Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Proces constestare amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#109
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostNero-d, on 14 octombrie 2016 - 10:07, said:

ca sa intelegi mai bine cum functioneaza justitia (in general si in toate spețele)... nu conteaza fapta in sine (nu conteaza ce-ai facut)... conteaza doar ce se poate dovedi!
Si eu constat ca nu ai fost niciodata in tribunal intr-un proces cu organul . In instanta ca sa scapi de " amenda " , TU trebuie sa demonstrezi ca nu era cazul de asa ceva , NU agentul ..

#110
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016
Ok , dar in acest caz Justitia nu se face dupa definitii ci dupa legi care reglementeaza fapta in sine. Poti sa spui judecatorului definitii peste definitii , daca PV consemneaza neacordarea de prioritate , (nu mai pun la socoteala martorii) ramai fara carnet .Asta fara ca pietonul sa-si fi "mofificat directia de deplasare sau sa se opreasca".

#111
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Si eu constat ca nu ai fost niciodata in tribunal intr-un proces cu organul . In instanta ca sa scapi de " amenda " , TU trebuie sa demonstrezi ca nu era cazul de asa ceva , NU agentul ..
din ce spui, imi dau seama ca am fost de mult mai multe ori ca tine!
in 80% din cazuri, organul nici nu se prezinta!
iar contestatarul nici atat, dar nu e obligatia contestatarului sa se apere sau sa fie prezent!

Edited by Nero-d, 14 October 2016 - 10:27.


#112
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
Teoretic, PV nu ar trebui sa poata singur sa confirme neacordarea de prioritate (politistul poate fi subiectiv sau sa nu constate realitatea). PV se face in baza unor dovezi, d-aia au politistii camera pe bord; altfel nu ar mai fi nevoie de poze/video.

Edited by Cryb3by, 14 October 2016 - 10:24.


#113
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
@gelutu980
nu la toata lumea tine!
daca nu stii ce sa scrii in contestatie, cum sa formulezi si ce drepturi ai, (si nu vrei sa apelezi la ajutor calificat)  e foarte posibil s-o halesti!
nu am o cifra exacta dar mai multe contestatii se castiga in instanta decat se pierd!
e foarte util sa ai si un martor credibil care sa-ti sustina varianta!

Edited by Nero-d, 14 October 2016 - 10:31.


#114
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postcobi1, on 14 octombrie 2016 - 10:13, said:

Si eu constat ca nu ai fost niciodata in tribunal intr-un proces cu organul . In instanta ca sa scapi de " amenda " , TU trebuie sa demonstrezi ca nu era cazul de asa ceva , NU agentul ..
Sa inteleg ca tu vorbesti din cunostinta de cauza?Posted Image

Mie mi-a fost admisa contestatia si amenda + punctele penalizare au fost transformate in "avertisment".
Judecatorul nu a facut decat sa citeasca ce am scris in contestatie vs PV intocmit de cei de la rutiera.
Si aia a fost.

ps. Sa stii de la mine: niciodata agentul care a intocmit PV nu se va prezenta la proces. Altii se ocupa de spetele astea.

#115
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgelutu980, on 14 octombrie 2016 - 10:16, said:

Ok , dar in acest caz Justitia nu se face dupa definitii ci dupa legi care reglementeaza fapta in sine. Poti sa spui judecatorului definitii peste definitii , daca PV consemneaza neacordarea de prioritate , (nu mai pun la socoteala martorii) ramai fara carnet .Asta fara ca pietonul sa-si fi "mofificat directia de deplasare sau sa se opreasca".

Sa nu pateasca autorul ca Sheldon Cooper

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qOfxGR0K9jA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#116
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postericmario, on 14 octombrie 2016 - 11:01, said:

Sa inteleg ca tu vorbesti din cunostinta de cauza?Posted Image

Mie mi-a fost admisa contestatia si amenda + punctele penalizare au fost transformate in "avertisment".


ps. Sa stii de la mine: niciodata agentul care a intocmit PV nu se va prezenta la proces. Altii se ocupa de spetele astea.
E normal ca agentul constatator sa nu participe in instanta ca doar nu are studii juridice nici abilitati de comunicare ..

#117
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,289
  • Înscris: 13.03.2015

View PostCryb3by, on 14 octombrie 2016 - 09:44, said:

..

Ca si idee, CEDO explica asa: NEVINOVAT pana la proba contrarie. Deci nu eu sunt cel care trebuie sa-si arate nevinovatia, ci politia sa arate ca sunt nevinovat, nu doar sa spuna printr-un PV.

Valabil la Drept Penal si nu la chestiuni administrative...

#118
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-are studii juridice? dar ce studii are? cum mama naibii aplica legea daca n-o cunoaste?!?
contestatarul ce mama naibii mai cauta in instanta? ca el nici atat n-are studii juridice!
de unde veniti frate cu ideile astea?!? mai sunteti ??? Posted Image
hai! permisele inapoi!, fuguța, fuguța!

Quote

Valabil la Drept Penal si nu la chestiuni administrative...
contraventia nu-i o chestiune administrativa!
jurisprudenta CEDO exista in aceste cazuri specifice!
prezumptia de legalitate si temeinicie a PVului s-a cam dus... nu mai e absolutizata ca in trecut... prevaleaza prezumptia de nevinovatie!
in cazul unei contestari a PVului, cade in sarcina judecatorului sa apeleze la toate mijloacele necesare si probatoriului necesar pentru a afla adevarata stare de fapt si a da o solutie justa in consecinta!

Edited by Nero-d, 14 October 2016 - 11:35.


#119
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
. Organul are reprezentantii sai legali , altii decat agentii constatatori de pe strada . Poate tu te-ai intanit cu d-astia cu studii superioare in drept ...

#120
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
prezenta organului poate fi solicitata de catre judecator pentru in calitate de martor acuzator!... nu in calitate de absolvent de drept! pentru a  ajuta la clarificares sau stabilirea starii de fapt!
organul a constatat fapta prin propriile lui simturi!, iar daca fapta e contestata, e normal ca si organul sa fie interogat ca martor!... sa sustina cele mentionate in procesul verbal!

Edited by Nero-d, 14 October 2016 - 11:39.


#121
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postnicusan75, on 14 octombrie 2016 - 08:18, said:

Poliția (și celelalte structuri asemănătoare, nu numai pe linie rutieră) ne apără pe noi, ceilalți, prin sancționarea celor ce greșesc. Ei fac un ,, rău" unei persoane, dar un bine celorlalți (sper că învață din greșeală). Urât din partea ta (și a milițianului) că ai ,, rezolvat" așa în Neamț. Acolo,  afară, tot așa merge?
Aici ,nu stau pandari ......aici te opresc pur si simplu ,si stau la vedere .Am platit o data amenda de viteza aici ,luat cu telecamera ,si vreo 3 pt parcare in zona interzisa ,in 10 ani . In Romania 2,in 15 zile. Faceti voi diferenta .

#122
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Nu este o scuză. Am mers mult afară. Conduita șoferului este cu totul altfel. De aici și a poliției. Ne merităm soarta.

#123
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Vin-o tu aici sa vezi ce conduita au astia ,s-ar sui pe tn ,la propriu doar sa fie ei primii ,si sa fim si on-topic ,f putini opresc la trecere ,pt pietoni .

#124
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNero-d, on 14 octombrie 2016 - 09:28, said:

nu scrie nicaieri in lege ca esti obligat sa opresti, nici ca trebuie sa stai oprit pana cand pietonul paraseste planeta... poti trece elegant prin fata sau prin spatele lui atata vreme cat nu-l incomodezi conform legii!!


Art. 76
Marcajele aplicate pe drumurile publice sunt:
c) transversale, care pot fi:
1. de oprire;


Cum se intrepreteaza asta ? Marcajul transversal din fata trecerii de care este ?

Edited by bumpocbum, 14 October 2016 - 13:47.


#125
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Vrei sa spui ca tu opresti la fiecare trecere de pietoni?

#126
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca sunt pietoni in zona da. Asa cum am zis am avut permisul suspendat ca NU am oprit la trecerea de pietoni.
Nu a contat ca pietonul m-a asteptat, ca a traversat prin loc nepermis, adica pe langa trecere si banda de oprire.

Edited by bumpocbum, 14 October 2016 - 14:07.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate