Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Ford Focus Sedan 1.5 ecoboost

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#55
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
1.6 consuma mai putin decat 1.5, dar in nici un caz cat se vechiculeaza pe aici. Alea sunt consumuri de diesel, Ecoboost de la Ford este recunoscut ca fiind mai gurmand decat concurenta. Daca te uiti pe forumul Ford o sa vezi ca 1.6 consuma mixt in medie 9%.  Si sunt zeci de utilizatori ai motorului ala, nu unul ca aici.

#56
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 edi10000, on 01 ianuarie 2017 - 18:17, said:

1.6 consuma mai putin decat 1.5, dar in nici un caz cat se vechiculeaza pe aici. Alea sunt consumuri de diesel, Ecoboost de la Ford este recunoscut ca fiind mai gurmand decat concurenta. Daca te uiti pe forumul Ford o sa vezi ca 1.6 consuma mixt in medie 9%.  Si sunt zeci de utilizatori ai motorului ala, nu unul ca aici.
La 1.5 ecoboost pe forumul Ford consumurile mixte se invart in jurul valorii de 7,5 l la suta ceea ce nu mi se pare mult tinand cont de performantele motorului. Nu am intrat pe topicul pentru consumurile de 1.6 ecoboost dar ceea ce spui tu pare cam mare. E posibil sa fie asa la cei care conduc masina mai nervos decat ar trebui.
Daca ia sa te uiti in pozele postate de mine ai sa vezi ca la a mea care nu are rodajul facut CB-ul resetat pe trip 2 (pentru drumul la Vatra Dornei) arata un consum mediu de 6,9 l/100 km cu niste drumuri scurte prin Vatra Dornei cand motorul a mers neincalzit (stiu asta fiindca nu-mi intra in functiune Start-Stop-ul). Strict la drum intins CB-ul imi arata cand am ajuns la pensiune in Vatra Dornei 6,6 l / 100 km in conditiile in care pana la Radaseni am condus eu si am forjat-o sa vad ce poate. Cand am coborat de la volan ca s-o preia sotia, consumul era de 7,7 l / 100 km. In conditiile in care am condus-o a fost un consum care m-a surprins in mod placut.
Eu am avut un 1.4 MPI care incarcata si forjata la fel imi lua la drum intins 9 l / 100 km. Probabil ca asta ia mai putin deoarece nu pare a se chinui deloc cand e incarcata si la viteze mari. Trebuie sa o conduci ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea. la drum intins conducerea unei astfel de masini este o placere.
Problema este in oras unde pana acum am un consum mediu de 12,4 l /100 km iar in zilele de sarbatori am avut si 14 l /100 km.
Dar asa cum am precizat in postul anterior cred ca trebuie si eu sa ma mai invat s-o conduc prin oras.

#57
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
O sa imi fac un plin cu Benzina de 98 de la Petrom fiindca vad ca o lauda lumea, iar apoi o sa incerc sa conduc absolut normal, nici agresiv dar nici la consum si vreau sa vad exact cam ce consum as avea pe vreo 3 saptamani.

De exemplu, acum cu frigul asta am consum mediu 8%, mers 50% urban (Cluj) si 50% extraurban, pe drumuri destul de aglomerate.

#58
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
La raportul de compresie de 10, cat vad ca are EcoBoostul de 1.5, nu e nici o diferenta intre benzina de 95 si cea de 98. In afara de pret, desigur ;)

#59
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 danvlas, on 03 ianuarie 2017 - 10:30, said:

La raportul de compresie de 10, cat vad ca are EcoBoostul de 1.5, nu e nici o diferenta intre benzina de 95 si cea de 98. In afara de pret, desigur Posted Image

Ar trebui sa fie asa cum spui tu insa la noi benzina difera de la distribuitor la distribuitor. Reiau tabelul cu testele facute pe FF ecoboost de un dealer din Bucuresti si ai sa vezi ca benzina difera calitativ de la proasta desi era de 98 (Mol) la f. buna desi era de 95 (Efix) :

Attached File  benzina.gif   86.75K   92 downloads

Mentionez ca la alte masini nu poate fi folosit acest tabel, fiecare masina fiind reglata altfel.

#60
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Cifra octanica nu prea are legatura cu calitatea (puterea calorifica) a benzinei, ci e doar rezistenta benzinei la detonatie.
Am fost si eu curios si am incercat benzina de 98 alternativ cu benzina de 95. Pe nici unul dintre cele doua motoare pe care le am in dotare n-am observat vreo diferenta. Nici de consum, nici de performanta. Dar fiecare e liber sa incerce, pana la urma e doar un experiment.

#61
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,189
  • Înscris: 28.06.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WTaBngvsPrc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#62
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 danvlas, on 03 ianuarie 2017 - 16:35, said:

Cifra octanica nu prea are legatura cu calitatea (puterea calorifica) a benzinei, ci e doar rezistenta benzinei la detonatie.
Am fost si eu curios si am incercat benzina de 98 alternativ cu benzina de 95. Pe nici unul dintre cele doua motoare pe care le am in dotare n-am observat vreo diferenta. Nici de consum, nici de performanta. Dar fiecare e liber sa incerce, pana la urma e doar un experiment.

Ai alimentat de la acelasi distribuitor ?
Fiindca din testele lor rezulta ca daca pui benzina de la PETROM ori pui de 95 ori pui de 99 nu prea s-a simtit diferent diferenta.
E clar ca testele lor sunt facute pe banc de au analizat cei trei parametri, probabil ca in filmul  postat de sfantu.dracu. Tot din filmuletul ala rezulta ca diferenta de pe banc e greu de observat in viata reala. De aceea eram curios daca la noi in tara se observa totusi si in viata reala diferenta dintre un Mol Evo 100 (cea mai buna din test) si OMV Carrera 95 (cea mai proasta din test).
Se pare ca intradevar din testele de pe banc rezulta ca nu conteaza cifra octanica. Conteaza in schimb de la cine e benzina, probabil fiecare distribuitor folosind proprii aditivi.
Eram curios daca si in viata reala se simte acest lucru

#63
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Toti distribuitorii din Ro folosesc benzina si motorina din 2 surse: Brazi si Cernavoda. Singura exceptie este LukOil ce foloseste produse de la propria rafinarie. Asa incat mi-e greu sa cred ce spune dealer-ul ala auto. Ce poate diferi este nivelul aditivilor introdusi in ecuatie. Ceea ce vedeti voi acolo e doar efect placebo: bag benzina scumpa, automat e buna si motorul merge perfect. Vrajeala!

#64
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu nu cred statisticile facute de un producator sau de un dealer. Dau o poleiala de profesionalism, iar in realitate sunt varza.
Am alimentat de la Petrom, OMV, Rompetrol si Lukoil. 95 si 98/100(sanchi). Perceptia mea timp de vreo 5 ani, fara instrumente de masura, a fost ca toate se comporta la fel in motorul meu de Opel. Am testat si Honda pret de vreo 6 rezervoare, acelasi rezultat. Ambele masini le alimentez cu aceeasi benzina (ecto plus 95). Nici una nu tuseste.

Altfel ar sta treaba pentru un motor cu compresie mai mare de 12:1, acolo nu mai merge cu 95, ca se autoaprinde.

#65
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 edi10000, on 03 ianuarie 2017 - 19:41, said:

Toti distribuitorii din Ro folosesc benzina si motorina din 2 surse: Brazi si Cernavoda. Singura exceptie este LukOil ce foloseste produse de la propria rafinarie. Asa incat mi-e greu sa cred ce spune dealer-ul ala auto. Ce poate diferi este nivelul aditivilor introdusi in ecuatie. Ceea ce vedeti voi acolo e doar efect placebo: bag benzina scumpa, automat e buna si motorul merge perfect. Vrajeala!
Din testele lor la fel rezulta, ca nu conteaza cifra octanica. Pe bancul de testare se pare insa ca se simte tipul aditivilor folositi.
Eram curios cat se simt spre exemplu mici fluctuatii ale avansului si in viata reala.
Din ce inteleg de la voi insa se pare ca aceste fluctuatii le corecteaza relativ bine electronica masinii incat ele sa se vada doar pe instrumente, dar sa nu se perceapa si la condus.

#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 obreja_g, on 03 ianuarie 2017 - 16:11, said:

Ar trebui sa fie asa cum spui tu insa la noi benzina difera de la distribuitor la distribuitor. Reiau tabelul cu testele facute pe FF ecoboost de un dealer din Bucuresti si ai sa vezi ca benzina difera calitativ de la proasta desi era de 98 (Mol) la f. buna desi era de 95 (Efix) :

benzina.gif

Mentionez ca la alte masini nu poate fi folosit acest tabel, fiecare masina fiind reglata altfel.
Cand a aparut tabelul, se spunea ca testul  a fost facut pe o Honda. Intre timp a  devenit Ford ecoboost, iar maine va fi probabil VW TSI!

 edi10000, on 03 ianuarie 2017 - 19:41, said:

Toti distribuitorii din Ro folosesc benzina si motorina din 2 surse: Brazi si Cernavoda. Singura exceptie este LukOil ce foloseste produse de la propria rafinarie.
Ce rafinarie este in Cernavoda?!

#67
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Scuze, Navodari. Acolo e Rompetrol.

Edited by edi10000, 03 January 2017 - 21:14.


#68
max_2017

max_2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.01.2017
Ce consum in oras ai acum,pe timp de iarna?

#69
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,189
  • Înscris: 28.06.2005

 edi10000, on 03 ianuarie 2017 - 19:41, said:

Toti distribuitorii din Ro folosesc benzina si motorina din 2 surse: Brazi si Cernavoda​ Navodari. Singura exceptie este LukOil ce foloseste produse de la propria rafinarie.
Un nene de la o benzinărie Mol mi-a spus acum ceva vreme ca aia premium a lor e adusă din Ungaria. Cea de 95 e loco (Petrom, parcă).

#70
obreja_g

obreja_g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 14.12.2015

 G-Ionel, on 03 ianuarie 2017 - 20:59, said:

Cand a aparut tabelul, se spunea ca testul  a fost facut pe o Honda. Intre timp a  devenit Ford ecoboost, iar maine va fi probabil VW TSI!


Ce rafinarie este in Cernavoda?!
Eu l-am luat de pe club Ford si cine l-a postat spunea ca este de la un dealer Ford. Probabil ca este asa cum zici ca altfel nu postai acest lucru. Intrebarea insa ramane : se simte in viata reala ca pui un tip sau altul de benzina ?

 max_2017, on 03 ianuarie 2017 - 21:17, said:

Ce consum in oras ai acum,pe timp de iarna?

12,4 pe doar 20 km. Cel facut in oras inainte de Vatra Dornei nu mai este de actualitate deoarece a scazut mult datorita consumului mic la drum lung. Daca insa mai tin bine minte a oscilat intre 12 si 14 l cand a fost aglomeratia de dinaintea sarbatorilor.

#71
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,189
  • Înscris: 28.06.2005

 obreja_g, on 04 ianuarie 2017 - 00:45, said:

Intrebarea insa ramane : se simte in viata reala ca pui un tip sau altul de benzina ?
Eu nu am simțit nimic. Plus sau minus.
Dar nici nu m-am dat cu turbo. Doar aspirate.

Edited by sfantu.dracu, 04 January 2017 - 01:45.


#72
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,779
  • Înscris: 15.06.2007

 edi10000, on 03 ianuarie 2017 - 19:41, said:

Toti distribuitorii din Ro folosesc benzina si motorina din 2 surse: Brazi si Cernavoda. Singura exceptie este LukOil ce foloseste produse de la propria rafinarie. Asa incat mi-e greu sa cred ce spune dealer-ul ala auto. Ce poate diferi este nivelul aditivilor introdusi in ecuatie. Ceea ce vedeti voi acolo e doar efect placebo: bag benzina scumpa, automat e buna si motorul merge perfect. Vrajeala!
Si ai uitat sa adaugi exceptia MOL. Stiu din surse sigure ca aduc carburantii din ungaria. Cel putin gama evo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate