Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

"Acasa nu face asa" despre mamele din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

View Postvyctoras1985, on 10 noiembrie 2016 - 18:32, said:

Eu sunt de acord cu palme date. Până la urmă totul se rezolvă prin frica ....așa și cu dictatorii si oricine....cine nu cunoaște frica nu se oprește pentru că ... ambiție.....
Da? Cum ar fi fost sa-ti fie frica sa scrii asta? Spui ca esti de acord ca altul sa traiasca in frica. Cum ar fi ca tu sa traiesti asa nu te gandesti?

#20
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postct03nut, on 10 noiembrie 2016 - 18:20, said:

De cand orice palma constructiva peste fundulet este semn de violenta grava....toate-si pupa odraslele-n ..
Pardon , nu le pupa nicaieri , ca asta ar fi agresiune sexuala !
....
Altul este motivul , si scriam eu pe alt topic . Copii de 3-4 ani datorita educatiei - nu , si incurajarii parintilor , arata si se comporta ca niste manelisti/maneliste . Imbracaminte , gesturi , vorbe ...incurajati sa se creada buricul universului .

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmaximg, on 10 noiembrie 2016 - 19:40, said:

Altul este motivul , si scriam eu pe alt topic . Copii de 3-4 ani datorita educatiei - nu , si incurajarii parintilor , arata si se comporta ca niste manelisti/maneliste . Imbracaminte , gesturi , vorbe ...incurajati sa se creada buricul universului .

Exact asa fac elevii de liceu. Odata iesiti de acolo zbiara ca descreieratii. E aceeasi manifestare dar la alta varsta... Tot aia e. Manelizare de la varsta frageda. Lipsa de oameni cu educatie alaturi de ei.  Oameni necivilizati care au dat buzna la oras, ca mureau de foame in satul lor.

De asta ne urasc britanicii. Pentru ca plin de romanasi care freaca duda, rad ca prostii, ragaie in public, se spala rar si isi fac loc cu coatele...

Edited by rosix, 10 November 2016 - 20:09.


#22
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

View Postambr0zie, on 10 noiembrie 2016 - 18:29, said:

Pe dracu acasa nu face asa. Dar stii asta,
Eu am deasupra apartamentului o familie cu doi copii care fac ca animalele. Noapte de noapte. Iar parintii nu iau nicio masura.
Aud si eu diverse pareri de la consilieri si psihologi care spun ca trebuie sa lasi copilul in pace daca-l apuca bâzdâcii, ca il inhibi daca-l opresti (eu nu sunt de acord cu bataia de niciun fel, dar sunt convins ca exista  alte metode).
In supermarketuri e o placere cand ma nimeresc la cumparaturi cu unele familii cu copii. Urlete, pierdut vremea aiurea din cauza ca juniorii blocheaza circulatia.
Totusi nu cred ca e ceva specific doar mamelor romance/copiilor romani.
Timpul liber putin al parintilor si dezinteresul face sa nu le pese, constient sau nu, de cum creste copilul.

E copil ma, ce vrei sa-i faci? Tu n-ai fost la fel? Erai vreun sfant care nu tipa deloc, nu spargea nimic, nu avea bazdaci cand mamaica nu-i lua jucaria preferata sau ceva dulce? Sunteti culmea.

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View Postct03nut, on 10 noiembrie 2016 - 18:50, said:

Ma-sa i-a dat o palma scurta , simbolica , nici nu l-a atins cred si baiatul s-a repezit si i-a tras o palma peste fata lu` ma-sa.

Si nu i-o dat ma-sa somn la mucos?

#24
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

View Posttoto_riina, on 10 noiembrie 2016 - 20:25, said:

E copil ma, ce vrei sa-i faci? Tu n-ai fost la fel? Erai vreun sfant care nu tipa deloc, nu spargea nimic, nu avea bazdaci cand mamaica nu-i lua jucaria preferata sau ceva dulce? Sunteti culmea.

Ma bucur ca ne cunoastem si ne tragem de sireturi. Si le stii pe toate. Român adevarat.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu am vazut frecvent astfel de secvente de nesimtzire umana - copii care deranjeaza si parinti pe care ii doare'n cour... N-am vazut nici macar un singur astfel de parinte sa ia copilul de mana si sa-i explice ca, daca face ca toti dracii, deranjeaza in jur, ca nu se face asa, ca trebuie sa stam locului in banca noastra, etc, etc, etc... cu vorba buna adica.  Mai toate spun "Gigel, vin' la mama...." dar doar asa cat sa le auda lumea...

#26
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Asta este partea interesanta ca in loc sa potoleasca copilul, sa vorbeasca cu el ca nu este frumos, nu este normal, un copil sanatos nu face asa ceva, nu se comporta in halul ala... ce face mamica lui? Mamica lui este mai atenta la imagine, in loc sa discute cu copilul este atenta sa zica "acasa nu face asa".

Si legat de ce a zis colegul de mai sus, sa fiu scuzat dar nu m-am pomenit vreodata sa vina vreun vecin la tata ca ma comport ca un animal, ca el nu stie sa ma educe, cred ca era un fel de jignire ca dat gresi ca parinte.

#27
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Pentru ca orice proasta poate fi mama, si fix astea sunt mame foarte des si de aceea ne intalnim mai des cu astfel de specimene cu "copil tampit"

#28
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
Sunteti culmea, ma, voi nu faceati la fel, ma? nu jucati fotbal in casa la 2 noaptea? nu urlati in magazin si parintii vostri ori nu va bagau in seama ori erau mandri de ce inteligenti sunteti? pe tren faceati altceva decat alergatura si strigate? va zic eu ca fix asa faceati, si eu va cunosc pe fiecare in parte, pentru ca asa e bine, sa le stii pe toate si sa generalizezi.
Comunisti ce sunteti. Si bosorogi,
Asta a fost la misto, apropo.

Edited by ambr0zie, 10 November 2016 - 21:53.


#29
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2016 - 18:56, said:

Sa faci un copil sa stea locului nemiscat, e ca si cum ai vrea sa dresezi pisica sa nu-si mai ascuta ghearele- care este defapt un reflex.
in functie de varsta ii lipesti o tableta pe ochii si n-ai treaba cu el in autocar
fara a insinua ca Bursul este copil

View PostBursul, on 10 noiembrie 2016 - 22:05, said:

Kindle ... si eu vad multi zombie cu nasul in kindle. Fac parte din ei Posted Image
tableta are efect
acum la ce film poti sa mergi cu un copil si sa nu fie interesat de poveste ?

Edited by MarianG, 10 November 2016 - 22:11.


#30
Suno

Suno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 10.04.2011
"Acasa nu face asa", dar face altfel, poate mult mai rau!
Totul depinde de cum sunt educati de mici si daca sunt sau nu bolnavi.

Va prezint un exemplu de educatie a copiilor,  real,
petrecut cu f.multi ani in urma in familia unui vecin (din copilaria mea), muncitori cu cateva clase primare:

Aveau trei copii (doi baieti si o fata), cu varste intre 6-9 ani; ne jucam afara pe strada (linistita de cartier, fara masini).
Iese mama copiilor la poarta si-i striga sa vina la masa de pranz.
Copiii raspund ca vin imediat. s-au luat cu joaca. Mai trece un timp, striga mama copiii inca odata sa vina, ca a pus masa.
Copiii iar raspund ca vin, dar... joaca. Mama incuie poarta, pranzeste numai cu sotul, strange mancarea, vasele, descuie poarta si-si vede de treburi.
Cand s-a spart gasca de la joaca si au mers acasa, au vrut mancare. Mama le-a spus ca a trecut ora de masa, vor urma sa mai manance la cina.
Nu le-a dat nimic, ca nu mor din asta. De atunci in urmatorele zile, de abia scotea mama lor capul pe poarta la ora pranzului si se prezentau la masa.
De asemenea, tinea cont de boacanele facute de fiecare copil si duminica,
cand mai ieseau prin oras, cei care aveau mai putine (boacane) primeau mai multe dulciuri, inghetate etc.
Nu au luat bataie, desi era vremea cand se purta astfel de "educatie" erau politicosi, ascultatori.

Au iesit din acesti copii, niste oameni adevarati, educati si echilibrati.
Repet, aceasta relatare nu este o poveste, ci realitate,
care mi-a ramas in minte si a ramas un exemplu de educatie de la niste oameni de rand, "needucati".

Edited by Suno, 10 November 2016 - 22:24.


#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postrosix, on 10 noiembrie 2016 - 19:15, said:


Trebuie sedati cumva sa doarma sau impachetati si bagati la bagajul de cala. Nu poti deranja alte 50 de persoane ca nu iti sta odrasla in banca ei... Trebuie dresata sa stea.
Eventual indusi in coma profunda.. una dupa ceafa, nu?

View Postambr0zie, on 10 noiembrie 2016 - 19:20, said:

Sa te bucuri de el, nu, nu-s ironic, paradoxal nu-mi displac copiii.
Dar ma indoiesc ca al tau sare si tropaie in fiecare noapte la ora 2. Si nu exagerez.
@rosix - vreau sa cred ca ai scris la misto. Nu se poate asta, dar daca pe un drum, de 2,3,20 de ore altii sunt deranjati de copilul tau si tu stai nepasator cu ochii in smartphone - eventual daca iti spune cineva sa incerci cumva sa-l linistesti te mai si ratoiesti la ala ca e copil, ce sa-i faci, inseamna ca esti un strain pentru copil, fara autoritate.
Alaltaieri a fist la judo. L-au stors acolo, a adormit in masina. A doua zi tot obosit era si a dormit mult dupa-masa. Seara noi eram rupti si el spirt. La 0:30 mi-e foame. La 1 noaptea inca se zbenguia.  Pe la 1 jumate inca nu dormea.

#32
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
In fiecare noapte?

#33
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
parerea mea este ca parintii in romania incearca sa ofere copiilor ceea ce le-a lipsit lor in comunism. atunci era o tacere totala si o limitare a spiritului de aventura si a individualismului. lucru resimtit puternic de populatie. care dupa 89 a refulat extrem de mult. pe vremuri era plin peste tot de "disciplina" si "educatie" iar lumea a refuzat asa ceva in bloc dupa 89. pana la urma decat sa fie copilul un sperios fricos fata de orice preferi sa ii dai libertatea sa experimenteze si se afirme.
din pacate aia care pe vremuri erau cu cenzura dau vina evident tot pe populatie ca vezi domne lipseste disciplina. motiv chipurile sa revina ei la putere .....
cred ca ceea ce s-a intamplat este doar explicatia clara a faptului ca nu poti trata niste persoane cu impunere aiurea .....altfel iese ce iese. sa nu uitam cand dupa ce irak-ul a fost eliberat de americani de mult ce iubeau irakienii disciplina si dictatura s-au urcat pe statuia lu saddam si i-au dat...binete ......

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2016 - 22:46, said:


Alaltaieri a fist la judo. L-au stors acolo, a adormit in masina. A doua zi tot obosit era si a dormit mult dupa-masa. Seara noi eram rupti si el spirt. La 0:30 mi-e foame. La 1 noaptea inca se zbenguia.  Pe la 1 jumate inca nu dormea.
pai si ce vrei...are orarul lui...plus ca sa nu uitam ca necesarul de somn pentru un copil e altul decat al unui adult.....ca atare sunt intotdeauna in defazare......uite de aia e bine sa aiba copilul camera lui cu ce ii trebuie nu ca pe vremuri cand zicea ceausescu ca putem trai 10 insi intr-o garsonieare sau ceva ......

#34
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

View Postu-k, on 10 noiembrie 2016 - 18:11, said:



De ce nu se pricep romancele sa fie mame? De ce odraselele lor par cele mai needucate animale de pe ogor?
Inteleg ca ai un copil tampit, dar asta cu "acasa nu face" nu o crede nici Obama.

pun pariu ca nu ai copii!
si cum nu ai copii sa vorbesti atunci cand o sa ai..

View Postu-k, on 10 noiembrie 2016 - 21:20, said:



sa fiu scuzat dar nu m-am pomenit vreodata sa vina vreun vecin la tata ca ma comport ca un animal

pei nu aveai de unde sa te inspiri...

View Posttfmercedez, on 10 noiembrie 2016 - 22:46, said:



Alaltaieri a fist la judo. L-au stors acolo, a adormit in masina. A doua zi tot obosit era si a dormit mult dupa-masa. Seara noi eram rupti si el spirt. La 0:30 mi-e foame. La 1 noaptea inca se zbenguia.  Pe la 1 jumate inca nu dormea.

si eu care credeam ca numai al meu se culca pe la 12-1 noaptea

View PostSuno, on 10 noiembrie 2016 - 22:15, said:

"Acasa nu face asa", dar face altfel, poate mult mai rau!
Totul depinde de cum sunt educati de mici si daca sunt sau nu bolnavi.

Va prezint un exemplu de educatie a copiilor,  real,
petrecut cu f.multi ani in urma in familia unui vecin (din copilaria mea), muncitori cu cateva clase primare:

Aveau trei copii (doi baieti si o fata), cu varste intre 6-9 ani; ne jucam afara pe strada (linistita de cartier, fara masini).
Iese mama copiilor la poarta si-i striga sa vina la masa de pranz.
Copiii raspund ca vin imediat. s-au luat cu joaca. Mai trece un timp, striga mama copiii inca odata sa vina, ca a pus masa.
Copiii iar raspund ca vin, dar... joaca. Mama incuie poarta, pranzeste numai cu sotul, strange mancarea, vasele, descuie poarta si-si vede de treburi.
Cand s-a spart gasca de la joaca si au mers acasa, au vrut mancare. Mama le-a spus ca a trecut ora de masa, vor urma sa mai manance la cina.
Nu le-a dat nimic, ca nu mor din asta. De atunci in urmatorele zile, de abia scotea mama lor capul pe poarta la ora pranzului si se prezentau la masa.
De asemenea, tinea cont de boacanele facute de fiecare copil si duminica,
cand mai ieseau prin oras, cei care aveau mai putine (boacane) primeau mai multe dulciuri, inghetate etc.
Nu au luat bataie, desi era vremea cand se purta astfel de "educatie" erau politicosi, ascultatori.

Au iesit din acesti copii, niste oameni adevarati, educati si echilibrati.
Repet, aceasta relatare nu este o poveste, ci realitate,
care mi-a ramas in minte si a ramas un exemplu de educatie de la niste oameni de rand, "needucati".

cred ca bataia era numai la ore fixe..dar nu stii tu

View Postcdsoft, on 10 noiembrie 2016 - 21:28, said:

Pentru ca orice proasta poate fi mama, si fix astea sunt mame foarte des si de aceea ne intalnim mai des cu astfel de specimene cu "copil tampit"
si in trecut orice proasta putea fi mama...astea din ziua de azi au privilegiul avortului...deci cand erau mai multe mame proaste? in trecut sau in ziua de azi?

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu nu cred că mințea. Acasă nu face așa pentru că are bateriile consumate, prin autocar, parc, supermarket, cinema.  De fapt ce mai face un copil acasă decât sa doarmă și sa stea pe pc, tabletă sau telefon?

#36
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

View PostSuno, on 10 noiembrie 2016 - 22:15, said:

Mama le-a spus ca a trecut ora de masa, vor urma sa mai manance la cina.
Nu le-a dat nimic, ca nu mor din asta. De atunci in urmatorele zile, de abia scotea mama lor capul pe poarta la ora pranzului si se prezentau la masa.

Exact asta e treaba parintilor, sa isi invete copilul ca are libertatea de a alege, dar ca tot ce face are consecinte cu care el trebuie sa traiasca. Eu inteleg instinctul de a proteja copilul de cel mai mic discomfort, e normal sa ii vrei binele, dar ca parinte trebuie sa poti sa renunti la binele de moment al copilului pentru binele pe termen lung. Si daca asta inseamna sa ii fie foame cateva ore, sa planga putin dupa o jucarie stricata sau data unui copil sarman ca n-a avut grija de ea sau alte asemenea lectii cand nu vrea sa asculte de vorba buna, atunci cred ca e mai important sa iasa un adult adaptat si fericit decat sa primeasca orice isi doreste cand e copil.

Desigur ca nu vorbim de lectii in care e joc siguranta sau sanatatea copilului (unde cred ca e singurul moment in care ai voie sa ii tragi una la fund, daca se smulge din mana ta si fuge in mijlocul strazii sau umbla la aragaz si priza si nu pricepe din prima ca nu are voie sa faca asa ceva, o palma care sa ii atraga atentia ca a intrecut orice limita este mai buna decat un copil mort - desigur legat de faptul ca in rest nu primeste palme, deci e o chestie iesita din comun pentru el, pentru a marca o greseala iesita din comun).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate