Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ateii in situatii critice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
305 replies to this topic

#1
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Da

#3
George_Calinescu

George_Calinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.10.2016
daca esti ateu, vei afla candva raspunsul.

#4
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Nu numai in situatii de viata si de moarte ci si cand sunt la stramtorare . Cu ani in urma am lucrat cu un inginer agronom , ateu get-beget  si vara il auzeam "da Doamne o ploaie "  , si la scurt timp incepeau ploile si era plin de bucurie si incepea sa faca pomana la saraci . Dar el era ateu . Posted Image

Edited by pacopaco1967, 19 December 2016 - 18:40.


#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mah , sincer eu ma gandesc la divintate cand am probleme. Bah ...si injur , si-i bag si-i scot pe toti sfintii ...si-i cobor de pe toti peretii bisericilor , si daca situatia nu se rezolva , trec la nivelul superior . Ma iau de 'hal mare si cu barba alba . Si-i zic si lui ala de ai spune ca ce-i la gura mea este la kuru' unui hipopotam care isi marcheaza balta .
Sincer ,fara exceptie, asa tratez problemele grave. Si uite ca merge . Am o viata destul de frumoasa ( e loc si de mai bine ...ia sa mai trag niste injuraturi ca barbosul pare ca m-a uitat ...nu am nimerit nimc la 6 din 49 ) .

#6
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Alt post de Doamne ajuta...la fel si comentariile.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se îndreaptă către divinitate, desigur, dar la a lor, a ateilor. Că altfel, nu văd cum ar alege pe cel al vreunui cult.

#8
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Și eu mai înjur uneori cu dumnezeu (pot spune că foarte rar, pentru că nu prea înjur de fel). Dar nu sunt ateu, ci agnostic. La mine nu are nicio legătură cu dumnezeu, pentru că nu îl invoc în alte circumstanțe, ci este obișnuința din trecut, când il pomeneam des în înjurături Posted Image

 halflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?

Asta va trebui să îi întrebi pe fiecare în parte. Pentru că nu cred că există o regulă generală.

Edited by R10, 19 December 2016 - 18:52.


#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 halflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?

Isi aduc aminte dar, cand divinitatea le ofera o solutie, se pacalesc pe sine crezand ca au inventat-o ei, ceea ce este pacatul trufiei.

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 JurasikMan, on 19 decembrie 2016 - 18:40, said:

Mah , sincer eu ma gandesc la divintate cand am probleme. Bah ...si injur , si-i bag si-i scot pe toti sfintii ...si-i cobor de pe toti peretii bisericilor , si daca situatia nu se rezolva , trec la nivelul superior . Ma iau de 'hal mare si cu barba alba . Si-i zic si lui ala de ai spune ca ce-i la gura mea este la kuru' unui hipopotam care isi marcheaza balta .
Sincer ,fara exceptie, asa tratez problemele grave. Si uite ca merge . Am o viata destul de frumoasa ( e loc si de mai bine ...ia sa mai trag niste injuraturi ca barbosul pare ca m-a uitat ...nu am nimerit nimc la 6 din 49 ) .
E unul dintre cele mai punctuale raspunsuri de pe aceasta arie.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

 halflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?
eu unul nu dau vina pe "puterea superioara" ci pe lipsa puterii interioare

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mariane asa o fi , da' vezi ca  prezenta " puterii interioare " face inutila existenta " puterii superioare " Posted Image .

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 halflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?

așa. Eu cel puțin.

Edited by DaculScoril0, 19 December 2016 - 20:13.


#14
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 halflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?
personal nu cred că există atei
fiecare crede în ceva
acel ceva.... potate fi altceva decît un popă ce papă grătare în post.
orice individ se naşte şi moare singur
la naştere nu prea ai nevoie să crezi în ceva care să te ajute
la bătrîneţe da.
sincer mă miră Einstein... a dat'on bară cu atîtea teorii (timp curbat şi lumină cu viteză variabilă) şi tot la creator a ajuns... bine acu' nu mai sunt sigur la care din cei 4(izvoarele spun c'ar fi acelaşi.. ce se ocupa de genetică...şi avînd nevoie de braţe lucrătoare pi'dijeaba...cum e la noi... s-a apucat de creat...)

Edited by sarac.lipit, 19 December 2016 - 20:20.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
eu stiu ca Einstein a dat-o in bara cu relatiile umane
care teorii le-a gafat si cum s-a ajuns la creator, sunt dispus sa ascult o poveste

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MarianG, on 19 decembrie 2016 - 19:44, said:

eu unul nu dau vina pe "puterea superioara" ci pe lipsa puterii interioare

Pai...lipsa puterii interioare vine dintr-o relatie defectuoasa cu puterea superioara...

#17
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Vor cere ajutorul lui Remus Cernea pentrua a deveni gay in viata viitoare.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 sarac.lipit, on 19 decembrie 2016 - 20:14, said:

sincer mă miră Einstein... a dat'on bară cu atîtea teorii (timp curbat şi lumină cu viteză variabilă) şi tot la creator a ajuns...

Einstein si-a dat seama ca, in univers, lucrurile sunt atent potrivite la milimetru ca sa fie asa cum sunt... Orice abatere la stanga sau la dreapta... ar fi condus la altceva. Einstein si-a dat seama de asta, dar nu printr-o relatie speciala cu divinitatea. I-a rezultat din calcule, din ecuatii....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate