Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ateii in situatii critice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
305 replies to this topic

#37
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Imi arati un sfant viu?

#38
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

 nt30per, on 20 decembrie 2016 - 00:43, said:

Imi arati un sfant viu?
Dupa ce citesti toate cele 21 de versete, DA.
Nu e greu. In mai putin de zece minute, e gata.

#39
nt30per

nt30per

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 16.11.2016
Lasa nenea, ca nu am timp. Aspept macar o poza cu unul. Viu.

#40
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

 nt30per, on 20 decembrie 2016 - 00:50, said:

Lasa nenea, ca nu am timp. Aspept macar o poza cu unul. Viu.
Daca n-ai timp sa citesti acum, uita-te repede la avatarul tau simpatic, fii multumit ca ai vazut o poza si apoi la nani, nani, ca-i tarziu!
Cand ai timp, studiaza in Biblie ce inseamna termenul "sfant"! Si apoi tinem legatura...

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,665
  • Înscris: 21.06.2016

 Sfantul Jakob, on 20 decembrie 2016 - 00:41, said:

Mda, trainerii aia cu fite ziceau ei o "Poveste cu Steaua de Mare" a lu' Loren Eiseley.

Cica era odata ca niciodata un scriitor intelept care obisnuia sa mearga la ocean pentru a-si gasi inspiratia.
Inainte de a-si incepe munca, ii placea sa se plimbe pe plaja. Intr-o buna zi, se plimba de-a lungul tarmului si pe cand admira peisajul vede in departare un alt om miscandu-se ca si cum ar fi dansat. Gandul ca cineva danseaza pe plaja l-a facut sa zambeasca asa ca a inceput sa mearga mai repede pentru a-l ajunge din urma.

Pe cand s-a apropiat, a vazut ca cel care parea ca danseaza era de fapt un baietel. Baietelul nu dansa, ci culegea ceva de pe jos cu mare delicatete, aruncandu-l apoi in ocean. Pe jos, zaceau peste tot stele de mare. Valurile aruncasera pe tarm mii de stele de mare. Baiatul ajungea la fiecare stea de mare de pe tarm, o culegea si o arunca inapoi in ocean.


Batranul il privea amuzat si contrariat. “Copile, de ce arunci stelele de mare in ocean?”
“Soarele este sus pe cer, fluxul nu va mai fi in curand si daca nu le arunc inapoi vor muri.”
“Dar, copile, uita-te la aceasta plaja! Sunt kilometri de plaja si stele de mare peste tot. Ceea ce faci tu nu schimba situatia, nu face nicio diferenta."


Baiatul a parut descumpanit si pentru cateva secunde nu a spus nimic.
Dupa cateva momente insa, s-a aplecat iarasi si a cules de pe jos o alta stea de mare, azvarlindu-o inapoi in ocean cat de departe a putut.
Apoi s-a uitat la omul care il privea si i-a spus: “Ei bine, pentru aceasta stea de mare, acum este o diferenta!".


Poate ca Dumnezeu face ceea ce face pentru a fi un exemplu pentru tine. Dar nu stim exact de ce, daca e sa spunem adevarul.
Salveaza si tu, de aceste Sarbatori, un om care aproape moare de foame! Sau de frig. Nu-i salva pe toti, ca-s multi. Doar pe unu'. Fiindca poti.

E foarte distractiva contorsiunea logica la care te supui ca sa explici o timpenie.
Dumnezeu nu exista numai pentru mine, decit daca am o problema la devla si mi se pare ca am vreo relatie speciala.
Si oricum ii dadeai cu statistica inainte. Pai daca statistic dumnezeu ajuta ar trebui sa fie o multime de salvati d-astia, nu numai eu. Dar nu-s, nu mai mult de cit spune teoria probabilitatilor ca ar trebui sa fie.
Daca rugaciunea ar genera diferente statistice ar face-o toata lumea.

#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Când sunt in situații critice ca ateu tot de dumnezei înjur, din obișnuință.

#43
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
In mod inevitabil, de la intrebarea initiala s-a ajuns in a ne convinge unii pe altii ca exista sau nu divinitate. Dupa parerea mea, este o discutie fara sfarsit si nu vom reusi sa ne convertim unii pe altii.

Parerea mea: religia a fost inventata pt. a tine omul sub control, sa nu (mai) faca tot ce-l taie capul. Sa existe o forta (chiar si imaginara) de care sa ii fie teama si sa nu provoace haos.

De cand eram copil m-am simtit constrans sa cred in chestiile astea religioase de rudele batrane si sa merg la biserica. Intre timp, am devenit adult, am plecat de acasa (un lucru foarte important cand vorbim despre influente) si am inceput sa privesc cu atentie la lucrurile care se petrec in jurul meu. Am ajuns la concluzia ca nu exista divinitate, ca toate invataturile "crestine" sunt pline de contradictii amestecate cu superstitii, iar istoria a dovedit, de fapt, ca nu exista divinitate. Popoarele care au cucerit alte popoare si-au impus religia. Mai simplu de atat nu se poate. Peste niste sute sau mii de ani, in functie de cum va evolua omenirea, si religiile actuale vor disparea: fie vor fi inlocuite cu alte religii, fie se va renunta la ele definitv.

Se vorbea mai in spate de sfinti. Cine "i-a facut" pe unii "sfinti"? Oamenii, bineinteles. Si acum apar in calendar... Inca o dovada ca totul este inventat de om.

Ce sa mai spunem de "reprezentantii" care incearca sa ne invete ce e bine si ce e "pacat"...

Asa cum ziceam la inceput, este o discutie fara sfarsit (decat daca se hotaraste vreun moderator s-o... sfarseasca aici :) ). Asa ca propun sa nu incepem cu pietre si rosii virtuale si sa ramanem niste oameni civilizati si sa ne expunem parerile fara sa ne atacam. Posted Image Am simtit nevoia sa inchei astfel pt. ca religia este unul dintre subiectele extrem de sensibile si se poate "deraia" foarte usor.

#44
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Sfantul Jakob, on 19 decembrie 2016 - 21:42, said:

Dincolo de efectul placebo, Dumnezeu face minuni.
Este demonstrat statistic. In vietile a sute de milioane de oameni.
Statistic vorbind, lumea noastra arata exact asa cum ar trebui sa arate daca nu exista o divinitate personificata care intervine in vietile oamenilor.

#45
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 pufonel, on 19 decembrie 2016 - 23:30, said:


Am un prieten care zice ca e credincios (desi nu e practicant) si care mi-a spus ca atunci cand avea vreo 5 ani, a simtit un fel de prezenta care l-a impiedicat sa cada intr-o groapa lasata deschisa de niste Dorei. Eu i-am spus: gandeste-te ca poate 10 copii de varsta ta n-au simtit acea prezenta sio au cazut in groapa. Pentru ei divinitatea n-a intervenit, si doar erau copii, la fel de puri ca tine in acel moment...
Unii copii mor , e adevarat , insa prin acei copii (care cu siguranta vor fi salvati la viata eterna ) parintii lor sunt chemati la pocainta .

 vrajitoruldinoz, on 19 decembrie 2016 - 23:39, said:

Cind spui ca dumnezeu il protejeaza pe unul, automat prespui ca tine cu el impotriva altora.
Daca eu era sa fac accident dar am fost salvat de dumnezeu, ce spune asta despre milioanele care nu au fost salvati?
Nu, nu e impotriva altora ci pentru fiecare e un plan , insa in cazul celor care nu apeleaza la ajutor inseamna ca se incred in propriile puteri , deci sunt lasati sa se descurce singuri .

 nt30per, on 20 decembrie 2016 - 00:29, said:

Sfintii nu-s oameni morti?
Sunt salvati pentru viata vesnica la invierea de apoi , au incheiat socotelile in aceasta viata .Posted Image

 MediumPlayer, on 20 decembrie 2016 - 08:43, said:


De cand eram copil m-am simtit constrans sa cred in chestiile astea religioase de rudele batrane si sa merg la biserica. Intre timp, am devenit adult, am plecat de acasa (un lucru foarte important cand vorbim despre influente) si am inceput sa privesc cu atentie la lucrurile care se petrec in jurul meu. Am ajuns la concluzia ca nu exista divinitate, ca toate invataturile "crestine" sunt pline de contradictii amestecate cu superstitii, iar istoria a dovedit, de fapt, ca nu exista divinitate. Popoarele care au cucerit alte popoare si-au impus religia. Mai simplu de atat nu se poate. Peste niste sute sau mii de ani, in functie de cum va evolua omenirea, si religiile actuale vor disparea: fie vor fi inlocuite cu alte religii, fie se va renunta la ele definitv.

Nu reusesc sa  prind cam ce anume ii convinge pe unii doar privind in jur ca nu exista divinitate . Vrei sa argumentezi treaba asta ?

#46
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 11.08.2016
E in natura omului, se pare, sa extraga din ceea ce i se spune sau citeste doar ce ii convine sau numai o parte pt. ca nu are rabdare sa citeasca tot. Am dat deja un exemplu:

Quote

Ce sa mai spunem de "reprezentantii" care incearca sa ne invete ce e bine si ce e "pacat"...

In rest, te las sa observi lumea din jur, daca doresti. Nu trebuie decat sa fii putin atent.

Si daca va veni cineva sa spuna vorba aia cu "sa nu faci ce face popa, sa faci ce spune popa", raspunsul e: e cam ilogic. Unde e exemplul? Daca cel care trebuie sa ne invete ce e bine e mai plin de "pacate" decat ceilalti, ce mai poate el sa invete...? De fapt, cred ca vorba asta tocmai de asta a aparut...

Edited by MediumPlayer, 20 December 2016 - 11:04.


#47
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

 JurasikMan, on 19 decembrie 2016 - 18:40, said:

Mah , sincer eu ma gandesc la divintate cand am probleme. Bah ...si injur , si-i bag si-i scot pe toti sfintii ...si-i cobor de pe toti peretii bisericilor , si daca situatia nu se rezolva , trec la nivelul superior . Ma iau de 'hal mare si cu barba alba . Si-i zic si lui ala de ai spune ca ce-i la gura mea este la kuru' unui hipopotam care isi marcheaza balta .
Sincer ,fara exceptie, asa tratez problemele grave. Si uite ca merge . Am o viata destul de frumoasa ( e loc si de mai bine ...ia sa mai trag niste injuraturi ca barbosul pare ca m-a uitat ...nu am nimerit nimc la 6 din 49 ) .

Adica te iei de Mos Craciun :o ? Sa-ti fie rusine !

#48
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

 vrajitoruldinoz, on 19 decembrie 2016 - 21:33, said:

Ateii se indoiesc permanent. Asta insemna sa fii ateu: sa NU crezi. Sa te indoiesti.
http://forum.softped...426-ateism-faq/

ce ai descris tu este un om sceptic

Edited by MarianG, 20 December 2016 - 15:13.


#49
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

 kolfleading, on 20 decembrie 2016 - 09:57, said:

Statistic vorbind, lumea noastra arata exact asa cum ar trebui sa arate daca nu exista o divinitate personificata care intervine in vietile oamenilor.
Statistisc vorbind, s-a demonstrat ca 73,6% dintre statistici gresesc sau inventeaza :)

#50
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,437
  • Înscris: 10.08.2005

 Sfantul Jakob, on 20 decembrie 2016 - 15:18, said:

Statistisc vorbind, s-a demonstrat ca 73,6% dintre statistici gresesc sau inventeaza Posted Image
si asta greseste sau este inventata ?

#51
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007

 vrajitoruldinoz, on 20 decembrie 2016 - 03:25, said:

Daca rugaciunea ar genera diferente statistice ar face-o toata lumea.
Statisticile demonstreaza ca toti oamenii s-au rugat de mai multe ori in viata.
Daca este vreun ateu pe forum care nu s-a rugat cel putin de doua ori in viata lui sa ne zica si noua.

Edited by Sfantul Jakob, 20 December 2016 - 15:46.


#52
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

 Sfantul Jakob, on 20 decembrie 2016 - 15:44, said:

Statisticile demonstreaza ca toti oamenii s-au rugat de mai multe ori in viata.
Daca este vreun ateu pe forum care nu s-a rugat cel putin de doua ori in viata lui sa ne zica si noua.
Vroia de fapt sa spuna ca Daca rugaciunea ar genera diferente statistice ar face-o toata lumea de cel putin 3 ori :)

#53
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,202
  • Înscris: 26.01.2007
Deci si tu te-ai rugat de fo doua ori, Topcat...
Banuiam io.

#54
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004

 Sfantul Jakob, on 19 decembrie 2016 - 21:20, said:

...

Eu ma intreb: "cat de batut in cap sa fie cineva care alege prima varianta?". Reactia corecta a unui cap de familie este sa foloseasca TOATE posibilitatile de care dispune, pentru a-si salva sotia si copiii. Chiar daca posibilitatea existentei lui Dumnezeu ar fi de doar de unu la o suta de mii de miliarde, el tot ar trebui sa apeleze la ea, daca chiar nu mai are nicio alta alternativa.
Faptul ca un ateu, intr-o situatie de viata si de moarte, apeleaza la divinitate nu este de judecat ci de admirat. Este singura alegere inteligenta.


P.S. Poate va intrebati ce s-a intamplat cu ateul nostru. S-a rugat, normal. Era un ateu destept. Dar masina tot nu s-a oprit macar ca el, la un moment dat a strigat la Dumnezeu pentru ajutor. Cu glas rasunator. Masina a iesit de pe carosabil si s-a dus spre prapastie. Dar la vreo trei metri sub nivelul soselei era o terasa ingusta. Masina s-a lovit de un copac si a ramas pe terasa. Nu aveau viteza mare si macar ca a fost dauna totala toti din masina au scapat cu bine, macar ca au zacut ceva vreme prin spital. Astazi toti sunt bine, merci. Tatal a ramas ateu. Sotia era credincioasa si inainte. Copiii, toti, l-au certat: "tata, tu te-ai rugat, ai strigat catre Dumnezeu si El te-a ascultat!". El insa pretinde ca a fost o intamplare si se simte mereu rusinat de rugaciunea facuta in momentele acelea cand zapada acoperise gheata si masina nu mai asculta nicio comanda. Copiii au devenit, cu totii, crestini practicanti.

Eu ma intreb cat de batut in cap trebuie sa fie cineva sa creada ca l-a salvat divinitatea si nu legile fizicii!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate