Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...

Renovare completa + pompa de cald...
 

Salarii politie

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#55
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostKobra2602, on 28 septembrie 2016 - 12:11, said:

arata-mi si mie cati politisti au fost acuzati de malpraxis???? eu zic ca e mult mai greu sa faci o operatie pe cord deschis sau chiar apendicita decat sa amprentezi niste criminali, hoti sau ce-o mai fi pe acolo??
si dupa cate stiu eu procurorii se ocupa de ancheta, nu politia. politia doar ajung la fata locului si fac constatarea dupa care cheama criminalistii sau alte compartimente de cercetare in functie de ce constata.

   Arata-mi si mie cati medici cunosc diferenta dintre pistol si revolver.  Cati medici jura pe drapel ca-si vor da viata la nevoie. Da, pentru solda aia nenorocita. Si pentru o uniforma. Pe de-o parte.

In istoria Tarii noastre, civilii si-au respectat mereu aparatorii. Fiecare face in viata ce vrea, ce poate.
   Aparatorii Tarii, aparatorii Legii, ai vietii individului,  sunt aparatorii vostri, ai nostri.
Atacati-i pe guvernanti daca ceva nu va place.  Ei sunt raul Tarii. Si ei sunt in mainile altora. Noi toti suntem Poporul Roman. Da, cu majuscule. Deranjeaza ?!
  Dar stam si ne uitam chioras in lateral si in jos, nu in sus, ca nu cumva sa ne intre ceva in ochi, intamplator sau nu.
  Chiar nu stiu ce se intampla  cu societatea.  

Nu stiu cum de-un timp mereu apar astfel de posturi, nu stiu ce-i mana pe acesti indivizi care incita la ura aici, pe bloguri, la articole de presa prin comentariile lor.
Incita la dezbinare. Numai un anumit partid a facut asta, in urma cu cativa ani, prin postacii (ca mine) (ca mine) sai platiti.  Se apropie si campania electorala. Mereu se loveste in Aparare.
  Medici contra profesori, profesori contra politisti, politisti contra militari, bugetari contra celor din ,,privat''...
  Medicii uita ca insusi ,,ex-ul''  le-a spus ca pot pleca din Tara daca ceva nu le convine. Pe cand noi, poporul, ii iubim pe medici, avem nevoie de ei.
   Avem nevoie unii de altii.
  Stiti ce inseamna asta ? Stiti ca de fapt asta se vrea ? Dezbinarea acestui obidit popor ?

Ai vazut la stiri cum toti, chiar si reporterii confunda glontul cu glontele si cu cartusul ?!
O fi nevoie oare de cineva in toi de noapte cand dau buzna rromii in camera de garda, la urgente, de cineva care sa stie ce-i ala uz de arma ?!
  Societatea e un puzzle. Un puzzle in continua miscare, transformare, evolutie,  dezvoltare, etc...Scoateti din joc un  fragment si urmariti rezultatul.

Edited by Topp, 29 September 2016 - 01:35.


#56
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

View PostTopp, on 29 septembrie 2016 - 01:06, said:

...in urma cu cativa ani, prin postacii (ca mine) (ca mine) (ca mine) (ca mine) (ca mine) (ca mine) sai platiti.  Se apropie si campania electorala. Mereu se loveste in Aparare.
  Pentru cine nu stie, aceaste cuvinte repetate, in paranteze,  apar automat pe site, pe orice arie, in urma folosirii cuvantului ,,p.staci''.
Aspect pe care-l uitasem.  Imi pare rau ca nu s-a corectat asta de catre cei indirtruiti a o face.

Edited by Topp, 29 September 2016 - 01:48.


#57
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006

View PostTopp, on 29 septembrie 2016 - 01:06, said:

   Arata-mi si mie cati medici cunosc diferenta dintre pistol si revolver.  Cati medici jura pe drapel ca-si vor da viata la nevoie. Da, pentru solda aia nenorocita. Si pentru o uniforma. Pe de-o parte.


nu stiu excat cati medici fac diferenta dintre un pistol si un revolver si nici nu cred ca daca sti aceasta diferenta poti salva vieti. eu nu am zis ca politistii au salarii mari, ci medicii si profesorii au salarii mici in raport cu restul bugetarilor.
sa fim seriosi cu juramintele pe drapel ca la cate razboaie am avut parte in romania de 25 de ani.... si nu cred ca au murit politisti in teatrele de operatiuni ale NATO... La ora actuala politistii sunt pandari (majoritatea) si prind doar pe cei care nu au relatii, in rest e varza totala in politie, dar nu datorita lor ci alora care dau legile.

#58
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016
Comparatiile intre diferitele categorii de bugetari sunt niste tampenii.

A tot fost promovata de cativa ani invrajbirea intre diverse categorii profesionale cu texte de tipul:

"profesorii muncesc doar 4 ore/zi si au vacanta 4 luni pe an" - asta e fals, legal profesorii muncesc 8 ore / zi (din care o parte in clasa) si au vacante cam 30-40 zile/an

"profesorii castiga enorm, deoarece fac meditatii" - asta e partial fals, in sensul ca daca dau meditatii in timpul celor 8 ore / obliga elevii sa faca meditatii / nu emit chitante samd ar trebui santionati penal

"medicii castiga enorm din spagi" - la fel ca la profesori, multi fac asta dar este ilegal

etc.

E normal ca salariile (in orice domeniu sa fie corecte).

In Romania, astazi, bugetarii cu venituri MULT mai mari decat media sunt cei din politie si magistratura (procurori / judecatori). Adica cei care ar trebui sa aplice legea. Dar, desi salariile sunt mult mai mari ca la alte categorii de bugetari:

- se fura de se rupe;
- legislatia se aplica discretionar;
- nu esti in siguranta pe strada;
- o gramada de clanuri interlope isi etaleaza bogatia din infractiuni fara grija in spatiul public si chiar pe la televiziuni;
- in trafic "smecherii" sunt nestingheriti de agenti;
- etc.

In momentul ala, normal ca te enervezi. Politistii merita un salariu mare ca sa-si faca corect treaba. Pe moment, primesc salarii mari (atat cat inseamna mari in Romania), dar realitatea de pe strada e cea de mai sus.

Edited by mihand75, 29 September 2016 - 09:27.


#59
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
La profesori o norma intreaga e de fapt cam o jumatate de norma conform codului muncii... deci mai usor cu 8 ore pe zi, ca daca are atatea ore are mai mult de o norma si prin urmare si salariul mai mare decat unul pentru o norma.

La Politie e concurenta mare pentru ca e job bine platit, stabil (nu te da nici naiba afara nici daca o comiti penal in timpul muncii) si lejer (programul este lejer, pauze multe, deplasari in interes personal dar mascate ca de serviciu), ai protectie impotriva eventualelor fapte penale comise si nu numai, ai o pozitie care iti permite suplimentarea veniturilor, o pozitie sociala... normal ca tinerii doresc sa se duca acolo, de obicei se duc aia mai incapabili, care sunt constienti ca pe piata libera nu ar fi capabili sa obtina asa ceva. Si uite asa la inscrierile pentru politie e plin de fostii tineri smecherasi penali de la coltul strazii... si multi din ei sunt admisi.

#60
mihand75

mihand75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 27.09.2016

View Posttruet, on 29 septembrie 2016 - 09:45, said:

La profesori o norma intreaga e de fapt cam o jumatate de norma conform codului muncii... deci mai usor cu 8 ore pe zi, ca daca are atatea ore are mai mult de o norma si prin urmare si salariul mai mare decat unul pentru o norma.

Legea educatiei nationale art. 262: "Activitatea personalului didactic de predare se realizează într‐un interval de timp zilnic de 8 ore, respectiv 40 de ore pe săptămână"

Faptul ca unii profesori nu respecta legea, la fel ca si unii medici, etc, ar trebui sa conduca la sanctionarea lor. Daca nu se aplica legea in tara asta, cine e de vina? Exact, cei responsabili cu aplicarea legii. Si iar ajungem la intrebarea "de ce au politistii si magistratii salarii asa de mari daca zi de zi vedem evidente ca se incalca cu nonsalanta legile si nimeni nu e tras la raspundere" Posted Image

#61
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Trebuie sa reevaluez piata daca exista femei de serviciu platite cu 3300 net. La ce (fel de) firma? :))

#62
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Post-Diana-, on 29 septembrie 2016 - 10:15, said:

Stii si tu ca nu e asa: invatatorii au activitate practic, 4 ore zilnic.
Profesorii au 1 zi in mijlocul saptamanii, libera in totalitate, cica pt studiu. Am cea mai buna prietena, profa de franceza, miercurea o are libera intotdeauna, in rest 5-6 h/zi preda la un liceu.
Ce scrie in legea aia, frectie.

Dr de familie, are 4 h/zi, restul cica ar fi pe teren. Pe terenul cui, nu se stie....


Chestia asta nu e valabila peste tot. Am un prieten profesor care nu are zi libera, cu tot cu meditatii. Fara ele nu poti trai in domeniu, la modul cel mai sincer.
Ah da, sunt si d-soare maritate cu x-lescu care castiga bine si vin la scoala din placere, ca sa-si scoata banii de coafor.

Edited by mihaigerard, 29 September 2016 - 10:17.


#63
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Da unde ai lucrat tu, la Wells Fargo? :D

Ca ma bag si eu janitor acolo, repar si încuietori, sertare samd

#64
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Post-Diana-, on 29 septembrie 2016 - 10:15, said:

Mediul ONG, implementare proiecte, fostul POSDRU.

Salariul e platit din bani europeni?

#65
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Daca e platit din bani europeni/privati, foarte bine. Aviz amatorilor care se plang de cresterea salariului minim.

Tsunami, esti p-aci?
I-auzi: femeie de serviciu, salariu net 3300 lei, bani europeni, Romania, 2016. Posted Image

#66
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,741
  • Înscris: 06.10.2012
Tu le stii pe toate, chiar pe toate.
Propun sa te intitulam Gurul forumului SP.

Acum, daca vrei sa revii la subiect, esti binevenit, daca vrei sa deturnezi discutia catre FSE, stai calm ca nu este topicul potrivit.

#67
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMihaiCK, on 28 septembrie 2016 - 07:04, said:

Nu stiu cum ai tras tu linie si ai ajuns la 3.500 ron...cand salariul de incadrare al unui ofiter nu depaseste 2000 ron.Se vede ca n-ai nicio treaba cu structurile politiei.Nu poti sa compari munca si salariile de la ordine publica cu cele de la CCO,DGA sau IF. E normal ca ei sa primeasca salarii pe masura muncii ce o desfasoara.

LE:agent de politie,ordine publica,absolvit 2013 Campina,salariu=2.900 RON(asta include munca in schimburi,ture de noapte,ore suplimentare)

E vorba cumva de cei care au muncit asa de mult incit au peste 600.000 de cazuri nerezolvate??

#68
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Aproape ca uitasem de ce nu am mai intrat pe-aici o perioada. Plin de experti care cred ca pot face ei mai bine munca altora. Bateti in taste si regurgitati statistici, ca de altceva nu veti fi vreodata capabili. Nu-s politist nici medic si nici profesor, dar am interactionat de aproape cu toate 3 categoriile. Si e de munca, mult mai grea decat batutul din taste, si tarat discutia catre promovarea/ingroparea unui partid politic sau a unor pareri personale formate la bere cu vecinul de bloc care a avut o pila si are pensie de boala la 40 de ani.

#69
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View PostsNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 10:15, said:

Eu nu vorbesc de cazul agentilor, eu vorbesc de ofiteri. Sa dam un exemplu, un ofiter care a terminat pe profilul "economico-financiar" are salariul 1800 de lei, dar se adauga sporurile si banii pentru cazare. La ce venit ajunge?

Mie nu mi-a fost clar niciodata de ce trebuie sporuri pentru cherstii care constituie exact fisa postului? Cum naiba un contabil bugetar nu poate lucra la PC decit daca primeste "spor de calculator"? Cica la fiecare sfirsit de an la unitatile bugetare sint concursuri pentru a se inventa noi sporuri pe linga care salariul poate si lipsi! "Spor de xerox", penibil! S-au gasit lucuri unde se dedea spor pentru revenirea din concediu! Este o lista plina de enormitati pentru care se incaseaza bani, ciudat este ca privatii pot lucra si fara aceste sporuri! Pentru cine nu stie, pe la politie exista si "spor de antena"!

View PostsNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 10:52, said:

In primul rand, nu trebuie sa te enervezi, nu mi se pare ca am spus ceva care sa creeze atata revolta, nu e nimeni de vina ca nu iti petreci majoritatea timpului cu sotul tau. In al doilea rand, ceea ce vreau eu sa spun este ca salariile bugetarilor ar trebui sa fie distribuite corect.
De exemplu, profesorii trebuie sa suporte in fiecare zi umilinte din partea elevilor, sunt batuti (in unele cazuri), si tot ce primesc... un salariu de mizerie. Si ei sunt repartizati prin alte locatii, din cate stiu, ei nu primesc bani pentru cazare. Unde-i dreptatea?

Pai in cazul unei revolte populare, cine o sa iasa sa dea cu bita in populatie, profesorii cumva??

#70
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
Diferenta intre mine si tine este ca eu nu ma bat in piept ca pot sa fac meseria altuia mai bine ca el.

#71
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006
Draguta, iti ofer salariul meu pe 3 luni daca imi arti unde am spus eu asta! Singura diferenta vizibila este de vre-o 7000 de postari
la un cont facut cu trei ani mai tirziu decit mine!
Un om destept spunea ca adevarul este ca o injectie: ustura, doare, supara dar in majoritatea cazurilor vindeca!
Si asta e tot ce conteaza!

#72
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,356
  • Înscris: 09.11.2006

View Posttytysor, on 29 septembrie 2016 - 15:39, said:



Acuzatii sint cu ghiotura si pentru politisti! Dar hai sa folosim aceeasi masura, deci intrebarea corecta este citi medici au fost condamnati pentru malpraxis? polisti scosi din sistem sau condamnati sint o gramada, medici- mai subtire!!!



sunt si medici condamnati pentru malpraxis (cauta pe net medicul Galbenu din Severin si o sa vezi ca a murit in puscarie acum cateva zile, el fiind acuzat de malpraxis). acei politisti dati afara din sistem si condamnati sunt pentru furt, mita, accident, omor din culpa samd, dar nu sunt pentru faptul ca au bagat la bulau un om nevinovat (mai bine zis au gresit probele si a facut ala puscarie degeaba). a fost in romania un caz in care unu a facut vreo 17 ani puscarie pentru un omor si s-a aflat ca nu el a fost autorul, imi zici si mie cati politisti au fost acuzati in acel caz?? procurori, judecatori si avocati poate au condamnat, dar politisti nimic... Tatal meu a lucrat in sistemul penitenciarelor si nu a avut niciun politist inchis pentru "malpraxis"...
asa ca trage tu concluziile...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate