Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

Eroare instalare windows

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cevrase

cevrase

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2016
Salut. Mi-am cumparat azi un laptop Acer Aspire E15 care aparent are Linux instalat in el. Am incercat sa accesez Linuxul dar pur si simplu nu imi merge. Asa ca am recurs la Windows 7, pe care oricum voiam sa l instalez. Am bagat windows 7 pe un bootable usb. Totul bine si frumos, pana cand ajunge la instalare. In momentul in care sa dau agree la termeni si conditii, in loc de termeni si conditii imi apare o eroare care spune ca imi lipseste un driver(a required CD/DVD device driver is missing). M am interesat pe internet si toti spun ca daca muti usb ul dintr un slot in altul, problema va disparea. Ei bine, mie nu imi merge in orice slot l as pune. Chiar nu stiu ce ar putea sa aiba si cum as putea sa l fac sa mearga. Help anyone?
PS: am testat windows ul pe alt laptop si merge perfect. Deci problema trebuie sa fie de la laptop

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Salut prietene!
In primul rand ACER E15... si mai cum? Da-mi modelul EXACT, este extrem de important acest lucru!
Doi: Pe aceste laptopuri moderne, NU se instaleaza NEVER EVER,altceva decat Windows 10! NU ai drivere de 7! In cutia lui gasesti un DVD cu toate driverele pentru Windows 10,asa ca lasa-te de Windows 7 ca nu tine! Ai un laptop prea modern pentru dinozaurul de 7.
Revino cu modelul EXACT al laptopului,asa cum iti apare pe cutie si vorbim dupa aceea.
Eu lucrez in IT si pot sa te ajut.
La aceste laptopuri moderne (tot un ACER mi-am cumparat si eu pe 5 septembrie,cu placa video GTX 950M... procesor generatia a 6-a,DDR4 ca RAM... BETON),este ceva legat de UEFI si LEGACY... daca nu stii,mai intreaba! Hai,vino cu modelul laptopului ca nu stau dupa tine cu ajutor pe gratis,este tarziu si are si rabdarea mea o limita!

Edited by Tehnicianul1970, 17 September 2016 - 00:25.


#3
cevrase

cevrase

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.09.2016

 Tehnicianul1970, on 17 septembrie 2016 - 00:20, said:

Salut prietene!
In primul rand ACER E15... si mai cum? Da-mi modelul EXACT, este extrem de important acest lucru!
Doi: Pe aceste laptopuri moderne, NU se instaleaza NEVER EVER,altceva decat Windows 10! NU ai drivere de 7! In cutia lui gasesti un DVD cu toate driverele pentru Windows 10,asa ca lasa-te de Windows 7 ca nu tine! Ai un laptop prea modern pentru dinozaurul de 7.
Revino cu modelul EXACT al laptopului,asa cum iti apare pe cutie si vorbim dupa aceea.
Eu lucrez in IT si pot sa te ajut.
La aceste laptopuri moderne (tot un ACER mi-am cumparat si eu pe 5 septembrie,cu placa video GTX 950M... procesor generatia a 6-a,DDR4 ca RAM... BETON),este ceva legat de UEFI si LEGACY... daca nu stii,mai intreaba! Hai,vino cu modelul laptopului ca nu stau dupa tine cu ajutor pe gratis,este tarziu si are si rabdarea mea o limita!

Aspire e15 scrie pe cutie. Pe cd ul cu drivere primit scrie e5-574/e5-574g.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@cevrase, daca laptopul tau este Acer Aspire E5-574G, trebuie sa instalezi doar windows 10 !
Aici http://supportdriver... Aspire E5-574G driverele acestui laptop.

E posibil sa fie compatibil si cu windows 8.1, poate cu driverele de la windows 10  -cine stie ?



Sau poti cauta aici  http://www.acer.com/...content/drivers tau si vei gasi aceleasi drivere  Posted Image

Edited by super8, 17 September 2016 - 01:26.


#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Bun,acum ca ai spus exact modelul laptopului,iti confirm si eu ca nu poti instala decat Windows 10.
Ca sa bootezi de pe stick,in primul rand vezi cum este facut,cred ca in Legacy Mode. Trebuie sa-ti faci alt stick bootabil (sa-l folosesti tot pe cel existent dar sa treci pe el alt O.S.) cu Windows 10 de pe o imagine ISO (gasesti aici pe softpedia LINK sau pe site-ul Microsoft).Folosesti programul Rufus (recomandat si simplu de utilizat) si creezi un stick bootabil sau folosesti un DVD cu Windows 10. Ca sa-ti mearga stick-ul si sa poti boota de pe el la noul laptop,trebuie sa folosesti portul USB 2.0 si nu 3.0 fiindca NU ai deocamdata drivere de 3.0 si stick-ul nu va fi corect recunoscut.Portul USB 2.0 , se afla in dreapta laptopului,cele 3.0 (albastre) se afla in stanga.Tu-l folosesti obligatoriu pe cel din dreapta.
Acum,recomandat este sa folosesti modul UEFI din BIOS. Intri in BIOS cu F2,te duci la sectiunea BOOT si alegi UEFI Mode, sau dai F9 ca sa treci pe setari Default si apoi alegi ca ordine de bootare stick-ul,ca prima sursa,sursa 2 fiind HDD-ul.
Daca vrei sa pui O.S.-ul in modul LEGACY (cu BIOS),alegi LEGACY si urmezi pasii.
Dupa asta,treci la instalarea propriuzisa.
Nu este nicio problema la laptop daca tu nu ai stiut sa te descurci, TU trebuie sa stii sa folosesti UEFI si LEGACY.
Daca nu te descurci cu ce ti-am scris,iti las pe privat numarul de telefon si ma suni maine sa te indrum. Suni dupa 10,00 A.M.

Edited by Dany_Darke, 17 September 2016 - 05:10.
hai sa nu ne intindem la alte discutii


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@costel_dima83, tu nu ai vazut ca laptopul Acer Aspire E5-574G are drivere exclusiv pentru windows 10 ?!
1) http://supportdriver... Aspire E5-574G
2) http://www.acer.com/...content/drivers
Sau driverele de windows 10 sunt compatibile cu windows 7 SP1 ?

Daca da, nu comentez ca nu sunt utilizator de windows Posted Image

#7
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
eu sunt satul de chestii de genul ..cutarw windows nu merge pe cutare laptop sau pc.nu merge daca nu incerci,daca nu-ti bati capul.costel_dima spune ca a instalat,deci merge.la fel am patit cu un optiplex gx620 despre care toti sustineau ca nu merge ci w 10,si el saracu merge de rupe,dar asta e,trebue sa-ti bati capul

#8
dxslide

dxslide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.05.2012
Merge total normal si cu windows 7.am si eu un laptop la care driverele sunt numa de windows 10 pe cd, dar se pot instala si pe windows 7..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate