Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Culpa Comuna sau ...?

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#181
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai esti obligat sa semnalizezi si sa tew asiguri ca nu incomodezi vehicului depasit inainte sa faci manevra de reintrare dar asta nu te scuteste in nici un frl de ob ligativitatea reintrarii, stipulata de lege!

e ca si cum ai avea un indicator "obligatoriu dreapta"!... ca te asiguri si semnalizezi e intrinsec... principalul e ca esti obligat sa virezi dreapta!... nu te poti prevala... stai domle ca n-am semnalizat... nu pot sa fac dreapta, merg inainte deci!

deja nu mai inteleg ce nu intelegi...

Edited by Nero-d, 06 November 2016 - 19:02.


#182
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006
Deci tu vrei sa-mi spui ca obligatia aia este in articolul 118 d) sau in alta parte? In articolul 118 d) nu iti spune ca esti obligat sa te repliezi, ci ce sa faci atunci cand te repliezi ca sa fi regulamentar. Sau tu crezi ca este altceva in acest articol si in acea propozitie.

Deci o putem lua de la capat, si asa suntem off topic mult.

Ce intelegi tu din propozitia:
"Conducătorul de vehicul care efectuează depăşirea este obligat să reintre pe banda sau în şirul de circulaţie iniţiale după ce a semnalizat şi s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiţii de siguranţă pentru vehiculul depăşit şi pentru ceilalţi participanţi la trafic."??

Ca esti obligat sa reintrii pe banda initiala? dar doar din propozitia asta, nu imi spune de codul rutier si de alte treburi, ci doar despre cuvintele din ghilimele, cuvinte care sunt luate din codul rutier, cuvant cu cuvant, spatiu cu spatiu si virgula cu virgula. Te rog sa nu incerci sa le dai alta insemnatate decat cea din ghilimele, asa ca nu ingrosa doar ce iti place tie, si pana unde iti place tie. Si nu, nu pun carul inaintea boilor, ci le asez exact asa cum le-a asezat legiuitorul, intai boul si apoi carul, carul inaintea boilor il pui tu cand ingrosi doar ce iti convine. Capisci?

#183
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,204
  • Înscris: 20.10.2015

View Posttest_driver, on 06 noiembrie 2016 - 18:53, said:

Am spus ca esti obligat sa semnalizezi si sa te asiguri inainte sa faci manevra de reintrare..

Mergeti prea in adancime.
Deja discutati de manevra de depasire.
Daca nu semnalizezi nu inseamna ca nu este depasire.
Sa revenim, discutia era ca NU este interzis de nici o lege sa depasesti mai multe vehicule intr-o singura miscare.
Pentru ca trebuie sa ramanem ceva dupa atatea pagini

Revenind la primul post, cel care a lovit din spate este vinovat

#184
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003
Dragi copii cu barba, in orice tara civilizata cantarirea faptelor o face un complet de judecata, nu politicienii prin parlament, analistii pe la TV sau forumistii pe SP.
Eu personal am fost pe deplin incredintat ca este absolut permis sa depasesc mai multe masini odata, ba chiar o mai fac si acum cateodata.
Insa am pus mai devreme o hotarare a unui complet de judecata care a motivat stabilirea culpei prin faptul ca este INTERZIS sa depasesti mai multe masini odata, trebuie sa te repliezi de fiecare data. E adevarat ca ce spune o instanta nu este neaparat adevarat si pentru alta, insa pe de o parte avem decizia unei instante, pe de alte parte nu avem nimic, decat energia unor useri (printre care ma numaram si eu, pana acum cativa ani).

Din decenta eu ma opresc aici, insa cred in continuare ca legea este prost scrisa si doar pentru simplu fapt ca exista astfel de dezbaeri inseamna ca ea este neclara. Pe de alta parte, consider ca depasirea mai multor vehicule este mai periculoasa si ar trebui evitata

P.S. Daca imi permiteti, e ca la fotbal: nu conteaza daca a fost sau nu offside, conteaza doar ce a vazut arbitrul. Iar in cazul disputei voastre arbitrul a vazut offside

#185
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Revenind la primul post, cel care a lovit din spate este vinovat
e vinovat pentru ca a lovit fix din spate... daca lovea intr-un colt sau in lateral, nu mai era vinovat!...
asta am stabilit din primul post!

#186
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

View Postvalitudor, on 07 noiembrie 2016 - 07:07, said:

Dragi copii cu barba, in orice tara civilizata cantarirea faptelor o face un complet de judecata, nu politicienii prin parlament, analistii pe la TV sau forumistii pe SP.
Eu personal am fost pe deplin incredintat ca este absolut permis sa depasesc mai multe masini odata, ba chiar o mai fac si acum cateodata.
Insa am pus mai devreme o hotarare a unui complet de judecata care a motivat stabilirea culpei prin faptul ca este INTERZIS sa depasesti mai multe masini odata, trebuie sa te repliezi de fiecare data. E adevarat ca ce spune o instanta nu este neaparat adevarat si pentru alta, insa pe de o parte avem decizia unei instante, pe de alte parte nu avem nimic, decat energia unor useri (printre care ma numaram si eu, pana acum cativa ani).

Din decenta eu ma opresc aici, insa cred in continuare ca legea este prost scrisa si doar pentru simplu fapt ca exista astfel de dezbaeri inseamna ca ea este neclara. Pe de alta parte, consider ca depasirea mai multor vehicule este mai periculoasa si ar trebui evitata

P.S. Daca imi permiteti, e ca la fotbal: nu conteaza daca a fost sau nu offside, conteaza doar ce a vazut arbitrul. Iar in cazul disputei voastre arbitrul a vazut offside

Da, da, si mie mia zis un judecator ca trebuie sa schimb airbagul la fiecare 5 ani, si am facut recurs, si urmatorul judecator a spus ca trebuia sa evit groapa, adica eu aveam CASCO, dar trebuia sa evit groapa, abia la al treilea s-a facut dreptate. Daca un judecator mananca un ..... nu inseamna ca aia e dreptatea adevarata. Mai sunt intrati pe spaga, etc. Mie imi e clar ce zice art. 118 d) dar pentru unii e o problema. O fi si din cauza nivelului de scolarizare din ultimult timp. Eu ma opresc aici, era funny, dar nu mai e.

#187
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,204
  • Înscris: 20.10.2015

View PostNero-d, on 07 noiembrie 2016 - 07:54, said:

e vinovat pentru ca a lovit fix din spate... daca lovea intr-un colt sau in lateral, nu mai era vinovat!...
asta am stabilit din primul post!

:lol:

Okay then
:)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate