Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Xiaomi Redmi 4A / 4 / 4 Prime

- - - - -
  • Please log in to reply
656 replies to this topic

#235
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View PostEx7R3aM47, on 07 februarie 2017 - 07:47, said:

A fost mult mai ieftin, mai ales în China.L-am luat cu 129$,adică cu vreo 560 lei de revelion.L-au scumpit toți acum.
Prețul ăla a fost pentru Redmi 4 simplu, nu Prime (Pro).

Mai are cineva probleme să nu îi fie recunoscută memoria internă la conectarea la un PC cu windows 7? Eu nu îl pot conecta la PC. Faptul că au scos Mass Storage din meniul telefonului e cea mai mare tâmpenie la telefonul ăsta. E un calvar să urmăresc de pe PC fișiere stocate în telefon. Mă conectez cu FTP și alte tâmpenii când puteam pur și simplu să bag cablul în PC ca la orice telefon pe care l-am avut până acum. S-au trezit proștii ăștia de la Xiaomi că inventează apa caldă cu rahatul lor de MTP PTP FTP STF MM.

Prime e cel mai accesibil model care știe două cartele Digi în același timp, altfel îl returnam demult. Nu voi mai lua Xiaomi în viața mea, aștept să apară și alte modele care suportă 4G deodată. Va trebui să rabd un an probabil rahatul lor cu conexiunea la PC.

Edited by XrainX, 16 February 2017 - 13:01.


#236
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Incearca sa activezi din optiuni dezvoltator / depanarea USB
Dupa ce il conectezi la PC, apare un meniu in telefon care te intreaba Connected as media devices ?  Si apesi pentru alte optiuni.

E foarte bun telefonul la pretul lui, iar instalarea rom-ului original global chiar nu e o mare scofala. Si are limba romana si Google play

Attached Files


Edited by serbant, 16 February 2017 - 15:52.


#237
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Este rom original sau pus de vanzator? Am niste reclame ciudate. Vreo sugestie cum sa scap de ele?

Attached Files



#238
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
V8.1.2.0.MBEMIDI (MIUI8) este versiunea oficiala globala. Probabil ca reclamele provin de la aplicatiile puse de tine sau de vanzator.
Poti sa reinstalezi 8.1.2.0. Sau poti intra pe setari aditionale / Creare copie de rezerva si resetare si dai Resetare la configurarea din fabrica

Edited by serbant, 16 February 2017 - 23:07.


#239
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
@colegul al carui nickname e al drqului de complicat de scris :)
6.12.29 am si eu, nicio problema cu versiunea asta.
Daca mergi in blocklist, chiar daca nu ai nimic detaliat, vezi ce scrie sub iconita de setari din coltul dreapta sus, NU ar trebui sa spuna "block everything" ci doar "blocked numbers". Daca e totul in regula acolo, o alta solutie ar fi sa dezactivezi blocklistul, caz in care va scrie antispam off.

@ XrainX
ce a zis serbant

@[mc]extrem
daca a venit cu swiftkey, clar e modificat de vanzator. Pt linistea ta, urmeaza sfatul lui serbant si reinstaleaza rom.ul. Poti face backup apelurilor, smsurilor cat si altor setari de unde dai si reset,eventual salvezi pe card sau in pc folderul backup aflat in directorul MIUI, si.l restaurezi dupa reinstalarea romului tot in MIUI.

#240
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016

View Postalextudor, on 16 februarie 2017 - 23:27, said:

@colegul al carui nickname e al drqului de complicat de scris :)
6.12.29 am si eu, nicio problema cu versiunea asta.
Daca mergi in blocklist, chiar daca nu ai nimic detaliat, vezi ce scrie sub iconita de setari din coltul dreapta sus, NU ar trebui sa spuna "block everything" ci doar "blocked numbers". Daca e totul in regula acolo, o alta solutie ar fi sa dezactivezi blocklistul, caz in care va scrie antispam off.

@ XrainX
ce a zis serbant

@[mc]extrem
daca a venit cu swiftkey, clar e modificat de vanzator. Pt linistea ta, urmeaza sfatul lui serbant si reinstaleaza rom.ul. Poti face backup apelurilor, smsurilor cat si altor setari de unde dai si reset,eventual salvezi pe card sau in pc folderul backup aflat in directorul MIUI, si.l restaurezi dupa reinstalarea romului tot in MIUI.
Am rezolvat cu un wipe, nu înțeleg ce a avut.

View PostXrainX, on 16 februarie 2017 - 13:00, said:

Prețul ăla a fost pentru Redmi 4 simplu, nu Prime (Pro).

Mai are cineva probleme să nu îi fie recunoscută memoria internă la conectarea la un PC cu windows 7? Eu nu îl pot conecta la PC. Faptul că au scos Mass Storage din meniul telefonului e cea mai mare tâmpenie la telefonul ăsta. E un calvar să urmăresc de pe PC fișiere stocate în telefon. Mă conectez cu FTP și alte tâmpenii când puteam pur și simplu să bag cablul în PC ca la orice telefon pe care l-am avut până acum. S-au trezit proștii ăștia de la Xiaomi că inventează apa caldă cu rahatul lor de MTP PTP FTP STF MM.

Prime e cel mai accesibil model care știe două cartele Digi în același timp, altfel îl returnam demult. Nu voi mai lua Xiaomi în viața mea, aștept să apară și alte modele care suportă 4G deodată. Va trebui să rabd un an probabil rahatul lor cu conexiunea la PC.

View PostXrainX, on 16 februarie 2017 - 13:00, said:

Prețul ăla a fost pentru Redmi 4 simplu, nu Prime (Pro).

Mai are cineva probleme să nu îi fie recunoscută memoria internă la conectarea la un PC cu windows 7? Eu nu îl pot conecta la PC. Faptul că au scos Mass Storage din meniul telefonului e cea mai mare tâmpenie la telefonul ăsta. E un calvar să urmăresc de pe PC fișiere stocate în telefon. Mă conectez cu FTP și alte tâmpenii când puteam pur și simplu să bag cablul în PC ca la orice telefon pe care l-am avut până acum. S-au trezit proștii ăștia de la Xiaomi că inventează apa caldă cu rahatul lor de MTP PTP FTP STF MM.

Prime e cel mai accesibil model care știe două cartele Digi în același timp, altfel îl returnam demult. Nu voi mai lua Xiaomi în viața mea, aștept să apară și alte modele care suportă 4G deodată. Va trebui să rabd un an probabil rahatul lor cu conexiunea la PC.

Nu nu, pretul a fost pentru Prime 4.Telefonul in sine a fost 560 lei, ca transportul a fost 90 lei e partea a 2a. http://imgur.com/a/zO2lz

Nu știu ce am făcut în postul de mai sus, nu prea mă pricep. Un moderator sa șteargă o parte din quote

#241
XrainX

XrainX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,469
  • Înscris: 28.09.2011

View Postserbant, on 16 februarie 2017 - 15:47, said:

Incearca sa activezi din optiuni dezvoltator / depanarea USB
Dupa ce il conectezi la PC, apare un meniu in telefon care te intreaba Connected as media devices ?  Si apesi pentru alte optiuni.
1. Aia cu dezvoltatorul USB e activată din prima zi după ce am studiat pe net problema mea, deși mi se pare ciudat să faci tot felul de șmecherii prin meniul telefonului pentru o amărâtă de conexiune la PC, banala conexiune USB compusă din 4 fire și două mufe. De parcă m-aș conecta cu telefonul la butonul nuclear al Iranului.
2. Când bag cablul în telefon aleg opțiunea MTP din meniul de încărcare și nu se mai întâmplă nimic în telefon:
Attached File  Screenshot_2017-02-17-00-01-17-761_com.miui.home.png   389.43K   33 downloads
3. În calculator apare la Devices un MTP cu nume de gay: Redmi 4
Attached File  MTP on PC.jpg   246.92K   37 downloads
4. Gata, asta e tot ce poate telefonul Xiaomi Redmi 4 Prime Pro octa core mega-giga. Mai degrabă mă conectez la PC cu Nokia banana decât cu ăsta.
5 Bineînțeles că rahatul de aplicație MI suite îmi zice să fac update de soft la telefon, acesta venind deja cu ultimul update disponibil de la mama lui.
Attached File  Miui prost.jpg   109.25K   32 downloads

Oricum, știu că nu am nicio șansă, mă agit degeaba. Xiaomi are prea multe pe cap ca să pună la loc rahatul de conexiune USB clasică pentru un fraierică din România. Dacă aș fi superman aș zbura în China și i-aș da în capul bosului de la Xiaomi cu telefonul Xiaomi Redmi 4 Prime Pro până când mufa Micro USB ar face conexiune directă USB cu creierul lui prost.

PS: până să dați vina pe PC-ul meu să știți că toate telefoanele Android de până acum s-au conectat și încă se conectează la PC în modul Mass Storage. Acele telefoane de sub 100 USD au în meniul lor Mass Storage, un lucru perfect normal pentru un telefon care are mufă USB și nu VGA, HDMI, etc.

Edited by XrainX, 17 February 2017 - 00:30.


#242
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
MI PC Suite nu recunoaste telefonul pentru ca ultima actualizare la aplicatie a fost in 2015 iar Redmi 4 a iesit in 2016.

Intra in Windows / manager de dispozitive si sterge driverul instalat pentru telefon . Trebuie sa ai telefonul cuplat la PC

Apoi incearca sa instalezi driverele de aici  http://www.androidus...me-usb-drivers/

Sau poti sa faci direct update de driver

Uite cum imi apare mie

Attached Files



#243
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009

View PostXrainX, on 17 februarie 2017 - 00:27, said:

1. Aia cu dezvoltatorul USB e activată din prima zi după ce am studiat pe net problema mea, deși mi se pare ciudat să faci tot felul de șmecherii prin meniul telefonului pentru o amărâtă de conexiune la PC, banala conexiune USB compusă din 4 fire și două mufe. De parcă m-aș conecta cu telefonul la butonul nuclear al Iranului.
2. Când bag cablul în telefon aleg opțiunea MTP din meniul de încărcare și nu se mai întâmplă nimic în telefon:
Attachment Screenshot_2017-02-17-00-01-17-761_com.miui.home.png
3. În calculator apare la Devices un MTP cu nume de gay: Redmi 4
Attachment MTP on PC.jpg
4. Gata, asta e tot ce poate telefonul Xiaomi Redmi 4 Prime Pro octa core mega-giga. Mai degrabă mă conectez la PC cu Nokia banana decât cu ăsta.
5 Bineînțeles că rahatul de aplicație MI suite îmi zice să fac update de soft la telefon, acesta venind deja cu ultimul update disponibil de la mama lui.
Attachment Miui prost.jpg

Oricum, știu că nu am nicio șansă, mă agit degeaba. Xiaomi are prea multe pe cap ca să pună la loc rahatul de conexiune USB clasică pentru un fraierică din România. Dacă aș fi superman aș zbura în China și i-aș da în capul bosului de la Xiaomi cu telefonul Xiaomi Redmi 4 Prime Pro până când mufa Micro USB ar face conexiune directă USB cu creierul lui prost.

PS: până să dați vina pe PC-ul meu să știți că toate telefoanele Android de până acum s-au conectat și încă se conectează la PC în modul Mass Storage. Acele telefoane de sub 100 USD au în meniul lor Mass Storage, un lucru perfect normal pentru un telefon care are mufă USB și nu VGA, HDMI, etc.

Tote telefoanele noi ex.Samsung, cand sunt conectete la calculator sunt vazute ca MTP. Versiunile  noi de Android sunt "responsabile" de acest aspect.Calculatorul nu mai recunoaste telefonul ca media storage.Nu e vina Xiaomi.

Pentru deblocare oficiala si neoficiala, rootare, custom rom-uri, etc gasiti informatii si pe XDA:

https://forum.xda-de...t/redmi-4-prime

PS. Am sa primesc acest telefon luni, asa ca ma alatur clubului vostru.

Edited by pauldemon, 25 February 2017 - 16:37.


#244
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016
A găsit cineva folie 2.5D in Romania pentru acest telefon?Îmi dădusem comanda din afara pentru că găsisem ceva frumos 2.5D la 36 lei, dar s-a pierdut pe drum și parca nu mai am chef sa mai aștept inca o luna.

#245
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Erau pe OLX cateva. Problema cu cele de sticla este ca sunt drepte si nu se muleaza pe ecran. Eu am luat folie de plastic

#246
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009
Ce rom folositi, european sau global?

Edited by pauldemon, 04 March 2017 - 19:36.


#247
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Global. E foarte bun. Are si limba romana

#248
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016
European, am pățit restart cu cel global și nu vreau accidente de genul.

#249
pauldemon

pauldemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 26.12.2009

View PostEx7R3aM47, on 04 martie 2017 - 21:31, said:

European, am pățit restart cu cel global și nu vreau accidente de genul.

Restartul poate sa fie si de la o aplicatie.


La baterie pare mai bun cel global?  Acum sunt pe cel european. Am sa le testez pe amandoua.

Edited by pauldemon, 04 March 2017 - 21:54.


#250
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Ce versiune de rom denumiti voi ca fiind europeana?

#251
serbant

serbant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.04.2007
Europeana e versiunea de la Xiaomi.eu https://xiaomi.eu/co...ds/7-3-2.38963/

#252
Ex7R3aM47

Ex7R3aM47

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.12.2016
Eu am o problema cu acest telefon.Imi mănâncă foarte mult din baterie când e in standby.Mi se duc vreo 3 procente pe ora, incredibil de mult.Pe fostul LG G2 pierdeam 1 procent pe 10 ore.Numai eu am problema asta?Rom european, 6.12.29

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate