Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Cat "tine" prioritate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 15:04, said:

...
Dar probabil e gandire profunda de politist rutier.
...

E gândire de șofer cu permis de un sfert de secol ce a condus pe patru continente. Nu spun numărul de kilometri parcurși căci le-am pierdut șirul.

#20
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 15:05, said:

Sunt două drumuri diferite care se întretaie? Atunci e intersecție...


Unde se intretaie omule? Nu se intretaie nimic, drumul din stanga are 2  benzi care  merg  inainte, cel din dreapta are o banda, care merge inainte in  paralel cu celelalte 2 si se fac in total 3. Sincer acum, ai studiat imaginile din  Google cu atentie?

Edited by epetroiu, 23 October 2016 - 15:11.


#21
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

 tiomarami, on 23 octombrie 2016 - 14:56, said:

ce nu intelegi din postarea mea precedenta ?
Vrea sa opreasca in dreptul stalpului, a cosului de gunoi, sau in statia de autobuz ,si are pretentia sa franeze masina neagra, sa-l lase pe el sa-si faca numarul
intersectie.JPG


Asta e la coborare dupa podul din Grivitei, Brasov. Semnul e clar. Ai prioritate pana dupa zona hasurata. Dupa zona aia deja sunteti pe benzi paralele. Totusi se aplica si regula cu prioritatea pe drum cu mai mult de trei benzi.

#22
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 15:07, said:

E gândire de șofer cu permis de un sfert de secol ce a condus pe patru continente. Nu spun numărul de kilometri parcurși căci le-am pierdut șirul.

Nu ma refeream la tine, ci la cei care au pus semnele alea Posted Image
Tot nu vad care e intretaierea.

 mephistotel, on 23 octombrie 2016 - 15:09, said:

Asta e la coborare dupa podul din Grivitei, Brasov. Semnul e clar. Ai prioritate pana dupa zona hasurata. Dupa zona aia deja sunteti pe benzi paralele.
La care benzi te referi?
Cum adica  "ai prioritate pana dupa zona hasurata"?  Zona  hasurata e spatiu interzis circulatiei!

Edited by epetroiu, 23 October 2016 - 15:13.


#23
sinus24

sinus24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 15:05, said:

Sunt două drumuri diferite care se întretaie? Atunci e intersecție...

Codul Rutier e obligatoriu de știut când conduci, nu e opționala cunoașterea lui.
Sub semnul ala de cedeaza ti se pare ca drumul ala subtire mai continua? Eu cred ca s-au intersectat, nu la 90, evident. Daca nu trebuie sa fac nimic, de ce mai am cedeaza? Scoatem cedeaza de acolo, scoatem drum cu prioritate si gata! Fiecare cu banda lui. Mai toata lumea sa stii ca merge mult, mult  mai in fata, prioritate de schimbarea benzii si gata treaba.

Edited by sinus24, 23 October 2016 - 15:15.


#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 09.08.2005

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:53, said:

Sinus41, știu ce e o intersecție atât că tu nu cunoști Codul Rutier. După ce ați depășit intersecția, la schimbarea de bandă e obligatorie asigurarea și cedarea dreptului de circulație celor aflați deja pe acea bandă. Vrei citat exact din articol?
Doar că in cazul de față ar trebui determinată intersecția - mai precis, unde se sfîrșește. Și, dat fiind că avem un drum cu două benzi și unul cu o bandă care se comasează într-un drum cu trei benzi, rezultatul e o minunată confuzie.

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 14:57, said:

Atât că inițiatorul vrea să intre pe altă bandă, recitește postarea inițială. Este o intersecție în V... Cumva ganditi-va la banda de accelerare la intrarea pe autostradă,
Nu e același lucru - banda de accelerare se termină la un moment dat. Aici benzile continuă pînă la orizont.

Revenind la subiect - inițiatorul are teoretic dreptate: pune semnalul, imediat ce trece de marcaje schimbă banda și se roagă că ăia care vin de pe drumul fără prioritate să fi văzut ce vrea să facă...

#25
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 15:09, said:


... drumul din stanga are 2  benzi care  merg  inainte, cel din dreapta are o banda, care merge in  paralele cu celelalte 2 si se fac in total 3....

Și asta ce e? Nu intersecție?

Definitie – Intersectia este zona in care se intersecteaza cel putin doua drumuri sau in care se bifurca un drum, inclusiv spatiul format de acestea. Conform codului rutier in vigoare, soferii sunt obligati sa reduca viteza la apropierea de intersectie astfel incat sa fie posibila oprirea pentru acordarea de prioritate.

#26
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 mephistotel, on 23 octombrie 2016 - 15:09, said:

Asta e la coborare dupa podul din Grivitei, Brasov. Semnul e clar. Ai prioritate pana dupa zona hasurata. Dupa zona aia deja sunteti pe benzi paralele. Totusi se aplica si regula cu prioritatea pe drum cu mai mult de trei benzi.
Nu suntem de aceeasi parere .
Zona " hasurata " , putea foarte bine sa fie plantata cu garoafe.
Limita intersectiei este acolo, unde am zis eu in prima postare
Attached File  pana aici.JPG   179.63K   20 downloads

Edited by tiomarami, 23 October 2016 - 15:15.


#27
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Sunt  indicatoare inutile care mai  mult  pot incurca  si crea confuzie. Dar am vazut n astfel de situatii in Romania...

#28
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

 radunic, on 23 octombrie 2016 - 15:12, said:


...

Revenind la subiect - inițiatorul are teoretic dreptate: pune semnalul, imediat ce trece de marcaje schimbă banda și se roagă că ăia care vin de pe drumul fără prioritate să fi văzut ce vrea să facă...

Iar dacă se produce o coliziune, va afla cine avea prioritate și cine nu...

#29
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 15:13, said:

Și asta ce e? Nu intersecție?

Definitie – Intersectia este zona in care se intersecteaza cel putin doua drumuri sau in care se bifurca un drum, inclusiv spatiul format de acestea. Conform codului rutier in vigoare, soferii sunt obligati sa reduca viteza la apropierea de intersectie astfel incat sa fie posibila oprirea pentru acordarea de prioritate.

Domnule, ce inseamna "se intersecteaza"? Aici nu se  intersecteaza nimic,  nu se  bifurca nimic. Indicatoarele alea nu au sens. Sunt montate, fara suparare, de niste capete patrate. Le-as impune sa le plateasca din banii lor, s-au dat bani degeaba pe ele.

Edited by epetroiu, 23 October 2016 - 15:21.


#30
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,288
  • Înscris: 13.03.2015

Art.6. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul înteles:
...

16. intersectie – orice încrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea;

Știi ce înseamnă joncțiune?

#31
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 15:16, said:

Domnule, ce inseamna "se intersecteaza"? Aici nu se  intersecteaza nimic,  nu se  bifurca nimic. Indicatoarele alea nu au sens. Sunt montate, fara suparare, de niste capete patrate. Le-as impune sa le plateasca din banii lor, s-au dat bani degeaba pe ele.
prin intersectia asta, trec aproape zilnic,
daca vrei sa stii , acolo, este si un pod, o pasarela, este si o diferenta de nivel de minim 10 metri
intoarce google maps cu 180 de grade si meri 500 de metrii inapoi

#32
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 14:54, said:

Care este totusi intersectia in cazul de fata?
In rest, semnele de acolo sunt un  nonsens.
Ia Codul Rutier si invata ce este o intersectie. Nu va trebui sa citesti prea mult. :)

#33
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 Bogdansv1, on 23 octombrie 2016 - 15:19, said:

Art.6. - În sensul prezentei ordonante de urgenta, expresiile si termenii de mai jos au urmatorul înteles:
...

16. intersectie – orice încrucisare, jonctiune sau bifurcare de drumuri la nivel, inclusiv spatiile formate de acestea;

Știi ce înseamnă joncțiune?

Dumneata  nu pricepi ca nu au sens indicatoarele, pentru ca  nu se intersecteaza nimeni cu nimeni.
Lasa definitia intesrectiei  in  pace.
Eu vorbesc  logic, care e sensul acelor indicatoare?

 tiomarami, on 23 octombrie 2016 - 15:20, said:

prin intersectia asta, trec aproape zilnic,
daca vrei sa stii , acolo, este si un pod, o pasarela, este si o diferenta de nivel de minim 10 metri
intoarce google maps cu 180 de grade si meri 500 de metrii inapoi

Ce importanta are ce-i  la 500 de metri in s pate cand acolo benzile nu se intersecteaza?

 cristalqw, on 23 octombrie 2016 - 15:20, said:

Ia Codul Rutier si invata ce este o intersectie. Nu va trebui sa citesti prea mult. Posted Image

Eu vorbeam din  perspectiva  logicii acelor semne-sunt inutile.
Nu ai cum sa justifici utilitatea acelor prioritati, cand benzile nu se intersecteaza.
Parerea mea-cand s-a modernizat drumul s-a cautat  orice  modalitate de a incarca cheltuielile, si de aia s-au bagat indicatoare aiurea.
DA- daca intra o banda in alta, atunci era clar si obligatoriu necesar.
De exemplu asa:
https://www.google.r...6!6m1!1e1?hl=en

Edited by epetroiu, 23 October 2016 - 15:31.


#34
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Pe topicul asta e exact ca in zona aia, numai ca aici lipsesc claxoanele :D
De la coborarea de pe pod si pana la giratoriu, numai claxoane, dumnezei si fantezii sexuale cu tenta necrofila auzi.

#35
sinus24

sinus24

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.05.2016
Urmarind ce ati scris raman la parerea mea. Semnalizat inainte de intersectie de drumuri, schimbat banda imediat dupa marcaj(hasura).  Dar voi evita in continuare manevra ca poate vine bogdansv, etc si e cu banda lui. E intersectie care nu e, sunt niste semne cu priortate si cedeaza, pe unii ii linistesc pe altii ii pun in alerta, asa ca fapt divers, sunt alte semne care imi deseneaza un drum cu prioritate care asimileaza unul mai mic.

Sa nu ma laud si cu asta https://www.google.r...12!8i6656?hl=en Dar s-a mai schimbat, a aparut un cedeaza ca sa fie si mai clar.

Edited by sinus24, 23 October 2016 - 15:32.


#36
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009

 epetroiu, on 23 octombrie 2016 - 15:14, said:

Sunt  indicatoare inutile care mai  mult  pot incurca  si crea confuzie. Dar am vazut n astfel de situatii in Romania...
Nu sunt deloc indicatoare inutile si de incurcat e adevarat ca incurca si provoaca confuzie celor care au uitat codul Rutier. La toate bretelele care vin in dreapta  benzii intai de peste poduri vei gasi semn de cedeaza trecerea. Pentru ca cei care vin de pe banda intai sa se poata inscrie in siguranta pe banda din dreapta. Si cei care vin pe bretea au obligatia de a ceda trecerea.Te asiguri si daca este cazul , cedezi trecerea celor care semnalizeaza, daca nu iti continui drumul. Simplu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate