Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Plantatiile intensive - Cantitate mare de fruct pe suprafata mica

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 doarUNom, on 05 februarie 2017 - 15:11, said:

La casa mobila ai face bine daca i.ai pune niste obloane care sa le incui cu lacat.

E cheltuiala prea mare, sunt multe geamuri si paguba rezultata in urma fortarii acestor obloane m-ar costa enorm de mult si tot s-ar face. O sa folosesc tehnologia, baterie de 12 V + un sistem de alarma (nu e cel din imagine) si un panou de avertizare. S-a furat de prin zona, toti vecinii m-au avertizat, eu am pus cheia la vedere, ma costa mai mult un geam spart decat paguba produsa de un eventual hot.


PS in legatura cu imaginea postata:
Am tot respectul pentru politie, stiu ca nu folosesc violenta impotriva raufacatorilor, dar acesta este un mesaj pentru eventualii hoti si nu pentru politie, de altfel sistemul de alarma suna destul de tare asa ca as vrea sa vad si eu un hot cum fuge cu un fridgider nefunctional, o plita de 50 RON si un TV de 50 RON prin noroaie si haituit de caini, de alfel dupa ce rezolv sa trag curentul electric am sa pot pune si o camera video.

Attached Files



#56
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Atunci pune ceva pe geam : o hartie , folie , jaluzele ,rolete etc cat sa inchizi vederea catre interior.


#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am taiat ieri pomii, unii ca in video-ul acela din Australia ~40 cm de la portaltoi, ceilalti putin mai mari, ma pregatesc sa pun parii de salcam, care vor fi verzi, decojiti si dati cu solutie bituminoasa la capat. Am sa fac spalieri si pentru ceilalti peri de langa acestia.M-am hotarat sa folosesc anvelopele uzate ca si ancora de pamant, le am deja, m-am uitat azi in Praktiker este 2.5 RON/m sufa , leg in jurul anvelopelor sap o groapa la fiecare capat de rand, dar cat ? 1 m ar fi suficient ? Vreau sa incerc varianta aceasta cu ancora de pamant din anvelopa uzata tocmai pentru a oferi feedback tuturor oamenilor, imi sta in cap de cand am vazut poza aceea pe care nu o mai gasesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KTfqAJHlR6I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Ce vita as pune pe dealul din spatele rulotei! daca e panta spre sud!

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 crisbud, on 05 martie 2017 - 22:59, said:

Ce vita as pune pe dealul din spatele rulotei! daca e panta spre sud!


acolo sunt tot pomi, 2 terase cat am mai pus din toamna, urmeaza si via, cate 5 butuci din fiecare sus de tot pe a 4-a terasa, vor fi doar pentru masa, clima din jud Bihor nu e prea buna pentru vie, se face pentru vin de calitate doar soiul muscat ottonel in zona Diosig, sunt cativa locuitori care au obtinut medalii serioase, este un muscat ottonel putin acidulat sec, de altfel in zona de campie in apropiere de Arad mai exista cultura viei, in special soiul Cadarca, Zona unde am eu livada pe vremea comunistilor era plina de vie, de altfel localitatea acum cartier din Oradea se numeste Podgoria. Datorita interventiei umane (terasarea) solul a avut de suferit si s-a amestecat cel galben cu cel negru si nu ii mai mergea viei, asa ca , comunistii au pus livezi pe toate dealurile Oradei, de cand a venit democratia pamanturile s-au impartit si majoritatea fie au abandonat, fie au vandut dar imaginati-va cum erau pe vremuri aceste dealuri care imi aduc aminte de dealurile Tulcei odinioara, pline de vii. Si in Tulcea doar nostalgicii mai cultiva, in rest a aparut un Kaufland fix intre vie si a stricat peisajul.

#60
terravitis

terravitis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 30.04.2013
ma bucur ca ai inteles ca pomii sunt inghesuiti... cel putin intre randuri

#61
Danut198

Danut198

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.04.2017
Cine stie ce soiuri de visin merg la plantatiile intensive , si de unde pot procura? Cu garantie si certificat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate