Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

AJUTA PE CINEVA DE CRACIUN!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alina-dumitru

alina-dumitru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.12.2015
Eu am ajutat pe cineva, ajuta si tu ! Este simplu si usor..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3r8Ev8ZZdYc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Axel2015

Axel2015

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 10.02.2016
Voi da 2 lei unui cersetor de 12 ani ca sa-si cumpere o tigare acolo, un Cava D'oro

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
chiar n-aţi sesizat că doar poporul face fapte bune?
statul face exact contrariul...

Edited by sarac.lipit, 18 December 2016 - 16:35.


#4
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Trebuie sa facem bine oamenilor nevoiasi mereu, nu doar de craciun.
Aaa, si inca ceva, daca te lauzi ca ai ajutat pe cineva nu cred ca mai e o fapta asa buna.

Edited by Kevlar111, 18 December 2016 - 16:54.


#5
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Asta e capitalism nu Gift Economy. Nu poti sa iti permiti sa pierzi capital intr-o astfel de jungla. Dar nu-i nimic stim ca "faptele bune" sunt doar pentru a servi scopului sinistru de satisfacere a eului egoist si individualist, nu, cu o floare nu se face primavara si cu o fapta buna nu-i se va schimba viata unui nevoias, ei sunt doar un obiect folosit de voi pentru a face "fapte bune", o fapta buna ar fi sa faceti cumva sa nu mai existe nevoiasi.

#6
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

 _-AppleS-_, on 18 decembrie 2016 - 17:09, said:

cu o fapta buna nu-i se va schimba viata unui nevoias, ei sunt doar un obiect folosit de voi pentru a face "fapte bune", o fapta buna ar fi sa faceti cumva sa nu mai existe nevoiasi.
Asta e doar un mod de a gandi.
Dar nevoiasu ala poate ca nu a mancat nimic azi in timp ce tu acum stai la caldurica, el daca primeste o shaorma calda ii este putin mai bine decat daca nu ar manca nimic azi. Iar maine poate primeste doi covrigi de la altcineva si tot asa...sau poate te oferi tu sa i dai o casa? Asta ca sa nu te mai "folosesti" de el.

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
A face o fapta buna inseaman sa ajuti fara sa te lauzi pe urma pe net. Altfel ai facut asa de marketing, ca politicienii. Ajuta si ramai anonim.

#8
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 _-AppleS-_, on 18 decembrie 2016 - 17:09, said:

Asta e capitalism nu Gift Economy. Nu poti sa iti permiti sa pierzi capital intr-o astfel de jungla. Dar nu-i nimic stim ca "faptele bune" sunt doar pentru a servi scopului sinistru de satisfacere a eului egoist si individualist, nu, cu o floare nu se face primavara si cu o fapta buna nu-i se va schimba viata unui nevoias, ei sunt doar un obiect folosit de voi pentru a face "fapte bune", o fapta buna ar fi sa faceti cumva sa nu mai existe nevoiasi.

Aia 1% care detin 40% din bogatiile globului ar trebui sa faca asta, nu noi, adreseaza-te cui trebuie.

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
De ce numai de craciun ?

#10
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Asa e moda. De Craciun daruiesti si postezi repede pe FB sa vada lumea ca ai facut o fapta buna. Sa vada ce suflet mare ai, ca daca nu era FB nu te mai interesa sa ajuti.
Vrei o fapta buna? Ia o punga mare de bomboane si imparte-le copiilor nevoiasi. Nu le da bani ca aia ajung la parinti si parintii la birt.

Edited by PoeOvidiu, 18 December 2016 - 18:12.


#11
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Și în restul anului ce se face?

#12
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 PoeOvidiu, on 18 decembrie 2016 - 18:00, said:

A face o fapta buna inseaman sa ajuti fara sa te lauzi pe urma pe net. Altfel ai facut asa de marketing, ca politicienii. Ajuta si ramai anonim.

Poate omu a facut public gestul lui cu idea de a mobiliza si alte persoane sa faca un gest de bunavointa pt semenii lor.
Ajutorul, ''pomana'' trebuie facuta unei persoane ce nu iti poate intoarce favorul.

#13
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

 alin62, on 18 decembrie 2016 - 17:44, said:

Asta e doar un mod de a gandi.
Dar nevoiasu ala poate ca nu a mancat nimic azi in timp ce tu acum stai la caldurica, el daca primeste o shaorma calda ii este putin mai bine decat daca nu ar manca nimic azi. Iar maine poate primeste doi covrigi de la altcineva si tot asa...sau poate te oferi tu sa i dai o casa? Asta ca sa nu te mai "folosesti" de el.

  Este o vorba.
Daca vrei sa ajuti un om flamand nu ii da un peste, invata-l sa pescuiasca.
Nu te opreste nimeni sa consiliezi si sa ajuti un nevoias sa isi depaseasca starea,si atunci chiar l-ai ajutat. Stiu ca e incomod, ca poate dureaza ani intregi, iar sa ii dai o felie de pita si 3 lei dureaza 10 secunde.

 veteran_x, on 18 decembrie 2016 - 18:15, said:


Poate omu a facut public gestul lui cu idea de a mobiliza si alte persoane sa faca un gest de bunavointa pt semenii lor.
Ajutorul, ''pomana'' trebuie facuta unei persoane ce nu iti poate intoarce favorul.

Alegeti-va o familie saraca pe care sa o indrumati incet si cu rabdare sa poata ajunge sa duca o viata normala prin propiile forte. O ajuta mai mult decat sa ii donezi ceva.

#14
veteran_x

veteran_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 01.05.2013

 PoeOvidiu, on 18 decembrie 2016 - 18:17, said:

  Este o vorba.
Daca vrei sa ajuti un om flamand nu ii da un peste, invata-l sa pescuiasca.
Nu te opreste nimeni sa consiliezi si sa ajuti un nevoias sa isi depaseasca starea,si atunci chiar l-ai ajutat. Stiu ca e incomod, ca poate dureaza ani intregi, iar sa ii dai o felie de pita si 3 lei dureaza 10 secunde.



Alegeti-va o familie saraca pe care sa o indrumati incet si cu rabdare sa poata ajunge sa duca o viata normala prin propiile forte. O ajuta mai mult decat sa ii donezi ceva.

Sunt o sumedenie de motive din cauza carora unele persoane nu se mai pot descurca singure sa-si asigure traiul la un nivel decent, batrani, invalizi, bolnavi, cealalta categorie cei mai tineri si apti de munca da, trebuie invatata sa pescuiasca.

#15
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006

 sarac.lipit, on 18 decembrie 2016 - 16:34, said:

chiar n-aţi sesizat că doar poporul face fapte bune?
statul face exact contrariul...
Statul face ce trebuie, nu face fapte bune si nu face contrariul. Putem discuta daca vrei despre
atributiile statului.

Problema pe care voiam sa o evidentiez e de fapt la atitudinea complet gresita din spatele ideii
"statul nu ma ajuta, statul trebuie sa ma ajute", iar eu sa nu fac nimic, sa stau ca un paduche toata
ziua, sa astept sa imi dea statul. Pune mana si lucreaza, doar asa nu vei mai fi "sarac lipit".

#16
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
imi pare rau ca exista nevoiasi.

Dar ... am avut nevoie sa evacuez niste lucruri din pivnita/boxa de la subsol (zona dorobanti) in curtea interioara ca sa le ia REBU.
Am acostat pe un "nevoias" si l-am intrebat cat vrea sa MA AJUTE , nu el singur, sa fac acea treaba .A zis repede o  suta.
Io zic 50 si o bere la 2 litri ca era vara. Nu a vrut .
Am terminat treaba singur in 2 ore jumate .
Nevoiasii sunt nevoiasi pt ca nu vor/place sa faca ceva "lucru manual"
Au invatat ca se poate vietui si asa si se complac .
Aceasta este parerea mea bazata pe experientele mele de viata (mai am avut surprize cu "nevoiasi" )

Fac donatii in bani la biserica confesiunii de care apartin (romano-catolic).
Aici sunt intrebat :catre ce vreti sa se indrepte donatia Dvs. :acolo .acolo ,etc mai multe variante.

Ajutorul DPMDV ar trebui sa se indrepte catre cei in nevoie printr-o organizatie care se ocupa de asa ceva.

Edited by goguboeru, 18 December 2016 - 20:20.


#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,458
  • Înscris: 26.02.2012

 puya4ever, on 18 decembrie 2016 - 19:01, said:

Statul face ce trebuie, nu face fapte bune si nu face contrariul. Putem discuta daca vrei despre
atributiile statului.

Problema pe care voiam sa o evidentiez e de fapt la atitudinea complet gresita din spatele ideii
"statul nu ma ajuta, statul trebuie sa ma ajute", iar eu sa nu fac nimic, sa stau ca un paduche toata
ziua, sa astept sa imi dea statul. Pune mana si lucreaza, doar asa nu vei mai fi "sarac lipit".
Complet gresit, pentru unele cazuri.
Sunt cazuri in care unii nu mai pot munci, si mai sunt si cazuri in care pe unii nu i angajeaza nimeni pentru ca sunt oameni de pe strada.

Statul prin ajutor se intelege ca ar trebui sa faca niste centre de reabilitare sa zic asa pentru ei, nu sa arunce cu bani pe strada cum inteleg unii pe aici. Sa aiba un loc unde sa stea sa se spele si sa i ajute cu un loc de munca oriunde nu necesita multa carte sau un ajutor pentru cei care vor sa invete o meserie.

La noi statul inseamna o adunatura de borfasi unde majoritatea vor sa si "asigure" familia si neamurile prin orice mijloace. Cam asta e principala atributie a statului.

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu stiu pe cineva, aici de pe Softpedia, ce a facut o fapta buna in urma cu 7 zile !
A donat un TV si-un PC unei familii nevoiase.

Daca-i spun numele (username-ul), se considera reclama ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate