Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Izolare seismica cu cauciucuri uzate - este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Buna ziua,

Ma tot "googalesc" de cateva saptamani cautand o solutie ieftina de izolare seismica a unei constructii in regie propie. Dat fiind abundenta de cauciucuri uzate ma gandesc ca reutilizarea lor ar fi o solutie ieftina.

Am gasit aici http://repository.ku..._Huma Kanta.pdf un studiu despre o astfel de solutie. Sincer ma depaseste ce e acolo.

Aveti idee de o astfel de solutie implementata deja? Functioneaza?

#2
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Nu ma prea pricep, dar acolo vad ca e cauciuc masiv... niste cauciucuri (ma gandesc ca te referi la anvelope) s-ar aplatiza imediat... poate doar daca ai pune mai multe unele peste altele in asa fel incat sa fie cat de cat stabile, dar e cam ciudat totusi...

#3
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Nu ar fi mai simplu sa fie constructia mai rigida ? ce vrei tu sa faci se cheama rromeala .

Incearca sa folosesti contravantuiri,sau cauta pe net niste norme de seismica si ai sa vezi ce se recomanda pentru ca o constructie sa reziste si la un cutremur >7 richter.

Spor

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
doesn't look like jmekerie to me!
ba din contra... mi se pare ca ar amplifica miscarea!
e posibil sa atenueze accedleratia dar e posibil sa nu!
depinde de amplitudinea miscarii telurice, de frecventa si directie! si de inertia cladirii

eu nu consider ca merita un asemenea experiment!

Edited by Nero-d, 27 October 2016 - 08:54.


#5
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Exista si analiza asupra anvelopelor.
Despre ce tip de structura este vorba si in ce zona e localizata?

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,186
  • Înscris: 19.09.2005
@Patefon
Te complici inutil.

#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,368
  • Înscris: 21.04.2005
Daca ar veni un seism maine , poate , zic poate ar merge . Dar daca ar fi peste doi ani timp in care cauciucul se transforma in praf  , negru de fum ..etc faci singur socoteala cat de buna e metoda asta . Cauciucul in timp se macina .
Hotelul Intercontinental din Bucuresti e gandit sa reziste la un seism de 8 grade . Citeste despre cum l-au gandit pentru asta . Asta asa ca exemplu practic mai aproape de tine .

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,186
  • Înscris: 19.09.2005
Ca sa poti implementa sistemul cu rezeme elastice o sa dublezi fundatia.
Structura in loc sa rezeme direct pe terenul de fundare va trebui sa rezeme pe acele amortiozoare iar acele amortizoare sa aiba fundatie proprie.
In suptrastructura vei avea ceva reduceri de materiale si costuri dar costurile cu fundatia speciala le va depasi cu mult.

Edited by arg, 27 October 2016 - 09:20.


#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
zdai seama ca suprastructura trebuie sa descarce doar in punctele respective si nu pe toata suprafata!

plus racordarile la utilitati care trebuie sa fie elastice!

functie de suprafata, o mai impinge si vantul! :)

Edited by Nero-d, 27 October 2016 - 09:47.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Mai bine pe role.

#11
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008
Eu ma gandeam la o solutie de genul:

Attached File  Untitled-1.png   70.63K   88 downloads

#12
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
as vrea sa stiu de unde scoti tu bucati de cauciuc de 50/50cm din suprafata de rulare!

anvelopele sunt "armate"... ceea ce le reduce mult elasticitatea... deci trebuie sa folosesti strict stratul de uzura, nu si sarmele!
de unse stii cae inaltime ce cauciucuri trebuie sa ai astfel in cat suprastructura sa ramana totusi suspendata...
daca cauciucurile au elasticitati diferite (se taseaza diferit) si ti se apleaca cladirea?
la ce amplitudine de miscare te astepti?

Edited by Nero-d, 27 October 2016 - 10:10.


#13
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostPatefon, on 27 octombrie 2016 - 09:59, said:

Eu ma gandeam la o solutie de genul:

Attachment Untitled-1.png
Cu modul asta de "izolare" nu cred ca ar atenua oscilatiile pe orizontala eficient . Pe verticala ar fi eficient la suprafata mai mare deoarece e compresibil . Ar mai fi modelul adoptat la autovehiculele de mare tonaj  varianta cu perne de aer . Sa tai fasii din anvelope uzate si sa fie prinse rasucit .

Edited by pacopaco1967, 27 October 2016 - 10:09.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Sau alta solutie http://www.thedenver...r-force-station

#15
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,141
  • Înscris: 30.04.2007
daca ti-ai fi pus intrebarea inainte de a posta si ai fi cautat pe iutub daca cineva s-a gindit si a si realizat minunea asta, nu gindi ca ai inventat apa calda, s-au mai gindit si altii la ea Posted Image dar testind/incercind, au ajuns la concluzia ca nu este fiabila si nu s-au obosit sa puna ceva pe net.

View PostNero-d, on 27 octombrie 2016 - 10:06, said:

as vrea sa stiu de unde scoti tu bucati de cauciuc de 50/50cm din suprafata de rulare!

de la benzile transportoare de pe la exploatarile miniere ... ;) s-ar preta la mare maxim, mai ales ca au si insertie metalica.

Edited by r_murphy, 27 October 2016 - 10:25.


#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
dap, sunt ulele chiar si de 2cm grosime dar insertia e textila, ceea ce oricum ajuta

totusi discutia era despre anvelope auto! care se gasesc pe toate drumurile... nu de kilometri de banda transportoare care poate fi imposibil de procurat! Posted Image

niste arcuri de locomotiva ar merge... alea da... totusi am mari indoieli asupra eficientei unei asemenea metode!

la o adica, iti poti fabrica DIY niste pufere de cauciuc custom made!
parerea mea e ca sunt necesare si amortizoare hidraulice!

Edited by Nero-d, 27 October 2016 - 10:46.


#17
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,642
  • Înscris: 26.03.2008

View Postr_murphy, on 27 octombrie 2016 - 10:23, said:

daca ti-ai fi pus intrebarea inainte de a posta si ai fi cautat pe iutub daca cineva s-a gindit si a si realizat minunea asta, nu gindi ca ai inventat apa calda, s-au mai gindit si altii la ea Posted Image dar testind/incercind, au ajuns la concluzia ca nu este fiabila si nu s-au obosit sa puna ceva pe net.
.......

Eu am mai gasit ceva. Dar nu stiu a interpreta graficele de acolo.

https://www.research...p_Tire_Pads_STP

Din graficele 58, 59, 60, 61 pare a avea efect. Acum, ce nu stiu, este cat de eficient este in comparatie cu un sistem clasic. Adica o comparatie cost / eficienta.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,917
  • Înscris: 13.07.2011
daca faci o constructie serioasa, iar casa ta sa nu depaseasca 2 etaje, nu vad cat de mare este riscul la un cutremur pana in 8 grade. Daca ai facut o casa in care ai economisit unde s-a putut atunci e altceva, dar ca sa te gandesti sa izolezi seismic casa cu cauciucuri mi se pare o nebunie.

Iar daca iti este frica de cutremure atunci ajuta doar sistemul cu rezeme elastice. In cazul in care nu te-ai apuc de construit, atunci informeaza-te despre acest sistem. Singura problema este ca ai nevoie de o fundatie dubla.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate