Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Xiaomi Redmi 4A / 4 / 4 Prime

- - - - -
  • Please log in to reply
656 replies to this topic

#649
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
@cris2d2 Am verificat acum: pt SMS, am opțiune de Reply in meniul de notificări daca telefonul nu este blocat, in Lock Screen nu apare această opțiune

#650
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postnei-k, on 27 noiembrie 2018 - 16:52, said:

@cris2d2 Am verificat acum: pt SMS, am opțiune de Reply in meniul de notificări daca telefonul nu este blocat, in Lock Screen nu apare această opțiune
Am testat sms si cu Textra dar se pare ca functia quick reply din notificare nu functioneaza nici in aceasta. Textra are doua metode de a afisa Heads-up notifications: Android style si Textra style. Daca aleg in stil Textra, nu apare nici un heads-up, doar in stil Android apare heads-up-ul. Cand apas pe butonul Reply, apare o fereastra mai mica, atat pentru Textra cat si pentru aplicatia stock de mesaje (pentru aceasta din urma apare in partea de jos). Asadar, nu se poate face Quick Reply in notificarea din notification shade sau din heads-up. Totusi, in Facebook Messenger se poate face quick reply direct in notificare. O aiureala marca MIUI...

Bineinteles, in lock screen nu se poate face decat dismiss prin swipe.

Edited by cris2d2, 27 November 2018 - 18:38.


#651
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016
A primit update prin OTA la MIUI 10.1 Global stable. Totul pare ok cu un plus pe gestionarea resurselor. Rămâne de testat.

#652
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Am rămas în continuare pe Miui 10 Global Beta, primesc update la 2-3 săptămâni. Am reușit în week-end 8 ore SOT, preponderent pe WiFi. După un an de la achiziție sunt în continuare mulțumit de Redmi 4A, nu am motive să îl schimb în următorul an. Singura nemulțumire e legată de calitatea pozelor în lumina slabă.

#653
Adrian_2012

Adrian_2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.03.2012
Salut. Am o problema cu al meu Xiaomi 4A de cand l-am cumparat. Volumul in timpul inregistrarilor video este foarte scazut, nu se aude mai nimic nici macar daca vorbesc langa telefon. In convorbiri problema nu apare, sunt auzit perfect, deci sper ca se poate rezolva din soft.

De cand am luat telefonul nu i-am facut update pentru ca sunt multumit de cum se misca si de cat tine bateria cu MIUI Global 8.2.9.0 si din ce am citit pe forumul chinezilor nu au rezolvat problema nici in versiuni mai noi 8.5.x.x

Aveti idee daca in versiunea 9 e ok volumul in inregistrari? Ce versiune de MIUI sa pun sa rezolv cu volumul si sa tina si bateria?

#654
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Nu am astfel de probleme la telefon. Cu ultimul Miui Global Beta încarc telefonul la 2-3 zile, cu WiFi și BT deschise permanent și obțin ~7 ore SOT. La înregistrare video ai grija să nu acoperi difuzorul spate sau microfonul de lângă mufa de încărcare; dacă ai husă dă-o jos și verifică dacă mai apare problema. Redă clipurile și pe calculator, folosind softuri diferite, țin minte că am avut emoții la redarea unor clipuri care nu aveau sonor din cauza codecului audio. Am rezolvat prin schimbarea player-ului.

Edited by nei-k, 16 February 2019 - 07:07.


#655
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Am reusit sa activez VoLTE pe 4A (Orange prepay, ROM 10.2.1.0 Global). Spre deosebire de alt telefon pe care am volte, pe 4A nu am primit automat setarile, fiind nevoit sa adaug APN-ul specific.
Volte functioneaza normal, in afara de un singur aspect: nu pot trimite SMS (testat atat in aplicatia stock cat si in altele). Receptia SMS functioneaza. Imediat cum dezactivez Volte, trimiterea mesajelor text functioneaza fara probleme.
Stie cineva care ar putea fi problema?

(Telefonul este al prietenei, asadar nu am acces la el in intervalul 9-16, fiind la servici).

#656
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,361
  • Înscris: 29.01.2008
Probabil e un bug al sistemului de operare, iar acum Redmi 4a este end of life, nu mai primește actualizări.

#657
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,533
  • Înscris: 21.12.2006
Eu am rămas cu ultima varianta Miui 10 Global Beta.  Merită să instalez Global Stable? A făcut cineva trecerea? Când s-a făcut anunțul de încheiere a suportului software spuneau și că vor oferi posibilitatea de instalare a versiunii oficiale direct din meniul de update, fără pierderea datelor. Dar nu s-a întâmplat încă...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate