Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Google Maps-directie

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Statul plateste lefuri mai mari decat privatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#109
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 ipopovici11, on 30 septembrie 2016 - 17:42, said:

Alt titlu de 2 bani  care vrea sa emita o idee generala.


Un alt topic marca inregistrata Galeo .

#110
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 ipopovici11, on 30 septembrie 2016 - 17:42, said:

Alt titlu de 2 bani ...

Titlul a fost modificat integral de moderatori

#111
skandal

skandal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,241
  • Înscris: 09.11.2003
Subiectul asta e inutil. Nu conteaza daca are statul sau privatul salarii mai mari, conteaza ca totul sa mearga, macar decent daca nu struna.

In Germania multe joburi la stat sunt platite foarte bine, dar oamenii aia fac treaba. Düsseldorf de ex. este un oras cu o cota foarte mare de expati si imigranti. In Germania exista echivalentul flotantului de la noi, cand ai poposit la o noua adresa trebuie sa te duci la primarie (sa zicem ca e primarie, pentru a nu insista pe detalii neimportante), la un birou public, sa te inregistrezi.

Faptul ca e un oras atractiv pentru imigranti si expati genereaza un trafic mare la acest birou. Contribuie si faptul ca in tara asta e ceva comun sa te fatai cu chiria o data cam la doi ani, deci vin si puhoi de nemti cu aceeasi inregistrare de facut. Cum decurge?

Institutia este asezata la doi pasi de centrul nevralgic al orasului, nodul principal de transport. Program de la 7.30 pana pe la 16 (si aici vorbesc de cea la care merg eu, in Dusseldorf la o populatie de 600k locuitor exista 12 puncte de lucru ale acestei institutii). La intrare ai 3 terminale de unde iti iei bilet pentru ce nevoie aie, exista 6 sectiuni fiecare cu propriul cod si fiecare sectiune are 7-8 subsectiuni, deci posibilitatea de a preciza prin acea programare de ce functionar ai nevoie e foarte mare. Langa terminale ai o mica sala de asteptare de vreo 20 de locuri, cu 6-7 monitoare pe care e indicat ghiseul si ce bilet e la ghiseu. Biletul iti da timpul aproximativ la care sa fii acolo si esti rugat sa respecti o marja de +-15 minute. Exista (parca) 27 de ghisee. Unde ghiseele de fapt sunt niste birouri open-space, fiecare om sta la o masa respectabila cu computer etc iar tu cand vii te asezi langa el, nu te ploconesti cocarjat la un geamlac. Toti lucreaza pe computere, nu am vazut pe nimeni aici sa puna registrul pe tastatura computerului oprit.

Inregistrarea dureaza cat apasa gigel pe niste taste (1 minut daca nu esti retardat si ai completat corect). Actele necesare sunt exact 3: act de identitate, contract de chirie, declaratie a propritarului ca tu stai acolo. In cazul in care iti lipseste acest al 3-lea (fiind o lege introdusa de anul trecut), nu e bai, ti-l da functionarul, ai timp doua saptamani sa vii cu el completat, dar inregistrarea se face pe loc. Orice explicatie e rapida, la politete ti se raspunde cu politete si daca nu esti nesimtit nu se supara nimeni ca nu stii germana. Am fost de 3 ori la biroul ala, nu am patit ca operatiunea in sine sa dureze vreodata peste 3 minute.

Ce e cu adevarat frumos vine dupa. Institutiile de stat (sau cele in asociere, cum sunt casele de asigurari de sanatate) folosesc aceeasi baza de date. Deci daca mi-a fost retrimis cardul de asigurari de sanatate pe motiv ca au schimbat nushce la chip/software etc, au stiut singuri de unde sa ma ia. Singurii pe care i-am anuntat de schimbare au fost cei de la banca.

De asemenea, ca se te faci ceea ce in Romania este PFA este nevoie de exact O hartie. 1. Si a propos de taxe, nu sunt sigur cum sta treaba ca procente Romania vs. Germania, dar eu aici am dreptul, o data la doi ani, sa imi recuperez un calculator din cuantumul taxelor platite. La fel, o cota parte din cheltuielile de transport, daca as face naveta. Sunt multe de zis, detaliile fac diferenta, nu procentele exacte.

Sigur ca nu e vina Gherghinei de la tejghea ca e intr-un sistem nenorocit (desi multi parca gusta asta). Cum foarte bine zicea cineva in primele posturi, si cei ce lucreaza la stat si cei ce lucreaza in privat sunt acelasi lucru: turma care nu trebuie sa aiba viata la locul ei, care nu trebuie sa aiba puterea sa se revolte si sa ceara civilizatie. Despre asta e vorba, restul prostiilor cu stat vs. privat sunt vrajeli alimentate pentru a ne invrajbi. (scuze de typo, am incercat sa scriu f repede).

Edited by skandal, 30 September 2016 - 17:55.


#112
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 17:48, said:

O tara low cost isi poate permite doar bugetari low cost


Pai avem asa:medici  low-cost, profesori  low-cost,  etc. Pe de  o parte.
Pe de alta parte  procurori de lux, judecatori de lux, mai noi  parinti in   concediu de ingrijire   a  copilului de lux, o gramada de alti  luxosi  prin consilii de administratie, etc.

#113
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009

Quote

Intr-o tara normala salariile din privat sunt mai mari ca cele de la stat, tocmai pentru a incuraja oamenii in a merge si creea plusvaloare in mediul privat.
In Romania e pe dos

Aici in CAN, cei de la stat castiga in medie cu 20% mai mult ca la privat.
E notoriu ca pentru aceeasi functie si sarcini la stat (se zice "la guvern" aici) se plateste mult mai bine ca in sectorul privat, plus avantaje enorme comparativ cu privatii, adica concedii mult mai lungi, zile libere personale pana la 20 pe an, program mai scurt.
E plin de incompetenti prin functii bune, la un nivel imposibil de admis la privati ca s-ar prabusi totul, dar in acelasi timp sunt si persoane care fac treaba bine, ajuati de un sistem informatic bun si per ansamblu lumea nu se plange de cum merge in administratie. Discrepantele in salarizare nu sunt foarte mari dar sefii mai mari din administratie castiga fantastic, au "golden parachute" de milioane daca sunt dati afara.

Desigur ca e pe dos, dar asta se intampla acolo unde sindicatele sunt puternice iar apropierea de cei care fac legi este mai mare.

#114
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 09:02, said:

In Romania e pe dos

Cea mai mare firma in insolventa din Romania e statul, si in curand asta o sa se observe in buzunarul bugetarilor.

 Rosebud09, on 30 septembrie 2016 - 17:56, said:

, la un nivel imposibil de admis la privati ca s-ar prabusi totul,
Stai linistit ca se va prabusi totul, insa statul are o inertie foarte mare - si cand se prabuseste, si cand se ridica din nou alta civilizatie.

#115
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

 AMDG, on 30 septembrie 2016 - 17:57, said:


Cea mai mare firma in insolventa din Romania e statul, si in curand asta o sa se observe in buzunarul bugetarilor.

Doar a unora din ei. Institutiile de forta-de ex justitia au salarii de lux pentru  Romania. Asta d esi   nu doar justitia e importanta intr-o tara. E la fel d  e importanta si sanatatea,  invatamantul, etc.

#116
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 skandal, on 30 septembrie 2016 - 17:53, said:

Subiectul asta e inutil. Nu conteaza daca are statul sau privatul salarii mai mari, conteaza ca totul sa mearga, macar decent daca nu struna.

In Germania multe joburi la stat sunt platite foarte bine, dar oamenii aia fac treaba. Düsseldorf de ex. este un oras cu o cota foarte mare de expati si imigranti. In Germania exista echivalentul flotantului de la noi, cand ai poposit la o noua adresa trebuie sa te duci la primarie (sa zicem ca e primarie, pentru a nu insista pe detalii neimportante), la un birou public, sa te inregistrezi.

Faptul ca e un oras atractiv pentru imigranti si expati genereaza un trafic mare la acest birou. Contribuie si faptul ca in tara asta e ceva comun sa te fatai cu chiria o data cam la doi ani, deci vin si puhoi de nemti cu aceeasi inregistrare de facut. Cum decurge?

Institutia este asezata la doi pasi de centrul nevralgic al orasului, nodul principal de transport. Program de la 7.30 pana pe la 16 (si aici vorbesc de cea la care merg eu, in Dusseldorf la o populatie de 600k locuitor exista 12 puncte de lucru ale acestei institutii). La intrare ai 3 terminale de unde iti iei bilet pentru ce nevoie aie, exista 6 sectiuni fiecare cu propriul cod si fiecare sectiune are 7-8 subsectiuni, deci posibilitatea de a preciza prin acea programare de ce functionar ai nevoie e foarte mare. Langa terminale ai o mica sala de asteptare de vreo 20 de locuri, cu 6-7 monitoare pe care e indicat ghiseul si ce bilet e la ghiseu. Biletul iti da timpul aproximativ la care sa fii acolo si esti rugat sa respecti o marja de +-15 minute. Exista (parca) 27 de ghisee. Unde ghiseele de fapt sunt niste birouri open-space, fiecare om sta la o masa respectabila cu computer etc iar tu cand vii te asezi langa el, nu te ploconesti cocarjat la un geamlac. Toti lucreaza pe computere, nu am vazut pe nimeni aici sa puna registrul pe tastatura computerului oprit.

Inregistrarea dureaza cat apasa gigel pe niste taste (1 minut daca nu esti retardat si ai completat corect). Actele necesare sunt exact 3: act de identitate, contract de chirie, declaratie a propritarului ca tu stai acolo. In cazul in care iti lipseste acest al 3-lea (fiind o lege introdusa de anul trecut), nu e bai, ti-l da functionarul, ai timp doua saptamani sa vii cu el completat, dar inregistrarea se face pe loc. Orice explicatie e rapida, la politete ti se raspunde cu politete si daca nu esti nesimtit nu se supara nimeni ca nu stii germana. Am fost de 3 ori la biroul ala, nu am patit ca operatiunea in sine sa dureze vreodata peste 3 minute.

Ce e cu adevarat frumos vine dupa. Institutiile de stat (sau cele in asociere, cum sunt casele de asigurari de sanatate) folosesc aceeasi baza de date. Deci daca mi-a fost retrimis cardul de asigurari de sanatate pe motiv ca au schimbat nushce la chip/software etc, au stiut singuri de unde sa ma ia. Singurii pe care i-am anuntat de schimbare au fost cei de la banca.

De asemenea, ca se te faci ceea ce in Romania este PFA este nevoie de exact O hartie. 1. Si a propos de taxe, nu sunt sigur cum sta treaba ca procente Romania vs. Germania, dar eu aici am dreptul, o data la doi ani, sa imi recuperez un calculator din cuantumul taxelor platite. La fel, o cota parte din cheltuielile de transport, daca as face naveta. Sunt multe de zis, detaliile fac diferenta, nu procentele exacte.

Sigur ca nu e vina Gherghinei de la tejghea ca e intr-un sistem nenorocit (desi multi parca gusta asta). Cum foarte bine zicea cineva in primele posturi, si cei ce lucreaza la stat si cei ce lucreaza in privat sunt acelasi lucru: turma care nu trebuie sa aiba viata la locul ei, care nu trebuie sa aiba puterea sa se revolte si sa ceara civilizatie. Despre asta e vorba, restul prostiilor cu stat vs. privat sunt vrajeli alimentate pentru a ne invrajbi. (scuze de typo, am incercat sa scriu f repede).

Extrem de multa birocratie.

Eu singura data cand am vazut un functionar britanic a fost cand am avut interviul la national insurance.
In rest, totul online sau prin posta.
Deci statul are mai multa nevoie de IT-isti, operatori de calculator decat de functionari.
In Romania mai bine de jumatate din bugetari nu stoiu sa deschida un calculator

Si apropo, sunt atat anggajat cat si angajator, si nu trebuie sa merg la nici macar un ghiseu.
Contabila nici macar nu stiu cum arata, am vorbit doar prin telefon si e la 500 km distnata...

Edited by Astute, 30 September 2016 - 18:04.


#117
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

 skandal, on 30 septembrie 2016 - 17:53, said:

Subiectul asta e inutil. Nu conteaza daca are statul sau privatul salarii mai mari, conteaza ca totul sa mearga, macar decent daca nu struna.
Ihm. Numeste un stat cu salarii mici peste tot si care merge bine.

#118
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mai degraba, statul nu face raportari false ale salariilor, ca in cazul privatilor. Acestia te inscriu cu salariul minim pe economie, si te platesc din bani negri, pentru a diminua impozitele si taxele. Iar angajatii pun botu´, nerealizand ca acest lucru este net in defavoarea lor si in favoarea angajatorului.

#119
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Nu e misto sa lucrezi la stat ?!...
Nu tu performante, nu tu concurenta reala and shit, salariu misto si slujba asigurata pana la pensie ...

Dream job ! ...

#120
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 myshyk, on 30 septembrie 2016 - 19:04, said:

Mai degraba, statul nu face raportari false ale salariilor, ca in cazul privatilor. Acestia te inscriu cu salariul minim pe economie, si te platesc din bani negri, pentru a diminua impozitele si taxele. Iar angajatii pun botu´, nerealizand ca acest lucru este net in defavoarea lor si in favoarea angajatorului.
Ok sa spunem ca am 10 angajati la firma si plătesc salariu minim pe economie in acte. In "mână" trebuie sa mai dau in total la cei 10 cam 20 000 lei pe luna. De unde ii scot ca nu ii pot justifica cu acte pt firma in fiecare luna ?
E un lant si nu pot face multi asta...

#121
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 myshyk, on 30 septembrie 2016 - 19:04, said:

Mai degraba, statul nu face raportari false ale salariilor, ca in cazul privatilor. Acestia te inscriu cu salariul minim pe economie, si te platesc din bani negri, pentru a diminua impozitele si taxele. Iar angajatii pun botu´, nerealizand ca acest lucru este net in defavoarea lor si in favoarea angajatorului.
Generalizare tampita.
E ca si cand as spune ca toti bugetarii sunt spagari

#122
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

 motanul13, on 30 septembrie 2016 - 17:32, said:

Dap . Si spagile de cinci ori mai mari decat salariile !
Doar un singur exemplu :
De ce ar sta un arhitect angajat la primarie cu salariu de 1600 lei cand dintr-un singur proiect de casa poate castiga 2.000 Eu , adica de vreo cinci ori mai mult ?
Pentru ca ( cel putin in Bucuresti ) pentru fiecare CU intocmit ia spaga minimum 150 Eu iar pentru fiecare AC , minim 300 Eu !
Vrei sa extind si la doctori sau profesori ?
Ca am relationat de curand si cu unii , si cu altii .

hai te rog, extinde la profesori. Chiar sunt curios.

#123
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016

 aaaa4567, on 30 septembrie 2016 - 13:09, said:


Pe urma, la privat ai un job instabil. Nu mai spun ca statul nu da faliment. Privatul trebuie sa atraga angajatii cu ceva. La privat ai chiar anumite perks: curent in nestire consumat (ca nu il plateste patronul), poti sa-ti aduci ruda, copilul etc, poti sa chiulesti mai usor sa iti rezolvi ceva (pardon, sa te duci in interes de serviciu) etc.

Deci privatul trebuie sa vina cu ceva serios, macar 20-30% in plus la leafa.


Stai linisit ca nici medicii, chiar daca nu sunt de la spituy  haret, nu-s de mare calitate. Ce ne mai place sa ne imbatam cu apa rece de la robinet.
da cine plateste curentul consumat daca nu patronul?

#124
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,540
  • Înscris: 18.10.2011

 Astute, on 30 septembrie 2016 - 18:02, said:

Extrem de multa birocratie.

Eu singura data cand am vazut un functionar britanic a fost cand am avut interviul la national insurance.
In rest, totul online sau prin posta.
Deci statul are mai multa nevoie de IT-isti, operatori de calculator decat de functionari.
In Romania mai bine de jumatate din bugetari nu stoiu sa deschida un calculator

Si apropo, sunt atat anggajat cat si angajator, si nu trebuie sa merg la nici macar un ghiseu.
Contabila nici macar nu stiu cum arata, am vorbit doar prin telefon si e la 500 km distnata...

D-aia sunteti reci si izolati.

Coada. Unde asezam coada??

Cum sa cunosti oameni daca nu esti obligat sa intretii relatii sociale? Ia sa stati de la 4 dimineata la iaurt, sa invatati greutatile v'etii.

#125
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 aaaa4567, on 01 octombrie 2016 - 02:30, said:

Cum sa cunosti oameni daca nu esti obligat sa intretii relatii sociale? Ia sa stati de la 4 dimineata la iaurt, sa invatati greutatile v'etii.

Cum spunea un batran odata, care injura Revolutia si vremurile de dupa 89:

" niciodata nu am fost mai fericit in viata, decat la coada la lapte ... " Posted Image

Da.
Capitalismul asta securistic le-a luat unora si sensul de a fi, utilitatea, ori micile bucurii ale vietii: socializarea la coada, cu scaunelul dupa tine ...

Edited by sylvius, 01 October 2016 - 08:02.


#126
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
La un moment dat, o fosta colega de munca aproape de pensie, spunea ca a fost la oficiul postal sa-si plateasca facturile si era coada.
I-am zis ca si le poate plati de acasa , pe internet.
Mi-a raspuns ca acolo merge sa se mai intalneasca cu cineva, sa mai vorbeasca.

De fiecare data cand merg la posta, mereu vad pensionari cu facturi, si mereu ma enervez ca ocupa ghiseele pentru chestii ce le pot face de acasa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate