Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Proces constestare amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#73
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postarab, on 13 octombrie 2016 - 12:45, said:

@Initiator! Pana la urma-urmei ai sau nu un martor? Ca te cam contrazici pe aici!

Nu ma contrazic. Politia nu are martor, eu am.

#74
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 13:13, said:


Nu ma contrazic. Politia nu are martor, eu am.

Dar filmulet are vreo parte ?
Ca sunt o gramada de camere si chiar daca se spune ca nu sunt probe in proces aceste filmulete sunt bune ... daca iti arata un film in care vezi clar ca ai gresit ? Mai te lupti cu aceeasi inversunare ?
In trafic, in contextul si dinamica  in care s-a intamplat mai poti pierde din vedere cate ceva din realitate ... Am fost la politie implicat fiind  intr-un accident pe acelasi bulevard si doar ce am intrat si am spus zona ca a si pus mana politistul pe telefon sa primeasca imaginile de acolo ... Ce sa o mai dea la intors vinovatul ca se vedea clar ce si cum a facut ...

#75
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postsuperm, on 13 octombrie 2016 - 13:22, said:

Dar filmulet are vreo parte ?
Ca sunt o gramada de camere si chiar daca se spune ca nu sunt probe in proces aceste filmulete sunt bune ... daca iti arata un film in care vezi clar ca ai gresit ? Mai te lupti cu aceeasi inversunare ?
In trafic, in contextul si dinamica  in care s-a intamplat mai poti pierde din vedere cate ceva din realitate ... Am fost la politie implicat fiind  intr-un accident pe acelasi bulevard si doar ce am intrat si am spus zona ca a si pus mana politistul pe telefon sa primeasca imaginile de acolo ... Ce sa o mai dea la intors vinovatul ca se vedea clar ce si cum a facut ...

Din intampinarea primita reiese ca nu exista nici film din partea politiei si nici din trafic. M-am sfatuit cu un politist careia i-am povestit situatia si mi-a spus ca am sanse mare de castig, daca ar fi sa ne luam dupa lege. Daca pierd Posted Image aia e, o sa raman cu mai multi bani in buzunar.

Edited by Cryb3by, 13 October 2016 - 13:31.


#76
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:12, said:

n-am mai audiat niciodata un martor pana acum.

Si nici n-ai s-o faci, decat daca esti judecator.

View Postarg, on 13 octombrie 2016 - 11:41, said:


Dar ce frumos stau masinile alea parcate langa oprirea interzisa.

#77
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008


View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:26, said:


Consider ca am fost neindreptatit. Intamplarea a avut loc inainte de pasajul Muncii (dinspre Vatra spre Baba Novac). Eram pe banda a 4a, iar primele 2 benzi erau ocupate de masini care..

Mai bine nu te prezinți deloc decât sã declari judecãtorului cã ai fost "neindreptatit" :)
Cred ca si el va fi de aceeasi parere, anume ca esti neindreptatit sa contesti contraventia.



#78
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:19, said:

@Pololica: Nu ma ajuta avocatul, ma costa prea mult. Mai bine stau fara permis 30 de zile decat sa platesc 500 lei pentru un lucru pe care nu stiu sigur ca-l castig.

Si-atunci, in culpa esti, scartar la bani esti, de ce nu stai mataluta cuminte pe fundulet si astepti sa te-anunte aia ca trebuie sa-ti ridici permisul?Posted Image
Ba-i mai agiti degeaba si pe userii de pe forum.Posted Image

#79
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
Nu agit pe nimeni, cer doar sfaturi. Esti bun de judecator tu, ca imediat tragi concluziile :)

Faptul ca nu vreau sa platesc pentru un serviciu care nu ma avantajeaza nu inseamna ca sunt "scartar".

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 12:19, said:

M-au oprit dupa pasaj, la aprox 1 km.
De fapt cati politisti erau ?

#81
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 14:16, said:

Nu agit pe nimeni, cer doar sfaturi. Esti bun de judecator tu, ca imediat tragi concluziile Posted Image

Faptul ca nu vreau sa platesc pentru un serviciu care nu ma avantajeaza nu inseamna ca sunt "scartar".

Pai spune aici cam ce motive invoci in apararea ta, lumea ar fi interesata . Eu deocamdata nu vad decat cuvantul tau impotriva cuvantului politistului. Si , sincer , cred ca politia castiga..poate ca mai ai si alte atuuri ? Spune-ne si noua , iti dai seama ca ar fi procese peste procese ...nici nu vreau sa ma gandescPosted Image

#82
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postarab, on 13 octombrie 2016 - 12:25, said:


Hint! Cuvantul agentului constatator-politistul rutier, cam invinge in instante la noi!
Nu obligatoriu.
Mai mult ca sigur in finalul intampinarii facuta de cei de la rutiera scrie ca-si rezerva dreptul de a nu se prezenta la judecata.

Pe de alta parte, eu mi-am castigat contestatia, fara avocat.
Amenda mi-a fost transformata in avertisment.
Bafta.

#83
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu ma intreb ,in situatia data ,cum putea initiatorul ,fiind pe banda 4 (in stanga ) ,sa vada pietonul angajat in traversare de pe marginea benzii 1 ,tinand cont ca pe 1si 2 se statea la coada fiind semafor rosu . Sigur legea spune sa incetinim la treceri ,dar daca pe banda 2 era un camion ,cum putea sa vada initiatorul de pe banda 4 ,ca unu' trece strada ??? Daca ala a trecut si initiatorul nu la lovit ,inseamna ca a fost atent ,iar politistii ar tb sa fie mai indulgenti in astfel de cazuri .

#84
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postgladiatore, on 13 octombrie 2016 - 16:26, said:

Eu ma intreb ,in situatia data ,cum putea initiatorul ,fiind pe banda 4 (in stanga ) ,sa vada pietonul angajat in traversare de pe marginea benzii 1 ,tinand cont ca pe 1si 2 se statea la coada fiind semafor rosu . Sigur legea spune sa incetinim la treceri ,dar daca pe banda 2 era un camion ,cum putea sa vada initiatorul de pe banda 4 ,ca unu' trece strada ??? Daca ala a trecut si initiatorul nu la lovit ,inseamna ca a fost atent ,iar politistii ar tb sa fie mai indulgenti in astfel de cazuri .

Nu, este ca la cedeaza trecere, incetinesti/opresti te asiguri si pe urma treci. Daca sarea un copil dintre masini zicea ca a avut ghinion cand de fapt a cautat-o cu lumanarea.

Edited by arg, 13 October 2016 - 16:31.


#85
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,671
  • Înscris: 03.12.2014

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:12, said:

Salutare
[...]
Intrucat ma voi reprezenta singurl, problema e ca nu stiu ce sa fac/zic in instanta. Exista posibilitatea ca judecatorul sa-mi aprobe si martorul propus, ceea ce ar agrava situatia deoarece n-am mai audiat niciodata un martor pana acum.


Va rog sa-mi dati cateva sfaturi de ce ar trebui sa fac si sa spun in instanta si daca stiti, ce intrebari ar trebui sa-I pun martorului?

Multumesc.

o vorbă din popor (de peste gârlă) zice

Quote

A man who is his own lawyer has a fool for a client

View Postarab, on 13 octombrie 2016 - 12:25, said:

Hint! Cuvantul agentului constatator-politistul rutier, cam invinge in instante la noi!

cam peste tot în lume de altfel...

View Postgladiatore, on 13 octombrie 2016 - 16:26, said:

Eu ma intreb ,in situatia data ,cum putea initiatorul ,fiind pe banda 4 (in stanga ) ,sa vada pietonul angajat in traversare de pe marginea benzii 1 ,tinand cont ca pe 1si 2 se statea la coada fiind semafor rosu . Sigur legea spune sa incetinim la treceri ,dar daca pe banda 2 era un camion ,cum putea sa vada initiatorul de pe banda 4 ,ca unu' trece strada ???

dacă nu ai vizibilitate te oprești, te asiguri și după aia pleci din nou. Ce e așa complicat?

View Postgladiatore, on 13 octombrie 2016 - 16:26, said:

Daca ala a trecut si initiatorul nu la lovit ,inseamna ca a fost atent ,iar politistii ar tb sa fie mai indulgenti in astfel de cazuri .

sper că glumești.

#86
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 14:35, said:

O sa incerc sa nu uit Posted Image dar iti dai seama ca, daca pierd, toti gibonii care urla ca disperatii ca sunt vinovat, vor umple topicul cu posturi d-alea gen "ti-am zis eu" si "vezi ca esti fraier si trebuia sa stai in banca ta?" Posted Image))

Ok.
Ti-am editat un post in care jigneai userii, am crezut ca ai priceput ceva. Se pare ca nu.
So, oficial, primul si ultimul avertisment verbal - te rog inceteaza cu jignirea celor care nu-ti impartasesc opiniile!
Recidiva, va atrage sanctiuni, conform regulamentului.

Edited by calinkgb, 13 October 2016 - 17:34.


#87
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostDaculScoril0, on 13 octombrie 2016 - 17:25, said:


o vorbă din popor (de peste gârlă) zice




cam peste tot în lume de altfel...



dacă nu ai vizibilitate te oprești, te asiguri și după aia pleci din nou. Ce e așa complicat?



sper că glumești.
Ca sa te asiguri ,in cazul dat de mn ,tb sa ajungi cu masina pe trecere ,si daca vezi ca pietonul mai are 2-3 mt pana sa ajunga langa tn ,poti sa dai inainte . Nu zic ca e legal ,dar la asta ma refeream cand spuneam ca tb sa fie mai indulgenti politistii . Scz daca am deranjat pe cineva !

#88
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postgladiatore, on 13 octombrie 2016 - 16:26, said:

Eu ma intreb ,in situatia data ,cum putea initiatorul ,fiind pe banda 4 (in stanga ) ,sa vada pietonul angajat in traversare de pe marginea benzii 1 ,tinand cont ca pe 1si 2 se statea la coada fiind semafor rosu . Sigur legea spune sa incetinim la treceri ,dar daca pe banda 2 era un camion ,cum putea sa vada initiatorul de pe banda 4 ,ca unu' trece strada ??? Daca ala a trecut si initiatorul nu la lovit ,inseamna ca a fost atent ,iar politistii ar tb sa fie mai indulgenti in astfel de cazuri .

In sfarsit cineva care si-a creat o imagine clara asupra situatiei. Iti multumesc pentru atentie.

@calinkgb: am inteles. Am vrut sa editez postul, dar trecuse timpul alocat editarii.

Edited by Cryb3by, 13 October 2016 - 18:09.


#89
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgladiatore, on 13 octombrie 2016 - 16:26, said:

Eu ma intreb ,in situatia data ,cum putea initiatorul ,fiind pe banda 4 (in stanga ) ,sa vada pietonul angajat in traversare de pe marginea benzii 1 ,tinand cont ca pe 1si 2 se statea la coada fiind semafor rosu . Sigur legea spune sa incetinim la treceri ,dar daca pe banda 2 era un camion ,cum putea sa vada initiatorul de pe banda 4 ,ca unu' trece strada ??? Daca ala a trecut si initiatorul nu la lovit ,inseamna ca a fost atent ,iar politistii ar tb sa fie mai indulgenti in astfel de cazuri .

Nu conteaza daca putea sau nu putea, era OBLIGAT de legislatie sa-l vada si sa-i cedeze trecerea, daca era acolo. E foarte simplu, de aceea exista legislatia rutiera. Si de aceea trebuie respectata, nu comentata si fentata.

#90
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postmyshyk, on 13 octombrie 2016 - 18:13, said:

Nu conteaza daca putea sau nu putea, era OBLIGAT de legislatie sa-l vada si sa-i cedeze trecerea, daca era acolo. E foarte simplu, de aceea exista legislatia rutiera. Si de aceea trebuie respectata, nu comentata si fentata.
Nu vreau sa intru in polemici ,dar sigur ,voi ,cei care a-ti comentat contra situatiei descrisa de initiator ,sunteti ok cand conduceti in orase . Voi nu gresiti niciodata ?? Sunteti legea intruchipata .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate