Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Statul plateste lefuri mai mari decat privatii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
138 replies to this topic

#127
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAstute, on 01 octombrie 2016 - 08:21, said:

Mi-a raspuns ca acolo merge sa se mai intalneasca cu cineva, sa mai vorbeasca.


Eu i-as invata pe pensionarii si batranii astia ce e aia internetul.
Sa isi faca conturi pe Facebook, sa stea pe forumuri, pe Twitter, Instagram, Skype and shit.
Sa vezi atunci socializare, cand s-o umple Softpedia si Poiana de pensionari cu zeci de posturi pe zi, dornici sa mai schimbe o vorba-doua ! ...
Nici ei nu stiu ce pierd !
Ce coada, Poiana, tata ! ... Posted Image

Edited by sylvius, 01 October 2016 - 08:34.


#128
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postsylvius, on 30 septembrie 2016 - 19:44, said:

Nu e misto sa lucrezi la stat ?!...
Nu tu performante, nu tu concurenta reala and shit, salariu misto si slujba asigurata pana la pensie ...

Dream job ! ...
Atunci de ce nu te angajezi dta la stat?

#129
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Pen'că pile, pen'că relații, pen'că șpagă

#130
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postsylvius, on 01 octombrie 2016 - 08:31, said:

Eu i-as invata pe pensionarii si batranii astia ce e aia internetul.
Sa isi faca conturi pe Facebook, sa stea pe forumuri, pe Twitter, Instagram, Skype and shit.
Sa vezi atunci socializare, cand s-o umple Softpedia si Poiana de pensionari cu zeci de posturi pe zi, dornici sa mai schimbe o vorba-doua ! ...
Nici ei nu stiu ce pierd !
Ce coada, Poiana, tata ! ... Posted Image
Mama mea s-a nascut in mai 1926. Deci are +90 . Cand i-am zis acum niste ani sa ii pun net ca sa YM, Skype, etc, m-a intrebat "ti-am zis ca nu mai pot citi o carte?'" "Iar prietenele mele imi vor simti lipsa daca ma incui in casa sa clapacesc la calculator"..

View Postgepres, on 01 octombrie 2016 - 08:46, said:

Pen'că pile, pen'că relații, pen'că șpagă
Chiar asa? Eu am zic in acest forum ca platesc 1000 euro pt angajarea in TVR si nimeni nu m-a bagat in seama ..
Deci vorbe, palavre si nimic concret.

#131
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 08:48, said:

Mama mea s-a nascut in mai 1926. Deci are +90 . Cand i-am zis acum niste ani sa ii pun net ca sa YM, Skype, etc, m-a intrebat "ti-am zis ca nu mai pot citi o carte?'" "Iar prietenele mele imi vor simti lipsa daca ma incui in casa sa clapacesc la calculator"..


Chiar asa? Eu am zic in acest forum ca platesc 1000 euro pt angajarea in TVR si nimeni nu m-a bagat in seama ..
Deci vorbe, palavre si nimic concret.

Și ce vrei acu'? Mercurialul? Pînă și la firme particulare am întîlnit cazuri de angajări pe șpagă. 1000 de euro e foarte puțin, de aia nu te-a băgat nimeni în seamă, oricum nu te-ai adresat unde trebuie.

#132
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 08:44, said:

Atunci de ce nu te angajezi dta la stat?

Pentru ca nu suport mentalitatea celor de acolo, mizeria morala, compromisurile, bisericutele, turnatoria si faptul ca as fi apreciat pe cu totul alte criterii decat competenta si eficienta, daca ma intelegi ce vreau sa zic ...Posted Image.

In plus, profesia mea ( nu ma intreba care ! ) nu se pupa defel cu sectorul de stat. Nu am lucrat niciodata la stat si nu imi imaginez cum as putea "lucra" acolo.
Ba mai mult, evit sa fac vreo afacere cu statul. Sunt rau platnici si nu vreau sa ii am de clienti.

Ba, scuze, mint ... am lucrat !
Pe vremea lui Ceasca, muncitor pe santier. Eram la stat ...
Uitasem.

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 08:48, said:

Mama mea s-a nascut in mai 1926. Deci are +90 . Cand i-am zis acum niste ani sa ii pun net ca sa YM, Skype, etc, m-a intrebat "ti-am zis ca nu mai pot citi o carte?'" "Iar prietenele mele imi vor simti lipsa daca ma incui in casa sa clapacesc la calculator"..


Sa iti traiasca. E bine ca mai are prietene la 90 + ... Posted Image
Eu vorbeam de batrani valizi, cu toate simturile intacte, care vaz enorm si simt monstruos, oameni sub 90, totusi ...

Edited by sylvius, 01 October 2016 - 09:03.


#133
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostAstute, on 30 septembrie 2016 - 21:14, said:

Generalizare tampita.
Nu-i tampita de loc pt ca in general asa se intampla.

#134
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postbullterrorist, on 30 septembrie 2016 - 22:06, said:

hai te rog, extinde la profesori. Chiar sunt curios.
De ce esti curios ?
Nu ai auzit de meditatii ?
Iti spun eu , 150 de lei sedinta de 2 ore .
Si cu doi copii , nu cu unul singur .

#135
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 08:44, said:

Atunci de ce nu te angajezi dta la stat?

View Postgepres, on 01 octombrie 2016 - 08:46, said:

Pen'că pile, pen'că relații, pen'că șpagă
Si pen'ca mai trebuie sa fii si neam cu cei unde te angajezi.
Sa nu imi spuneti voi mie ca femeia de serviciu care face curatenie in birourile sefilor de institutii e una de pe drum adunata si platita cu minim pe economie.

Primaria Pitesti a reusit performanta de a avea toti salariatii neamuri cu primarul.
Unul nu era venit de pe strada si angajat in primarie.
Bravo Pitesteni!
Votati incontinuare clanurile!
Votati pierzania voastra!

#136
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Lamuriti-ma. La stat, doar pile, neamuri si cumetri. Dar toti de la parti e koRecti.
Corect, un particular nu isi angajeaza fiica. Nu, da de loc. Si daca o face, nu o pune sa  ce a facut el. De ex sa santajeze. NU.
De ce am scris asta? Pai m-am gandit la o floare. Camelia. http://www.vedeteblo...afia-uneia.html
fata buna, care a invatat de la mama si de la tata. Asa ca e condamnata pt santaj.
http://www.digi24.ro...chisoare-516988

Daca dta, sylvius, mai crezi in sfinti impotenti si fecioare virgine, ce sa zic. .Nu ma opun..
Dar eu cred ca si la stat si la parti sunt bisericute. Si neamuri. Si..sau esti cu mine sau impotriva ..
Si da, nu te intreb de meserie. Eu sunt al dracului de mandru si ma laud cu a mea. Dar e posibil ca altora sa nu le convina sa spuna peste, plasator, santajist, Ok. Nu sunt indiscret..
PS. Acum un timp imi povestea cineva dintr-o mare retea particulara  cum se manca aia intre ei. Si cum una a stat in genunchi si dupa a a ajuns mare directoare, zburand ca o albinuta din p in p, scuze din floare in floare..Da, la parti...
Curios, si la mine la stat e ca cam la fel...Fetita lui tacsu, sef, cu directorul..Asa ca tatal mare tupeu...
Dupa un timp, cand am vazut ca eu am fost salutat eu primul pe hol, am inceput sa intreb.. Si am aflat ca imediat cum a zburat directorul, taticul a ajuns si el simplu inginer, coleg cu mine... .Si dupa un timp a fost rugat sa plece, ca e mai bine...
La cata meseria stia...

#137
joabaru

joabaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.08.2006

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 11:11, said:

Lamuriti-ma. La stat, doar pile, neamuri si cumetri. Dar toti de la parti e koRecti.
Corect, un particular nu isi angajeaza fiica. Nu, da de loc. Si daca o face, nu o pune sa  ce a facut el. De ex sa santajeze. NU.
De ce am scris asta? Pai m-am gandit la o floare. Camelia. http://www.vedeteblo...afia-uneia.html
fata buna, care a invatat de la mama si de la tata. Asa ca e condamnata pt santaj.
http://www.digi24.ro...chisoare-516988

Daca dta, sylvius, mai crezi in sfinti impotenti si fecioare virgine, ce sa zic. .Nu ma opun..
Dar eu cred ca si la stat si la parti sunt bisericute. Si neamuri. Si..sau esti cu mine sau impotriva ..
Si da, nu te intreb de meserie. Eu sunt al dracului de mandru si ma laud cu a mea. Dar e posibil ca altora sa nu le convina sa spuna peste, plasator, santajist, Ok. Nu sunt indiscret..
PS. Acum un timp imi povestea cineva dintr-o mare retea particulara  cum se manca aia intre ei. Si cum una a stat in genunchi si dupa a a ajuns mare directoare, zburand ca o albinuta din p in p, scuze din floare in floare..Da, la parti...
Curios, si la mine la stat e ca cam la fel...Fetita lui tacsu, sef, cu directorul..Asa ca tatal mare tupeu...
Dupa un timp, cand am vazut ca eu am fost salutat eu primul pe hol, am inceput sa intreb.. Si am aflat ca imediat cum a zburat directorul, taticul a ajuns si el simplu inginer, coleg cu mine... .Si dupa un timp a fost rugat sa plece, ca e mai bine...
La cata meseria stia...

Nu cred ca ne intereseaza cat de corecti sunt privatii.E afacerea lor,banii lor,riscul lor.Eu muncesc intr-o firma privata,baietii patronului nu au nici un cuvant de spus,eventual sa spuna "imediat" cand le cer sa-mi faca o cafea .Si stii de ce? Pentru ca altfel se duce naibii firma. La stat e alta poveste....sistemul e supradimensionat,iar un monstru de asta nu are cum sa nu lase loc abuzurilor si coruptiei.Parerea mea e ca ar functiona excelent cu doar 30% din angajatii care-i are acum,pe model UK,totul online si posta.

#138
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 11:11, said:

Daca dta, sylvius, mai crezi in sfinti impotenti si fecioare virgine, ce sa zic. .Nu ma opun..
Dar eu cred ca si la stat si la parti sunt bisericute. Si neamuri. Si..sau esti cu mine sau impotriva ..

Mai ... nu stiu ce sa spun despre sfinti impotenti si fecioare virgine, insa, ce sa vezi, chiar acolo unde lucrez eu am dat de astia !

La noi in firma - mica, e drept, 12 insi - nu ne tinem de prostii cu barfe, bisericute, ma rog, nu mai mult decat e cazul Posted Image , nu ne sapam unii pe altii and shit.
Despre neamuri, toate neamurile care sunt in firma lucreaza bine pentru binele firmei, dupa calificare, pricepere si pozitie. Si fiecare stie clar ce are de facut si care ii sunt responsabilitatile.
Chestia de - cu mine ... sau impotriva, mi-e necunoscuta la noi in firma.
Bineinteles, suntem si noi oameni, cu bune si cu rele, mai facem misto unii de altii, mai glumim, mai o cioaca, ceva, ne mai si certam cateodata, in anumite limite, insa suntem toti prieteni unii cu altii, ne stim cu familiile, am fost fiecare in casa celuilalt, ne ajutam, iar in firma cand e de lucru, lucreaza toti, cand e de chefuit, chefuim toti, indiferent daca suntem sfinti sau fecioare.

Nu zic ca la privat nu se intampla chestii nasoale, mai ales in firmele mari, ori in multinationale, poate, insa da, exista si firme ok, cu o atmosfera buna de lucru si angajati profesionisti.

Om fi noi unici in Romania, habar n-am.
Desi, nu cred ...

View PostPrien, on 01 octombrie 2016 - 11:11, said:

Si da, nu te intreb de meserie. Eu sunt al dracului de mandru si ma laud cu a mea. Dar e posibil ca altora sa nu le convina sa spuna peste, plasator, santajist, Ok. Nu sunt indiscret..


Asta e, m-ai prins, ce sa fac ... peshte sunt.
Peshte ! ...

Posted Image

Edited by sylvius, 01 October 2016 - 13:10.


#139
PLA1N_3VIL

PLA1N_3VIL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 28.09.2014
In Romania se practica sclavagismul legal, tocmai de aceea bugetarii au salarii mai mari.Cand nu le convine ceva fac greva, au sindicate.

In mediul privat, daca vrei sa-ti faci sindicat, esti rapid invitat sa pleci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate