Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Acasa nu face asa" despre mamele din romania

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
sau poate vrea sa atraga atentia prin galagia lui..... mai stii ce e in mintea unui copil

#38
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016

View Postcasadivino, on 11 noiembrie 2016 - 08:19, said:

si in trecut orice proasta putea fi mama...astea din ziua de azi au privilegiul avortului...deci cand erau mai multe mame proaste? in trecut sau in ziua de azi?
Proastele nu fac avort :D

#39
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
1 - Trebuie sa fii dement sa cari copiii cu autocarul de-a latul Europei...
2 - Soferul nu s-a infipt in parinti ? Centurile trebuie purtate inclusiv in autocar, am inteles ca ii opeste politia daca vede pasageri in picioare, pe interval.
3 - In loc sa ne varsam oful pe forumuri, nu ma bine abordam politicos dar ferm, parintii ? Dincolo de "nu face copilul asa", fa TU (parinte) ceva...


PS: a mea merge in scaunuld e masina cu centura pana in Grecia. Odata mi-a atras ea atentia ca uitasem sa ii pun centura...negociem orice, dar nu regulile de siguranta.

#40
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Later edit : inteleg ca educatia e exclusiv apanajul mamelor...tatii nu au nici o contributie, nu ?

#41
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Educatia se face incepand de mic... de catre ala care sta 2 ani acasa cu copilul pe banii statului... de obicei femeia, nicidecum barbatul, astea sunt cazuri rare.

#42
Gyselle

Gyselle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 19.03.2014
in multe cazuri educatia este facuta de bone

#43
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Exagerezi... putini in Romania isi permit bone... ce bona sa aiba majoritatea familiilor intr-o tara in care jumatate de populatie castiga sub 400 euro/luna?
Poate doar pe bunica si-o permit, ca vine gratis, din "obligatie" :D

#44
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Cata ura...nu pot sa cred. Cum puteti judeca/comenta comportamentul unui copil? Oare ce fel de mame v-au crescut? Probabil stiati de frica curelei sau a furtunului de la masina de spalat si acum sunteti domnisoare de pension. Bine ca sunteti minoritari in societatea asta(nu, nu sunteti ''altfel'').

#45
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,161
  • Înscris: 17.07.2013

View Postcdsoft, on 11 noiembrie 2016 - 11:13, said:

Proastele nu fac avort Posted Image
stiu...fac minim 5

#46
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
N-ai inteles, aici nu se judeca comportamentul copilului, se judeca cel al parintelui. Copilul n-are nicio vina, el face doar ce a fost invatat sa faca sau ce i s-a permis sa faca. De-aia are parinti care sa raspunda de el.

#47
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
Am inteles foarte bine despre ce ''dezbateti''. Insa nu pot crede ca acei copii au fost invatati sa faca asa(ce parinte e nebun sa faca asta?). Erau doar plictisiti, cred. Oricum, m-a socat ura care razbate din unele comentarii.Gratuita. Inutila.

Edited by adds, 11 November 2016 - 14:44.


#48
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Unii nu au intalnit situatia... si nu stiu cum e.
Unii copii pur si simplu fac ca posedatii... sau ca niste veverite (care de obicei sunt agitate) inchise in cusca daca ati vazut asa ceva.
Si parintii in loc sa ii potoleasca stau ca vitele si uneori se mai si distreaza si sunt mandrii ca acesta reuseste sa deranjeze lumea din jur.

Edited by cdsoft, 11 November 2016 - 14:50.


#49
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Posttoto_riina, on 10 noiembrie 2016 - 20:25, said:



E copil ma, ce vrei sa-i faci? Tu n-ai fost la fel? Erai vreun sfant care nu tipa deloc, nu spargea nimic, nu avea bazdaci cand mamaica nu-i lua jucaria preferata sau ceva dulce? Sunteti culmea.
în sfârșit un comentariu logic și la obiect. Restul cred ca sunteți duși cu pluta rău. Ori abia v-au ieșit tuleii la cuc si nu știți ce înseamnă să ai un copil.

View Postcdsoft, on 11 noiembrie 2016 - 14:49, said:

Unii nu au intalnit situatia... si nu stiu cum e.
Unii copii pur si simplu fac ca posedatii... sau ca niste veverite (care de obicei sunt agitate) inchise in cusca daca ati vazut asa ceva.
Si parintii in loc sa ii potoleasca stau ca vitele si uneori se mai si distreaza si sunt mandrii ca acesta reuseste sa deranjeze lumea din jur.
ce sa povestim. Repede se mai deranjează romanii. La taxe si impozite de tot felul nu va deranjați, stați mâlc.

View Postadds, on 11 noiembrie 2016 - 14:44, said:

Am inteles foarte bine despre ce ''dezbateti''. Insa nu pot crede ca acei copii au fost invatati sa faca asa(ce parinte e nebun sa faca asta?). Erau doar plictisiti, cred. Oricum, m-a socat ura care razbate din unele comentarii.Gratuita. Inutila.
unii de aici îți lăsa impresia că au fost bătuți numai în cap când erau mici.

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcdsoft, on 11 noiembrie 2016 - 14:49, said:

Unii nu au intalnit situatia... si nu stiu cum e.
Unii copii pur si simplu fac ca posedatii... sau ca niste veverite (care de obicei sunt agitate) inchise in cusca daca ati vazut asa ceva.

Aia sunt copii nebatuti la timp... Sincer acum... io sa fi fost in locul soferului, i-as fi dat jos din autocar in camp... E vinovat ala care a organizat excursia care nu a interzis copiilor sub o anumita varsta sa participe. Nu ai cu cine sa lasi copchiii acasa, nu mai mergi nicaieri, e simplu.

Edited by rosix, 11 November 2016 - 15:37.


#51
EscapE13

EscapE13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,353
  • Înscris: 18.01.2016

View Postrosix, on 11 noiembrie 2016 - 15:37, said:



Aia sunt copii nebatuti la timp... Sincer acum... io sa fi fost in locul soferului, i-as fi dat jos din autocar in camp... E vinovat ala care a organizat excursia care nu a interzis copiilor sub o anumita varsta sa participe. Nu ai cu cine sa lasi copchiii acasa, nu mai mergi nicaieri, e simplu.
Trăiești intr-o societate și trebuie să te adaptezi situației. Șoferul ala a văzut multe, ca de aia e șofer. Iar la faza cu bătutul, încă mai e mentalitatea comunistă și după atâția ani. Și uite așa, ne întrebăm de ce românii nu evoluează. Uite de aia.

#52
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
@escape, stai lin, e troll. Nu te obosi.

#53
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Parerea mea e ca sociatatea asta desteapta nu face decat sa culpabilizeze parintele. Ii dai o palma, ca de ce ii dai, nu sta locului e vina parintelui ca nu i-a facut "educatie". Plus o ciurda de diversi care isi dau ca parerea si habar n-au despre ce vorbesc. E usor sa te uiti din afara si sa judeci. Oricum exemplul dat e complet idiot, nici un copil sanatos la cap nu poate sa reziste unei calatorii cu autocarul pe distante lungi.

Se da situatia urmatoare : clasa a 5-a, invatat dupa masa : se scoala, mananca, face teme pana la pranz, mananca si se duce la scoala; vine  la 6,30, pana la 7 mananca. Ce mai faci cu el la sapte, ca si noi ca parinti suntem rupti de oboseala ?
Unde sa il mai duci sa il mai alergi, ce engleza sau germana sa ii mai bagi in cap ?? Cand, ca ii crapa capul ?
Rezultatul : agitat. Normal, ca sta peste 14 ore la birou sau in banca. La scoala sar pe geam de la parter. Vorbesc in ora. Vreo 5-6 din 25 de copii, mereu aceeasi. Al meu inclus.

Desigur e vina parintilor. Nu il educam. N-ai cum sa il educi sa taca, poti sa il educi sa nu scoata orice pe gura. Nici sa stea teapan nu il poti educa. Nu e bine sa il bati, nu e bine sa nu-l bati, orice faci nu e ok.

Ajung la concluzia ca pur si simplu din caracter unii copii sunt mai linistiti. Altii mai zburdalnici. Parintii care au copii linistiti sunt aclamati ca "uite ce bine si-au educat copilul". Ceilalti, sunt blamati ca nu le pasa, ca nu i-au dat cei 7 ani de acasa. Intotdeauna sunt parintii de vina.

In trecut nu era moda asta sa fie mereu parintii acuzati. Cand eram noi mici nu se facea atata tam-tam cand facea cineva un copil. Acum femeile sunt razna, ridica la nivel de arta simpla conditie de mama; adica supravietuim ca specie de miliarde de ani, acum daca Tontonel manaca biscuit la 2 si iaurt la 5, si nu invers, e tragedie frate. Nu mai creste copilul, nu mai e sanatos. Se pune prea multa presiune pe parinti, dupa parerea mea. Uite sunt oameni care ytrag cat pot de un copil, nu au cu ce efectiv (slava cerului ca nu e cazul meu, dar cunosc cazuri). Nu ajung toti doctori si diplomati de cariera. Nu mi se pare ca e vina parintilor.

Pe de alta parte, intotdeauna e cu du-te vino orice situatie : si aia au dreptul in casa lor sa topaie cat vor, si tu sa te odinesti. Si aia au dreptul sa mearga in excursie cu copii, si tu. Pana la urma daca vrem sa nu riscam sa fim deranjati - adica avem o atitudine nobila, putem lua noi avionul. Cel putin daca urla vre-un copil dureaza mai putin.

#54
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Cand deja lumea iti atrage atentia (deci nu te-ai simtit tu sa faci asta in mod voluntar) si tu in loc sa iei copilul sa il potolesti (fara violenta, evident) esti mai preocupat sa te scuzi ca acasa e ingeras si acum e o megaexceptie ca face ca posedatul... nu tine scuza ta ca parintele nu are nici o vina.

Edited by cdsoft, 11 November 2016 - 16:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate