Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

E metis sau...

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
sandu_ion2002

sandu_ion2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2010
Da, in Bucuresti.Am observat deja ca sunt foarte atasati de stapan, merge dupa mine vb aia si la wc Posted Image)
Cu dresajul cam greu ca are o energie fantastica, ma uit pe youtube pe la tutoriale, lucrez cu el in fiecare zi...

Edited by sanduMembruAnonim2002, 15 October 2016 - 12:29.


#20
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,726
  • Înscris: 16.03.2004

 qawHaq1, on 15 octombrie 2016 - 09:46, said:

@ Dark. Pata alba de pe nas si forma un pic cam alungita a corpului sunt cele evidente. Nu stiu blana, ar trebui sa o vad in realitate.
Forma corpului parcă nu se distinge clar din poză.Posted Image

#21
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 dark, on 15 octombrie 2016 - 12:38, said:

Forma corpului parcă nu se distinge clar din poză.Posted Image
Iti sare in ochi, daca lucrezi in domeniu... Acum ca am vazut si a doua poza, unde s-a mai implinit, vad ca nici forma botului nu e standard. Si labele difera putin. Acum ar fi doar 60%. E frumos, un caine reusit. Nu are importanta puritatea rasei. Ca si la om, metisii sunt de cele mai multe ori mai reusiti. :)

#22
Many

Many

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 03.04.2004
@Sandule !

Dacă ai timpul necesar şi vrei să te ocupi de el, îţi recomand două forumuri care te pot ajuta mult, de la generalităţi, până la chestii foarte fine de psihologie canină.
Cu youtube... mai greu, deşi sunt o grămadă de informaţii şi acolo.
Condiţia imperios necesară este să ai timp şi chef de citit forumuri, unde informaţia este mai greu de găsit dar nu imposibil.
Eu m-am documentat pe cele două forumuri şi nu am crezut vreodată ca voi reuşi să fac ceva din căţeluşa noastră care la fel ca al tău, are o energie debordantă.
Te asigur că am reuşit si suntem foarte mulţumiţi de rezultate.
E mult de muncă şi destul de greu, dar rezulatele nu vor întârzia să apară.
TREBUIE să te apuci de lucru acum, când sunt capabili să înveţe multe. Cu trecerea timpului fără să faci nimic... va fi mult mai greu.
Depinde foarte mult şi ce vă doriţi voi de la el. Sunt aproape convins că paza curţii este cel mai important aspect.
Timp să ai şi extrem de multă răbdare. Va fi greu, va fi aproape extenuant , dar te asigur că dacă eşti determinat o să reuşeşti lucruri incredibile şi o să ai şi satisfacţii pe măsură.
Fără nervi ! Starea ta psihică în relaţia voastră contează enorm.

Gata, mai vorbim, trebuie să plec afară cu Hera la joacă şi socializare cu alţi căţei. (extrem de important).

Îţi las link-uri către cele două forumuri.
Nu prea mai sunt posturi noi, dar îţi va fi de un real folos daca respecţi la sânge măcar câte câteva de pe acolo.
Îţi spune unul care a trecut prin aşa ceva. Am învăţat in mai puţin de un an ce ar fi trebuit să ştiu de o viaţă: (am 45 de ani acum, o soţie deosebită şi băiat de 18 ani ) STAREA de CALM, valabilă şi în relaţIa de familie umană.
NOI suntem o familie.
NOI + HERA.

http://www.ciobanescgerman.net/forum/

http://www.animalutze.com/forum/   Aici găseşti informaţii despre psihologia canină (foarte importante).


P.S. 1   Dacă vrei, trimite-mi un PM în care să-mi spui zona în care locuieşti în Bucureşti şi poate ne vedem cu căţeii la plimbare ! Noi stăm in Băneasa- Herăstrău.
P.S. 2   Am beut o ţuică mică. Sper că am reuşit să fiu coerent.

Edited by Many, 15 October 2016 - 16:24.


#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Many, on 15 octombrie 2016 - 11:28, said:

Poţi te rog să argumentezi stupiditatea lor (a ciobăneştilor germani) în opinia ta ?

În poze, căţeluşa noastră Hera. Are doar un an şi cinci luni, foarte inteligentă şi ataşată de noi.
NU este stupidă. Posted Image
Sa va traiasca catelusa si sa va bucurati de ea cat mai mult timp.
Intentia mea nu a fost sa jignesc proprietarii de CG.
Spun doar din ce am constatat, cu cat un caine/rasa e mai destept (sigur ca sunt si aici exceptii), cu atat sunt mai greu de dresat.
Pentru ca au personalitatea lor (niciodata doi caini frati nu vor fi la fel de usor de drasat), si se plictisesc repede.
Nu am spus nimic despre atasamentul pe care-l au fata de stapan sau membrii familiei.
Eu am avut numai "fetite" si stiu ce inseamna un caine atasat de copilul nou-nascut, de exemplu.

Inca o data, scuze daca v-am lezat in vreun fel.

#24
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011
@sandule, ... iubeste-l, nu conteaza nimic altceva.
rspecta-l pentru ca indiferent de rasa sau origine(pura sau nu) este dependent de tine pana va muri. se va hrani, va bea apa si va fi fericit DOAR cand TU vei avea grija de asta.

#25
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 ericmario, on 15 octombrie 2016 - 17:39, said:

Colegule confunzi personalitatea cu inteligenta unui caine ! CG este cred cea mai usor de dresat .
Cu cat un caine e mai inteligent e cu atat mai usor de dresat .

#26
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 03.04.2005
offtopic

 ericmario, on 15 octombrie 2016 - 09:46, said:

... ciobanestilor germani. (cei mai stupizi caini, in opinia mea)

Ai trezit cuibul de viespi, cred că îţi dai seama Posted Image
Ciobănescul german este CÂINELE. Este pur şi simplu perfect, un câine curajos, frumos, deştept. Sincer, fiind prieten cu cei de la o canisă din Iaşi şi mergând acolo adesea, văzând şi participând la zeci de ore de dresaj, văzând sute de exemplare de toate rasele, ciobănescul german stă în frunte.


ontopic. Este metis dar nu contează. Îţi va face datoria, ca orice alt câine. Eu am doi maidanezi şi doi ciobăneşti germani, maidanezii sunt primii ce dau semnalul când vin băştinaşii pe la ciordeles. După aia vine artileria grea :)) Să îţi trăiască şi să ai grijă de el!

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 FAP, on 15 octombrie 2016 - 19:41, said:


Colegule confunzi personalitatea cu inteligenta unui caine ! CG este cred cea mai usor de dresat .
Cu cat un caine e mai inteligent e cu atat mai usor de dresat .
Trebuie sa fie si obedient ca sa poata fi usor de dresat. Degeaba e inteligent daca e incapatanat si cu o personalitate puternica. Cu astfel de caini trebuie lucrat mult mai mult, chit ca inteleg foarte bine ce au de facut.

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
E jigodie dar e frumos
O sa reziste la frig, la boli, si o sa mai aiba si inteligenta unui boschetar, si sigur afectiunea unui boschetar
E o javra perfecta

Deja am vazut ceva ce nu-mi place ansolut deloc deloc , LANTUL
DE CE IL TII IN LANT PE SARACUL CAINE

#29
sandu_ion2002

sandu_ion2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2010

 petre69, on 15 octombrie 2016 - 20:52, said:

E jigodie dar e frumos
O sa reziste la frig, la boli, si o sa mai aiba si inteligenta unui boschetar, si sigur afectiunea unui boschetar
E o javra perfecta

Deja am vazut ceva ce nu-mi place ansolut deloc deloc , LANTUL
DE CE IL TII IN LANT PE SARACUL CAINE


Lantul l-am pus ca sa stea la poza ca nu puteam sa-l prind deloc bine, are toata curtea la dispoziie cum am mai zis in topicul asta  si vreau sa fac un tarc pentru el.Ocazional il mai leg cand am musafiri sau copii prin curte  ca de...nu toata lumea suporta cainii, unora le e frica nu isi dau seama ca e pui si vrea sa se joace etc.

@Many multumesc frumos pt ajutor, orice info e binevenita, da pentru paza l-am luat si deja si-a intrat in rol :D , am avut caini de cand ma stiu ultimul un metis de brac german si-a dat obstescul sfarsit pe la 17 ani..si parea curtea goala, acuma e ok cu asta mic a revenit la normal :)

#30
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Vorbind despre ciobanesti germani ...

http://dogs.petbreed...German-Shepherd

Locul 1 din 35,sigur,poate nu este 100% corect,dar nici departe de adevar. Posted Image

#31
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 Many, on 15 octombrie 2016 - 11:28, said:

Poţi te rog să argumentezi stupiditatea lor (a ciobăneştilor germani) în opinia ta ?

În poze, căţeluşa noastră Hera. Are doar un an şi cinci luni, foarte inteligentă şi ataşată de noi.
NU este stupidă. Posted Image


@Sandule, să-ţi trăiască şi să te bucuri de Oksy !
Să-i oferi o viaţa frumoasă alături de tine !
Are nevoie de multă atenţie şi iubire.
O să fie un căţel de nădejde, ocupă-te de el !

Frumoasa si mare curte are la dispozitie :)

#32
sandu_ion2002

sandu_ion2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2010

 corina_geo, on 16 octombrie 2016 - 18:57, said:

Frumoasa si mare curte are la dispozitie Posted Image
bv

#33
dcg3

dcg3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 01.02.2017

 sandu_ion2002, on 15 octombrie 2016 - 08:47, said:

Va salut, am acest ciobanesc german, varsta 4 luni, si as vrea sa stiu daca e metis sau corcitura cum se mai zice, daca e vreun cunoscator pe aici poate isi da cu parerea, multumesc.

Oksy

[ https://s22.postimg.org/dbsn3cwgh/Picture_037.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

N-am mai vazut ciobanesti nemtesti cu botul alb, dar imi place curtea. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate