Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Culpa Comuna sau ...?

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014
Am avut si eu un accident si va rog sa ma lamuriti! Eu am intrat in depasirea a 3 vehicule(grabindu-ma - idiot fiind). Cand m-am apropiat la 25-35 de metri de prima masina (din coloana de 3) aceasta a semnalizat stanga. L-am vazut si m-am dus pe claxon pana aproape de el si pe frana, sperand sa nu se bage. S-a bagat ...si eu in bara si-n cuiul ei (ca era o doamna, oricum am o problema cu doamnele la volan) de remorcare. Ea, Pajero, n-a avut nimic, eu bara (golf 4) stanga fata smulsa si patrunsa de cuiul de remorcare. Am procedat bine ca am lasat de la mine(considerandu-ma vinovat - depasire de coloana) si sa-mi repar singur masina? Chiar daca era culpa comuna tot eu imi reparam masina,sau pe-a ei? P.S.:avea numere de Bulgaria Pajero! Ca sa pot repara bara trebuie sa declar "un oarece" accident avut "pe camp", "parcare" sa-mi dea militia aviz de reparatie? Daca  chemam politia ramanean fara permise amandoi?Va multumesc!

#2
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Daca nu era linie continua, trebuia sa continui manevra de depasire. Ea este vinovata ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers cand a facut stanga. Asta am inteles eu de la tine. A facut ea stanga dupa ce a semnalizat sau ai tras tu de volan dreapta si ai intrat in curu` ei ?

#3
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Asta nu e nimic,stai sa vezi cum o sa zbori în văzduh data viitoare.
Culpa comuna auzi la el,pai pentru depășire de coloana ar trebui suspendat permisul.....

#4
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ai plesnit-o fix in spate e exclusiv vina ta!
daca i-o dadeai intr-un colt, era vina ei!

asta dpdv legal...
la asiguratori, daca faceti amiabila, e culpa comuna!
amandoi ati incalcat regulile de circulatie!

Edited by Nero-d, 16 October 2016 - 21:21.


#5
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Dar vaca aia cand a semnalizat nu s-a uitat si in oglinda sa vada daca vine cineva din spate ? A semnalizat si a si tras de volan stanga ? Eu te-am inteles, depaseai cu o viteza mai mare decat limita legala , asta este clar, si vroiai sa depasesti toata coloana ca sa nu mai stai dupa ei. Dar, gasesti o idioata deasta....care, mai bine intrai in ea, in portiera ei si era vinovata ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers.
Totodata este posibil sa fi avut tu linie continua si iar nu e de bine. Depinde de mai multe situatii.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,773
  • Înscris: 27.10.2007
ca sa repari e suficienta intelegerea amiabila.
ca sa nu mai patesti , e necesara intelegerea codului rutier .

Quote

L-am vazut si m-am dus pe claxon pana aproape de el si pe frana, sperand sa nu se bage.
asta nu suna bine. practic ai venit peste cealalta masina.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
avand in vedere ca in accident a fost implicata prima masina din "coloana de 3", e irelevant ce planuiai tu sa faci (pentru ca pe celelalte 2 banuiesc ca nu ai mai avut cand sa le depasesti).
vinovata pare a fi domna din Pajero, pentru ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers (daca tu erai deja in depasire, aveai prioritate)

pe de alta parte, intrucat spui ca daunele tale sunt in partea din fata-stanga, ti-ar fi fost destul de greu sa-si sustii versiunea in fata unui politist (care ar fi fost tentat sa te considere vinovat pe tine pentru nepastrarea distantei in mers)

#8
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Tu ai depasit coloana in apropierea unei intersectii sau? In oras, in exterior? Linie continua, discontinua? Baga si tu o schita, ca asa fiecare intelege altceva.

#9
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 01.10.2004
Si daca ar fi culpa comuna cu ce te (mai) incalzeste?
Lovitura centrala in bara din fata este suficient pentru politistul de la circulatie sa te scoata vinovat.
Asa am patit eu la Universitate (spre Cismigiu), unul a intrat in depasire scurta de pe banda 1 pentru a dubla pe cel care astepta sa faca la dreapta spre Arhitectura, eu am venit pe banda 2, dar spatele masinii lui a ramas jumatate pe banda mea. Asa ca politistul m-a scos pe mine vinovat ca respectivul nu si-a pastrat banda si a blocat-o pe a mea.

Cat despre reparat, daca merge sa schimbi numai bara fata este OK, gasesti la dezmembrari, eventual la culoare.

#10
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
De cand e  interzisa depasirea a 3 masini deodata? Rog articol cod rutier. Eu nu cred ca exista asa ceva. Doar la semafor/cale ferata nu ai voie sa depasesti o coloana de masini OPRITE.  In rest, daca e permisa  depasirea si ai liber in fata  poti sa depasesti mai multe masini deodata.

Mai degraba tanti aia a intrat in depasire fara sa se asigure ca e depasita din spate. Ea e vinovata si mi se pare ca se suspenda si permisul pe 60 de zile daca ai facut si accident.

Edited by epetroiu, 16 October 2016 - 21:42.


#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
In termen de 24 de ore de la comiterea accidentului declari accidentul la politie. Ea va fi sunata si chemata la politie ulterior, i se va da o amenda pt nedeclararea accidentului si pt vina alta amenda.

Este vinovata, insa trebuie sa ai dovezi ca tu erai pe depasire permisa, ca v-ati lovit (daca masina ei nu are absolut nimic cum dovedesti ca te-a lovit de ti-a sarit bara?).

#12
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 strongsss, on 16 octombrie 2016 - 21:33, said:

asta nu suna bine. practic ai venit peste cealalta masina.

Poftim? El era in depasire, iar desteapta aia s -a bagat si ea in depasire fara sa se asigure din spate ca e tocmai ea depasita. Vinovata este doar ea.
Cand initiezi manevra de depasire trebuie sa te asiguri ca nu te depaseste altul. Am vazut pe viu accident cu morti cu fix aceasta cauza  si in plus si  pe mine o "tanti" d-asta era sa  ma scoata de pe sosea in exact aceeasi situatie.

Avem doar asa:

Quote

Depasirea este interzisa in urmatoarele situatii:
12 – dacă pe sensul de mers s-a format o coloană de vehicule oprită în așteptare, dacă prin această manevră se intră pe sensul opus de circulație;
13 – se interzice depășirea coloanelor oficiale;

Deci tu  nu te  incadrezi la "Depasire de coloana", ai cam luat plasa crezand ca esti vinovat...

Edited by epetroiu, 16 October 2016 - 21:49.


#13
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
In absolut toate intersectiile (unde se face la stanga) inainte e linie continua.
Nu cred ca e nimic de discutat. Nu exista depasire permisa in intersectii. Nicaieri.

Altfel, oricum omul e kamikaze total. Sa zica merci ca a scapat viu. Vezi ca da semnal, iti dai seama ca se baga si tu ce faci? Bagi claxoane si tu urci pe ala?

#14
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 epetroiu, on 16 octombrie 2016 - 21:39, said:

Rog articol cod rutier. Eu nu cred ca exista asa ceva. Doar la semafor/cale ferata nu ai voie sa depasesti o coloana de masini OPRITE.
Rog articol cod rutier care spune asta. Din cate stiu nicaieri nu se specifica ca e vorba doar de semafor/cale ferata ci este vorba de orice coloana de masini oprite in asteptare.

Edited by ticusor, 16 October 2016 - 22:01.


#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Tocmai de asta i-am zis sa bage o schita, pt ca e cam in ceata descrierea situatiei. Daca a depasit in oras, in apropierea intersectiei, pe contrasens, ar trebui sa mai treaca o data pe la scoala sa invete codul rutier si pe la biserica sa aprinda o lumanare pt ca inca e viu. Dar ca sa ne putem pronunta ar trebui sa clarifice mai bine situatia.

Edited by Lowrider, 16 October 2016 - 22:01.


#16
RCmake

RCmake

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 08.10.2011
Undeva mie imi da cu virgula. Nu inteleg anumite aspecte si anume:
1. Cum ai reusit sa intri in fundul ei daca ea facea stanga.
2.  Nu era cumva linie continua inainte de acea intersectie unde s-a bagat duduia sa faca stanga? Baga un google maps si baga un link aici sa ne dumirim si noi cum a fost situatia. Daca facea stanga pe linie discontinua, era exclusiv vina ei.

Edited by RCmake, 16 October 2016 - 22:02.


#17
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 pink_flamingo, on 16 octombrie 2016 - 21:53, said:

In absolut toate intersectiile (unde se face la stanga) inainte e linie continua.
Nu cred ca e nimic de discutat. Nu exista depasire permisa in intersectii. Nicaieri.

Altfel, oricum omul e kamikaze total. Sa zica merci ca a scapat viu. Vezi ca da semnal, iti dai seama ca se baga si tu ce faci? Bagi claxoane si tu urci pe ala?

Cand a fost vorba de intersectii?
Si chiar asa, depasirea e interzisa doar in intersectiile nedirijate.
Ultima fraza e chiar hilara. Omule, EL era deja in depasire, ce vroiai sa faca? Unde sa intre?
E asa greu de  priceput ca, atunci cand te bagi in depasire,  nu e suficient sa dai un claxon si gata, trebuie sa te asiguri ca nu esti deja depasit.
Dar  "e grele" rau, se pare...

 ticusor, on 16 octombrie 2016 - 22:00, said:

Rog articol cod rutier care spune asta. Din cate stiu nicaieri nu se specifica ca e vorba doar de semafor/cale ferata ci este vorba de orice coloana de masini oprite in asteptare.

Si eu  nu asta am scris, oprite, chiar cu litere mari?

#18
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 epetroiu, on 16 octombrie 2016 - 22:04, said:


Cand a fost vorba de intersectii?
Si chiar asa, depasirea e interzisa doar in intersectiile nedirijate.
Ultima fraza e chiar hilara. Omule, EL era deja in depasire, ce vroiai sa faca? Unde sa intre?
E asa greu de  priceput ca, atunci cand te bagi in depasire,  nu e suficient sa dai un claxon si gata, trebuie sa te asiguri ca nu esti deja depasit.
Dar  "e grele" rau, se pare...



Si eu  nu asta am scris, oprite, chiar cu litere mari?
Nu e deloc greu. E chiar simplu. Nicaieri nu iti scrie in carte ca e permisa depasirea doar unei masini. Deci: ori depasea pe linie continua (lucru oarecum improbabil) ori depasea in intersectie (lucru interzis).


Aia cu "Ultima fraza e chiar hilara. Omule, EL era deja in depasire, ce vroiai sa faca? Unde sa intre?"... Tu ai vazut vreodata si pedala aia din mijloc?  Ei, aia previne.. mai si franezi, nu te duci ca ghita "pe claxoane".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate