Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Ateii in situatii critice

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
305 replies to this topic

#289
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View Postpacopaco1967, on 08 ianuarie 2017 - 13:17, said:

Ala nu e Mos Craciun , e unul deghizat
Daca exista un Mos Craciun deghizat, asta demonstraza ca exista si un Mos Craciun adevarat Posted Image

#290
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Endgegner: Moș Crăciun e creația Coca-Cola, n-are nici o treabă cu creștinismul.

#291
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostSOCRATE_MMXII, on 08 ianuarie 2017 - 14:29, said:

@Endgegner: Moș Crăciun e creația Coca-Cola, n-are nici o treabă cu creștinismul.

Nimeni nu stie mai bine decat unul care a tras pe nas coca.., este?

#292
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
De când am citit aici și am văzut ca Mr. Woppit e in război cu un anume  mr. sfânt, tot mai intru, cu speranța că îl voi afla pe mr sfânt banat pt ceva, orice, nu contează, motive ar fi suficiente. Dar nu se întâmplă nimic, ateii sunt cumsecade, chiar supermoderatori fiind :sadwalk:

#293
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostChayah, on 08 ianuarie 2017 - 14:38, said:

De când am citit aici și am văzut ca Mr. Woppit e in război cu un anume  mr. sfânt, tot mai intru, cu speranța că îl voi afla pe mr sfânt banat pt ceva, orice, nu contează, motive ar fi suficiente. Dar nu se întâmplă nimic, ateii sunt cumsecade, chiar supermoderatori fiind Posted Image
Conform moralei ateiste, daca un supermoderator intra aiurea in "razboi" cu cineva, e musai sa-l baneze?
Iar daca nu-l baneaza arbitrar, e... ateu cumsecade? Posted Image

#294
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 13:08, said:

Stii bine ca ai mai facut acuzatii mincinoase pe care nu le-ai putud dovedi.
Cand vorbesti de "citate", "postari" sau "gramada de intrebari" trebuie sa ai macar cate trei de fiecare. Dar corect ar fi sa ai cinci.


Nenea penibilu',

Ma citez cu bold si italic, ca sa-ti fie evidenta exprimarea:

View PostMr_Woppit, on 07 ianuarie 2017 - 14:01, said:

Vrei sa-ti dau citate din tine, unde zici fie de IT, fie de "aia cu bani", sau din posturile unde (1)dumnezeu iti vorbeste iar (2)"creatia" are 10.000 de ani?

Citatele alea la plural, se refereau (in contextul intrebarii al carei sens il schimbi tu dupa cum vrea muschiu' tau), la toate postarile stupide pe care le-ai pus pana acum.

Faptul ca tu vrei 5 din fiecare, e doar efectul mintii tale limitate, care te impinge sa faci pe dracu in patru doar sa scapi din rahatulul in care te-ai bagat singur.


View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 13:08, said:

Fie recunosti ca ai aruncat acuzatii mincinoase, fie prezinti CINCI intrebari serioase care mi s-au pus mie si am evitat sa raspund.
Sunt sigur insa ca NU vei gasi niciuna.

Right ...

View PostJhonLocke, on 02 ianuarie 2017 - 01:13, said:

daca au demonstrat-o catolicii  tu de ce esti penticostal?

View PostShade_Wo, on 02 ianuarie 2017 - 22:50, said:

ĂŽntrebarea mea, și o pun acum pentru a 3-a oară, era care este explicația d-tale stimate Sf. Jakob, despre acest curios fenomen. Am ĂŽnțeles cu toții talentul d-tale de a ridiculiza explicația naivă oferită de Teoria Evoluției; ne așteptăm acum la o părere mult mai doctă și convingătoare.

View PostArianna-D, on 04 ianuarie 2017 - 04:27, said:

Si inainte ce a fost?
http://www.history.c... ce se scrie aici este adevarat sau ....?

View PostMeltFlow, on 04 ianuarie 2017 - 14:34, said:

Ce e nefutabil in ce ai scris tu ?

View Postdestrug, on 05 ianuarie 2017 - 17:21, said:

Iar tu esti un teist foarte glumet. De unde vii tu, toti sunt asa glumeti?

View PostMr_Woppit, on 05 ianuarie 2017 - 22:08, said:

Ti-a dat un email? Ti-a vorbit personal? Auzi voci?
Descrie si pentru noi cum s-a intamplat.

View PostSOCRATE_MMXII, on 07 ianuarie 2017 - 07:53, said:

Serios? De când? De la cine citire?

Stiu, o sa spui acum ca ce sa vezi, nu erau serioase, insa in realitate, oricine e curios sa le citeasca, o sa gaseasca destule intrebari serioase la care nu ai raspuns.



Nu am obiceiul sa moderez pe topicurile unde intervin, insa pana acum ai mintit cu nesimtire de 2 ori, acuzandu-ma ca am facut afirmatii mincinoase cand in realitate, ti-am demonstrat cu citate ca cel care minte cu nerusinare esti tu.

A treia acuzatie gratuita la adresa mea, se va transforma automat in niste puncte, asa ca in locul tau, as avea grija ce scriu, daca vrei sa mai continui p'aci.

Edited by Mr_Woppit, 08 January 2017 - 15:46.


#295
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMr_Woppit, on 08 ianuarie 2017 - 15:43, said:

Nu am obiceiul sa moderez pe topicurile unde intervin, insa pana acum ai mintit cu nesimtire de 2 ori, acuzandu-ma ca am facut afirmatii mincinoase cand in realitate, ti-am demonstrat cu citate ca cel care minte cu nerusinare esti tu.

A treia acuzatie gratuita la adresa mea, se va transforma automat in niste puncte, asa ca in locul tau, as avea grija ce scriu, daca vrei sa mai continui p'aci.
Poate sa se transforme in treij' de mii de catralioane de puncte. Stii numarul asta, nu?
Mie poti sa-mi dai puncte, colegu. Cate vrei. Poti sa-mi dai suspend sau banare. Cand vrei tu.

Insa nu-mi spui mie ca mint cu nesimtire cand SINGURUL care minte cu nesimtire si aduce acuzatii prostesti, esti tu.
Uite aici acuzatie prosteasca:

View PostMr_Woppit, on 06 ianuarie 2017 - 22:00, said:

Vad ca ai niste frustrari cu it-ul si/sau aia care au bani.
Nu te-au invatat la biserica ca nu-i frumos sa ravnesti la ce au altii?
Cum ai ajuns la concluzia ca eu sunt frustrat pe it-sti sau pe cei bogati?
Iti spun eu: din nerusinare. Te stii supermoderator si crezi ca ai voie sa scrii cu rosu si sa jignesti interlocutorii.


Ai venit acum, satisfacut, cu "Gramada de Intrebari" la care eu n-am raspuns.
Bah colegu', orice om cu minte sanatoasa isi da seama ca intrebarile pe care le-ai postat sunt retorice.
Respectivii nu intrebau nimic. Le era ciuda pe ceea ce am scris si, ramasi fara argumente, transmiteau mesajul: "esti prost".

Astea de mai jos sunt intrebari care cer raspuns?

- daca au demonstrat-o catolicii  tu de ce esti penticostal?,

- Ce e nefutabil in ce ai scris tu ?,  

- De unde vii tu, toti sunt asa glumeti?,

- Ti-a dat Dumnezeu un email? Ti-a vorbit personal? Auzi voci?

- Serios? De cand? De la cine citire?


Ai probleme, prietene. De obicei ateii fac bascalie de teisti, iar acum ti-e ciuda rau ca un teist ironizeaza ateistii.
Ironia insa nu-i motiv de "niste puncte". Sau, daca este, treci repede la treaba. Baga si un suspend si o banare, ca sa te razbuni cum se cade!  :D



-

#296
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMr_Woppit, on 08 ianuarie 2017 - 15:43, said:

Nenea penibilu',

Faptul ca tu vrei 5 din fiecare, e doar efectul mintii tale limitate, care te impinge sa faci pe dracu in patru doar sa scapi din rahatulul in care te-ai bagat singur.

A treia acuzatie gratuita la adresa mea, se va transforma automat in niste puncte, asa ca in locul tau, as avea grija ce scriu, daca vrei sa mai continui p'aci.

Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience

#297
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
Punctual, doar ca sa te mentin in penibil:

View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Cum ai ajuns la concluzia ca eu sunt frustrat pe it-sti sau pe cei bogati?

View PostSfantul Jakob, on 06 ianuarie 2017 - 19:35, said:

Treaba e mult mai simpla: tu esti ateu. Vrei sa ti se faca o slujba. Ateu fiind, esti foarte inteligent. Lucrezi in IT. Te scalzi in bani.

Puteai sa ramai doar la "esti ateu dar vrei o slujba" dar nuuuu, a trebuit sa continui, cu "lucrezi in IT", "te scalzi in bani", ceea ce demonstreaza ca ai frustrari nescarpinate in directia asta.

QED.


Continuam cu penibilul 2:

In ticalosia de care dai dovada, ai ales 5 intrebari la care nu ai raspuns si care sunt dupa mintea ta "retorice".

View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 16:18, said:

Bah colegu', orice om cu minte sanatoasa isi da seama ca intrebarile pe care le-ai postat sunt retorice.
Respectivii nu intrebau nimic. Le era ciuda pe ceea ce am scris si, ramasi fara argumente, transmiteau mesajul: "esti prost".

Astea de mai jos sunt intrebari care cer raspuns?

- daca au demonstrat-o catolicii  tu de ce esti penticostal?,

- Ce e nefutabil in ce ai scris tu ?,  

- De unde vii tu, toti sunt asa glumeti?,

- Ti-a dat Dumnezeu un email? Ti-a vorbit personal? Auzi voci?

- Serios? De cand? De la cine citire?



Cel putin ultimele 2 nu sunt asa, pentru ca penultima e pusa de mine (EVIDENT ca refuzi sa spui cum vorbeste dumnezeu cu tine) iar ultima, e pusa de Socrate, care sunt destul de convins ca era serios cand punea intrebarile cu pricina dar fie .. sa zicem ca nu erau serioase sau bla bla, ce te coafeaza pe tine.

Mai exista insa doua, cu una mai mult fata de acel arogant

View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 13:08, said:

Sunt sigur insa ca NU vei gasi niciuna.
la care nu ai raspuns nimic, ceea ce demonstreaza inca o data, ce fel de om esti.

View PostShade_Wo, on 02 ianuarie 2017 - 22:50, said:

ĂŽntrebarea mea, și o pun acum pentru a 3-a oară, era care este explicația d-tale stimate Sf. Jakob, despre acest curios fenomen. Am Ă®nțeles cu toții talentul d-tale de a ridiculiza explicația naivă oferită de Teoria Evoluției; ne așteptăm acum la o părere mult mai doctă și convingătoare.

View PostArianna-D, on 04 ianuarie 2017 - 04:27, said:

Si inainte ce a fost?
http://www.history.c... ce se scrie aici este adevarat sau ....?

Astept cu incredere sa nu te dezici de stilul personal si sa gasesti alte adjective care sa justifice si cele 2 intrebari ramase.

View PostDaculScoril0, on 08 ianuarie 2017 - 16:33, said:

Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience

True :)

#298
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMr_Woppit, on 08 ianuarie 2017 - 16:47, said:

demonstreaza inca o data, ce fel de om esti.
Persisti in acuzatii nefondate.
Nu-ti mai raspund.

Iti spun a doua oara ca eu stiu cine sunt. Nu accept descrierile tale.
Pentru ca sunt subiective si rautacioase.

Sa fii sanatos!

#299
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 17:05, said:

Persisti in acuzatii nefondate.

Voi astia teistii, aveti o perspectiva stramba in simulacrul ala de logica care va guverneaza viata.

In lumea asta a ta stramba, numesti acuzatii nefondate, afirmatii sustinute cu citate chiar din posturile tale dar in acelasi timp, nu sunteti capabili sa produceti niciun fel de dovada pentru prostiile pe care le afirmati, fie ele despre religie si zeul vostru, fie despre diverse alte maruntisuri ca cele din povestea de mai sus. :OK:

Poti sa te crezi cine vrei tu acasa la tine, pe aici insa, ai aratat doar ca minti fara probleme, faci afirmatii gratuite pe care nu le poti sustine ulterior si ca in capul tau, aia care iti contrazic convingerile religioase, iti pun de fapt niste intrebari neserioase sau retorice.

#300
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMr_Woppit, on 08 ianuarie 2017 - 17:31, said:

Voi astia teistii, aveti o perspectiva stramba in simulacrul ala de logica care va guverneaza viata.

In lumea asta a ta stramba, numesti acuzatii nefondate, afirmatii sustinute cu citate chiar din posturile tale dar in acelasi timp, nu sunteti capabili sa produceti niciun fel de dovada pentru prostiile pe care le afirmati, fie ele despre religie si zeul vostru, fie despre diverse alte maruntisuri ca cele din povestea de mai sus. Posted Image

Poti sa te crezi cine vrei tu acasa la tine, pe aici insa, ai aratat doar ca minti fara probleme, faci afirmatii gratuite pe care nu le poti sustine ulterior si ca in capul tau, aia care iti contrazic convingerile religioase, iti pun de fapt niste intrebari neserioase sau retorice.

Never argue with a fool; onlookers may not be able to tell the difference.
—Mark Twain

#301
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthalflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?


pai depinde de care zeitate imi aduc  aminte ca sunt vreo 6500   ,fiecare zeu  se ocupa cu ceva deci depinde de fiecare situatie  ,ca ateu nu il urasti pe dumnezeu  sau ai ceva cu el  ,    eu ca ateu nu  caut divinitatea la necaz si ratiunea si cand sunt bonav doctorul

#302
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostSfantul Jakob, on 08 ianuarie 2017 - 15:04, said:

Conform moralei ateiste,
ce e aia?
ce e morala?

Edited by DaculScoril0, 22 January 2017 - 13:02.


#303
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,233
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDaculScoril0, on 22 ianuarie 2017 - 13:02, said:

ce e morala?
Da' ce le predicai tu altora, bah pretene?

Never argue with a fool; onlookers may not be able to tell the difference.
—Mark Twain

Acum te bagi tu la inaintare?

Asta e morala ateista: exact ce ai facut tu p'acilea :harhar:

#304
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View Posthalflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?
sunt enorm de multe cazuri cand asa zisa divinitate nu a putut rezolva situatii mai simple daramite chestiuni de viata si de moarte...
chestia cu divinitatea este doar ca sa nu ne mai simtit asa de mici si trecatori pe aceasta lume

#305
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Posthalflife, on 19 decembrie 2016 - 18:31, said:

Ateii in situatii de viata si de moarte isi aduc aminte de divinitate sau isi pastreaza calmul si cauta o solutie la rece ?
un exemplu:
https://www.digi24.r...dumnezeu-894628

#306
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostR10, on 19 decembrie 2016 - 18:52, said:

Și eu mai înjur uneori cu dumnezeu (pot spune că foarte rar, pentru că nu prea înjur de fel). Dar nu sunt ateu, ci agnostic. La mine nu are nicio legătură cu dumnezeu, pentru că nu îl invoc în alte circumstanțe, ci este obișnuința din trecut, când il pomeneam des în înjurături Posted Image



Asta va trebui să îi întrebi pe fiecare în parte. Pentru că nu cred că există o regulă generală.

orice om lipsit de credinta in zeii este ateu  ,esti ateu

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate