Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨
 

Porturi usb stricate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
8 răspunsuri în acest subiect

#1
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 01.05.2012
Din neglijență am lăsat laptopul pe cant, în timp ce avea în el introdus mouseul wireless.
Când l-am aprins, mouse-ul nu mai mergea... intregul port USB nu mai merge.
Mai pe românește am stricat portul USB lăsând laptopul pe cant.

Se mai poate repara? M-ar costa mult? (am doar 2 porturi usb, ambele bulite)

Mulțumesc

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.052
  • Înscris: 25.10.2014
Se schimba fizic mufa dar trebuie desfacut tot si scoasa placa de baza - recomand service . Daca tot ajungi la aceasta faza recomand o curatare , schimbare pasta procesor .

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 10.000
  • Înscris: 14.04.2016
@ovisergiu, fa cum a spus userul de mai sus;
e singura solutie pt. a nu cumpara alta placa de baza ori alt laptop.


autocorectu ma—€”sii !

Editat de super8, 14 septembrie 2016 - 07:32.


#4
marasesti38

marasesti38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 14.09.2016
doar USB-urile organice se strica ! ... cele obisnuite se defecteaza !
majoritatea defectelor sunt din drivere, BIOS, etc ! ...mai greu, portul fizic, in sine !
se poate incerca cu un Linux LIVE, ptr a confirma daca este vb de drivere "cazute" de la SO "geamuri" !
bafta

Editat de marasesti38, 14 septembrie 2016 - 09:55.


#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.052
  • Înscris: 25.10.2014
"mai greu, portul fizic, in sine !"
Nici nu-ti poti imagina ce insemna sa intorci energic un laptop cu un stick implantat catre perete . Fizic mufa este o tabla subtire care imediat se indoaie iar interiorul este din plastic ce odata miscat declipseaza conectorii cuprati si pot intra in scurt , mai defecteaza si controllerul .

#6
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 01.05.2012
Mulțumesc tare mult pentru răspunsuri!
În interiorul porturilor USB sunt niște ”dreptunghiuri” să le zic... Eu am scos adaptorul mouseului și laptopul a rămas nefolosit până când într-o zi am avut nevoie de el.. când să introduc înapoi adaptorul mouseului wireless, paula, nu mai intra... am încercat să-l introduc în celălalt port, la fel... când mă uit în interiorul porturilor USB, ce să vezi, acele ”dreptunghiuri” erau îndreptate unul in sus și altul în jos...am încercat să le îndrept (că, deh, dacă am început prost, să continui tot așa) și cu cutterul am încercat să îndrept ”dreptunghiul”, dar degeaba... porturile USB nu funcționează și pace, orice aș introduce în ele.

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.114
  • Înscris: 28.10.2006
Ales - bules!
Service te cheama si nu te astepta la ieftineala!
Nah ca am dat-o in versuri!

#8
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 4.052
  • Înscris: 25.10.2014
Uite, astea sunt porturile fizice http://www.mivarom.r...a-cablaj-p-5014, la astronomicul pret de 0,14 bani/bucata (5 lei kilogramul) , problema este pana ajungi la ele ... vreo 20-30 Eu cu curatat si pasta procesor .

#9
ovisergiu

ovisergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 491
  • Înscris: 01.05.2012
Veste bună pentru mine: nu m-am putut abține și am mai împins cu vârful unui creion acele dreptunghiuri în sus, am băgat stick-ul și ta daaaaaa, merge portul USB. Ambele chiar! Acum o să-mi iau un hub usb și acolo o să-nțepenească. Nu le mai futizez cu bagă-scoate....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate