Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lenovo ideapad 1 15alc7

caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara
 Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna
 problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale
 Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect

Recomandare tableta
 

Jurnal Casa Iladi P + 2 pisici

* * * * * 10 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2550 răspunsuri în acest subiect

#523
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008

View Posthoneymik, on 26 octombrie 2017 - 20:21, said:

Bine. Iladi, sa nu zici nimic atunci  când vei primi geamul. Posted Image


Fermoar, parol.

#524
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.771
  • Înscris: 29.11.2007

View Post86-APP, on 26 octombrie 2017 - 20:03, said:

Am vazut n-spe case cu geamuri de genul asta , nu una , nu doua . Toate , indiferent de calitatea lor , flambau. [...] .

In cazul asta, desi esti cam negativist, te-as invita la mine acasa. Cum asta-i o treaba mai complicata, iti povestesc. La parter am patru (4!!) geamuri de 205 x 145 cm (H x L). Si mai am si trei usi duble, cu latimea golului de constructie de 250cm; de daca are vreo importanta Posted Image  Si nu flambeaza niciunele. Da' deloc, deloc. Toate pe profil de aluminiu, unul destul de sighinas. Toate vechi de peste 35 de ani.

Asa ca ... dupa cum suneam ... chestia cu drobul nu este intotdeauna ok.
....

View Post86-APP, on 26 octombrie 2017 - 20:03, said:

Pt tine este mit , dar sa stii ca efectul se poate simti si la peretii sau tavanele de rigips .

Permite-mi sa te contrazic Posted Image

#525
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.278
  • Înscris: 01.03.2017
Contraziceti . Daca n-ati vazut decit o casa , si aia o casa prost izolata , credeti ce vreti .
Intr-o casa cu ferestre termopan si bine izolata/ etansata , cum se fac acum , se poate trinti o usa ? Ia spuneti ?

#526
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.771
  • Înscris: 29.11.2007
Dragule, nu-mi amintesc sa fi spus ca am vazut numai o casaPosted Image . Si nu-mi amintesc sa fi pomenit ceva de proasta izolare ... nu ca ar avea vreo legatura cu discutia perezenta. Eu am incercat sa-ti impartasesc din experienta mea; experienta casnica, sa-i zic asa.
Altminteri ... daca-ti spuneam ca marea majoritate a lucrarilor la care particip, pe bucatica mea,  sunt in cladiri mai mult geam decat perete, cu deschideri cat peretele exterior ... gaseai altceva de comentat.

In fine ... mie-mi plac geamurile alese si sper ca ale noastre comentarii nu-i strica ziua si bucuria lui iladi.

#527
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008
Posted Image

#528
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

View Post86-APP, on 26 octombrie 2017 - 20:57, said:

Contraziceti . Daca n-ati vazut decit o casa , si aia o casa prost izolata , credeti ce vreti .
Intr-o casa cu ferestre termopan si bine izolata/ etansata , cum se fac acum , se poate trinti o usa ? Ia spuneti ?

Simplu te cerți cu soțul/soția si sa vezi cum se trIntește usa. Uneori au loc si fenomene poltergeist , mai zboară o farfurie, un facalet, orice este posibil!
Un pic de ruj pe gulerul de la cămașă si vorbim după. 🤗

Editat de picomouse, 26 octombrie 2017 - 22:09.


#529
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.458
  • Înscris: 19.04.2014

View PostDIY, on 26 octombrie 2017 - 19:39, said:

Nici vorba. Iaca ma duc sa-mi verific pantofii dar ... sigur Posted Image nu au pietricele pe talpi. Si am pietricele, in curte, pentru toti si de toate marimile.



Oameni bun, lasati la o parte povestile aste cu drobul de sare!
Posted Image  Pai te contrazic cu pietricelele , ca se pun daca ploua mult si calci  prin curte, unde va fi o zona umeda , si se va lipi pamant de talpa si atunci vor sta si pietricelele. Probata treaba.
E adevarat ca se intampla pentru ca ies sa ma joc cu cainele, pe iarba/ namol etc ceea ce nu e cazul aici...caci nu cred ca iladi e fan canidae (dar hai sa le lasam in colo de pietricele )Posted Image

Am un geam de 2x2m la living , aproape la fel ca in situatia de fata. Nu vibreaza cand inchizi usa , dar totusi , la vant foarte puternic, cum a fost zilele astea, se vede cum se misca.
Problema e cu totul alta si cu totul neasteptata : se lovesc pasari si insecte de el...Luni a cazut victima o vrabie (dead on impact) Acum o luna o alta pasare.Saptamanal, zeci de albine , bondari si alte ganganii se lovesc de geam si se fac praf, ca la parbrizul auto. E naspa!!!! Trebuie sa cureti tot timpul la el. Acum ca s-a racorit , au ramas doar pasarile, caci insectele s-au cam dus. Sincer chiar nu stiu ce sa fac, casi se lovesc foarte puternic. Geamul este Low-e si reflecta destul de mult. Probabil si pasarile vin speriate de ceva rapitor si panicate nu tin cont de detalii. Si mi s-a intamplat si la geamul de la dormitor, cel mare (1,6x1,4)

#530
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008
Sper sa nu am problema ta. Mai ales daca voi acoperi terasa.

#531
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postriso, on 27 octombrie 2017 - 08:10, said:

..................
Problema e cu totul alta si cu totul neasteptata : se lovesc pasari si insecte de el...
......

E cumva 4S?

#532
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.458
  • Înscris: 19.04.2014
Nop....doar Low-E dar reflecta mult.
Acum nu va imaginati ca e ca in filmul lui Hitchcock, dar m-am speriat foarte tare cand a dat vrabia aia. S-a auzit destul de tare.

#533
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.397
  • Înscris: 18.08.2014
Imi place usa aia a ta exterioara dar nu imi dau seama cum are pragul. E ca la usile normale de balcon, are toc si la partea de jos?

#534
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.771
  • Înscris: 29.11.2007

View Postriso, on 27 octombrie 2017 - 08:10, said:

Posted Image  Pai te contrazic cu pietricelele , ca se pun daca ploua mult si calci  prin curte, unde va fi o zona umeda , si se va lipi pamant de talpa si atunci vor sta si pietricelele. Probata treaba.

Oooops ... ceva ma face sa cred ca nu ai geotextil sub stratul de pietris Posted Image
Sau, daca noroiul e colo iar pietrisul e dincolo ... acum, fie vorba intre noi, daca ti s-a lipit pamant de pantofi si vrei sa intri in casa ... ca e noroi, ca e noroi pe care l-ai asezonat cu pietris ... normal este sa-ti cureti pantofii. Asta ti se poate intampla si dupa o plimbare in parc.
Eu m-am referit la situatia in care sari din masina, mergi pe aleea de pietris si intri in casa. Caz in care pietrisul nu te deranjeaza nicidecum. Sau cand iesi pana la terasa, tot asa, topaind pe pietris, fara sa intri in noroi.

Altminteri, daca e sa ma plnag de ceva, mai ales in perioada asta a anului!, ma plang de frunze si de ace de brad; care ma invadeaza la fiecare deschidere a usii Posted Image

View Postriso, on 27 octombrie 2017 - 08:10, said:

[...]
Problema e cu totul alta si cu totul neasteptata : se lovesc pasari si insecte de el...[...]

Am aceeasi problema. Mai ales in zona unde am geamurile pe colt si vor sa zboare "scurtatura". Nu am avut victime care sa nu se mai ridice de la pamant dar ... nu e placut. In cazul meu geamurile nu reflecta nimic si tot se intampla. Chiar m-ar interesa si pe mine o solutie, alta decat sa stau cu draperiile trase.

#535
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008
Am dat azi o raită pe la casă ca să discut cu meseriașul care îmi va face feroneria gardului. Ocazie cu care am văzut că electricianul a terminat de pus dozele și a legat tabloul. Așa că partea electrică e în mare măsură gata. M-am hotărât și în privința centralei termice:  Buderus Logamax plus GB072.  Sper să fie alegerea corectă.

Am și câteva întrebări.

Acum la exterior am pusă plasa peste polistiren și un strat de adeziv (sper că m-am exprimat corect). Din câte înțeleg ar mai trebui un strat de adeziv și decorativa. Întrebarea este câte zile de vreme bună consecutive am nevoie pentru aceste operații? Și ce temperaturi minime?

#536
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postiladi, on 28 octombrie 2017 - 16:18, said:

Am dat azi o raită pe la casă ca să discut cu meseriașul care ĂŽmi va face feroneria gardului. Ocazie cu care am văzut că electricianul a terminat de pus dozele și a legat tabloul. Așa că partea electrică e ĂŽn mare măsură gata. M-am hotărât și ĂŽn privința centralei termice:  Buderus Logamax plus GB072.  Sper să fie alegerea corectă.

Am și câteva ĂŽntrebări.

Acum la exterior am pusă plasa peste polistiren și un strat de adeziv (sper că m-am exprimat corect). Din câte ĂŽnțeleg ar mai trebui un strat de adeziv și decorativa. Întrebarea este câte zile de vreme bună consecutive am nevoie pentru aceste operații? Și ce temperaturi minime?

Problema cum o văd eu nu e atit cite zile ai nevoie  cit mai degrabă regimul termic. Dacă te prinde o temperatura de noapte negativă si nu ești uscat cu adezivul sau cu decorativa e rău de tot. Nici vint puternic nu e ok deoarece uscarea se face forțat. La fel cum o temperatura ridicată si soare intens este contraindicata ploaia, frigul si vintul sunt musai sa le eviti. Ca si timp nu durează mult dacă sunt suficienți oameni care știu ce fac. In practica am văzut ca se lucrează cite o echipa pe fiecare latura (2-4 oameni depinde cit de mare este suprafața) astfel incit decorativa sa fie gata intr-o zi. La mina de adeziv nu sunt probleme dacă se da in mai multe zile. Din ce știu nu se oprește aplicarea decorației pe o latura deoarece se cunoaște îmbinarea. Temperatura optima este pe la 20C si se prefera primăvara sau toamna.

#537
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008
Azi mi se reiau lucrările după o săptămână de pauză datorată ploilor.
La interior mai sunt mici retușuri în zona ramelor de geam + izolații, de pus ușa glisantă, izolat podul cu celuloză La exterior completări, izolat geamurile și terminat cu decorativa. Și de finalizat acoperișul.

Teoretic ar trebui să termin faza asta această săptămână. Practic, însă, voi vedea.

Oh, era să uit: pentru că am fost idiot și am ordonat legarea tabloului electric în mod definitiv am fost nevoit aseară să merg să pun câteva prize provizorii. Ocazie cu care am pus și un bec. As fi pus doo, dar de emoție am scăpat unul pe jos Posted Image


Fișier atașat  IMG-20171030-WA0004.jpeg   99,39K   349 download-uriFișier atașat  IMG_20171030_175246.jpg   342,75K   339 download-uri

Editat de iladi, 31 octombrie 2017 - 08:08.


#538
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.012
  • Înscris: 01.10.2014

View Postiladi, on 31 octombrie 2017 - 08:05, said:

...............
Oh, era să uit: pentru că am fost idiot și am ordonat legarea tabloului electric în mod definitiv am fost nevoit aseară să merg să pun câteva prize provizorii. Ocazie cu care am pus și un bec. As fi pus doo, dar de emoție am scăpat unul pe jos Posted Image


Attachment IMG-20171030-WA0004.jpegAttachment IMG_20171030_175246.jpg

astea de pe urma cum le ai facut legaturile? sau erau legaturile si tu doar le ai montat provizoriu? ca nu inteleg.

#539
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008
Acum am avut ceva ratacit prin sertare si le-am pus pe alea pentru a avea muncitorii acces la curent (am fire trase in doze). In final vreau sa le schimb cu alte prize, mai faine Posted Image

Editat de iladi, 31 octombrie 2017 - 10:05.


#540
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 31.480
  • Înscris: 29.04.2008
Întreba cineva cum sunt pragurile de la ușile M'gda.

Intrare:
Fișier atașat  IMG_20171102_124017.jpg   590,82K   411 download-uri

Terasă:
Fișier atașat  IMG_20171102_124031.jpg   650,21K   426 download-uri


Azi am avut zi plină:

Izolație cu celuloză în pod. 130 de saci / 130 mp. Preț 8000 lei material plus manoperă
Fișier atașat  IMG_20171102_122015.jpg   292,25K   441 download-uri

Plus decorativa (inclusiv soclu)

Ora 12. Fișier atașat  IMG_20171102_121527.jpg   560,59K   434 download-uri și seara târziu Fișier atașat  IMG_20171102_171944.jpg   598,75K   443 download-uri

Și, în sfârșit, mi-au adus și montat geamul de la terasă

Fișier atașat  IMG_20171102_171955.jpg   525,77K   429 download-uri

Colegul care era îngrijorat că geamul "va face urât" se poate relaxa: e un geam cuminte. De altfel la 240 de kg e cam greu să fie zburdalnic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate