Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Soundbar LG decalaj sunet...

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Va salut...
Am cumparat un soundbar LG SH5 de la Emag.Asta e al treilea soundbar in decurs de 2 saptamani.Primul a fost un Samsung,pe care din pacate nu l-am putut sincroniza cu tv-ul (care este un LG 55LF65).Apoi la recomandarea celor de la Emag am luat un soundbar SH4 care nu are nici un fel de posibilitate de a seta bass sau inalte.Asa ca l-am returnat si ala si am optat pentru asta mai scump,adica SH5.
Dar acum intampin alta problema:am probleme cu sincronizare dintre sunet si imagine.Am citit intructiunile si review-urile dar nu gasesc rezolvare.El are si posibilitatea de a decala un pic sunetul,dar cu toate ca functia exista teoretic,fizic nu se intampla nimic.
Unii ziceau ca se poate trece TV-ul pe modul "game" unde procesarea este mai rapida si atunci decalajul o sa dispara,dar problema e ca daca TV-ul e conectat la soundbar toate acele optiuni devin inaccesibile.
Cu celelalte doua sounbar-uri nu am intampinat aceasta problema.
Ma puteti ajuta cumva cu vreun sfat,idee??

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,074
  • Înscris: 20.06.2009
Am și eu televizor LG cu soundbar LG, dar nu întîmpin această problemă. Mă rog, există decalaj pe un singur canal (Paramount), dar acolo e de la ei.
În mod normal, dacă legătura e corectă (prin cablu optic ar fi recomandat), diferențele între sunet și imagine pot fi corectate din meniul Sunet al televizorului.

#3
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Daca e conectat prin cablu nu are cum sa existe decalaj.
Daca e wireless atunci cel mai probabil exista un mic decalaj de 0.2 - 0.3 secunde.

#4
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Problema se manifesta pe toate canalele.
De conecatat l-am conectat prin bluetooth,dar l-am incercat si cu cablu optic si la fel am decalaj.Iar celelalte doua avute nu faceau problema asta.Decalajul e intr-adevar de cateva milisecunde pana intr-o secunda,dar se observa clar.

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
Decalajul e mai ales de la conexiuna blutooth. Apare ,mai mic sau mai mare pe orice dispozitiv conectat cu blutooth. Largime de banda a unei astfel de conexiuni e foarte limitata, de aceea device-ul tre' sa proceseze semnalul ,sa-i faca un downgrade la parametrii ca sa-l poate transmite si uite cum apar diverse decalaje.

Edited by edigee, 30 October 2016 - 20:26.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,375
  • Înscris: 24.06.2008
Ok,si se poate face ceva in privinta asta ??

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Faci conexiunea prin cablu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate