Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

Costuri Materiale de constructie + manopera

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Boogdan1997

Boogdan1997

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2016
Buna seara,as dorii sa intreb si eu meseriasi sau oameni care se pricep cat de cat in ceea ce priveste construitul de jos o camera la rosu 5 pe 6 m2.
Am o camera veche o bucatarie + o corlata veche din chilpici + acoperisul ma intereseaza totul dat jos si construit de la 0 fundatie stalpi BCA toate costurile pana la ultimul lemn si daca se poate sa ma incadrez in 10.000 RON +,- sa zicem 1-2.000 RON
Si as vrea sa stiu ce imi recomandati firma sau zilieri si mesteri locali.
Cu firma as vrea deoarece dau banul si vin ei si fac totul.. cu zilierii stiti cum este o cafeluta o tigara pune masa scoala masa...
Va multumesc anticipat si as dori sa ma lamuriti si pe mine, nu as vrea sa ma apuc si sa nu imi ajunga banii, mai bine mai strang.

#2
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Am avut zilieri... -1 palet de multibat si minus multi metri de lemn. Tigari, Noroc la 3 litri, vreo ciorba pe la 12 si lista continua.

In final sunt multumit... Multumit ca mi-au iesit peretii drepti din tencuiala, ca erau ziditi ca pisatul boului. Zici ca era nepoata-mea de 5 ani cand facea castele de nisip la mare. Asa e cand te bucuri ca faci casa de 100 mp amprenta la sol, pe doua nivele cu 12000 euro cu tot cu materiale, aproximativ in 3 luni.

Si acum sa fiu la subiect, calculand...vreo 20000 euro casa(porotherm) de ~100 mp cu tot cu acoperis, geamuri, usi(intrare-2 buc). Restul, adica tencuit, tinciuit, centrala, calorifere si alte mamifere, sunt detalii. Ca o idee, ti-am zis toate astea, avand in vedere ca porothermul nu e ca BCA-ul. Insa, te sfatuiesc sa ai mare grija la ce popandai angajezi....

#3
vabhaus

vabhaus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2016
Caut constructor pentru casa cu 2 apartamente identice (2 case cuplate) 75242 Neuhausen Germania pe structura LEMN + 2 carporturi (3 locuri parcare)

Preturile la care fac referire mai jos sunt finale, inclusiv TVA. Preturile dvs. trebuie sa fie la fel: finale, inclusiv TVA.
Oferta pentru cele 2 case va fi completa in sistem "la cheie" + cele 2 carporturi + trotuare si alei pavate, gazon plantat, moloz si pamant indepartate, curatenie finala efectuata, cuplarea la utilitatile existente la marginea terenului (curent, canal, cablu).
Detaliile ar fi urmatoarele:
-incalzire pardoseala sistem fara sapa "Kermi xnet13" numai pentru nivelele parter si etaj 1
https://www.kermi.de...-trockensystem/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MPIyIJQmya8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
-tigla ceramica, antene parabolice si sistem paratraznet
-panouri solare cu aport la ACM si incalzire, centrala gaze sistem Wiessmann Vitodens 300litri si cos metal la exterior dus peste pana de coama
-cada colt 140*140cm cu sezut in baile mari de la etaj si cabina dus la parter; vas WC cu picior, chiuvete, diverse suporturi.
-baterii Kludi
-placari pereti bai cu AGC Lacobel si AGC MIrrorX
-ferestre mansarda Velux cu coeficient mic de transfer (cu rulouri si plase insecte)
-tamplarie PVC cu minim 5 camere si sticla tripan cu folie 4S (VEKA, Salamander) prevazuta cu plase insecte si rulouri exterioare electrice
-balustrada balcon inox cu geam securizat
-exterior tencuiala structurata
-izolatie exterior vata bazaltica 14-15cm grosime, sarpanta identic
-scari interioare lemn esenta tare
-parchet 40E/mp si piatra naturala interior 20e/mp
-usi intrare 1500Eur/buc
-usi interior 100EUR/buc cu tot cu accesorii si toc
-semineu 1000EUR/buc
-deck-uri WPC pentru terase
-plafoane false gips
-pereti pe structura lemn la interior cu vata bazaltica de 10cm, totul acoperit cu 2 placi gips rezistente la foc.
-instalatie electrica Legrand (doze, sigurante, etc)
Nu in ultimul rand casa trebuie sa fie la standard F60 german -rezistenta 60 minute la foc.
Autorizatia de constructie este deja acordata si banii din credit sunt disponibili. Din pacate nu pot plati avans in ROMANIA. Prima suma de bani care se poate plati e reprezentata de organizarea de santier -atunci cand va fi gata si va fi certificata de reprezentantul bancii.
Platile vor fi facute in baza unui grafic de lucrari, dupa certificarea de catre dirigintele de santier. O suma de 4% din valoarea contractului se va constitui ca garantie de buna executie si se va plati la 6 luni de la incheierea santierului.

#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

 vabhaus, on 02 octombrie 2016 - 21:53, said:

Caut constructor pentru casa cu 2 apartamente identice (2 case cuplate) 75242 Neuhausen Germania pe structura LEMN + 2 carporturi (3 locuri parcare)

Preturile la care fac referire mai jos sunt finale, inclusiv TVA. Preturile dvs. trebuie sa fie la fel: finale, inclusiv TVA.
Oferta pentru cele 2 case va fi completa in sistem "la cheie"
-parchet 40E/mp si piatra naturala interior 20e/mp
-usi intrare 1500Eur/buc
-usi interior 100EUR/buc cu tot cu accesorii si toc
Platile vor fi facute in baza unui grafic de lucrari
Pai care preturi,pune ceva și din ofertele care le ai daca le ai.E irelevant ce faci tu cu ce face inițiatorul, unde ești tu și unde e el.

#5
Boogdan1997

Boogdan1997

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2016
Si totusi concret o lista de materiale pentru ce am zis mai sus.
Camera de 5 pe 6 m2 ridicata de jos de la fundatie temelie stalpi zidita cu BCA pana la acoperis ma incadrez in 10.000 RON ?
De lua o sa iau firma ca sa iasa treaba buna sa care molozu ca trebuie sa si demolez ce e vechi.

#6
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,494
  • Înscris: 06.01.2014

 vabhaus, on 02 octombrie 2016 - 21:53, said:

Caut constructor pentru casa cu 2 apartamente identice (2 case cuplate) 75242 Neuhausen Germania pe structura LEMN + 2 carporturi (3 locuri parcare)

Preturile la care fac referire mai jos sunt finale, inclusiv TVA.
...

-usi interior 100EUR/buc cu tot cu accesorii si toc
...


La ce pretentii ai, pui usi de interior la DOAR "100EUR/buc cu tot cu accesorii si toc"?

Edited by cristobob, 03 October 2016 - 09:20.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate