Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Proces constestare amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare,

Vin si eu cu o problema cu care ma confrunt. As dori sfaturi doar de la oameni avizati si din domeniu.

In iunie am fost amendat si lasat fara permis pentru neacordare de prioritate la pieton si am facut contestatie (aveam neaparat nevoie de permis in luna aia). Intre timp am depus toate actele si am facut toate demersurile necesare, iar acum astept apelul.

Intrucat ma voi reprezenta singurl, problema e ca nu stiu ce sa fac/zic in instanta. Exista posibilitatea ca judecatorul sa-mi aprobe si martorul propus, ceea ce ar agrava situatia deoarece n-am mai audiat niciodata un martor pana acum.


Va rog sa-mi dati cateva sfaturi de ce ar trebui sa fac si sa spun in instanta si daca stiti, ce intrebari ar trebui sa-I pun martorului?

Multumesc.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din ce ne zici tu noua, esti vinovat si esti constient de asta.

Nu stiu daca te va ajuta cineva de pe forum. Ia un avocat. Macar ala e platit.

#3
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008
@Pololica: Nu ma ajuta avocatul, ma costa prea mult. Mai bine stau fara permis 30 de zile decat sa platesc 500 lei pentru un lucru pe care nu stiu sigur ca-l castig.

Edited by althea, 13 October 2016 - 11:42.
referire la mesaj sters


#4
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu e obligatoriu sa te duci in instanta , poti sa pierzi si prin neprezentare .

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Sincer acum! Ai fost sau nu nedreptatit de catre politisti? Ca nu zici nimic de circumstantele cazului in sine! Cum ce sa zici? Zici versiunea ta de spre cele intamplate si atat! Cum adica sa audiezi TU un martor? E martorul tau banuiesc.

Edited by arab, 13 October 2016 - 11:24.


#6
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postarab, on 13 octombrie 2016 - 11:19, said:

Sincer acum! Ai fost sau nu nedreptatit de catre politisti? Ca nu zici nimic de circumstantele cazului in sine! Cum ce sa zici? Zici versiunea ta de spre cele intamplate si atat! Cum adica sa audiezi TU un martor? E martorul tau banuiesc.

Consider ca am fost neindreptatit. Intamplarea a avut loc inainte de pasajul Muncii (dinspre Vatra spre Baba Novac). Eram pe banda a 4a, iar primele 2 benzi erau ocupate de masini care asteptau la semafor. Cand am ajuns in dreptul trecerii, un pieton s-a angajat in trecere. Politia a considerat ca nu am acordat prioritate.

Edited by althea, 13 October 2016 - 11:42.


#7
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:12, said:

Salutare,



Intrucat ma voi reprezenta singurl, problema e ca nu stiu ce sa fac/zic in instanta. Exista posibilitatea ca judecatorul sa-mi aprobe si martorul propus, ceea ce ar agrava situatia deoarece n-am mai audiat niciodata un martor pana acum.


Va rog sa-mi dati cateva sfaturi de ce ar trebui sa fac si sa spun in instanta si daca stiti, ce intrebari ar trebui sa-I pun martorului?

Multumesc.

Adica tu iti intrebi martorul "nu-I asa ca n-am gresit?" si el o sa zica dddaaaaaaa..!!! Da' politia ce zice? Ca poate si ei au martori?

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ce culoare avea semaforul? Era rosu pt tine cred...nu? Daca aia de pe celelalte benzi erau opriti, tu ai trecut pe rosu sau cum? Nu se intelege nimic!

Edited by arab, 13 October 2016 - 11:30.


#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cryb3by, nu tu audiezi martorul - judecătorul o face. Tu doar eşti atent la ce spune el iar dacă vei considerea că trebuie clarificate anumite aspecte, îl rogi pe judecător să-l întrebe pe martor justificând necesitatea întrebării.

#10
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:26, said:


Consider ca am fost neindreptatit. Intamplarea a avut loc inainte de pasajul Muncii (dinspre Vatra spre Baba Novac). Eram pe banda a 4a, iar primele 2 benzi erau ocupate de masini care asteptau la semafor. Cand am ajuns in dreptul trecerii, un pieton s-a angajat in trecere. Politia a considerat ca nu am acordat prioritate.

@Suno: ai primit Report, multumesc.

Daca aia stateau la semafor , tu nu aveai semafor?

#11
Cryb3by

Cryb3by

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 17.05.2008

View Postarab, on 13 octombrie 2016 - 11:28, said:

Ce culoare avea semaforul? Era rosu pt tine cred...nu? Daca aia de pe celelalte benzi erau opriti, tu ai trecut pe rosu sau cum? Nu se intelege nimic!

Nu aveam semafor. Primele 2 benzi se duc deasupra pasajului si au semafor, benzile 3 si 4 merg in pasaj si nu au semafor.

Edited by Cryb3by, 13 October 2016 - 11:37.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Legea e foarte clara. Daca pietonul este pe trecere, pe sensul tau de mers, trebuie sa opresti. Atat si nimic mai mult.
In primavara si eu am patit acelas lucru, doar ca pietonul era la 3m langa marcaj.  O luna a trecut repede si fara dureri de cap.

Edited by bumpocbum, 13 October 2016 - 11:40.


#13
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Pietonul avea verde si era angajat in trecere, din dreapta ta? Sau e refugiu acolo si iti venea din stanga? Adica ti-a sarit in fata? Nu suntem toti din Bucuresti! Vezi daca nu explici frumos faza!

Edited by arab, 13 October 2016 - 11:41.


#14
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View PostCryb3by, on 13 octombrie 2016 - 11:36, said:

Nu aveam semafor. Primele 2 benzi se duc deasupra pasajului si au semafor, benzile 3 si 4 merg in pasaj si nu au semafor.

Si trecerea aia de pietoni trece sau nu prin fata benzii 4 ? ca nu inteleg...

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005
Aici?
https://www.google.r...13!4d26.1389255

#16
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
Iar nedreptățirea este unde? Că e semafor sau nu, prea puțin important. Cât timp pietonul nu a trecut pe roșu, tu trebuia să oprești. N-ai oprit. Ce altceva te nedumerește?

#17
gelutu980

gelutu980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 14.06.2016

View Postarg, on 13 octombrie 2016 - 11:41, said:


Unde-i semafor acolo?

#18
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Deci avem imaginea: pieton pe trecere si neacordare de prioritate. Presupun ca era pe sensul tau de mers. (cred ca stii ca la o banda pe sens, se cedeaza trecerea pietonilor la traversare, indiferent pe ce parte e, iar de la 2 in sus doar pe partea ta sau daca e la mijloc se cedeaza). Sper sa nu se fi modificat intre timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate