Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Salarii politie

- - - - -
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016

 Kobra2602, on 28 septembrie 2016 - 12:11, said:


arata-mi si mie cati politisti au fost acuzati de malpraxis???? eu zic ca e mult mai greu sa faci o operatie pe cord deschis sau chiar apendicita decat sa amprentezi niste criminali, hoti sau ce-o mai fi pe acolo??
si dupa cate stiu eu procurorii se ocupa de ancheta, nu politia. politia doar ajung la fata locului si fac constatarea dupa care cheama criminalistii sau alte compartimente de cercetare in functie de ce constata.
Stii cam prost tu,procurorul te f**e dintr-un loc in altul sa-i aduci tot felul de probe ca sa-si asigure el curul.Tu ca politist depinzi de procuror,trebuie sa indeplinesti sarcinile pe care ti le traseaza ca altfel o sa te cam **** (vezi cazurile din presa).

 sNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 11:24, said:

Este dreptul tau sa comentezi, mai bine spus, dreptul dumneavoastra ca pana la urma este o diferenta de 18 ani intre noi doi, iar mie imi place sa pastrez un grad ridicat de bun simt. Salariile politistilor difera in functie de profil, cand am spus salariu de 3500 de lei, ma refeream la cel al unui ofiter care a terminat la "economico-financiar".
Mai devreme, mi-ati spus ca se intra greu la Academie. Ei bine, in Sibiu si Brasov, sunt multe medii de 5.4, aici ma refer tot la MAI, ca sa nu pomenesc de MApN.
Cea mai mare concurenta o intalnim la medicina, ei studiaza 6 ani, pe urma inca 4 de rezidentiat, au un salariu infect, dupa ce au studiat atat. Ei salveaza mai multe vieti decat orice alt angajat din alte domenii, iar ei nu au beneficiile politistilor. Nu sunt hater, nu am nimic cu politia, dimpotriva, am un respect deosebit, mai ales pentru agenti, dupa ce ca indura frigul, insultele cetatenilor, mai sunt si umiliti de catre superiori (generalizez, evident), sunt revoltat impotriva celor care au luat aceste decizii in privinta salariilor.

Concurenta la medicina?Anul asta au fost 3 pe loc.Concurenta la Politie?Anul asta au fost 11 pe loc.Despre ce vorbesti?Cu ce medii se intra la politie? 8,50 ultima medie.Ai habar prin ce probe treci ca sa fii admis?Psihologic,sportiv,medical,examen scris si crede-ma nu sunt deloc usoare.
Am vazut in alte posturi despre medici,profesori cum ii pupati in c*r ca nu au bani saracii...dar ca sa-ti faca o operatie de apendicita cati bani ii bagi in buzunar?Cati medici nu au cabinete particulare din care fac averi.Profesorii,saracii multi dintre ei inculti,habar n-au sa predea cateva lectii pentru care au facut o facultate probabil bugetata de stat.Am terminat recent liceul asa ca nu ma contraziceti cunosc foarte bine sistemul de invatamant.Sa nu mai amintim banii pe care profesorii ii castiga din meditatii.Un profesor bun(cum toti ar trebui sa fie) face 2-3 mii de euro lejer pe luna din meditatii,intr-un oras dezvoltat.
Asa ca mai usor cu pupincurismele.

#38
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 09.11.2006
arata-mi cati politisti au fost trasi la raspundere ca au omorat un om (nu in accident de circulatie sau ca a venit prostu' cu toporul la el si a tras) sau ca din cauza dovezilor aduse de ei (asa cum spui tu) au fost bagati la bulau fara sa fie vinovati. apoi iti arat si eu cati medici au fost acuzati de malpraxis majoritatea dintre ei fiind nevinovati?

#39
sNarkkk

sNarkkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 29.04.2015

 MihaiCK, on 28 septembrie 2016 - 12:35, said:


La politie au fost scoase 250 de locuri, la medicina 506.
In legatura cu spaga, parerile sunt impartite, exista atat medici, cat si politisti corupti, la fel si in cazul profesorilor care nu stiu sa predea o lectie, vrei sa spui ca nu exista politisti idioti, care nu stiu legea, care se contrazic singuri?

Edited by sNarkkk, 28 September 2016 - 12:46.


#40
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Concurenta va fi in fiecare an atat la politie cat si la medicina,nimeni nu neaga.Coruptia exista peste tot in tara dar in ultimul timp cei de la DGA au reusit sa stavileasca in mare parte coruptia in politie.Exceptiile sunt la capetele mari care sunt greu de dat jos.Vezi cazul Toba si politistii care au anchetat cazul,riscandu-si serviciul.Cat despre nivelul de idiotenie,e clar sunt multi incompetenti in sistem care trebuie destituiti,asteptam vremuri mai bune.

#41
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Esti naiv sa crezi ca DGA si alte organe de genul au reusit ceva... furtul si coruptia merge in continuare, e un stil de viata, adanc intiparit in ADN, nu il mai schimbi decat daca mori... iar cum condamnarile cu executare si pedeapsa cu moartea nu sunt la moda in Romania...

Edited by truet, 28 September 2016 - 13:01.


#42
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 radunic, on 28 septembrie 2016 - 13:26, said:


Si politistii platesc impozit.

#43
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
E oarecum fictiva plata impozitului din moment ce nu produc bani... iau 100 lei de la stat si maxim 16 lei se intorc la stat ca impozit... adica iau cu 10 maini de la stat si dau cu o mana inapoi la stat...

#44
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Ba frate, cu cine dracu' ati facut economie? Cu femeia de serviciu? :huh: Omul primeste salariu pentru un serviciu prestat, aka indeplinirea functiei. Din banii care i se cuvin, se retine o suma de bani, care se distribuie de catre ministerul finantelor. Pensionarii de ce primesc mai multa pensie decat platesc impozit? Ca nu produc bani.

#45
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Ideea era sa pricepi ca banii sunt de la stat, care ii obtine exclusiv de la sectorul productiv privat. Si bugetarii nu sunt platiti din impozitele platite tot de ei :D

Pensiile nu au treaba cu impozitul, contributia pentru pensie e CAS si se plateste pe parcursul vietii ca angajat. Si acolo e deficit, dar asta e alt subiect.

Economia e ceva mult prea complicat, daca o privesti la nivel micro pare altceva decat la nivel macro... si daca studiezi mai bine o sa observi ca in realitate e o laba in cerc, se ruleaza aceeasi bani in cerc ca o schema piramidala...

Edited by truet, 28 September 2016 - 13:52.


#46
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 radunic, on 28 septembrie 2016 - 13:26, said:

"noi plătim salariile bugetarilor" este corectă.

Dar cine sa le plateasca? Chinezii? Extraterestrii? Popandaii de stepa?

De asta traim in civilizatie, si Romania e organizata ca si stat nu ca uniune de triburi.

Probabil si in triburile salbaticilor sunt unii care vaneaza si unii de construiesc colibe si fabrica vase de lut, care primesc si ei din ce prind vanatorii, la schimb pentru munca lor.


Ia revolta-te, nu-ti plati taxele. Vezi daca poti, si vezi ce se intampla.

Edited by Damascus77, 28 September 2016 - 16:59.


#47
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --

 Damascus77, on 28 septembrie 2016 - 16:59, said:

Ia revolta-te, nu-ti plati taxele. Vezi daca poti, si vezi ce se intampla.
Vine Politia, Jandarmeria, Armata, etc peste tine la 3 noaptea ca nu o sa mai primeasca salarii din cauza ta Posted Image
Asa ca te intimideaza sa le platesti taxa de protectie... ca pana la urma institutiile de opresiune asta sunt, cel mai mare clan interlop legal care incaseaza taxa de protectie, si cand nu vrei sa platesti te baga in "portbagaj" la duba Posted Image

Edited by truet, 28 September 2016 - 17:47.


#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Dany_Darke, on 28 septembrie 2016 - 06:14, said:

crezi ca a primi spaga nu este periculos pt libertate? trebuie sa aiba salariul mare ca sa nu fie tentati. (neaaah)

tot timpul vor fi diferente de genul. aia care stau pe teren in frig si vant, au salariul mai mic decat burtihanele care stau la birou la caldurica. ies la 45 de ani la pensie, dar si aia e la fel de diferita ca si proportie, dar unde mai pui, ca fiind cu functie, pe langa pensie mai ia si salariu, pt ca e cu functie si se pricepe, trebuie tinut mai departe in campul muncii. asta e problema de fapt.

ca sa pot vedea efectul, trebuie sa intelegi cauza.

La pensie la 45 nu se mai iese de aproape 20 de ani, acum se apropie de 60.

#49
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Vorbesti prostii, nu ies cei din MAI/MApN la 60...

Edited by truet, 28 September 2016 - 22:46.


#50
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Un politist local primeste vreo 3500 de lei pe luna, data viitoare cand vezi un politist local pe strada sa iti dai seama ca asa arata aproape o juma de miliard(vechi) consumata pe un an...

Edited by u-k, 28 September 2016 - 22:49.


#51
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Unde primeste 3500 lei?
Ca de obicei ala e salariul maxim Brut bugetat pentru politia locala.
Le-au marit veniturile cu norma de hrana, care e cam cat un salariu minim :D

Edited by truet, 28 September 2016 - 22:59.


#52
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 u-k, on 28 septembrie 2016 - 22:48, said:

...asa arata aproape o juma de miliard(vechi)...
Mă-n ea de denominare...
Când vrem să pară ceva imens, uităm instant aritmetica, nu?
Păi da, crocodilul majoritar are botu' mare și mușcă...

 sNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 03:24, said:

...ma intreb de ce au politistii salariile atat de mari?...
Să îți pui întrebări este un start bun.
Nu-s mari defel, depinde de care parte a ușii de la baie te afli.

#53
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 sNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 10:52, said:

In primul rand, nu trebuie sa te enervezi, nu mi se pare ca am spus ceva care sa creeze atata revolta, nu e nimeni de vina ca nu iti petreci majoritatea timpului cu sotul tau. In al doilea rand, ceea ce vreau eu sa spun este ca salariile bugetarilor ar trebui sa fie distribuite corect.
De exemplu, profesorii trebuie sa suporte in fiecare zi umilinte din partea elevilor, sunt batuti (in unele cazuri), si tot ce primesc... un salariu de mizerie. Si ei sunt repartizati prin alte locatii, din cate stiu, ei nu primesc bani pentru cazare. Unde-i dreptatea?

Nu-i iubeste multa lume pe politisti.  Nu sunt niste carturari politistii. Nici nu li se cere asta, mai ales celor care stau pe strazi.
    Bine ca unul ca Oprea, un agramat, a ajuns general de justitie cu 4 stele si nu v-am vazut cracnind.

   Sa-ti spun eu unde-i dreptatea:
   Profu' tau lucreaza 5 ore/zi si are 4 luni vacanta. Profu' poa' sa aiba handicap fizic, poa' sa faca politica, poa' sa faca afaceri, poa' sa...poa'sa...
   Si cititi Statutul politistului.
Profu"  pleaca unde vrea, cand vrea, cu cine vrea. Daca-i o caricatura de om si-o ia in freaza suna la politie.
Cand e cu mana la pupaza, nu-l suna directoarea ca sa-l cheme la scoala la ora 1.
Si-ar mai fi, ar mai fi destule. Oare ati vazut cati sunt pe un loc la admitere ?  Cine nu intra, se refuleaza comentand.
Popor ingrat...

 sNarkkk, on 28 septembrie 2016 - 11:24, said:


Mai devreme, mi-ati spus ca se intra greu la Academie. Ei bine, in Sibiu si Brasov, sunt multe medii de 5.4, aici ma refer tot la MAI, ca sa nu pomenesc de MApN.
Cea mai mare concurenta o intalnim la medicina....
Nu stiu sa fie asa in ceea ce priveste mediile de admitere.
Dar te-ai salvat deja. De la saracie.
Deoarece  in medicina o sa faci avere. In Aparare, vei muri sarac.

#54
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Lasa pozele din reviste si citeste semnele alea marunte ce sunt insiruite asa in randuri... Cand se termina un rand o iei de la inceput cu celalalt imediat de sub el.

Edited by keta, 29 September 2016 - 01:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate