Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

"Acasa nu face asa" despre mamele din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Am avut inspiratia sa ma duc in Anglia cu autocarul, pe drum o familie cu 2 odrasele mergeau tot in Anglia, tot drumul odraselele lor urlau, bateau, alergau pe coridor, deja conducatorul auto era satul si la fiecare curba ne uitam toti la el sa nu sara. Mamica lor la fiecare incercare de atentionare din partea celor din autocar sau chiar daca se sesiza singura ca odraselele urla, se apara spunand "acasa nu fac asa".
Desigur o credea dracu care astepta un sofer stresat, ea repeta "acasa nu fac asa, acasa nu face asa".

La Bucuresti am zis sa merg sa vad si eu un film in 3D, imi iau sotia si copilul si mergem la film, platim biletele si luam ceva dulce, incepe filmul si iara o mama cu un copil tampit care urla, alerga prin sala, se juca la telefon, la toate asta mama lui raspunde "stiti, acasa nu face asa".
Pe diferite mijloace de transport din bucuresti si cluj am auzit fix aceleasi cuvinte "acasa nu face asa", ma nene deci nu te crede nici dracu cand zici "acasa nu face asa", cuvintele alea inseamna ca esti o mama idioata care nu te pricepi sa educi un copil.

De ce nu se pricep romancele sa fie mame? De ce odraselele lor par cele mai needucate animale de pe ogor?
Inteleg ca ai un copil tampit, dar asta cu "acasa nu face" nu o crede nici Obama.

Edited by u-k, 10 November 2016 - 18:17.


#2
blade0blade

blade0blade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 29.09.2015

View Postu-k, on 10 noiembrie 2016 - 18:11, said:

De ce nu se pricep romancele sa fie mame? De ce odraselele lor par cele mai needucate animale de pe ogor?
Inteleg ca ai un copil tampit, dar asta cu "acasa nu face" nu o crede nici Obama.
ROMANCELE in general sau?!? Ca asta inseamna ca si mama ta a fost la fel... Asta daca tot generalizezi

PS: cat despre OBAMA... nici ca va iesi TRUMP presedinte nu credea...

Edited by blade0blade, 10 November 2016 - 18:17.


#3
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Asa sunt unii oameni din pacate, o specie aparte.

#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
De cand orice palma constructiva peste fundulet este semn de violenta grava....toate-si pupa odraslele-n ..

#5
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
Este totusi posibil ca acasa sa nu faca asa, pentru ca acasa e in mediul lui familiar cu oameni pe care ii cunoaste, iar in autocar si la film e scos din ale lui, cu galagie, lume multa, oameni straini, agitatie, oboseala etc. Si e normal ca un copil mic sa faca urat cand este confruntat cu multi stimuli cu care nu e obisnuit si pentru care nu a fost pregatit in prealabil.

Dar ca sa raspund la intrebarea de ce nu stiu romancele sa-si educe copiii, se intampla pentru ca nici romancele nu sunt educate la randul lor. N-ai cum sa-ti inveti copilul ceva ce nu stii nici tu.

#6
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
mai sunt si parinti moderni care "stiu" ca daca ii spun unui copil NU sau NU AI VOIE il marcheaza pe viata de aici rezulta o groaza de probleme.
E adevarat ca daca din 24 de ore copilu doare 8/9 alte 8/9/10 e intr-o institutie apoi 4/5/6 pe tableta/telefon/televizor el acasa nu FACE ASA
dar face oriunde altundeva nu i se satisfac nevoile

#7
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Pe dracu acasa nu face asa. Dar stii asta,
Eu am deasupra apartamentului o familie cu doi copii care fac ca animalele. Noapte de noapte. Iar parintii nu iau nicio masura.
Aud si eu diverse pareri de la consilieri si psihologi care spun ca trebuie sa lasi copilul in pace daca-l apuca bâzdâcii, ca il inhibi daca-l opresti (eu nu sunt de acord cu bataia de niciun fel, dar sunt convins ca exista  alte metode).
In supermarketuri e o placere cand ma nimeresc la cumparaturi cu unele familii cu copii. Urlete, pierdut vremea aiurea din cauza ca juniorii blocheaza circulatia.
Totusi nu cred ca e ceva specific doar mamelor romance/copiilor romani.
Timpul liber putin al parintilor si dezinteresul face sa nu le pese, constient sau nu, de cum creste copilul.

#8
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Eu sunt de acord cu palme date. Până la urmă totul se rezolvă prin frica ....așa și cu dictatorii si oricine....cine nu cunoaște frica nu se oprește pentru că ... ambiție.....

#9
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Eu am ramas frapat cand am vazut o mama tanara, gipsy, pana-n 22 de ani, avea un baietel de 3-4 anisori, a urlat minute in sir si ma-sa nu mai facea nimic, ii spunea ceva in gispsyana dar mai mult o alintare, daca nici astia bronzatii nu-si mai bat copii gen aia spala-te la pl bai jegosule, se duce de rapa societatea ...Am ajuns la concluzia ca lu aia ii era frica de barba-su daca o toarna puradelu` si-i spune ca ma-sa l-a batut, nu ca s-ar fi civilizat ei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7nCkIrn64gw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Ptr cei ce nu stiu materialul.

Edited by ct03nut, 10 November 2016 - 18:39.


#10
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
La gipsani deja e istorie lungă cu nespălarea.......

#11
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Cand eram eu copil si ma apucau bâzdâcii, ca nici eu n-am fost bibelou, eu zic ca un copil 100% cuminte e tampit, mai luam si cate o palma.
Ce intelegeam eu din palma aia era ca individul cu mai multa forta ma umileste. Si nu prea am luat batai legendare. Iar bataile pe care le luam eu erau mai mult din descarcarea nervilor parintilor pe mine.
Ce mergea la mine personal era - faci panarama in magazin, mergem acasa. Te joci cu mingea sau sari coarda in apartament - mi se confisca mingea sau coarda, ce era. Fac alta vitejie nelalocul ei - nu mai ies afara la fotbal si/sau nu ma mai uit la desene ori Salvati de clopotel. Asta era tragedie, ca nu erau atat de multe de facut in casa.
Tot un soi de frica era, dar stiam ca am de "suferit" mai mult prin privarea de "drepturi" decat prin bataie.

#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Aia cu descarcatul nervilor deja se transforma in bataie serioasa, o palma peste fund este sfanta. Am vazut copii de 7-8 ani care se fac parte-n parte cu parintii cand vor sa-i potoleasca, cum s-a ajuns aici ? Ma-sa i-a dat o palma scurta , simbolica , nici nu l-a atins cred si baiatul s-a repezit si i-a tras o palma peste fata lu` ma-sa. (am vazut la niste rude, pentru ca ma-sa nu l-a mai lasat sa se joace pe telefon).

Edited by ct03nut, 10 November 2016 - 18:52.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postu-k, on 10 noiembrie 2016 - 18:11, said:

De ce nu se pricep romancele sa fie mame? De ce odraselele lor par cele mai needucate animale de pe ogor?

Pentru ca majoritatea mamelor au o mentalitate moldoveneasca de tipul: "Lasa bahhhh... decat sa iasa un timid, mai bine sa iasa un tupeist si un obraznic din copilul asta..."  Sau, tradus altfel "decat sarac si bolnav mai bine bogat si far' di grija".

De asta e plina Romania de tupeisti, de zbieragii si de obraznici...

Edited by rosix, 10 November 2016 - 18:54.


#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View Postu-k, on 10 noiembrie 2016 - 18:11, said:

Am avut inspiratia sa ma duc in Anglia cu autocarul, pe drum o familie cu 2 odrasele mergeau tot in Anglia, tot drumul odraselele lor urlau, bateau, alergau pe coridor, deja conducatorul auto era satul si la fiecare curba ne uitam toti la el sa nu sara. Mamica lor la fiecare incercare de atentionare din partea celor din autocar sau chiar daca se sesiza singura ca odraselele urla, se apara spunand "acasa nu fac asa".
Desigur o credea dracu care astepta un sofer stresat, ea repeta "acasa nu fac asa, acasa nu face asa".

La Bucuresti am zis sa merg sa vad si eu un film in 3D, imi iau sotia si copilul si mergem la film, platim biletele si luam ceva dulce, incepe filmul si iara o mama cu un copil tampit care urla, alerga prin sala, se juca la telefon, la toate asta mama lui raspunde "stiti, acasa nu face asa".
Pe diferite mijloace de transport din bucuresti si cluj am auzit fix aceleasi cuvinte "acasa nu face asa", ma nene deci nu te crede nici dracu cand zici "acasa nu face asa", cuvintele alea inseamna ca esti o mama idioata care nu te pricepi sa educi un copil.

De ce nu se pricep romancele sa fie mame? De ce odraselele lor par cele mai needucate animale de pe ogor?
Inteleg ca ai un copil tampit, dar asta cu "acasa nu face" nu o crede nici Obama.
la fel si cainele care e cuminte, n-a mai muscat pe nimeni, de aia merg fara botnita

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007

View Postambr0zie, on 10 noiembrie 2016 - 18:29, said:

Pe dracu acasa nu face asa. Dar stii asta,
Eu am deasupra apartamentului o familie cu doi copii care fac ca animalele. Noapte de noapte. Iar parintii nu iau nicio masura.
Aud si eu diverse pareri de la consilieri si psihologi care spun ca trebuie sa lasi copilul in pace daca-l apuca bāzdācii, ca il inhibi daca-l opresti (eu nu sunt de acord cu bataia de niciun fel, dar sunt convins ca exista  alte metode).
In supermarketuri e o placere cand ma nimeresc la cumparaturi cu unele familii cu copii. Urlete, pierdut vremea aiurea din cauza ca juniorii blocheaza circulatia.
Totusi nu cred ca e ceva specific doar mamelor romance/copiilor romani.
Timpul liber putin al parintilor si dezinteresul face sa nu le pese, constient sau nu, de cum creste copilul.
Si al meu tropaie , sare, se zbenguieste.  Dar e iarna,  ce sa fac? Sa il scot in curte la trambulina? Sunt 5 grade afara, raceste in 2 minute. Probabil si noi am fost la fel.  Bine ca stau la casa.

Altfel, cum naiba sa  supui copii la un calvar de drum  de 2000 km cu autocarul.   E strigator la cer. Ce dracu, un bilet de avion costa  130 de lei Londra -Tm, si dureaza 2-3 ore.  Dar sa-l tii 20 de ore pe autocar, nici nu pot sa-mi imaginez asa ceva.  
Sa faci un copil sa stea locului nemiscat, e ca si cum ai vrea sa dresezi pisica sa nu-si mai ascuta ghearele- care este defapt un reflex.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2016 - 18:56, said:

Sa faci un copil sa stea locului nemiscat, e ca si cum ai vrea sa dresezi pisica sa nu-si mai ascuta ghearele- care este defapt un reflex.

Trebuie sedati cumva sa doarma sau impachetati si bagati la bagajul de cala. Nu poti deranja alte 50 de persoane ca nu iti sta odrasla in banca ei... Trebuie dresata sa stea.

Edited by rosix, 10 November 2016 - 19:15.


#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2016 - 18:56, said:

Si al meu tropaie , sare, se zbenguieste.  Dar e iarna,  ce sa fac? Sa il scot in curte la trambulina? Sunt 5 grade afara, raceste in 2 minute. Probabil si noi am fost la fel.  Bine ca stau la casa.
Sa te bucuri de el, nu, nu-s ironic, paradoxal nu-mi displac copiii.
Dar ma indoiesc ca al tau sare si tropaie in fiecare noapte la ora 2. Si nu exagerez.
@rosix - vreau sa cred ca ai scris la misto. Nu se poate asta, dar daca pe un drum, de 2,3,20 de ore altii sunt deranjati de copilul tau si tu stai nepasator cu ochii in smartphone - eventual daca iti spune cineva sa incerci cumva sa-l linistesti te mai si ratoiesti la ala ca e copil, ce sa-i faci, inseamna ca esti un strain pentru copil, fara autoritate.

#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Manelele si zaharul is de vina ! Prea multe dulciuri si sucuri , strica ! Copiii nu-s vinovati prin manifestarile lor , doar ca imita ce vad acasa !! Din parinti descreierati ( cretini ) nu au cum sa iasa copii cuminti si linistiti ( ascultatori ) . E regula degeaba unii o dau cotita !

Edited by cobi1, 10 November 2016 - 19:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate