Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Pareri Sameday curier...

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#73
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca am cam terminat cu comenzile la Emag, tocmai din cauza Sameday. Pe 19 noiembrie am comandat doua scaune de birou de la unul din partenerii Emag, iar din 22 noiembrie coletul sta tot acolo. Am facut greseala ca pe 25 noiembrie sa comand si un televizor, partener Flanco, si cred ca tot la Sameday s-a dus comanda, deoarece statusul a ramas plata acceptata iar Emag mi-a transmis ca a expediat catre curier.

Pe 17 noiembrie, simbata dimineata, chiar in mijlocul reducerilor, am comandat doua placi video fanless de la un magazin de sh. Luni seara, pe 19, m-am trezit cu curierul de la Cargus, l-am intrebat cum naiba asa de repede, daca a venit pachetul cu drona mi-a zis ca a venit cu un Clio care a mers toata ziua. Deci la altii se poate.

Cam asta ar fi cu Emag, am cam terminat-o cu ei. Pentru parteneri Emag este un workaround, vezi firma partenera si comanzi direct de la ei de pe site, posibil ca pentru comenzile realizate prin emag partenerii sa fie dirijati spre sameday.

#74
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Edit: comanda din 25 nu a nimerit la Sameday, vine prin Fan Curier. Statusul pe emag nu s-a schimbat, plata acceptata, curierul m-a sunat adineaori, isi face drum prin zona. Duminica facut comanda, luni predat curier, marti ajuns la mine, deci la altii se poate.

#75
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007
Cea mai proasta firma de curiereat.
Acum 2 luni am avut o situatie destul de naplacuta

Am comandat ceva produse de la Emag in valoare de 1865 RON. M-au sunat luni sa ma intrebe daca sunt acasa pentru livrarea bunurilor, iar eu i-am rugat daca au posibilitatea de a venii cu ele dupa ora 15:00. Mi-au transmis ca nu se poate ca ei lucreaza zilnic intre 08:00 si 12:00 la mine pe zona.
Le-am zis OK nici o problema sa mi le livreze a doua zi la ce ora vor ei numai sa ma sune cu 5 minute inainte (stau cu serviciul foarte foarte aproape de casa).
A doua zi m-au sunat la ora 14:30 ca in 5 minute ajung, am ajuns si eu in aproximativ 5 minute si am mai asteptat dupa ei vreo 15.

Au descarcat produesel (era vorba de un cuptor electric si o plita pe gaz) si le-am inmanat 1900 RON. A numarat banii si mi-a zis: "Ramane asa si pentru noi de o bere, ca nu am sa iti dau rest"
Le-am zis ca nu ramane asa ca nu le las 35 Ron de o bere.... s-a dus la colegul chipurile sa il intrebe daca are sa ii schimbe, si mi-a dat 20 Ron inapoi zicand ca doar atat are.

Imediat dupa am luat legatura cu Emag sa le spun cu ce curieri lucreaza. Emag si-a cerut scuze in numele lor si au zis ca imi dau un voucher de 15 ron. Am refuzat acel voucher si le-am transmis ca doar am vrut sa le transmit cu ce firma lucreaza si ca nu am nevoie de acei 15 RON.

La urmatoarea comanda care o sa imi fie livrata cu SAMEDAY o sa am grija sa am bani exacti si cat mai multe monede... nu de alta dar sa aiba bani marunti sa poata da rest.

#76
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Cei de la sameday au liber vineri, sambata si duminica. Frumos, ce sa zic.

De ce nu am facut comanda in showroom, nu stiu....

Poate prind iar telefonul la 900 lei zilele astea, ca tot a fost asa, si sa-i dau in showroom si ii las pe cei de la sameday sa se plimbe.

Edited by A-d-r-i-a-n, 29 November 2018 - 16:43.


#77
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Sunt multe probleme, dar par sa se concentreze la livrarile in afara Bucurestiului.

Ce am comandat de BF in Bucuresti, au venit destul de repede, prin SameDay, dar ce am am comandat cu livrare in afara Bucurestiului sunt pierdute in "limbo", adica emag zice ca le-a predat curierului de 22 nov 2018, 19:11!

Daca dai click pe link-ul cu AWB, nu exista nicio informatie, nimic!
Am vorbit cu Sameday pe FB si ei se jura ca nu au vazut/atins acel colet.

Am o mica banuiala ca e scandal mare cu electrocasnicele la depozite.
Au vandut mai multe decat se asteptau (aveau pe stoc), iar acum se fac 2 saptamani de cand paseaza problema intre emag si curier.

#78
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Și PCGarage trimite gratuit tot cu Sameday Curier , daca alegi ramburs trimite prin Fan Courier și plătești transport

#79
marbu73

marbu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2008
Țin să te contrazic, am comandat de la PC Garage cu ramburs ( 12 lei),și vine cu Someday. Este in depozitul lor din 28.11, astăzi este in 04.12 și încă nu știu nimic. Au sărbătorit centenarul băieții.

#80
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Ieri mi-a trimis comanda , azi e deja ajunsa in Vaslui.

#81
remus2509

remus2509

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 17.12.2007
gunoi de firma .am comandat un calculator din piese la pcgarage  din data de 26 au plecat si azi in 5 decembrie nu au ajuns .presimt că ajung de crăciun sau dupa

#82
marbu73

marbu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2008
Încă o țeapă. "Sameday va livra azi comanda cu nr ....." (adică ieri), n-a venit nimeni. Am sunat curierul, a răspuns cred de la livrări cineva: este in drum spre dvs. Ți-e lehamite. Merită să le plătești cu monede de un ban.

#83
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Deci am comanda de BF la sameday de 2 saptamani,nu sunt in stare sa livreze,pur si simplu imi e scârba de ei,daca nu câștigăm foarte mult la pret la produs de mult imi băgăm p...eu nu stiu ce animale sălbatice lucrează la ăștia?!

#84
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
La Vaslui s-au mișcat rapid

Attached File  Screenshot_2018-12-06-10-10-02-589_com.android.chrome.png   407.72K   66 downloads

#85
marbu73

marbu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.04.2008
Chiar animale sălbatice, mă minte că m-a sunat și n-am răspuns la telefon (in registru apeluri n-am nici un apel pierdut). Acum zice că n-au curent, vine peste weekend.

#86
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Minunat:

[ https://i.imgur.com/rAfzpoM.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De ce mai au tracking daca nu scaneaza? Asa fac deobicei?

#87
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Cel mai de cacat serviciu de curierat, Sameday, asta ar trebui sa fie motto-ul lor.
De 3 zile ma minte curierul ca vine si a venit pe dracu. Baga tot felul de motive, se plimba de 3 zile cu coletul prin oras/cartier. Cat de nesimtit sa fii sa vorbesti cu omu (in fiecare zi), ii dai o ora la care ajungi cu coletul si dupa aia nu mai dai niciun semn de viata, si asa de 3 zile pierd timpul aiurea asteptand dupa ei. Niste cacati si niste nesimtiti.
Si asta e doar ultimul caz.

Edited by CeapaIndustries, 21 February 2019 - 17:21.


#88
zradu

zradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 12.02.2011
Salutare. Azi am primit SMS că Sameday va livra coletul. E ora 21 iar coletul nu a fost livrate. Verific pe site-ul lor stadiul livrării și apare că fiind livrat la 19.50 deși, repet, nu mi-a fost livret. A mai pățit cineva așa ceva cu acest curier? Din păcate am șters SMS-ul care mă anunța că voi primi coletul.

#89
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 18.03.2009
Comanda emag, data pe 18.06, compusa din 2 produse (2 awb-uri separate), platita cu cardul. Data estimata a livrarii: 20.06. Verific tracking-ul pe 20.06, coletul ajunsese in depozitul local. Peste o ora, surpriza: "Coletul tau face parte dintr-o partida incompleta." Astept. Al doilea awb nu aparea in tracking. Vineri, 21.06, ma duc la sediul curierului. Un produs ajunsese, dar pentru ca nu era si celalalt, ii face retur primului, pentru ca "asa e procedura"... Am ramas masca. Nu era mai simplu sa livreze comanda cand ajungeau ambele colete, sau sa le livreze pe rand, daca tot am 2 awb-uri? Sambata, 22.06: al doilea colet ajunge in depozit. Luni, 24.06, primesc sms ca va fi livrata comanda. M-am bucurat, chiar daca produsele imi trebuiau weekendul trecut. Verific awb-ul 2, din nou surpriza: ora 10:11 - Curierul este in drum spre tine. Ora 10:47 - Coletul tau face parte dintr-o partida incompleta. Ghici ce? N-au putut sa-mi livreze comanda, pentru ca primului colet i se facuse retur (!!!). Le-am scris celor de la emag pe facebook, dar nici macar nu s-au sinchisit sa verifice trackingul, mi-au raspuns cu clasicul "comanda ta va fi livrata in cel mai scurt timp posibil". I-am sunat azi. Primul colet e in trazit, inapoi catre ei, iar de al doilea nu stiu nimic. Fac ei sesizare la Sameday, dupa ce au vazut dezastrul din tracking. Nu pot decat sa ma "bucur" ca produsele mele vor fi manipulate de 3 ori de catre curier, mai ales ca unul din ele e o... moara, care, daca nu ajunge la mine in stare impecabila, va fi returnata. Posted Image Pacat de nervii mei, ca nu-s la prima patanie cu Sameday. Bine era daca iti puteai alege curierul la lansarea comenzii!

Edited by Cojocel, 25 June 2019 - 13:28.


#90
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,449
  • Înscris: 29.01.2008
În data de 19.06.2019 am făcut comandă la eMAG pentru un monitor Dell cu plata ramburs și apărea pe site ca termen de livrare standard prin curier 20 - 21.06.2019. După confirmarea comenzii a apărut ca termen de livrare 22 - 25.2019 prin SAMEDAY24. Comanda a fost predată curierului abia în data de 21.06.2019 ora 18:32 conform eMAG și a intrat în depozitul Sameday în data de 23.06.2019 ora 18:46 (după DOUĂ ZILE!) - conform Sameday și a plecat în tranzit în aceeași zi la ora 22:56. În dimineața zilei de 25.06.2019 neavând nici o informație despre colet am intrat pe site la Sameday în direct pe chat cu agentul Larisa și a scris că se informează și mă contactează prin telefon. De atunci, cei de la Sameday nu au mai putut fi contactați nici pe site, nici pe email nu au răspuns, nici la telefon (6 apeluri în așteptare în 25 - 26.06.2019 cu durate între 11 - 22 minute). În jurul orei 11:30 în data de 25.06 a apărut o modificare în status-ul comenzii pe Sameday că a ajuns în depozitul din Hunedoara la ora 11:19 și de atunci se pare că stă acolo în depozit și în seara zilei de 26.06. În data de 25.06 la ora 18:30 am făcut o reclamație și la eMAG și mi-au răspuns prin sms abia în seara zilei de azi (26.06)  că îmi vor livra comanda până în 29.06.2019. Am comandat deja un monitor de pe alt site (cu livrare prin FAN CURIER). A fost prima și ultima colaborare cu Sameday, iar la eMAG probabil voi renunța, după un lung șir de cumpărături de la ei. Mă bucur că nu am plătit online cu cardul...

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate