada superintensiva inseamna productie macima si nu 3 pere per metru liniar, inseamna perete vertical de 3m inaltime aproximativ ca sa obtii productie dar sa si poti lucra din picioare fara scari, spatiu intre randuri cam 3m ca sa asiguri lumina si acces utilaj, la 1.5m deja pierzi la unul din capitole..
Nu orice soi merge pe intensiv, nu bine ca asa loti incerca orice, nu orice port merge, pomii in astfel de cultura traiesc putin si se degradeaza repede asa ca ei trebuie sa produca cel tarziu in anul 2 ceva, iarasi ajungi la soi dar are legatura si cu ce pomi iei, cum sunt formati si cum continui tu sa ii formezi...
Ca idee, vreo 3 ani tu nu prea ai treaba cu taiatul in superintensiv ...poti insa avea treaba cu ceva hormoni...

Nu orice rahat de pom pus la juma de metru pe rand si la 1.5 sau 2m intre randuri, nu doar spalierii si irigarea samd...inseamna intensiv....
Superintensivul e o filosofie total diferita in care totul inseamna ceva, are o nkima si un scop si totul e dependent/legat de restul...

Tu nu faci intensiv tu faci experimente si neavand habar ( asta imi pare mie din xe si cum spui) rezultatul va fi din pacate dezastruos, astfel de experimente care merg spre extrem ies bine doar uneori si doar cand stii perfect ce faci si de ce...

Era o faza cu picasso care, dupa cum stii, picta numai tampenii.
Odata un pulifrici il provoaca spunand ca oricine, chiar si el, poate picta acele tampenii fara noima.
Picasso se pune la treaba si incepe o lucrare in cel mai pur stil renascentist, poza ...agariciul ramane cu gura putin cascata, verde mov la mecla..
Mai departe maestrul se apoca si "strica" feumusete de poza stalcind intr-un anume fel chipurile desenate si explica audientei si de ce, si de ce nu altfel si ce semnifica.

Ei bine, cam asa e si cu pomicultura asta extrema...orice norma poate fi incalcata sau rescrisa, asa se naste progresul....doar ca asta o faci cand ai trecut de faza cu " renasterea"...
Cand tu cumperi pomii de la aiud..cu tot respectul si pt tine si pt aiud... sa zicem ca eu sunt sceptic asupra faptului ca tu macar ai inteles ce e aia plantatie intensiva...iar de la a intelege pana la a fi in stare sa o faci e drum haaaaaat...lung rau...
Daca era asa usor era plin pe toate santurile..nu de prosti unii sunt circumspecti si mai invata 1 an, si inca unul, si inca....

Eu oricum iti doresc succes, si eu o sa fac o mica plantatie intensiva in curand...

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postparintele, on 02 ianuarie 2017 - 20:26, said:

Gradinarule, esti foarte departe de realitate cu "proiectul" asta...incepand cu para care creste in sticla doar in bancuri si experimental in gradina cate unui excentric(fructele se baga in sticla si apoi se lipeste fundul, gasesti pana si in lidl minunea la 30 de lei sticla de cocarț) si pana la modelul de livada....
Ca idee, livada superintensiva inseamna productie macima si nu 3 pere per metru liniar, inseamna perete vertical de 3m inaltime aproximativ ca sa obtii productie dar sa si poti lucra din picioare fara scari, spatiu intre randuri cam 3m ca sa asiguri lumina si acces utilaj, la 1.5m deja pierzi la unul din capitole..
Nu orice soi merge pe intensiv, nu bine ca asa loti incerca orice, nu orice port merge, pomii in astfel de cultura traiesc putin si se degradeaza repede asa ca ei trebuie sa produca cel tarziu in anul 2 ceva, iarasi ajungi la soi dar are legatura si cu ce pomi iei, cum sunt formati si cum continui tu sa ii formezi...
Ca idee, vreo 3 ani tu nu prea ai treaba cu taiatul in superintensiv ...poti insa avea treaba cu ceva hormoni...

Nu orice rahat de pom pus la juma de metru pe rand si la 1.5 sau 2m intre randuri, nu doar spalierii si irigarea samd...inseamna intensiv....
Superintensivul e o filosofie total diferita in care totul inseamna ceva, are o nkima si un scop si totul e dependent/legat de restul...

Tu nu faci intensiv tu faci experimente si neavand habar ( asta imi pare mie din xe si cum spui) rezultatul va fi din pacate dezastruos, astfel de experimente care merg spre extrem ies bine doar uneori si doar cand stii perfect ce faci si de ce...

Era o faza cu picasso care, dupa cum stii, picta numai tampenii.
Odata un pulifrici il provoaca spunand ca oricine, chiar si el, poate picta acele tampenii fara noima.
Picasso se pune la treaba si incepe o lucrare in cel mai pur stil renascentist, poza ...agariciul ramane cu gura putin cascata, verde mov la mecla..
Mai departe maestrul se apoca si "strica" feumusete de poza stalcind intr-un anume fel chipurile desenate si explica audientei si de ce, si de ce nu altfel si ce semnifica.

Ei bine, cam asa e si cu pomicultura asta extrema...orice norma poate fi incalcata sau rescrisa, asa se naste progresul....doar ca asta o faci cand ai trecut de faza cu " renasterea"...
Cand tu cumperi pomii de la aiud..cu tot respectul si pt tine si pt aiud... sa zicem ca eu sunt sceptic asupra faptului ca tu macar ai inteles ce e aia plantatie intensiva...iar de la a intelege pana la a fi in stare sa o faci e drum haaaaaat...lung rau...
Daca era asa usor era plin pe toate santurile..nu de prosti unii sunt circumspecti si mai invata 1 an, si inca unul, si inca....

Eu oricum iti doresc succes, si eu o sa fac o mica plantatie intensiva in curand...


Multumesc pentru sinceritate si sfaturi, apreciez un om sincer, asa e, sunt un om caruia ii plac experimentele, vreau ca sa arat, uitati dragi romani ! metoda mea functioneaza !, evrika, nu va mai rupeti spatele, timpul si banii cu pawlonia, melci si alte minuni cu care sperati sa va imbogatiti din "new age agro shit" . Sunt multi care scriu, prea putine modele reale pe care sa le putem vedem noi incepatorii in pomicultura/agricultura, eu de pe youtube m-am documentat cel mai mult, nu am vazut 1-2 video-uri, m-am uitat o iarna intreaga la asa ceva si la multe altele pentru ca toate se leaga, in iarna aceasta aprofundez cunostintele si primesc si multe sfaturi de pe acest forum care imi sunt foarte folositoare si ma ajuta sa economisesc timp si bani. Ca si copil am fost pus numai la muncile care implicau sapatul si culesul, nu mi-au explicat niciodata bunicii cum sa insamantez, cum sa plantez un copac, cum sa il tund. Cand sunt convins de ceva cum sunt convins si in cazul de fata ca eu pot sa pun 270 de sticle in care sa cresc para si sa obtin 100 de sticle produs finit de para in sticla curata si acele sticle sa le pot vinde cu un minim de 30 RON oricarui procesator de produse alcoolice, eu daca nu am in momentul acela licenta, inseamna ca am scos bani destul de multi pentru o munca si o investitie anuala deloc multa. Am sa numerotez randurile 1, 2, 3,  eu va pun filmulete si voi ma ajutati sa gasim rezolvarea problemelor atunci cand vor aparea, il denumesc "lot experimental de gradina urbana pe care oricine il poate face acasa pe o suprafata mica si cu bani de nimic, ca oricine are sa dea 9 RON pe un pom" . Si totusi poate din cele 270 de sticle o sa ajunga 200 la final si atunci se schimba si socotelile financiare. Sunt 100% convins ca ce am facut pana acum pe aceasta suprafata de teren nu am gresit decat pin micsorarea spatiului dintre randuri, intradevar nu poate intra un utilaj mare pe aceasta suprafata,si s-ar putea sa fie afectate toate cele 3 randuri pentru ca randul din mijloc va fura din lumina celorlalte 2 randuri, asta nu inseamna ca nu pot avea 5 pere /pom pe randul din mijloc, totul tine de ingrijirea acestor pomi, si nu e problema cu utilajul (tractorul, motocultorul ca nu poate intra ca asa am si gandit, am trifoi pitic pe care doar sa il cosesc si asta dupa anul 2 sa pot ajunge la 2 coase/an, nu stiu daca ai vazut cum creste, dar iti pun poze in vara lui 2017 sa vezi, orice buruiana o ucide, am pus si la mine in curte tot experimental sa vad, pomilor nu le face rau, e 35 RON o cutie pentru 50 mp2, poate ca nu au multi posibilitatea sa puna asa ceva intr-o livada si de aceea nu stiai despre aceasta planta.
E greu pentru mine la job, crede-ma, statul asta pe scaun, lipsa spatiului de gradinarit atat de multi ani, eu ce fac, fac cu placere aici dar pe multi i-ar scoate din "vai, vai murim de foame!!! nu stim ce sa facem !!! hai sa plecam in strainatate sa fim batjocoriti de alte popoare pe munca multa si bani putini cand putem cladi aici in tara noastra lucruri marete pe bani putini.

View Postdraculescu, on 02 ianuarie 2017 - 14:56, said:

ce suprafata de teren ai?


3700 mp2 am, mai am de ingradit si plantat la primavara, m-a prins iarna

#24
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View PostGradinarulUrban, on 02 ianuarie 2017 - 21:27, said:

.... vreau ca sa arat, uitati dragi romani ! metoda mea functioneaza !, evrika, nu va mai rupeti spatele, timpul si banii cu pawlonia, melci si alte minuni ....

Asteptam rezultatele! ... mi-s curios!
Bafta!

#25
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Salut!
Succes cu micul tau experiment!
Mai exact ... ce trifoi pitic ai semanat?!
Un link sau foto ceva pls! Chiar si pe PM.
Mersi!

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdumit81, on 03 ianuarie 2017 - 12:47, said:

Salut!
Succes cu micul tau experiment!
Mai exact ... ce trifoi pitic ai semanat?!
Un link sau foto ceva pls! Chiar si pe PM.
Mersi!

32.70 e pretul
http://www.morami.ro...dise-p6319.html
Nici macar nu l-am semanat cum trebuie, sa nu mai zic ca pamantul era infectat de buruieni, si cu toate acestea, s-a prins ba chiar s-a indesit, va pun poze la primavara, ideea e ca trebuie cosit cat mai des , cum face frunza pac o coasa, in primul an, aici am gresit, dar nu-i nimic ca rectific la primavara si toata vara ii dau coasa, coasa, coasa, imi zicea un landscaper ca cica retine si apa in sol, ceea ce mi s-a parut super tare. Si in curte la mine acasa tot din acesta imi pun la primavara, mi se pare super tare , e o intretinere infima fata de gazon si nu necesita nici macar un strop de chimicale. Am prieten care are o livada de cirese are trifoi din acela din magazinele de bricolaj si am vazut ca la el pirul nu il poti scoate afara din pamant cand e umed solul pe cand aici, daca iese vreun pir pana nu se indeseste trifoiul, imagineaza-ti ca are o radacina de 2 cm si cu totii stim pirul cat de mult se duce in pamant.

#27
dumit81

dumit81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 05.07.2009
Cat de inalt a crescut?! Si eu am semanat niste trifoi alb pitic cumparat de la pra...tiker si a crescut dincolo de 20cm inaltime.
Confirm ceea ce spuneai despre aspect, intretinere si rezistenta.

#28
tricky_radu

tricky_radu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 31.01.2007
Eu am semanat/aruncat trifoi pitic alb, luat din piata.
A crescut frumos si mic :)  (nu a trebuit cosit), plin de flori din primavara pana in toamna si deci si plin de albine.
De anul trecut, oriunde am "scarmanat" pamantul, am semanat si trifoi.

Spor la treaba !

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttricky_radu, on 03 ianuarie 2017 - 15:52, said:

Eu am semanat/aruncat trifoi pitic alb, luat din piata.
A crescut frumos si mic Posted Image  (nu a trebuit cosit), plin de flori din primavara pana in toamna si deci si plin de albine.
De anul trecut, oriunde am "scarmanat" pamantul, am semanat si trifoi.

Spor la treaba !

Asa intentionez si eu sa fac, sa scarman pamantul si sa completez la primavara, sa il plantez si cum trebuie de data aceasta si cand trebuie ca celalat l-am pus in luna Iunie la sfarsit. si nu a avut timp sa distruga toate buruienile

View Postdumit81, on 03 ianuarie 2017 - 13:45, said:

Cat de inalt a crescut?! Si eu am semanat niste trifoi alb pitic cumparat de la pra...tiker si a crescut dincolo de 20cm inaltime.
Confirm ceea ce spuneai despre aspect, intretinere si rezistenta.

5 cm a crescut. erau fire si mai mari, probabil ca langa am mai pus si din acela care face flori, a fost un lot de test, oricum asta mic e mai puternic ca si celalat ,

#30
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
@GradinarulUrban, am citit ce ne-ai povestit aici si imi permit sa iti spun si eu cateva pareri:

1. Pentru o recolta previzionata de 5 pere/pom esti total neeconomic si toata investitia in material saditor, sistem de palisare, substante de stropit, munca la taiat, scule de gradina (vermorel, motocoasa, motosapa, etc), nu se va amortiza in veci. Nu mai zic de investitia in teren.
2. Daca vrei sa faci niste tuica/palinca mai bine cumpara de pe plan local fructele si te limitezi doar la procesare.
3. Atentie la comercializarea bauturilor alcoolice tari. Aceasta este reglementata prin lege, ar fi bine sa o citesti. Daca vrei sa faci alcool pentru consum propriu, prieteni, etc sa zicem ca este OK, in cantitatea legala.
4. Pe 3700 mp, poti sa faci o livada INTENSIVA (asa cum ai dat titlul topicului), o frumusete si intr-adevar sa te bucuri de munca de "pomicultor".  Incap fara probleme cca 170-200 pomi, in functie de specie si mai ramane si loc liber. pentru agrement, masina, etc.
5. Pentru locuit temporar cea mai buna solutie este o rulota auto, eventual mai generoasa ca dimensiuni si nu iti trebuie nici o autorizatie. Daca te plictisesti de pomicultura poti sa vinzi separat rulota si terenul.
6. Daca terenul este expus cumva surparii, zi merci ca nu ai primit autorizatie de constructie. Daca aceasta s-ar fi acordat probabil in proiectul de structura s-ar fi prevazut o fundatie extrem de scumpa (beton si fier la greu), cat nu merita casa/zona.
7. S-a mai scris despre distante, totusi reiau si eu ideea. Pentru perii Wiliams pe care i-ai pus, distantele corecte sunt intre randuri 3,5-4m (functie de utilajul cu care intretii intervalul), iar pe rand 2 m - nu 1 m cum i-ai pus tu. In cazul altor specii distanta pe rand creste.
8. Pentru plantatiile intensive irigatia este obligatorie.

In rest, mult succes!

Edited by luciadevis, 03 January 2017 - 20:17.


#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

7. S-a mai scris despre distante, totusi reiau si eu ideea. Pentru perii Wiliams pe care i-ai pus, distantele corecte sunt intre randuri 3,5-4m (functie de utilajul cu care intretii intervalul), iar pe rand 2 m - nu 1 m cum i-ai pus tu. In cazul altor specii distanta pe rand creste.

Din acest motiv discutiile astea sunt adesea inutile, pentru ca sunt multe concepte si filosofii pentru o plantatie de acest tip si regulile sunt de multe ori contraproductive.

La general vorbind, latimea e dictata de doi sau 3 parametri.
Inaltimea, legata de manoperele executate, specificul soiului samd....se coreleaza cu distanta intre randuri...soiurile putin viguroase, cu rodire de tip spur de multe ori, tot de multe ori precoce....nu prea se compara cu cele viguroase, mai tardive, etc...
Apoi lucrarile...una e sa cari lada sa te urci pe ea, alta e sa lucrezi cu o mica platforma trasa de un tractoras...asta tine si de ce vrea fermierul, la 5000m poate ai chef sa te cocoti la taiat ca nu ai mult, unul cu 50ha poate prefera sa nu se complice sau poate are utilaje si ii e vhiar mai vomod comod decat aluia cu 5000m....
Un 3m poate fi considerata o inaltime reper pt ultima sarma.

Inaltimea e corelata cu distanta intre randuri din cauza luminii in primul rand...
Functie de expunere se mai poate modifica...
Utilajul si el conteaza...dar ideea e ca tendinta e spre micsorarea distantei intre randuri din 2 motive, utilajul mai mic e mai economic si mai ieftin in sine ca utilaj, in al doilea rand la multe specii calitatea culesului e vitala...nici la mar nu e chiar lejera treaba dar la multe soiuri de par e critic sa nu busesti fructele si metrul ala in plus inseamna un pas care pe zi de cules inseamna km de efort in plus care inseamna ca apare oboseala mai rapid si practic omul nu mai culege la fel de " calitativ" cele 10-12 ore 6-7 zile pe saptamana...
Daca la cires culegi in vos la cingatoare, la par cam culegi si pui in lada care e pe platforma...
Daca la mar maturarea e si nu e obligatorie, la para majoritatea trebuie maturate ca sa le poti manca....daca marul cules corect tehnologic e totusi rezistent la batere, busiturile la para sunt dauma majora..daca marul il faci cidru sau suc, la par e mai complicat sa mai recuperezi ceva...

Samd...

Si uite asa, cu gandul la nspe astfel de mici detalii, calculele se schimba si omiterea in unele cazuri a unui criteriu din motive justificate(nu ma deranjeaza sa car lada la taiat, nu am ha de cules cu zilieri sau am soi care se culege pe zi scurta si deci eu nu mor daca fac pasul in plus sau am lada la picior pt ca nu culeg cu platforma, sau am soi de vara care nu necesita maturare vine stie ce sau sau sau) schimba total datele problemei...poate fi la fel de ok si 2.5 intre randuri sau poate fi nevoie de 4....
In principiu cam 2.8-3 la ultima sarma, 3-3.5 intre randuri si 1m pe rand sunt reperele de plecare de la care poti ajunge pana la distante care par ridicole...ala din alba care are chiar peri facea experimente cu pomii la 40 cm pe rand si aia pe 2 axe...si omul chiar dus cu capul nu e si nici de capul lui nu face chiar orice...exista si poate fi vazuta plantatia la fel cum sunt multe alte plantatii de mare densitate in toata tara....

Pana la un lunct e mai putin important " cat" e o cifra, mie mi se pare imlortant de inteles de ce e ata si nu mai mare sau mai mica, argumentele din spatele cifrelor sunt cele cu adevarat importante...odata inteleasa logica te poti juca cum vrei .



#32
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
Gradinare, esti pe ganduri?Posted Image

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postterravitis, on 08 ianuarie 2017 - 09:42, said:

Gradinare, esti pe ganduri?
Am urmarit ce ati scris, nu am avut timp sa dau reply, de altfel si textul de mai jos este inceput de dimineata. A venit azi la mine baiatul din SJ sa vada daca imi poate aduce casuta mobila si a dat OK-ul, cred ca pana saptamana viitoare deja o sa am o locuinta la livada, lucru care nu face decat sa ma bucure si imi vad inca o parte din vis indeplinit.
"M-au atacat" niste iepuri nici nu am stiut ca am iepuri acolo pana nu am vazut urmele in zapada, era logic sa fie avand in vedere salbaticia locului dar nu m-am gandit ca ar fi, 8 pomi i-a ros la suprafata dar am remediat problema si am pus apoi pe toti plasa de 30-40 cm cat s-ar sui iepurele pe pom, de altfel am hotarat ca randul din mijloc sa fie taiat in primavara la 30-40 cm, asa cum am vazut la australianul acela, ca sa las lumina mai multa la randurile 1-3, totodata voi avea posibilitatea sa experimentez aceasta lungime si sa va ofer feedback.
M-a prins chiar zapada in timp ce puneam plasa, mi-a placut la nebunie sa vad tot terenul asternut de zapada.
Ma intrebi daca sunt pe ganduri, ma gandeam la sistemul de palisaj si cer o opinie de la cine imi poate da. Problema cea mai importanta este ca nu am ales tipul de ancora de pamant.
Variante :
1. Anvelopa auto : Sap o groapa 1- 1.5 m in sol, pun o anvelopa auto ,  pe care leg un cablu de ancorare, apoi astup groapa.
Avantaje : deja le am, nu trebuie dat banii pe ele
Dezavantaje :Nu cunosc forta de tensionare care va actiona, nu stiu cat de rezistent va fi acel cauciuc la masa totala care va fi pusa pe sarma de 2-4 MM. Am vazut o singura poza cu acest sistem intr-un video si am cautat pe internet metoda si nu am gasit-o, inclusiv acel video nu l-am mai gasit. Daca cineva este amabil si o gaseste sa o posteze.

2. Ancora de pamant de la Gripple sau de la alti producatori cu sistem cea care se bate mecanic in pamant
http://www.duboisag....nstallation.jpg
Avantaje : Teoretic o poti bate ciocanul, practic am vazut un singur video cand un om a batut cu ciocanul vreo 1 minut si apoi a folosit o scula pneumatica de batut, ceea ce eu nu am si nici nu cred ca imi pot lua asa ceva, am un compresor, daca acel ciocan ar fi undeva la 50-100 RON tot nu mi s-ar renta pentru 6 ancore cat am eu.
Dezavantaje : Nu stiu daca poate sustine greutatea sticlelor si a fructelor, sistemul a fost facut in mod special pentru vie, cel putin in Romania asa se vinde, eu l-am vazut pe youtube folosit si la pomi fructiferi.
Ca si stalpi  sa merg pe pari de salcam verde, 1 m in pamant, 2-2.25 in afara, partea din pamant va fi pusa in smoala pe care nu stiu sa o prepar si nu m-am documentat asupra acestui material, am vazut la un baiat un solar cu asemnea stalpi cu smoala. Varianta de pret la stalpi la o cantitate mica va fi de 9-10 RON/bucata + 50 ron transport pana la locatie, adica nu e chiar asa de mult avand in vedere ca nu am decat 54 de pomi si nu necesita atat de multi stalpi.
Sarma o voi intinde cu sistemul Gripple , am decis sa achizitionez clestele si lacatelele si sa am sa vad unde gasesc sarma pentru tensionare potrivita. Am decis sa investesc in sistemul Gripple datorita comoditatii si a faptului ca in primavara pe pantele de la terasele cu pomi voi pune arbusti fructiferi (zmeura indeosebi) pe care o voi pune tot in sistem de palisaj, de altfel il rog pe  catalin2804 sa ne puna niste poze cu sistemul lui, sunt lucruri utile care ne pot invata multe.

#34
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013

View PostGradinarulUrban, on 08 ianuarie 2017 - 21:24, said:

Am urmarit ce ati scris, nu am avut timp
ma gandeam ca te-ai mai gandit la distanta dintre randuri...

#35
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

View PostGradinarulUrban, on 08 ianuarie 2017 - 21:24, said:

"M-au atacat" niste iepuri nici nu am stiut ca am iepuri acolo pana nu am vazut urmele in zapada, era logic sa fie avand in vedere salbaticia locului dar nu m-am gandit ca ar fi, 8 pomi i-a ros la suprafata dar am remediat problema si am pus apoi pe toti plasa de 30-40 cm cat s-ar sui iepurele pe pom,
Esti sigur ca e suficient 30-40 cm ?. Daca o sa ai un strat mai gros de zapada, ce faci ?... iepurele merge pe zapada...Mult succes.

#36
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 06.04.2013
Ce carte de pomicultura, in format electronic, i-ati recomanda baiatului? S-o caute pe scribd

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate