Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Audi A7 2.0 TFSI 252CP

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Salutare

A venit vremea de un nou jurnal de bord. Desi nu mi-am dorit aceasta masina absolut deloc (inca "nu ne vorbim"..., ne imprietenim incet incet), a trebuit sa o accept ca si company car. Masina am primit-o cu 12,500km la bord, livrata in Iulie 2016 primului sofer.

Cateva dotari - din ce mi-a spus firma de leasing si am vazut eu (unele poate sunt standard si nu optionale...):

- pachet piele Valona (? mie nu imi pare...e moale dar textura nu pare cea mai fina...)
- pachet Confort (scaune - au multe reglaje, memorii)
- incalzire in scaune fata/spate
- navigatia MMI Plus (dar fara abonament Audi Connect)
- oglinda interioara electrocroma
- alarma
- geamuri si parbriz tratate acustic
- culoarea e argintiu Tornado sau Florette (nu imi dau seama)
- cica are jante Delta (? nu stiu cum sunt, acum a venit cu 17" de iarna)
- faruri LED Matrix
- clima pe 4 zone
- sistem audio Bose
- plasa portbagaj, scaune fata, portbagaj electric
- suspensie pneumatica
- camera video spate, senzori parcare, asistenta la parcare (doar lateral se pare)
- ecranul intre ceasuri de la Audi - cu Navi etc

si probabil alte cateva chestii pe care nu le-am remarcat.
O masina un pic "ciudata", probabil a fost o super oferta ceva de pe stoc, altfel nu se incadra la banii de company car. Si pentru ca a trebuit sa "ne luam" pentru 3 ani si jumatate, m-am gandit sa ii fac un jurnal de bord (poze peste 5-10 zile dupa ce o spal, acum e sub zapada).

Primii 3-400 de km:

- e confortabila (in fata, in spate e OK dar nu exceleaza la spatiu, eu am 180cm si ating tavanul in spate); suspensia pneumatica imi place (am avut pe un Touareg) absoarbe bine denivelarile; cam barca, date fiind dimensiunile si motorasul mititel
- destul de iute (practic e masina cea mai rapida si cu cei mai multi CP pe care am avut-o, dar nu se simte, X5ul dinainte 3.0d se simtea altfel - cuplul de diesel...)
- directia foarte light pentru gustul meu - fata de BMW, chiar si in Dynamic nu simti prea bine masina
- masina e mare - cred ca are 495 cm or so- cam greu prin parcari
- in sport e ceva mai iute si mai manevrabila
- se simte lipsa tractiunii integrale, masina e grea, multe pante pe aici, mai patineaza cate un pic, fara discutie trebuia un 4x4
- accelereaza bine, se duce repede in 140, inca ma obisnuiesc cu ea, n-am mai avut o masina pe benzina de foarte multi ani, imi lipseste cuplul dar imi place ca se incalzeste foarte repede si ca este mult mai silentioasa
- mi se pare destul de zgomotoasa la geamurile laterala (se aud rotile, apa de pe roti aruncata pe aripi - probabil ca neavand rama la geamuri asa se aude - sau sunt si eu cu pitici prea multi pe creier...in afara de acest lucru nu se aude mai nimic, motor, oglinzi - nimic - doar acest zgomot - si la sofer si la pasager)
- vizibilitatea spate e relativ redusa datorita inclinarii lunetei - e OK, suficienta cat sa vad cand se ridica eleronul (la peste 120km/h)
- portbagajul cam nepractic, gandit pentru truse de golf, adanc si putin inalt

O masina "ciudatica", scumpa si configurata un pic aiurea pentru mine, dar...no choice...si cum masina de firma e cea mai buna masina...ramanem prieteni...plus ca e o masina foarte OK, pe banii mei nu mi-as fi luat-o niciodata, asa ca...
In curand si ceva poze, astept sa o duc si la un drum mai lung de 1-2,000 de km, probabil prin februarie-martie, pana atunci servici si inapoi.

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Audi A7 maşină de serviciu? Unde lucrezi?

#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
acum e sub zapada
multe pante pe aici,

S-o conduci sanatos, da' la mine e uscat pe jos si panta am la Academie si la Gradina Botanica.
Poate ar trebui modificat profilul, adica.

#4
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
mda, asa zicea si nevasta-mea, cum de l-au lasat pe ala sa isi ia Audi A7...o firma care se pare are super dealuri cu producatorii de masini...altfel nu stiu cum ar fi intrat in bugetul pe care il am...dar stiti cum e, calul de "dar"...
Da, aici zapada a venit mai repede ca in RO, azi am bagat prima tura de dat la lopata...o poza de noapte...mai multe dupa ce o spal.

Attached Files



#5
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015
Spune-ne si despre consumuri: benzina si ulei.

Edited by Bogdan199O, 13 November 2016 - 20:52.


#6
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
benzina - de cand am luat-o eu, 10.9l/100km. Ulei - inca nu, am mers doar 4-500 de km cred cu ea. Oare mananca? N-am mai avut problema asta de la Passat 2004...vedem. Consumul mi se pare sincer foarte mare. Dar masina e grea si traficul similar cu Bucuresti. Asa ca...

#7
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
Drumuri bune sa ai!
Ca masina de firma, eu as fi fost foarte incantat de ea. Am o vorba: imi place sa stau in trafic, in aglomeratie dar pe banii firmei. Cum inca nu lucrez, circul cu metroul :) Totusi, la asa masina, un diesel se potrivea mai bine.

#8
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc! Sper sa fie fara incidente (aici in Polonia numarul de accidente/masina e similar cu RO cred...cam la fel de nebunie)! Si mie mi-ar fi placut un diesel, asta e.

#9
gazeluta

gazeluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.10.2013
nu ne mai lasa sa facem spume  , ce munca faci ?....

#10
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Frumoasa piesa, s-o stapanesti sanatos.
Si nu-ti face probleme ca incet, incet o sa va imprieteniti !
O singura remarca : nu sunt convins ca X5ul era mai rapid pe 0-100 km/h (verifica de curiozitate), dar ce am sesizat, este ca un SUV este perceput altfel decat o berlina la demaraj, fiind caramida mai mare. La fel o limuzina mare si grea vs. una usurica.

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 gazeluta, on 13 noiembrie 2016 - 21:38, said:

nu ne mai lasa sa facem spume  , ce munca faci ?....

Nu auzi ? Conduce un A7 Posted Image .

#12
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Dar ce treaba aveti voi ( cei care intrebati) cu locul unde lucreaza si ce face acolo? N-ati vrea sa va dea si soldul din banca? WTF, e jurnal de bord aici, nu forumul can-can.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 adilushu, on 13 noiembrie 2016 - 20:54, said:

benzina - de cand am luat-o eu, 10.9l/100km. [...]Dar masina e grea si traficul similar cu Bucuresti. Asa ca...
Pai in Bucuresti a mea, care e tot benzina, dar motor de 1,4 consuma de cand a dat frigul si ploaia si toti s-au suit in masini 10,2. Pana acum eram pe la 9,3

#14
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Traficul nu e chiar ca in Bucuresti, cateodata poate fi nasol, dar nu-i chiar asa rau daca stii pe unde sa mergi. In ce oras esti?
On: masina suna bine, benzina e relativ ieftina aici, ar trebui sa te bucuri de masina, trebuie sa va imprieteniti, asta e, mai ales daca e masina de serviciu...

Edited by serse, 13 November 2016 - 23:53.


#15
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 29.10.2007
da soldul din banca

#16
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007

 MembruAnonim, on 13 noiembrie 2016 - 23:04, said:

Pai in Bucuresti a mea, care e tot benzina, dar motor de 1,4 consuma de cand a dat frigul si ploaia si toti s-au suit in masini 10,2. Pana acum eram pe la 9,3

La 1.4 TSI pe un Golf consumul era in jur de 9-9.5.
X5 3.0D era mai lent la 0-100 dar probabil din cauza cuplului se simtea altfel. Mie mi se parea mai fasneata in trafic, asta parca n-are suflu...dar e cuplul. Stiu ca au pus acest motor de 2 litri mai tarziu, din ratiuni de taxe pe anumite piete.

lucrez pentru o firma americana - aici ai un buget de leasing si iti alegi ce masina iti gaseste firma de leasing in acei bani respectand niste limite de CO2. Doar ca eu n-am putut face asta, a trebuit sa iau o masina care exista in parc deja de la un coleg care a plecat. Asa m-am pricopsit cu ea. A5, A6 am mai vazut pe la firmele la care am lucrat in Romania, dar A7 nu - e o masina cam nepractica mi se pare - doar 4 locuri, foarte mare dat fiind use case-ul - servici acasa si inapoi, consum mare...nu stiu cum s-a invartit fostul coleg de ea. Nu ma plang (prea tare), as fi vrut insa un BMW - pana sa mi-o dea pe asta aveam un 318d care era mai OK prin trafic si parcari, ceva mai mic. Si nu mult mai mic in spate pentru copii, as zice ca la genunchi aveau mai mult spatiu. It is what it is, asa ca sa o vedem cum se comporta, n-am avut Audi niciodata, sunt curios sa o vad in viata de zi cu zi la drum.

#17
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
io deja injur la 4.7m lungime la A5 in parcari ca standard e 5m. Asa-i cand esti obisnuit cu o masina de 2 locuri, care d-abia trece de 4m. Bine ca ai camera si senzori.

#18
Bogdan199O

Bogdan199O

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 16.03.2015

 adilushu, on 13 noiembrie 2016 - 20:54, said:

benzina - de cand am luat-o eu, 10.9l/100km. Ulei - inca nu, am mers doar 4-500 de km cred cu ea. Oare mananca? N-am mai avut problema asta de la Passat 2004...vedem. Consumul mi se pare sincer foarte mare. Dar masina e grea si traficul similar cu Bucuresti. Asa ca...

De ce? E un consum bun, mie Ford Mondeo Break tot 2.0 dar diesel mi-a consumat 11.3 saptamana asta in Bucuresti. Asa e iarna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate